Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 04.06.2024, 01:39:21 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwik poszedł spać :-)  (Przeczytany 10985 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mamaAlexa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Żółwik poszedł spać :-)
« dnia: 09.10.2012, 11:24:56 am »
Witam WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW
jestem nowym uczestnikiem forum dlatego prosze o wybaczenie wszelkich początkowych potknięć.
Mam pytanie/problem - zakupiłam niedawno ok. 5 dni temu pieknego 2 letniego żółwika greckiego Terens ( imię nadane przez synka)
Żółwik pochodził 2 dni po swom terrarium po czym zakopał się w darń i zasnął  ???
Boję się o niego ponieważ ani go nie kąpałam ani porzadnie nie zdąrzył zjeść ani się napić i poszeł spać.
Poradzcie mi drodzy doświadczeni hodowcy czy ruszać go z tej darni czy zostawić tam gdzie sam sobie wybrał miejsce do snu. czy starać sie go teraz nawilżać delikatnie skorupkę - strasznie sie o mojego małego nowego członka rodziny boję prosze was o rade.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #1 dnia: 09.10.2012, 11:42:17 am »
do wielkich ekspertow nie naleze :( ale postaram sie pomoc cos ustalic.wiec:napisz jak przygotowaliscie terra dla zolwia?czy ma lampy i jakie?jaka jest temp.pod lampami? to tak na poczatek.zaraz napewno odezwie sie ktos jeszcze z pytaniami. :)
zaczyna sie okres jesienny i normalne ze zolwie szykuja sie do spania,ale skoro masz go dopiero kilka dni,ja zimowanie bym odradzala.sprobojmy ustalic,czy zolw chce spac,bo chce.spi bo jest mu zimno,czy poprostu to reakcja na stres,spowodowany zmiana otoczenia.czekam na info od ciebie :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline mamaAlexa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #2 dnia: 09.10.2012, 12:20:32 pm »
dane z opakowania Lampa rtęciowa LRF 400W E40 SPECTRUM , tylko mój Terens w ogóle nie siedział pod lampą wręcz uciekał do zimniejszej części jak najdalej od ciepła , chował sie do kryjówki po czym hyc zakopał sie w darni i spać poszedł

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #3 dnia: 09.10.2012, 12:29:25 pm »
Co to za lampa? Bo znalazłam, że do oświetlenia ulic służy. Ona ma 400 Watt to i nie dziwne, że uciekł, bo by się pod nią usmażył.
Kto Ci poradził taki zakup?
Żółw potrzebuje 2 żarówek - lustrzanki dającej ciepło - zwykle starcza 40 Watt i świetlówki UVB imitującej światło słoneczne (np. ReptiGlo 10,0 UVB firmy Exo Terra). Można też kupić Vitaluxa firmy Osram - i używać do naświetlania przez 10 min. dziennie.

Jak żółw jest świeżo nabyty nie można mu dać spać - po prostu go trzeba wyciągnąć, wykąpać, położyć pod lampę (tylko nie tą rtęciową!) i dać jeść. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne - pora roku, nowe miejsce, stres związany z przeprowadzką. Może też gadzinie coś dolegać - trzeba poobserwować.

Tak wygląda Twoja lampa?:
http://www.e-revolt.pl/shop/index.php?route=product/product&product_id=195
« Ostatnia zmiana: 09.10.2012, 12:35:43 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline mamaAlexa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #4 dnia: 09.10.2012, 12:36:19 pm »
hodowca doradził to jest lampa 3 w 1 :-) zamiast 2 osobnych lamp to ta jedna ,
poza tym mój żólwik jest w bardzo wysokim terrarium ( zabezpieczenia przed moim synkiem ) zeby go sam nie wyjmował. lampa jest zawieszona w odległości 70 cm od zólwia  i na połowe mocy wiec spokojnie za szybko sie chyba pośpieszyłeś z oceną z tym usmażeniem :-))) wystarczy o szczegóły wypytać :-)

ne to nie taka lampa moja jes podłożna zrobię zdjecie i wrzuce
« Ostatnia zmiana: 09.10.2012, 12:38:03 pm wysłana przez mamaAlexa »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #5 dnia: 09.10.2012, 12:43:54 pm »
Wiesz, jak czytam o lampie o mocy 400 Watt do domowego terro dla małego żółwia to mogę przypuszczać, że mu trochę za ciepło pod nią jest.
A masz termometr? Sprawdzałaś ile jest temp. pod lampą i w reszcie terro?

Z rtęciowych, terrarystycznych to znam takie:
http://www.zoologiczny.sklep.pl/Zoo_Med_Power_Sun_UV_100W__27_64_338___8605
http://www.zooplus.pl/shop/gady/technika_terrarium/oswietlenie/lampy_zarowki/227927

Mają moce generalnie 100-160 W i używa się ich w dużych terrariach.

Wrzuć swoją, jak możesz, bo ciekawa jestem.
« Ostatnia zmiana: 09.10.2012, 12:49:55 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #6 dnia: 09.10.2012, 12:44:14 pm »
lampa polozona? :o 3 w jednym???  head & shoulders  :laugh: posluchac zmien ta lampe,kup te 2 ktore ci ankan podala.nigdy nie slyszalam zeby taka lampe uzywac o ktorej ty piszesz ::) wrzuc fotki
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline żółwiasta

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Reputacja: 5
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #7 dnia: 09.10.2012, 13:11:17 pm »
Witaj na forum  ;).
Wrzuć zdjęcia terro, lampy i samego lokatora. Nie wiem jaką masz pod lampą, ale powinna ona wynosić około 35 stopni C. Ej, a ta lampa rtęciowa emituje promienie UVB i UVA? Bo są one potrzebne do prawidłowego przyswajania wapnia przez żółwia. Czytaj forum i śmiało pytaj  ;)
Pozdrawiamy, Kasia i Diego ;)

Offline mamaAlexa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #8 dnia: 09.10.2012, 13:12:06 pm »
nie wiem co to jest lampa polożona??? nie rozumiem o czym piszesz teraz juz rozumiem czytaj ze zrozumieniem margherita    lapa podłożna to taka długa nie położona cokolwiek mialaś na myśli chyba nie sądziłaś ze położyłam żółwiowi lampe pod nosem - zdjecie wrzuce jak wróce z pracy a opis tej lampy jest taki:
lampa rtęciowa stanowiące swoiste „3 w 1” gdyż wytwarzają duże ilości ciepła oraz promieniowania UVA i UVB oraz posiadają przyzwoite parametry w zakresie temperatury barwowej wytwarzanego światła, zmierzę temperaturę pod nią i napisze .
« Ostatnia zmiana: 09.10.2012, 13:18:41 pm wysłana przez mamaAlexa »

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #9 dnia: 09.10.2012, 14:42:45 pm »
Hej.Najlepiej będzie jak podasz temperaturę w części ciepłej i chłodnej.Wrzuć fotkę terrarium koniecznie,abyśmy mogli zobaczyć jak to wygląda i zaczniemy dyskusje na nowo :)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #10 dnia: 09.10.2012, 17:36:37 pm »
Przy odpowiedniej wysokości z temperaturami przy podłożu nie powinno być wielkiego problemu, choć na pewno trzeba to sprawdzić.
Odnośnie podawanych na opakowaniu wartości temperatur(odległości), niestety nie znamy metody pomiaru.
Spora część pomiarów wykonywana jest na otwartej przestrzeni (bądź na tyle dużej, że z dobrym przybliżeniem możemy ją traktować jako otwartą) a to nijak ma się do warunków w terrarium. Itp.
W temacie tej lampy (dla podanego oznaczenia), nie znalazłam szerszego opisu innej jak z linku Ankan, więc trudno więcej powiedzieć.
Może masz dołączoną do niej instrukcję z opisem dokładniejszym, danymi technicznymi, charakterystykami (ogólnie poszukuję takich danych).
Mnie natomiast bardziej martwią inne rzeczy.
Oznaczenie LRF to nic innego jak Lampa Rtęciowa Fluorescencyjna.
Ogólnie, póki nie wiemy jaka dokładnie to lampa, bez wgłębiania się w szczegóły konstrukcyjne i zasadę działania, lampy rtęciowe charakteryzują się dużą radiacją UVA, UVB w połączeniu z emisją ciepła.
Tyle że odległości tutaj już są znaczne, przy dużych mocach wymagana odległość źródło-obiekt to przedział 1.2÷2.0 m (a i niekiedy 6.0÷8.0 m).
Możemy znaleźć również informację, iż używanie tego typu oświetlenia w terrarium nie może być oświetleniem ciągłym a tylko krótkoczasowym (trochę inaczej to wygląda przy hodowli na dużą skalę, niekoniecznie gadów czy choćby uprawach szklarniowych).
Jeśli wierzyć w kiedyś wyszukane dane (i o ile są one poprawnie zdefiniowane) to intensywność promieniowania UVB znacznie przekracza maksymalną (równikową).
Dane te odnoszą się do lampy mniejszej mocy i wysokości niespełna 2.0 m. Jeśli to faktycznie się zgadza to trochę za wiele, nie tylko dla gada ale i domowników.
Pytanie jeszcze jak jest lampa zamocowana (układ, oprawka, odbłyśnik, itp.).
Uważać należy też na ciepło tuż przy lampie, bo tutaj jest naprawdę wysokie.
A i jeszcze kwestia światła, bo jak dobrze kojarzę to tego typu źródło światła ma dość "wąską" charakterystykę.
Dobrze by było dowiedzieć się więcej o tej lampie.

Natomiast wracając do podstawowego pytania odpowiedzi może być kilka.
Stres, zarobaczenie, ew przegrzanie (niedogrzanie mało prawdopodobne), kwestia oświetlenia.
Osobiście odradzałabym zimowanie malucha w sytuacji, gdy nie znacie jego stanu faktycznego.
W pierwszej kolejności sprawdziłabym temperatury w terrarium. Jak wszystko jest ok to trzeba by gada trochę rozbudzić i uzyskać kał do badania. Potem można działać dalej.

A i witajcie na forum, przepraszam za zaburzenie kolejności ;)

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #11 dnia: 09.10.2012, 17:41:04 pm »
ty zjadasz litery a ja czytam na szybkiego :P i moral ze lampa podlozna zrobila sie polozona :laugh: sorry moja wina zle przeczytalam i tyle.to chyba adrenalina jak sie doczytalam ze sie zolw smazy :P (jak bylo na poczatku)
napisz jaka jest temp.w terra,fotki terra i lokatora :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółwik poszedł spać :-)
« Odpowiedź #12 dnia: 09.10.2012, 17:50:20 pm »
Witam ;) Jak pozostali czekam na foty by zobaczyć jak tam się ma młody ;)