Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:01:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zolw - lampy, podłoże, wilgoć i wszystko co powinnam wiedzieć  (Przeczytany 2102 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline themagicdragon

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Witam wszystkich. Prawdopodobnie te watki przewinęły się już na forum, ale nie znalazłam satysfakcjonujących mnie odpowiedzi, więc może zacznę. Kupujemy dwa maluchy - prawdopodobnie greckie (coś co nie urośnie potem do wielkości głazu). Tu pojawia się mały problem, bo wiem, ze u maluchów nie da się stwierdzić płci, a wolalabym samiczki - nie dogaduje się z facetami, niezależnie od gatunku. Zakup więc będzie tylko "na ładne oczy".
Drugie. Lampa - widziałam fajne żarówki, wszystko w jednym (w załączniku), ale nie wiem czy sie nadają dla żółwi, czy tylko dla jaszczurów. Jaka moc? 80W? 125W? Domek to prawdopodobnie czterometrowe akwarium + tapeta (wątpię, aby żółwie to doceniły), ale chcemy aby miały komfortowe warunki, a w piwnicy jest sporo miejsca. Wiem, ze nie reklamujecie żarówki nocnej, co mnie martwi, bo przyjemnie swieci. No, ale nie to nie.
Dalej - podłoże myślę będzie z kory brzozowej + torf + trawa z rolki. Wiem, ze lepiej byłoby przekopać ogródek, ale trawa z rolki dłużej się utrzyma. Wtedy pojawia się kolejny problem, bo wszystko to jest suche, a maluchy potrzebują raczej dużej wilgotności - jak utrzymać wilgoć w takim akwarium?
Żółwie latem wylądują w ogródku - czy mogą spać na dworze, oczywiście zabezpieczone? Lata są tu upalne (USA), noce tez raczej cieple - a one i tak lubią dużą amplitudę temperatur. I ostatni problem (mam nadzieje) - czy można takie paromiesięczne maleństwa zimować i w jakich warunkach? Wiem, ze większość wkłada żółwie do lodówki, ale nie jestem z tych co odważą się to zrobić. Moi teściowie mieszkają w górach, ale tam obawiam się, żółwie mógłby nie przeżyć chłodów - z drugiej strony żyją tam żółwie na wolności (zolwiki malowane)  i im zima nie jest straszna.
Proszę o jakiekolwiek wskazówki, będę bardzo wdzięczna. W karmieniu żółwi jestem ekspertem, ale strona techniczna mnie przeraża.




Offline themagicdragon

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Zolw - lampy, podłoże, wilgoć i wszystko co powinnam wiedzieć
« Odpowiedź #1 dnia: 02.05.2021, 09:00:23 am »
Mam nadzieje, ze tym razem załącznik się załączy...

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Zolw - lampy, podłoże, wilgoć i wszystko co powinnam wiedzieć
« Odpowiedź #2 dnia: 02.05.2021, 14:05:28 pm »
Witaj na forum  :)
Kupowanie dwóch żółwi nie jest dobrym pomysłem bo to z natury samotniki. Nigdy się nie polubią, mogą się co najwyżej wzajemnie tolerować. Mam nadzieję, że jesteś przygotowany na drugie terrarium, wybieg i zimownik na wypadek gdyby żółwie się jednak nie polubiły.
Ta lampa jest jak najbardziej w porządku 125 W będzie lepsze. Jako podłoże najlepiej sprawdza się ziemia zmieszana z gliną wiążącą 2:1. Trawa z rolki jest też dobra ale ważne aby nie było w niej chemikaliów. Odradzam torf i korę brzozową. Są zbyt miękkie, łapki się będą żółwiowi zapadać i może jeszcze połknąć jakieś drobne elementy. W strefie cieplej sprawdzają się płaskie kamienie np. łupki bazaltowe.

Wilgotność utrzymuje się za pomocą regularnego spryskiwania (co 2 dni)terrarium zraszaczem. Nie tylko podłoże ale też ścianki. Ja dodatkowo raz na kilka dni podlewam całe terrarium konewką i zostawiam na noc. Podłoże jest wtedy fajnie wilgotne i dodatkowo stabilne.

Tak jak najbardziej mogą spać na dworze tylko ważne, żeby temperatura była regularnie powyżej 10 stopni. Oczywiście jak raz zdarzy się 8 czy 7 to nic żółwiowi nie będzie i nie należy go zabierać do domu.
Z zimowaniem wstrzymałbym się przynajmniej rok, jak żółwiku trochę urosną hibernacja będzie o wiele bezpieczniejsza.  Można je zimować w sumie wszędzie( w lodówce, piwnicy, na dworzu) byleby tylko temperatura wynosiła ok 5 stopni. Lodówka jest najlepszym rozwiązaniem bo to my kontrolujemy temperaturę i mamy świetny dostęp do żółwia, dzięki czemu możemy na bierząco kontrolować jego kondycję.

Offline themagicdragon

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Zolw - lampy, podłoże, wilgoć i wszystko co powinnam wiedzieć
« Odpowiedź #3 dnia: 02.05.2021, 23:21:13 pm »
O Jezu, strasznie dziękuję! Chciałam dwa żółwie, bo widziałam w sklepie ich cale nagromadzenie w jednym terrarium i jakoś się dogadywaly. Miałam nadzieje, ze jeśli wychowają się razem to chociaż się będą tolerować, ale może faktycznie nie.
Lampy zostały już zamówione - doszliśmy do wniosku, ze do dużego akwarium potrzebujemy przynajmniej dwóch, chociaż ogólnie i tak planujemy wyeksmitować je (ja/jego) z domu, przynajmniej na wiosnę/lato. Obawiam się tylko, ze wpadną mi do basenu - a wiem, ze lubią się kąpać, więc raczej zagrodzimy wybieg i nie będą miały tyle przestrzeni ile planują. Zimę zwykle spędzamy w górach, więc chcąc nie chcąc, żółw/żółwie pojada z nami - dlatego trochę się tym martwię, bo tam temperatura jest zawsze poniżej zera, zgaduje, ze nawet w garażu, więc pierwszy rok rzeczywiście odpuszczę. Wiem, ze takie małe żółwie nie potrzebują długiej hibernacji - jeśli maja mniej niż rok to ten okres wynosi około 3 tygodni (a przynajmniej tak twierdza strony angielskie). Dwuletnie potrzebują już 6 tygodni.
Z tym torfem nie miałam pojęcia, dzięki serdeczne! Kora tez zwykle jest zachwalana. Kamienie zostały zabrane z plaży, oczyszczone i wygrzane w piekarniku.

Ok, to w takim razie zapytam jeszcze o suplementy. Wiem, ze mam im ścierać sępie dla papug (i to chyba nie jest wielki przysmak żółwia), ale co z gotowa karma, z wysuszonymi robaczkami w środku? Pamietam, ze żółw moich znajomych nie chciał nawet na to spojrzeć.

I ostatnia rzecz - żółwie raczej nie przepadają za kontaktem z ludźmi. Nie lubią być dotykane i brane na ręce, ale dziecku ciężko to wytłumaczyć. Co z głaskaniem pod lepkiem? Niektóre żółwie podobna to lubią, albo przynajmniej znoszą.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Zolw - lampy, podłoże, wilgoć i wszystko co powinnam wiedzieć
« Odpowiedź #4 dnia: 03.05.2021, 00:10:13 am »
Sepia dla papug wystarczy i lepiej, żeby jej nie ścierać tylko dać żółwiowi w kawałku. Będzie ją sobie dawkował wedle własnego uznania.
Jest jeszcze preparat ReptiCalcium bez wit. D3 też jest dobry ale ja preferuję sepię.
Żółw to nie jest zwierzę, które lubi być głaskane i dotykane, chociaż nie można powiedzieć, że przywiązują się do człowieka. Mój na przykład chodzi za mną gdy zabieram go na spacery.  Nie chodzi o to, żeby w ogóle go nie dotykać czy głaskać, ale we wszystkim trzeba znać umiar. Myślę, że jeżeli dziecko chciałoby kontaktu żółwiem to najlepszym rozwiązaniem jest po prostu karmienie z ręki. Zarówno żółw zadowolony bo ma jedzenie jak i dziecko bo ma bliższy kontakt z pupilem.

Offline managa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Odp: Zolw - lampy, podłoże, wilgoć i wszystko co powinnam wiedzieć
« Odpowiedź #5 dnia: 03.05.2021, 12:10:12 pm »
Do pewnego wieku żółwie się dogadują, potem może być różnie. Mam dwie siostry 4 letnie i widzę, że się zaczynają podgryzać. Więc Twoje ryzyko, czy za parę lat nie trzeba będzie budować nowego wybiegu i terrarium :)
Z oświetlenia polecam metahalogen + doświetlenie w postaci np. ledów. Metahalogen dobieramy do wielkości terrarium. na jakiej wysokości będzie wisieć i jaka jest temperatura ogólnie w pokoju. Mam dwa terraria, w obu Reptech 50w. W otwartym terra w pokoju wisi na 30cm, a w zamkniętym w chłodniejszej piwnicy na wysokości 20cm :)
Podłoże komponuj z gliny zmieszanej z piaskiem. Ostatnio robiłam podłoże ze składników kupnych i torf mi jakoś nie pasował. Glina będzie trzymać wilgotność. W strefie wilgotnej możesz dać tę trawę (uważaj, bo kupne trawy z rolki mogą być pryskane). W kryjówce możesz dać trochę mchu.

Co do kontaktu z ludźmi - żółwie reagują pozytywnie na człowieka, bo kojarzą go z jedzeniem :) Dotykanie po łebku to nie jest wyraz miłych odczuć, tylko raczej tolerowania tego, że je ktoś dotyka ;) No niestety, żółwie są zwierzętami do obserwacji. Jeśli dzieci chcą kontaktu ze zwierzakiem, to niech szukają dla niego dobrego jedzonka, wymieniają wodę i zbierają kupy ;) Oczywiście z jedzeniem też bez przesady, nie przekarmiamy :)

Offline themagicdragon

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Zolw - lampy, podłoże, wilgoć i wszystko co powinnam wiedzieć
« Odpowiedź #6 dnia: 04.05.2021, 03:58:50 am »
Dziecko nie ma nawet trzech lat, więc zanim zmieni mu wodę, to dwadzieścia razy zdąży wylać (w tym z piec na żółwia). Ale z karmieniem z ręki nie powinno mieć problemów. Kurcze, w każdym sklepie zoologicznym żółwie są trzymane razem, a tu zaraz mi krwawe igrzyska urządza. Chyba faktycznie zdecydujemy się na jedno maleństwo i zobaczymy potem.

Teraz zabiliście mi ćwieka z tymi strefami. Strefa wilgotna, sucha? Ten mech to rozumiem, przyniesiony z lasu? Chciałam mu zrobić paletko - zasądzić w tej ziemi trochę roślinek, coś co szybko nie zwiędnie. Ale jak znam życie i żółwie to zaraz to rozkopie, przeora i tyle będzie z uprawy.

Czy można mu podawać aloes W sklepach tego mnóstwo, a chciałabym aby się żywił różnorodnie. Trochę się obawiam tych kwiatków - mogę mu kupić, nie żałuje, ale boje się tych sadzonek, bo moga być pryskane.



Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Zolw - lampy, podłoże, wilgoć i wszystko co powinnam wiedzieć
« Odpowiedź #7 dnia: 04.05.2021, 16:21:22 pm »
Po prostu robisz 2 strefy. Suchą i wilgotną. W części suchej są lampy, basenik i kamienie a w wilgotne kryjówka. Temp w części suchej wynosi 34 stopnie a w wilgotne 22. Zraszasz tylko tą część wilgotną.
Żółwie greckie aż tak dużo nie kopią więc możliwe, że nie zniszczą od razu tego poletka z roślinami które jest bardzo dobrym pomysłem i sam je stosuje na wybiegu.
Tak można mu podawać aloes ale raczej jako urozmaicenie a nie podstawa w diecie.
W Polsce żółwie karmi się min. mniszkiem lekarskim, babką zwyczajną, pokrzywą, czosnaczkiem, fiołkiem polnym, wyką ptasią, prosiennicznikiem szorstkim, cykorią podróżnik czy żółtlicą drobnokwiatową. W Polsce to pospolite chwasty rosnące w wielu miejscach. Nie wiem jak to wygląda w USA czy któraś z tych roślin tam występuje.

Offline themagicdragon

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Zolw - lampy, podłoże, wilgoć i wszystko co powinnam wiedzieć
« Odpowiedź #8 dnia: 04.05.2021, 22:26:59 pm »
U nas mlecz sprzedaje się w sklepach (nie żartuje). Jakbym się przeszła po lesie to pare chwastow tez bym znalazła - dzisiaj kupiłam stokrotki, nagietek i fiolki - zamierzam poczęstować żółwia jak już je posadzę. Z ziarenek kupiłam słonecznik, bazylię, miętę, rzodkiewkę (dla liści) i truskawki (tez dla liści). Na dworze znajdzie niestety tylko trawę - bez żadnych innych chwastów, bo niestety ogrodnicy tutaj za bardzo się przykładają do swojej pracy. Chciałabym żeby miał/miały różnorodna diete.

Na ta chwile wychodzi jednak na to, ze ciężko o żółwia greckiego, chociaż to wiosna. Mogę kupić tylko rosyjskiego (nie lubię i sa już prawie dorosłe) albo sulcate. Teraz to jest malutkie, a potem przerośnie psa. Wychodzimy z założenia - mniejszy żółw, mniejszy kłopot. Wciąż więc czekamy na Greka.

I dziękuje za wszystkie porady! Jestem bardzo wdzięczna.



Offline themagicdragon

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Zolw - lampy, podłoże, wilgoć i wszystko co powinnam wiedzieć
« Odpowiedź #9 dnia: 06.05.2021, 06:49:11 am »
Ok, jedno pytanie. Jak to jest z ta marchewka, bananem i truskawkami? Podobno marchewkę można podawać raz na dwa tygodnie, dla witaminy A (nie ukrywajmy, ze żółwiowi tez bardziej to smakuje niż pokrzywa). Wy odradzacie banany ze względu na dużą ilość białka, a strony niepolskie aż pieją z zachwytu nad bananami - o ile nie stanowią codziennej diety żółwia, a sporadyczne uzupełnienie. No i te truskawki - wiem, ze żółwie uwielbiają (podobnie jak banana) i tez można czasami, sporadycznie karmić, na osłodę życia.

Bardzo dziękuje za ten mech - kupiłam mech irlandzki (wskazany w diecie żółwia) i myślę, ze w całości wyłożymy nim wybieg.








Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Zolw - lampy, podłoże, wilgoć i wszystko co powinnam wiedzieć
« Odpowiedź #10 dnia: 06.05.2021, 11:12:07 am »
Wszystkie te produkty jak banan, marchewka czy truskawka należy podawać naprawdę okazjonalnie jeśli mamy żółwia greckiego. Raz na 2 tygodnie to zdecydowanie zbyt często. Banany jak i inne owoce stanowią ważną część diety żabuti ale u Greków mogą służyć tylko jako rzadki smakołyk.