Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 02:17:30 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw grecki z sierpnia 2022  (Przeczytany 3550 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aleksandraadr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Żółw grecki z sierpnia 2022
« dnia: 28.02.2023, 08:33:32 am »
Witajcie, kupiliśmy mlodego żółwia od chodowcy z Poznania. Żółw posiada zbiornik 80x40x35 w ktorym ma lampę z żarówką rtęciowa 80 w, podloze firmy Marak, basenik, kryjówkę, kamienie, higrometr i termometr.Planujemy zasądzić rosliny i dać mu korzen/ gałąź do wspinania. Tło z tyłu jest wyklejone ale jest to jedyna szyba kryta w jedną szklana przy lampie zwierze drapało wczoraj jakby chciało się wydostac. Karmiony roślinnością łąkowa wymieszana z suszem. Proszę o informację ile takiemu maluchowi dawać jeść oraz czy należy zakryć jeszcze jakaś ściankę żeby nie drapał. Poproszę też o namiar na weterynarza w Grudziądzu lub Kwidzynie. Pozdrawiam

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #1 dnia: 28.02.2023, 23:31:41 pm »
Witaj na forum :)
Terrarium jakie posiadasz póki co może być dobre bo żółw niewielki ale ale rok już trzeba wymienić na większe 100x40x40 to minimum biorąc pod uwagę wybieg w lato i hibernację zimą.
Nie za bardzo wiem co masz na myśli pisząc lampa rtęciowa 80(to zwykła żarówka grzewcza czy metahalogen?) oraz podłoże Marak(jakiego typu jest to podłoże?)

Karmienia jest intuicyjne i nie ma ściśle określonych norm żywieniowych, generalnie zasada jest taka że podajemy taką ilość pożywienia jaką żółw jest w stanie zjeść 30 minut. Na początku dajesz mu jedzenia do woli, patrzysz ile zjadł w 30 minut i mniej więcej taką porcję dajesz mu w następnych dniach. To, że drapie może mieć związek z za małymi rozmiarami terrarium. W tym przypadku zakrycie ściany niewiele da, pomoże tu zwiększenie rozmiarów terra. Być może żółw przeżywa teraz stres adaptacyjny i z czasem się uspokoi i nie będzie chciał już wyjść.
Co do weterynarza to w kujawsko pomorskim znalazłem takich polecanych vetów:
Lek. wet. Michał Kwiatkowski   Kujawsko-pomorskie   Bydgoszcz

Lek. wet. Paweł Suchecki - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Toruń

Lek. wet. Paweł Szydłowski   Kujawsko-pomorskie   Świecie

Lek. wet. Agnieszka Burdzińska Bociek - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Solec Kujawski

Lek. wet. Paula Dziubińska - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Bydgoszcz

Lek. wet. Anna Kołodziejska - Sawerska - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Solec Kujawski

Lek. wet. Martyn Mączyński specjalista chorób zwierząt nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Toruń
Najbliżej masz do dr. Szydłowskiego ze Świecia, ale są też specjaliści z  Bydgoszczy czy Solca Kujawskiego.

Offline aleksandraadr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #2 dnia: 02.03.2023, 13:44:41 pm »
Żarówka Solar Raptor UV 80W wideo beam ultra rozmiar L. Dopiero wczoraj odebralam żarówkę bo pierwsza przyszła uszkodzona i przeciągnęła się dostawa.niepokoi mnie dzisiaj fakt że zolw jest dziś apatyczny i spi praktycznie cały dzień z krótka przerwa na posiłek do którego trzeba było go zachęcić. Wiem że takie maleństwa dużo śpią ale pojawiło się kichnięcie i jakby ziewanie przed jedzeniem.nie chował się na noc do domku tylko spał przy stronie z lampą. Czy to jest wynik braku odpowiedniego swiatla przez te 2 dni zanim zarowka doszla czy jest sie czym martwic? Zolw raczej z tych spokojniejszych ale dziś to juz aż nadto.Karmię trawą, mleczem, suszem, trzykrotką(z czego susz praktycznie zostaje). Proszę o porady co tutaj działać. Pozdrawiam

Offline aleksandraadr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #3 dnia: 02.03.2023, 13:49:37 pm »
Podłoże to gotowa mieszanka dla żółwi lądowych polecony przez hodowcę wzbogacony o wapien o drobnym uziarnieniu, nie plesnieje, utrzymuje wilgoc wydaje mi się że jest ok.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #4 dnia: 04.03.2023, 14:13:12 pm »
Dziwne masz te produkty, bo nigdy o nich nie słyszałem ;)
Jeżeli to podłoże jest stabilne, nie pleśnieje, utrzymuje wilgoć to chyba jest ok, chociaż o wiele taniej wyszłoby zmieszać glinę z ziemią ogrodniczą. Ta lampa to jest żarówka grzewcza i UV w jednym? Czy jak to wygląda?

To, że zolw jest teraz ospały jest normalne teraz i związane jest to e stresem adaptacyjnym. Żółw za jakiś tydzień powinien się przyzwyczaić i już normalnie funkcjonować. Pojedyncze kichnięcie też nie jest powodem do zmartwień jeżeli nie robi tego zbyt często. Żółwie też ziewają :) jak ludzie.
Kąpałaś go już?

Offline aleksandraadr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #5 dnia: 05.03.2023, 07:05:14 am »
Tak kąpiemy co drugi dzień wczoraj dłużej w wodzie sobie posiedział.chyba powoli się przyzwyczaja bo wczoraj lepiej funkcjonował nie spał caly dzień. Zaczął w końcu pić sam z siebie w terrarium. Bardzo długo siedzi pod lampą
I nie chce już wchodzić do domku na noc śpi sobie w części suchszej. Martwi mnie jeszcze ze wczoraj 3 razy się wypróżniał. Nie ukrywam że jestem z tych co bardziej panikują niż olewają :) ale chcemy żeby było mu u nas jak najlepiej. Zresztą córka by się zapłakała jakby było coś nie tak. Podaję linki do produktów https://turtles.pl/produkt/zestaw-solar-raptor-80w-zarowa-mvl-80/
https://turtles.pl/produkt/uniwersalne-podloze-dla-zolwi-do-terrarium-20l/
Do głowy przychodzą mi jeszcze pytania: czemu często zalecacie wapno bez D3? (Akurat takie kupilismy) w jakim wieku żółw może mieć robione badania jeśli coś jest nie tak Czytałam że małym się nie pobiera krwi i że jak mało ważą to problem jest z doborem leków?

Offline aleksandraadr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #6 dnia: 05.03.2023, 07:06:18 am »
*Dawką leku.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #7 dnia: 06.03.2023, 23:57:49 pm »
Żarówka jest ok, jeżeli zapewnia odpowiednią(32-33 stopnie) temperaturę. Kąpanie co 2 dzień jest jednak zbyt częste. Raz w tygodniu w całości wystarczy.
Jeżeli konsystencja kału jest prawidłowa tzn są to takie zbite, czarne ii uformowane wałeczki to wszystko jest ok, gorzej jeżeli konsystencja lub kolor odchodów się zmienią.
Podłoże już mniej mi się podoba, jest zdecydowanie zbyt kamieniste i żółw będzie obcierał sobie plastron chodząc po czymś takim. Ziemia ekologiczna bez nawozów + glina wiążącą w stosunku 2:1 zdecydowanie lepsze.

Wapno bez D3 bo witaminę D3 można łatwo przedawkować. Samego węglanu wapnia nie da się przedawkować chyba że zolw zje cały pojemnik na raz ;)
Co do badania krwi to myślę, że już po roku można by  takie badanie bezpiecznie wykonać.

Offline aleksandraadr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #8 dnia: 07.03.2023, 08:18:49 am »
Ok to przy najbliższej wymianie podłoża zrobimy wymiankę plus zmniejszymy częstotliwość kąpieli. Kupa była wodnista ale ostatnim razem już bliżej normy więc poobserwuję i będę reagować w razie co. Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda rejestracja w urzędzie? Mamy dokument CITES że żółw pochodzi z Pragi.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #9 dnia: 09.03.2023, 23:38:13 pm »
Dobre pytanie  :) Trudno powiedzieć, bo ja swojego nie rejestrowałem. W internecie są różne szablony i poradniki jak to zdobić i co trzeba ze sobą mieć.
Chyba trzeba zgłosić to do Starostwa Powiatowego(tak piszą w sieci) i tam ewentualnie możesz popytać.

Offline aleksandraadr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #10 dnia: 12.03.2023, 22:25:43 pm »
Żółw w piątek został zgloszony do urzędu. Opłata 26 zł jeśli ktoś byłby ciekawy. Teraz czekamy na telefon, formularz bardzo łatwy do wypełnienia podstawowe informacje plus onieco spisać z CITO. Dla zainteresowanych podam jeszcze ze urzędniczka poinformowała mnie ze nie jest ważne te stricte 2 tygodnie od zakupu bo nawet po tym czasie rejestrują. Ważne poprostu żeby to zrobić. W następnym tygodniu będę myśleć o badaniu kałuna pasożyty podpowiedzcie proszę jeszcze jak się za to zabrać czy kontakt z weterynarzami od psów i kotów ma sens czy od razu do typowo gadziego weterynarza z taką sprawą? Pozdrawiam :)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #11 dnia: 16.03.2023, 16:20:18 pm »
To zależy od wyników  ;)
Niby można do zwykłego veta, bo on też może taką analizę przeprowadzić, wyjdzie taniej, mniej jeżdżenia i stresu dla zolwia, tylko że jeżeli coś by w nich wyszło to taki zwykły psi vet nie powie jak te pasożyty wpływają na zolwia, co robić, jak leczyć itp. I trzeba będzie płacić. podwójnie u gadziego weterynarza.
Decyzja należy do Ciebie.

Offline aleksandraadr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #12 dnia: 27.03.2023, 20:26:39 pm »
Miałeś rację, 2 razy trzeba było badać kał że względu na nieokreśloną liczbę pasożytów w próbce opisaną jako kilka. Ale od początku. Próbka kału zawieziona w piątek do lokalnego weta na badanie wyszlo obecność jaj mehdiella uncinata z zaleceniem wizyty u weterynarza. Po dzisiejszej wizycie u Pana doktora i stwierdzeniu pasożytów w ilości większej niż 5szt w materiale Franklin dostał lek. Fenbendazol który ma być ponownie podany po 7 dniach i kolejnych 7. Po 14 dniach znowu trzeba zbadać kał.Jeśli ktoś miał jakieś doświadczenie z takim lub podobnym przypadkiem proszę o przydatne sugestie :) zapomniałam pytać czy utrzymanie czystości i higieny w terrarium tyczy się częstszej wymianie podłoża,  zlikwidowania go na czas leczenia i zastąpienie np recznikami papierowymi? PODZIELCIE SIE SWOIM DOSWIADCZENIEM Z GORY DZIEKUJĘ :)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #13 dnia: 28.03.2023, 20:29:16 pm »
Czy ten doktor co przepisał Fenbendazol to specjalistami gadów?
Tak, ja bym zmienił na ręczniki papierowe na czas kuracji. Zawsze mniejsze ryzyko powtórnego zakażenia pasożytami.

Offline aleksandraadr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki z sierpnia 2022
« Odpowiedź #14 dnia: 29.03.2023, 22:11:08 pm »
Tak, doktor z wyżej polecanych. Ok, w takim razie jutro zrobię podmiankę w terrarium. Byłyśmy dziś z córką na polowaniu zieleniny dla żółwia ;) znalazlysmy czosnaczek pospolity, tasznik pospolity, gwiazdnicę pospolitą, pokrzywę oraz babkę średnią. Posprawdzalam i wygląda że wszystko się nadaje ale zastanawia mnie ta babka. Poproszę o poradę, z góry dziękuję :)