Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 17.05.2024, 05:44:02 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znaleziony żółw  (Przeczytany 7678 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kasiula

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 1
Znaleziony żółw
« dnia: 13.04.2011, 23:06:42 pm »
Witam. Od pewnego czasu jestem częstym gościem forum, a to dlatego, że przejęłam od koleżanki żółwia greckiego, którego ona z kolei zabrała z miejsca gdzie był zaniedbany i wygłodzony do tego stopnia, że weterynarz nie umiał dokładnie określić jego wieku ( ma ok 20-25)lat.
Starałam się na ile mogłam aby go dobrze przyjąć, niestety najbardziej martwi mnie to ,że nie byłam w stanie zapewnić mu tak dużego terrarium jak powinien. Mój ma niestety 80 na 60 cm. a żółw jest spory. Wiem ,że wszyscy mnie zlinczują, ale nie o to chodzi - lepiej mu u nas, niż jak mieszkał na podłodze bez jedzenia.
Proszę o rady. W jaki sposób mogę mu to zrekompensować? Myślałam o zagrodzonej karimacie na parę godzin wieczorem żeby mógł chodzić...sama nie wiem. Po mieszkaniu wiem,że nie można puszczać, ale na ile pół godzinny spacer mu zaszkodzi?
O jedzenie nie pytam bo tego jest mnóstwo informacji nie wspominając, że wiele sprzecznych, ale na razie daję mu cykorie, posadziłam rzeżuchę i jeszcze trochę to już będzie co zrywać na dworze.
Lampki jeszcze nie zakupiła, ale zrobię to pewnie w tym tyg.
Codziennie rano go kompie ( w terrarium szkoda miejsca na miskę z wodą),
Wiem,że nie są to idealne warunki, ale dużo lepsze niż miał i nie proszę o krytykę, że się nie nadaję tylko podpowiedzi.
Dziękuję
 

Dodano 13.04.2011, 23:22:42 pm
dołączam zdjęcia mojego żółwia i jego terrarium.
« Ostatnia zmiana: 13.04.2011, 23:22:42 pm wysłana przez Kasiula »

TomaszW

  • Gość
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #1 dnia: 14.04.2011, 00:13:11 am »
Kasiu,

Fajnie, że do nas trafiłaś. :)

Twój żółw to żółw stepowy, a nie grecki jak napisałaś. ;D

Przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie, czy chcesz tego żółwia zatrzymać (na zawsze), czy też jest on u Ciebie tylko tymczasowo, dopóki nie znajdziesz dla niego nowego domu?

To ważne.

Jeżeli zdecydujesz, że zostaje to musisz mu zorganizować jakieś terrarium.Najlepiej z płyty osb.Puszczanie żółwia po mieszkaniu nie jest dobrym pomysłem.

Czy masz możliwość zapewnienia żółwiowi wybiegu zewnętrznego, w którym mógłby spędzić pół wiosny, całe lato i trochę jesieni?

To na początek.Napisz co zamierzasz i jakby co to pytaj. ;)

Pozdrawiam i Ciebie , i żółwika! :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #2 dnia: 14.04.2011, 00:13:38 am »
Żółw nie wygląda tragicznie. Fajnie, że go zabrałaś z podłogi. Zapewnij mu teraz dobre warunki w tej skrzynce :) Żółwik ma opuchnięte oczka, co może sugerować niedobór Wit A. Koniecznie sprawdź, czy skorupa gada jest twarda. Dla jasności- to nie jest żółw grecki, tylko stepowy :) Testudo horsifieldi :P Nie chcę pisać, czy się nadajesz czy nie. Powiem ci tylko jedno: aby trzymac żółwia trzeba przedewszystkim spełnić jeden podstawowy warunek: Wybieg letni, jak nie masz działki to słoneczny balkon.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #3 dnia: 14.04.2011, 03:32:51 am »
cześć :) ależ ten żółwio ma przesłodką minę :) bardzo się cieszę, że będzie miał teraz lepsze życie. Linczu nie będzie, bo i za co skoro obrałaś kurs na polepszenie warunków.. już forumowicze sprecyzowali, że masz stepowca, ja tylko dodam, że zrekompensować tę skrzyneczkę możesz najlepiej poprzez letni wybieg w ogródku lub na balkonie. Aha i jeśli chodzi o sprzeczne informacje o żywieniu, to tu na forum jest dość sporo konkretnych przykładów roślinek, które są bezpieczne, polecam odpowiedni dział :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #4 dnia: 14.04.2011, 08:36:04 am »
On nie jest znowu taki chudy, kości nie widać, widziałam (i mam ją zresztą) stepówkę chuda jak szczapa i lekką jak powietrze, a ten twój jest przy kości  :)

Offline Kasiula

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 1
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #5 dnia: 14.04.2011, 10:24:02 am »
Witam.
Jak wrócę z pracy to mu powiem,że jest stepowy, a nie grecki :)Mam nadzieję, że dzielnie to zniesie.

A tak na serio, dziękuję za miłe przywitanie.
Żółwia chcę zatrzymać, zbudowałam mu z chłopakiem domek, codziennie go kąpie -trudno się nie zakochać.
Balkonu niestety nie mam, za to mam działkę, plus plan, że w tygodni też będę z nim wychodziła na trawę.
Planuję wizytę u weterynarza (ma za długie paznokcie już chyba) to oceni jego stan, ale jak na mój gust skorupa jest twarda. Koleżanka zabrała go w styczniu, miał robione zastrzyki, był tak osłabiony, że podobno nawet jeść nie chciał, także teraz wygląda dobrze. Trochę w niektórych miejscach małe kawałki skóry mu "wiszą".

Cóż na razie pozostaje mi przerzucenie się z lektury o żółwiach greckich na stepowe i zastanawianie się co by tu zrobić żeby było dobrze. Na razie weterynarz i lampka na pierwszym miejscu.

Dziękuję bardzo za rady i wsparcie.


Offline wtopka23

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #6 dnia: 14.04.2011, 10:54:18 am »
słodziutki . bardzo fajnie że się nim zajełaś napewno bedzie mu u ciebie dobrze  . pozdrawiam

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #7 dnia: 14.04.2011, 11:27:21 am »
Kasiula, w styczniu on miał zastrzyki na słabienie, a w styczniu to on mógł być po prostu bardzo senny, bo to środek zimy dla niego. I kto wie, czy te zastrzyki były mu potrzebne?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #8 dnia: 14.04.2011, 11:33:09 am »
Kup lampy, pomyśl o jakimś większym terro i koniecznie o wybiegu...Na tą działkę to rozumiem, że jeździsz - stale tam nikogo nie ma?

Skórą się nie przejmuj - czasem żółwiom schodzi.

Też coś mi sie wydaje, że w styczniu to on lulu chciał iść i dlatego nie jadł...A wet się nie poznał...:(

W każdym razie powodzenia w hodowli życzę..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kasiula

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 1
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #9 dnia: 14.04.2011, 13:03:30 pm »
Ja go mam od tygodnia, a znajoma która go zabrała z PKiN gdzie mieszkała na podłodze pierwsze co to poszła z nim do weterynarza i tam się nim zajęli. Tak jak pisałam, weterynarz nie wiedział ile ma lat dokładnie itp. Nie wiem czy zimował i dlatego nie chał jeść. Z resztą było co było - nie mamy na to wpływu już.

Właśnie dlatego się martwię bo nie mam szansy na większe terrarium - chyba, że za kilka lat jeśli kupimy większe mieszkanie z balkonem...

Na działce często ktoś bywa więc kwesta wybiegu, ale to i tak przy takiej pogodzie najwcześniej za miesiąc pewnie.



Offline Agata

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 13
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #10 dnia: 14.04.2011, 16:14:55 pm »
Śliczny ten żółwik jest :D co do terrarium, to jakakolwiek powiększenie byłoby dobre. Nawet jakbyście wyjęli tą wysoką ściankę z boku i np. z 3 deseczek (2 na bok i 1 na spód i do tego byście przymocowali tą wysoką boczną ściankę) rozbudowali terra na długość. Nie zajęłoby to o wiele więcej miejsca, raptem 20-30 cm, a żółwikowi i tak frajdę by sprawiło  :)

Offline Kasiula

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 1
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #11 dnia: 14.04.2011, 16:34:48 pm »
Żółwik też mi się podoba. Wszystkie zwierzaki są ładne w sumie.

Duża deska tam jest bo źle nam w sklepie wymierzyli,  a została bo pomyśleliśmy, że może się przyda do zamocowania lampki. Jeszcze muszę poczytać o odległościach, a jak się nie przyda to się utnie. Ta deska w środku (fragment drugiego boku) to jego kryjówka i strefa chłodna, gdzie najczęściej śpi zakopany  w sianku.

A tak swoją drogą to on i po tym terrarium nie chodzi za dużo i się zastanawiam czy faktycznie te 20 cm coś zmieni. Chyba, że to przejściowe skoro był nauczony do przestrzeni bez ograniczeń. A trochę lat już ma.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #12 dnia: 19.04.2011, 13:45:30 pm »
Śliczny żółwik. Nie wygląda na zaniedbanego.
Działka to super pomysł, zbudujcie mu tam zagrodę i zabierajcie go tam żeby jak najwięcej czasu spędzał na słońcu w trawce :)

Offline kasia220184

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #13 dnia: 19.04.2011, 15:31:41 pm »
żółwik jest śliczy :)

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Znaleziony żółw
« Odpowiedź #14 dnia: 24.04.2011, 11:08:44 am »
Super, że postanowiłaś pomóc znalezionemu biedaczkowi.
Pozdrawiam Jakub