Żółwie lądowe > Pierwsze kroki

Żółw cały czas śpi, co zrobić?

(1/1)

Slawexsdz:
Witam.
Mam pytanie.
W pokoju, w którym jest żółw mam zimą dosyć niską temperaturę (jest około 17 - 18 stopni). Rekompensuję to mojemu pupilowi tym, że cały czas ma włączoną lampę UVB i żarówkę grzewczą. Niestety żółw nie ogrzewa się przy lampie, tylko zakamuflował się w swoim domku i śpi. Co zrobić? Czy mam ogrzewać żołwia, czy po prostu go zostawić na zimę, żeby spał? Temperatura nie jest na tyle niska, aby zapadł w sen zimowy...

P.S. Karmię go suszkami Zuzala, bo niestety nie udało mi się w tym roku zasadzić żadnych roślin. Żółw nie chce za bardzo jeść.
Zdjęcie gada, jeszcze sprzed zimy:

Lulka:
Twój żółw najprawdopodobniej chce hibernować świadczy o tym brak apetytu i apatia. Wstaw zdjęcia całego terrarium oraz dokładne zdjęcia pupila . Musimy ocenić warunki żółwia. Dla mnie na pierwszy rzut oka ma zbyt długi dziób. Nadaje się do korekty. Gdzie mieszkasz. Czy masz jakiegoś dobrego speca od gadów?

ankan:
To żółw stepowy - to normalne, że chce spać zimą.
Temp. 17-18 stopni jest za wysoka, żeby pozwolić gadzinie spać. Z drugiej strony jest za niska, żeby gad w ciągu dnia funkcjonował i chciał jeść - bo jest mu po prostu za zimno. Lampa nagrzewa tylko niewielki strawek terro, szczególnie, że masz je odkryte.

Trzeba się na coś zdecydować. Albo podwyższysz temp. w dzień, te 17-18 stopni może zostać na noc. I wtedy gada nawet jak będzie się chował trzeba wyciągać pod lampę, kąpać i dawać jedzenie. Jak nie chce suszków to spróbuj mu je wymieszać z czymś mokrym np. rukola, roszponka, cykoria, jadalne rośliny doniczkowe.
Albo jeśli żółw jest zdrowy, odrobaczony i nie je już od powiedzmy 3-4 tygodni to mu ją trzeba obniżyć stopniowo do ok. 5 stopni i wtedy pozwolić ze 2 m-ce pospać.

Slawexsdz:
No właśnie z hibernowaniem może być problem. Jest to bardzo ryzykowna sprawa, bo boję się, że gad może się nie obudzić. Z resztą nie wiadomo jak długo zima będzie trzymać...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej