Żółwie lądowe > Pierwsze kroki

Żółw grecki z sierpnia 2022

(1/5) > >>

aleksandraadr:
Witajcie, kupiliśmy mlodego żółwia od chodowcy z Poznania. Żółw posiada zbiornik 80x40x35 w ktorym ma lampę z żarówką rtęciowa 80 w, podloze firmy Marak, basenik, kryjówkę, kamienie, higrometr i termometr.Planujemy zasądzić rosliny i dać mu korzen/ gałąź do wspinania. Tło z tyłu jest wyklejone ale jest to jedyna szyba kryta w jedną szklana przy lampie zwierze drapało wczoraj jakby chciało się wydostac. Karmiony roślinnością łąkowa wymieszana z suszem. Proszę o informację ile takiemu maluchowi dawać jeść oraz czy należy zakryć jeszcze jakaś ściankę żeby nie drapał. Poproszę też o namiar na weterynarza w Grudziądzu lub Kwidzynie. Pozdrawiam

Kenet:
Witaj na forum :)
Terrarium jakie posiadasz póki co może być dobre bo żółw niewielki ale ale rok już trzeba wymienić na większe 100x40x40 to minimum biorąc pod uwagę wybieg w lato i hibernację zimą.
Nie za bardzo wiem co masz na myśli pisząc lampa rtęciowa 80(to zwykła żarówka grzewcza czy metahalogen?) oraz podłoże Marak(jakiego typu jest to podłoże?)

Karmienia jest intuicyjne i nie ma ściśle określonych norm żywieniowych, generalnie zasada jest taka że podajemy taką ilość pożywienia jaką żółw jest w stanie zjeść 30 minut. Na początku dajesz mu jedzenia do woli, patrzysz ile zjadł w 30 minut i mniej więcej taką porcję dajesz mu w następnych dniach. To, że drapie może mieć związek z za małymi rozmiarami terrarium. W tym przypadku zakrycie ściany niewiele da, pomoże tu zwiększenie rozmiarów terra. Być może żółw przeżywa teraz stres adaptacyjny i z czasem się uspokoi i nie będzie chciał już wyjść.
Co do weterynarza to w kujawsko pomorskim znalazłem takich polecanych vetów:
Lek. wet. Michał Kwiatkowski   Kujawsko-pomorskie   Bydgoszcz

Lek. wet. Paweł Suchecki - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Toruń

Lek. wet. Paweł Szydłowski   Kujawsko-pomorskie   Świecie

Lek. wet. Agnieszka Burdzińska Bociek - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Solec Kujawski

Lek. wet. Paula Dziubińska - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Bydgoszcz

Lek. wet. Anna Kołodziejska - Sawerska - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Solec Kujawski

Lek. wet. Martyn Mączyński specjalista chorób zwierząt nieudomowionych   Kujawsko-pomorskie   Toruń
Najbliżej masz do dr. Szydłowskiego ze Świecia, ale są też specjaliści z  Bydgoszczy czy Solca Kujawskiego.

aleksandraadr:
Żarówka Solar Raptor UV 80W wideo beam ultra rozmiar L. Dopiero wczoraj odebralam żarówkę bo pierwsza przyszła uszkodzona i przeciągnęła się dostawa.niepokoi mnie dzisiaj fakt że zolw jest dziś apatyczny i spi praktycznie cały dzień z krótka przerwa na posiłek do którego trzeba było go zachęcić. Wiem że takie maleństwa dużo śpią ale pojawiło się kichnięcie i jakby ziewanie przed jedzeniem.nie chował się na noc do domku tylko spał przy stronie z lampą. Czy to jest wynik braku odpowiedniego swiatla przez te 2 dni zanim zarowka doszla czy jest sie czym martwic? Zolw raczej z tych spokojniejszych ale dziś to juz aż nadto.Karmię trawą, mleczem, suszem, trzykrotką(z czego susz praktycznie zostaje). Proszę o porady co tutaj działać. Pozdrawiam

aleksandraadr:
Podłoże to gotowa mieszanka dla żółwi lądowych polecony przez hodowcę wzbogacony o wapien o drobnym uziarnieniu, nie plesnieje, utrzymuje wilgoc wydaje mi się że jest ok.

Kenet:
Dziwne masz te produkty, bo nigdy o nich nie słyszałem ;)
Jeżeli to podłoże jest stabilne, nie pleśnieje, utrzymuje wilgoć to chyba jest ok, chociaż o wiele taniej wyszłoby zmieszać glinę z ziemią ogrodniczą. Ta lampa to jest żarówka grzewcza i UV w jednym? Czy jak to wygląda?

To, że zolw jest teraz ospały jest normalne teraz i związane jest to e stresem adaptacyjnym. Żółw za jakiś tydzień powinien się przyzwyczaić i już normalnie funkcjonować. Pojedyncze kichnięcie też nie jest powodem do zmartwień jeżeli nie robi tego zbyt często. Żółwie też ziewają :) jak ludzie.
Kąpałaś go już?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej