Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:00:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup  (Przeczytany 7950 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« dnia: 18.05.2018, 14:21:58 pm »
Witam,

Jestem nowym użytkownikiem waszego forum, od kilku dni czytam dogłębnie tematy dotyczące żółwi. Kiedyś (20 lat temu) miałem żółwia stepowego, obecnie mam dwoje dzieci. Od dłuższego czasu w domu podejmowany jest temat zwierząt, wybór padł na żółwia lądowego. Po analizie waszych wpisów sam wybrałem żółwia lamparciego ze względu na to iż mam gdzie go trzymać (hibernacji na moim etapie się nie podejmę) choć wiem doskonale że po pewnym czasie będzie to mój pupil bo pewnie wszyscy umyją ręce.

Planuje zakup żółwia wielkości ok 10 cm.

Zamierzam wybudować terrarium więc otwieram nowy temat, w którym będę zbierał niezbędne informację.

Pozdrawiam
Jakub
:)

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #1 dnia: 18.05.2018, 14:25:38 pm »
Pytanie pierwsze:

Ziemia - z ogrodu planuje wykopać ziemie wraz z trawą natomiast raz do roku trawę sypię nawozem aby lepiej rosła czy to dyskwalifikuje taką ziemie?

Jeśli tak to czy warto kupić ziemię "eko" z marketu i pomieszać ją trochę z gliną?
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #2 dnia: 18.05.2018, 14:53:25 pm »
Zależy kiedy nawozisz. Jeśli teraz, czy niedawno używałeś sztucznego nawozu, to odpada. Jeśli robiłeś to rok temu, to powinno być ok, wykop ją tuż przed następnym nawożeniem.
Skąd planujesz nabyć żółwia?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #3 dnia: 18.05.2018, 19:37:32 pm »
Z polskiej hodowli tylko nie wiem z jakiej niby w sklepach piszą ze z hodowli pl ale jakoś w to nie wierze jest ktoś na forum kto ma hodowle?
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #4 dnia: 19.05.2018, 21:27:33 pm »
Pod Warszawą jest hodowca, sprawdzony i polecany. Jest ogłoszenie na innym forum. W sklepach nie ma żółwi od krajowych hodowców, a na pewno nie od dobrych - bo oni nie oddają żółwi do sklepów.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #5 dnia: 21.05.2018, 14:57:46 pm »
Hej,

Wnikliwie przejrzałem parę filmów tej Pani  https://www.youtube.com/watch?v=Em3TDjTJb1I i powiem szczerze że trochę przeraziłem się ilością pracy przy żółwiu.

1. Wymiana podłoża co 1 miesiąc (10-15cm jak zalecają na naszym forum), chyba będę musiał przekopywać działkę co chwilę bo z gotową ziemią jest problem, czy ktoś ma jakąś sprawdzoną ziemie z molochów handlowych lub ogrodniczych? Boje się trochę użyć ziemi z działki bo w kwietniu sypnąłem lekko nawóz na trawę ale czy nie jest to też zbytnia przesada z mojej strony?

2. Środek do dezynfekcji weterynaryjny u nas nie do kupienia?

3. Rano sprząta "box" wieczorem też? wszystko dezynfekuje, jak czytałem forum to wystarczy rano dać jeść, świeżą wodę na wieczór posprzątać resztki jedzenia? Dodatkowo zwilrza "mech?" na legowisku Nie to że jestem leniwy ale również mam inne obowiązki oraz dwoje małych dzieci :)

https://www.youtube.com/watch?v=fJRQP5kJ5FQ

4. Kwestia zainstalowania dogrzewania, czy nie wystarczą dwie żarówki jedna jarzeniowa/metahalogen oraz typowo grzewcza (lustrzana), jak miałem akwarium to jarzeniówki robią robotę jeśli chodzi o grzanie.

5. Ilość jedzenia na dzień to 2/3 wysokości żółwia? Na zimę trzeba zaopatrzyć się w siano, czy może być takie jak dla gryzoni? Każde (oprócz siana) jedzenie myje 2 razy w wodzie?

6. Czerwona kapusta jest odpowiednia? 

7. Codziennie należy zwilżyć ziemie? rozumiem że trzeba zachować tylko odpowiednią wilgotność?

Rozumiem że ta Pani jest profesjonalnym hodowcą ale pewnie zajmuję się tylko żółwiami od rana do wieczora, jak wy sobie radzicie z dzienna/tygodniową/miesięczną opieką?
:)

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #6 dnia: 21.05.2018, 20:02:06 pm »
1. wymiana podłoża - raz na pół roku
2. ja dezynfekuje octem i wietrze terrarium
3. tak jak czytałeś na forum wystarczy w zupełności
4. najlepiej metahalogen, resztę doświetlić ledami
5. jedzenia tyle, ile żółw może zjeść na raz
6. w ogóle żadna nie jest dobra
7. najlepiej codziennie spryskać rano by utrzymać odp. wilgotność

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #7 dnia: 22.05.2018, 08:13:19 am »
Ogólnie w domu do dezynfekcji np. akwariów używałem perhydrolu 30% jest to jednak środek bardzo mocny, rozumiem że dezynfekcje robi się wraz z wymianą podłoża? Czy również codziennie jeśli chodzi o talerz na pokarm czy wodę?

Czy taka oprawa metalohalogenowa jest ok? http://fajnelampy.com/oprawy/10-oprawa-metalohalogenowa-omh-150w-czarna.html Zastanawiam się nad mocą żarówki do terrarium 100x60 czy 70W będzie odpowiednia?
:)

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #8 dnia: 22.05.2018, 15:10:42 pm »
Zaplanowałem terrarium 120x60x60 myślę że na dwa lata wystarczy, powiedzcie tylko czy halogen z postu wyżej (70W) będzie ok oprócz niego planuje dać diody led.
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #9 dnia: 25.05.2018, 14:23:53 pm »
1. Podłoże wymieniasz jak je czuć i stwierdzisz, że syf - przy małych żółwiach można i co pół roku, duże lamparty sikają i walą placki jak krowy, więc na pewno częściej.
2. Dezynfekcję terrarium robi się w przypadku stwierdzonej choroby, pasożytów bądź jej podejrzenia - w innym przypadku wystarczy zwykłe mycie. Nie róbmy ze swojego życia sterylnego laboratorium, bo to też niedobrze. Na marginesie - ocet nie dezynfekuje ;) w Polsce bez problemu dostaniesz Virkon S (nie chce mi się oglądać filmiku, nie wiem czego kobieta używa :P)
3. Sprzątasz codziennie resztki jedzenia, odchody czy inne zanieczyszczenia. Wodę zmieniasz tak często jak się da, żółwie szybko ją brudzą, uwielbiają wydalać do wody ;)
4. Metalohalogen, ale nie ten z linku, bo to nie jest metalohalogen UVB. (Lucky Reptile, Reptech). Szukaj lamp opisanych jako Desert, wersje Jungle są za słabe dla żółwi. Moc zależy od odległości, na jakiej wisi lampa - producenci mają swoje zalecenia. Metalohalogeny należy wymieniać co ok. 18 miesięcy użytkowania, potem przestają wytwarzać promieniowanie UVB, więc stają się dla żółwia bezużyteczne. Resztę terrarium warto doświetlić zwykłą świetlówką, albo oszczędniej - listwą LED, bo żółwie w ciemnym terrarium najczęściej są mało aktywne.
5. Myć 2 razy? Dobrze że nie odkażać płynem do dezynfekcji :D Ja tam zrywam, opłukuję pod wodą z największego brudu i wrzucam, smacznego. Powtórzę - sterylność w codziennym życiu nie jest dobra. Wystarczy regularne badanie kału i badania krwi, żeby sprawdzić, czy żółw czegoś nie złapał. Siano to siano, nieważne czy dla gryzonia, królika, konia czy żółwia. Ma być zielone i pachnące :) niektóre żółwie wolą miękkie siano, czyli z drugiego pokosu.
6. Czerwona kapusta nie jest dobra, bo żółw lamparci jest gatunkiem trawożernym. Podajemy mu trawę (świeżą i siano), która powinna stanowić ok. 70-80% pożywienia, do tego polne, łąkowe rośliny zielne jak babka, mniszek, pokrzywa, jasnota, fiołek, bodziszek, tasznik, itp. również świeże i suszone.
7. Tak, ziemię zwilża się codziennie, bo inaczej nie ma opcji utrzymać te min. 70% wilgotności u młodych żółwi. Z wierzchu pryskamy, a co jakiś czas można ziemię podlać (nie przelać, bo spleśnieje) i wymieszać.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #10 dnia: 25.05.2018, 23:15:11 pm »
Narazie zacznę od zwykłej uvb i lustrzanej pozniej zobaczymy jak się będzie spisywało Tp rozwiązanie. Czy zbyt duża ilość podawanego wapnia nie doprowadzi do jakiś powikłań? Myśle aby wrzucić sępie oraz dwa razy w tygodniu posypywać jedzenie?
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #11 dnia: 26.05.2018, 20:00:09 pm »
Ja mam sepię na stałe i żółwie jedzą jej sporo, nie zauważyłam problemów z przewapnieniem - a badamy krew regularnie.
Zwykłej UVB, czyli?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #12 dnia: 28.05.2018, 09:03:12 am »
repti glo 10.0 kwestia 13 czy 26 W? ale skłaniam się ku 26....
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #13 dnia: 28.05.2018, 12:42:57 pm »
Kompaktowa świetlówka w ogóle nie nadaje się dla żółwi, jest za słaba. Totalnym minimum jest świetlówka liniowa z odbłyśnikiem.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw Lamparci - przygotowania oraz zakup
« Odpowiedź #14 dnia: 28.05.2018, 15:46:31 pm »
Więc tak:
Starter do lampy 50 W http://allegro.pl/statecznik-elektroniczny-hid-av-cdm-50w-220-240-i6736749750.html
 do tego kabel przyłączeniowy 3 żyłowy o taki http://allegro.pl/przewod-przylaczeniowy-z-wtyczka-kabel-3x1-3m-i7077115103.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=ZjcxMWMwYzktMjQwMy00MjU2LWFhN2YtZTcxOWVjYzViMjkwAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=2776b89e-0fa9-4300-b000-8d72070c9718

A do tego Oprawka ceramiczna z zawieszką http://allegro.pl/oprawka-ceramiczna-porcelanowa-e27-z-zawieszka-i6953669023.html
I jeszcze potrzebujemy przewód dwużyłowy by podłączyć oprawkę ze starterem, koszt około 2 zł za metr w pierwszym lepszym sklepie z elektryką. Do kompletu jakaś lampa 50W np 50W Desert Bright Sun UV LUCKY REPTILE http://terrasklep.pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/274-zarowka-metahalogen-hqi-bright-sun-desert-50w-lucky-reptile.html
LAMPA METAHALOGENOWA REP-TECH HID UV 50W (PAR 30) 5200k FLOOD http://sklep.egzotic-room.pl/glowna/32-lampa-metahalogenowa-50w-flood.html

dużo poniżej 1000 zł