Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 09:49:26 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw Lamparci kilka pytań  (Przeczytany 2689 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Qandoo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: -1
Żółw Lamparci kilka pytań
« dnia: 24.10.2019, 21:42:46 pm »
Witam,

Od 1,5 tygodnia jestem posiadaczem Żółwia Lamparciego, zakup miał nastąpić trochę później jednak się przyspieszył i nie zdążyłem się przygotować z podstaw. Terrarium 90x45x45 z firmi Exo Terra, chciałbym żeby wystarczyło mu chociaż na 2 lata potem przeniesiemy go na piętro domu i będzie miał większy domek, latem oczywiście planowany jest wybieg na ogrodzie. Pierwsze 2/3 dni żółw był na podłożu z bukowych koreczków - dopiero forum mnie uświadomiło i teraz już ma ziemie + glinę wędkarską, chyba nawet trafiłem z proporcjami. Mam teraz kilka pytań myślę ze konkretnych i proszę o pomoc:
1. Pierwsze kilka dni na starym podłożu żółw siedział tylko w swoim domku praktycznie nie wychodził, chyba ze na chwilkę coś zjeść - teraz na nowym podłożu jest naprawdę bardzo aktywny chodzi, jest bardziej odważny wspina się na przeszkody ale nie śpi w domku nawet chwile, woli spać gdzieś z boku terrarium czy mam się o co obawiać ? Czy w domku wyściełać podłogę czymś innym?
2. W sklepie doradzono mi żarówkę grzewcza i jakieś kompaktowe UVB już teraz wiem, że inwestuje w metahalogen ale pytanie czy sam metahalogen świecący w wyspę ciepła wystarczy żółwikowi? Dostarczy mu wystarczająca ilość ciepła i UVB?
3. Cała góra terrarium jest z siatki, przez to nie umiem utrzymać wilgotności większej niż 55-60%, przysłonić część? czy częściej pryskać wodą? Czy jakoś inaczej uzyskać wilgotność? podlewać wodę pod metahalogenem ?
4. Na jakiej wysokości umieszczacie termometry i higrometry gdzieś na wysokości żółwika czy w innym miejscu terra?
5. Macie dwie miski na pożywienie? uwielbia świeże trawy/aloes i inne zioła ale nie chce jeść suszu, lepiej mieć 2 miski? tak żeby w jednej miał zawsze trochę suszku? a druga na świeże, czy lepiej dawać świeże i nie przejmować się niechęcią do suszu.
6. Żółwik ma duża miskę na wodę wchodzi prawie 0,7l wody :) żółwik traktuje to często jako basen, przejmować się tym ze nanosi trochę ziemi? Wodę wymieniam mu codziennie. Czy tutaj również warto zainwestować w drugą mała miseczkę?
Dzięki z góry.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw Lamparci kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 26.10.2019, 10:27:56 am »
1.Żółwie same decydują o miejscu do spania. Jeśli twój nie śpi w domku znaczy , że czuje się bezpieczniej.
2.Tak, wystarczy.
3.Może ewentualnie trochę przysłonić górę ale taka wilgotność dla lamparta jest w miarę ok.
4.na ziemi.
5.Mój ma jedną. Dwie nie są potrzebne.
6.Nie przejmuj się żółwie często brudzą wodę. Jedną miska wystarczy.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw Lamparci kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 26.10.2019, 20:31:12 pm »
Do suszu trzeba żółwia przyzwyczaić
:)