Żółwie lądowe > Pierwsze kroki

Żółw grecki Janusz

(1/1)

Tweety0902:
Witam
Jestem nowy na forum i w temacie posiadania żółwia
Wczoraj dziadkowie sprawili wg nich wspaniały prezent mojej córce w postaci żółwia greckiego.
Żółw urodzony w 2018 roku jak wynika z papierów.
Wczoraj na szybkiego sklecilem taki domek dla niego
https://ibb.co/LPPQ2MT
W weekend planuje budowę terrarium z plyt osb z przodem z przesuwnych szyb
https://ibb.co/HBKc6fv
Jakieś rady? Będę wdzięczny za każdą podpowiedz

Kenet:
Witaj na forum :)
Bardzo fajny ten przejściowy domek.
Terrarium jakie dla niego planujesz, też wygląda interesująco na papierze. Jako żarówkę poleciłbym metahalogen, który spełnia rolę zarówno żarówki grzewczej jak i UV.
http://www.terrasklep.pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/273-zarowka-metahalogen-hqi-bright-sun-desert-35w-lucky-reptile.html. Do metahalogenu potrzebny jest statecznik.
Należy go karmić suszem, mój najbardziej lubi mniszka, pokrzywę, jasnotę i babki. Jak nie będzie chciał suszu to możesz dodawać do niego roszponkę, jarmuż, rukolę czy cykorię.
Warto zaopatrzyć się w jakieś kryjówki typu tunele czy mostki.
Kąpać go raz na tydzień w ciepłej wodzie przez 30 minut i to chyba tyle :)
Jeżeli masz jakieś wątpliwości to pisz śmiało.

osobowy:
Dokładnie tak jak Kenet napisał 🤩 na terrarium przejściowe będzie super ! 

Mam nadzieje że na wiosnę, lato i jesień żółw będzie mieszkał na zewnątrz. Jeśli nie macie ogrodu a tylko balkon, może pomyśl by zaprojektować terrarium tak by można by je wynieść na zewnątrz. Chyba ze coś nowego znów zbudujesz bo widzę że talent projektancki jest 🤩 żółw mieszkający na zewnątrz to inna bajka

A w zimie jak się przygotujecie to żółw będzie hibernować. Wtedy sprawicie mu idealne warunki i córka będzie mieć go aż do starości
Na prawdę piękny prezent 🤩

MarcinBulaga:
Wygląda dobrze tylko z czego ten domek? Jaki materiał? Żeby żółw nie zjadl jego elementów, najlepiej taki domek wykonać z doniczki glinianej/ceramicznej która jest bezpieczna i zapobiega zjedzeniu.

Lipton:
Początek -

35w grzewcza na ściance a UVB w terrarium o wys. 50 cm i na środku żarówka. - do poprawy.


1 - Najlepiej, aby żarówka uvb była zamontowana poziomo, a nie pionowo. (może być również pionowo, ale minimalnie lepiej jest poziomo plus balast (folia), który odbija promienie).


2 - Młody żółw — wilgotność wyższa, pisałem u kogoś na forum już.


3 - Metahalogen super, ale nie kupuj statecznika na 35w i żarówkę na 35w a inwestuj w statecznik 35/50/70w regulowany i dopiero żarówkę 35w.


4 - Metahalogen musi być podpięty w sterownik temp. - koszt sterownika zależy jaka firma + żarówka +statecznik = koszta.


I sam metahalogen nie wystarczy, bo trzeba kupić świetlówkę t5 - 10%uvb

A dlaczego jeszcze świetlówkę ? A to dlatego, aby żółw nie tylko pod metahalogenem posiadał UVB / UVA.

Więc sama żarówka uvb — może pracować np. przez 8h ciągłej pracy.
Metahalogen potrzebuje kontroli temp ze sterownikiem (tylko w małych terrariach a widziałem terra 2mx1m i metahalogen 35w bez sterownika i to ma sens), aby w terrarium nie panowała zbyt wysoka temperatura.

Uwaga: Tym wyższa temp tym ciężej utrzymać wilgotność.


Teoretycznie polecam osobiście na początek.
1. dokonać zakupu 2x oprawki ceramiczne lub zrobić samemu
2. żarówkę (kompaktowa) UVB prf. 15%, bo 10% i terra wys. 50 cm będzie za słaba. (zwracaj uwagę na procenty uvb i odległość na żółwia)
3. żarówka grzewczą można kupić jako 3w1, grzeje i działa jak świetlówka uvb / uva — droższa , ale podobna jak do Metahalogenu i zalecam sterownik do niej z delikatnym off i on. Aby nagle nie gasła, tylko się wygasała powoli.

Lub kupić żarówkę grzewczą 35w desert — bez sterownika raczej będzie ciężej utrzymać temperaturę w terrarium zamkniętym.

4. zainwestuj w sterownik dwu kanałowy (termostat i timer) - (NA początku warto w coś potrzebnego inwestować, a nie w Metahalogen na sam początek)

Ważne — Nauczysz się co i jak powinno działać na tańszych rzeczach.

Potem nauczysz się robić mikroklimat w terrarium, to można potem inwestować w następny sterownik i metahalogen i robić symulacje południa Max temp. ochłodzenia itd

A oświetlenie zamontuj tam, gdzie kończy się promień żarówki grzewczej i obok niej niedaleko ok. 10 cm zamontuj UVB-lepsze rozwiązanie, ale droższe to świetlówka t5 np. 85 cm — wtedy to na środku można zamontować. A grzewczą prawie na końcu, ale aby światło nie grzało na ściankę boczną tylko na dno zbiornika.


Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej