Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 04:12:53 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Franek i Michał  (Przeczytany 2891 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline julkaczaps

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Franek i Michał
« dnia: 18.01.2014, 15:04:16 pm »
Od jakiegoś czasu posiadam żółwia stepowego imieniem Franciszek. Franek ma około pięciu lat, u mnie jest dwa. Większość wiedzy o jego hodowli mam z książki, ale ostatnio zajrzałam do innych źródeł. Okazało się że moja wiedza, jest dość nikła. Teraz postanowiłam się poprawić i mam pytania.
- Czy odpowiednią dietą jest: cykoria, roszponka, rukole, sezonowo mlecz, czasem jabłko?
- Czy może czasami, być wypuszczany by chodził po domu?
- W sklepie powiedziano, że zamiast " żarówki do ocieplania" może być mata grzewcza. Czy to prawda.
- Jak duże powinno być terrarium, dla żółwia który ma około 15cm. długości?
- Jak długie mogą być kąpiele? Słyszałam że nawet 15 min.
- Czy skoro jeszcze nigdy nie zimował może mieć jakieś poważne problemy zdrowotne.
- Dostałam ostatnio witaminy i karmę bogatą w białko, lub coś innego. Czy to prawda że jeśli nie będzie jej jadł, może zachorować na krzywice.
- Możliwe że żółwie przenoszą salmonelle.
- Skąd wiedzieć czy to samiec, czy samiczka. Słyszałam że po długości ogona, skorupie itp.
Moi znajomi mają żółwika Michała. Podobno to żółw stepowy, ale mi wygląda bardziej na greckiego. Nie ma on jakiś doskonałych warunków. Je tylko sałatę, terrarium ma małe. No i jak ostatnio ich odwiedzałam ich żółw był strasznie duży. O wiele większy od Franka. Michał ma jakieś 4 lata. W zoologicznym słyszałam, że żółwie maja "okres wzrostu" kiedy dosłownie strzelają w górę.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Franek i Michał
« Odpowiedź #1 dnia: 18.01.2014, 17:30:28 pm »
Hej!
Nie czytaj książek i nie słuchaj w sklepach zoologicznych o żółwiach, bo samych głupstw się dowiesz.
1. Owoców i warzyw nie podajemy. Dieta to wyłącznie rośliny polne, chwasty. Czasem rukola, roszponka i niektóre rośliny doniczkowe. Poszukaj w dziale "Żywienie" i tu:      
http://www.thetortoisetable.org.uk/site/tortoise_home_1.asp
2. Absolutnie nie! Strasznie niszczą się stawy i żółwiowi grozi krzywica.
3. W terrarium powinnaś mieć lampki: grzewczą (zwykłą lustrzankę 40W) i UVB (np. ReptiGlo 10.0). Mata grzewcza to fatalny pomysł.
4. 120 x 100 cm (np. z płyt meblowych)
5. Dobrze słyszałaś. ;)
6. Zależy od jego poprzednich warunków. Idź do dobrego (gadziego) weta i zbadaj krew i kupkę.
7. Białko to trucizna dla żółwi. Absolutnie nie podawaj sklepowych karm. Dieta żółwiowa powinna być bogata w błonnik.  
8. Jeszcze nie słyszałem, aby ktoś się od żółwia zaraził.
8.Wrzuć zdjęcia ogonka i tarczki nad ogonkiem to zobaczymy. ;)

Masz możliwość zrobienia wybiegu (ogrodowego lub balkonowego)?

PS:
Do właścicieli Michała:
Wszystkie owoce i warzywa z sałatą na czele to trucizna. Jest taki duży z powodu wysokobiałkowej diety. Pewnie ma skorupę jak tatry w takich warunkach, a powinien mieć idealnie płaską. Terrarium musi być duże, ruch dla żółwia jest bardzo ważny. Dodatkowo odpowiednia wilgotność i temperatura. W lecie obowiązkowy wybieg.  
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Franek i Michał
« Odpowiedź #2 dnia: 18.01.2014, 17:42:35 pm »
Witam Cie na forum :)
Dobrze ,że zadajesz tyle pytań.Spotkałam się,że w książkach niestety spotykamy wiele złych rad.Moja np zawiera,że podajemy żółwiom ser i smarujemy skorupę oliwą.
Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania wyczerpująco,a jeśli masz pytania-pytaj dalej.
Możesz podawać żółwiom to co napisałaś,ale wiadomo,jedzenie jest to marketowe ,nawożone itd.Trudno jednak teraz o pokarm.Możesz na przyszłą zimę zaopatrzyć się sama w susz lub kupić http://www.zuzala.com/?p=dla_zolwia .Ja kupuję "marketowe" ale mieszam z suszem.Jedzą babkę ,mlecz,kwiaty mlecza i wiele innych przygotowanych roślin.Można tez niektóre zamrozić.
Tutaj znajdziesz czym można karmić żółwia zimą http://forum.zolw.info/gotowe-karmy-dla-zolwi-i-susze/
Nie podajemy jabłek,owoców żadnych.Ja podaje bardzo rzadko.Dosłownie jak słodycz dla dzieci :)
Maty grzewczej nie polecam.Terrarium powinno składać się ze strefy ciepłej jak i chłodnej,wilgotnej jak i suchszej,a przy macie niestety ciężko  o to.
Terrarium budujemy jak największe.Może być dla Twojego żółwia 140/80 ale to tylko teoretyczne wymiary.
Kąpiemy żółwia często i kąpiele mogą trwać 15 min,a czasami dłużej.Wiadomo,temperatura wody przybliżona do temperatury otoczenia.Dbamy o to,aby nie było za dużo różnicy.Może to prowadzić do przeziębienia gada.
Zimując żółwie dbamy o jego kondycje.Odpoczywają zimując,przybliżamy jego "terraryjne" warunki do warunków na wolności.Musisz jednak być pewna,że Twój żółw jest zdrowy,a Ty dasz radę go przezimować.
Nie trzeba podawać żółwiom witamin.Odpowiednia dieta zapewnia zdrowie żółwiowi.Stosujemy dietę niskobiałkową .Dieta wysokobiałkowa prowadzi do szybkiego wzrostu gada,a co za tym idzie do wielu chorób.Najczęściej spotykanymi chorobami jest choroba nerek i przerośnięta skorupa,nierówna.
Oczywiście,że MOGĄ przenosić salmonellę.
Najlepiej wstaw zdjęcia swojego żółwia pomożemy Ci rozpoznać płeć.Tak,można rozpoznać po ogonku :)
A znajomych zaproś na forum.Chętnie pomożemy w pielęgnacji gada.,
Jeśli nadal masz jakies pytania,pisz.Lepiej zadawać 100 pytań ,niż popełnić błąd.Serdecznie Cie pozdrawiam
 

Dodano 18.01.2014, 17:46:18 pm
A i jeszcze jedno...podłoga.Ja mam żółwia,który żył kilkanaście lat na podłodze.Fatalne w skutkach.Podłoga jest albo ślizga,albo pełna kurzu i chemikaliów.Przeciągi równiez są zdradliwe.Żółw powinien dla zdrowia i jego dobra przebywać w terrarium i na wybiegu :)
« Ostatnia zmiana: 18.01.2014, 17:46:45 pm wysłana przez Tośka »
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu