Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:57:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Początki z żółwiem greckim  (Przeczytany 4389 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sadcupcake

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Początki z żółwiem greckim
« dnia: 19.02.2019, 19:09:37 pm »
Hej wszystkim. W przyszłym tygodniu stanę się szczęśliwą posiadaczką żółwia greckiego. (ur. 2018r)
Mam kilka pytań.
Terrarium - na początek może być takie 60x30x30 cm?  Podłoże na składać się z ziemi, wyczytałam że może być to ziemia wędkarska - bardzo proszę o potwierdzenie; plus do tego drobna kora lub kokos.
Jedzenie mam opanowane; żadnych owoców i warzyw. tylko świeże/suszone rośliny/zioła. Pytanie jak karmić małego żółwia? Ile tego pokarmu powinien dostawać? Karmić rano/wieczorem? Czy robić to o ustalonej godzinie czy obojętnie?
Największą zagadką jest dla mnie oświetlenie. Strasznie dużo naczytałam się że najlepiej mieć dwie lampy na klips, jedna z żarówka lustrzaną 40w a drugą UBV 10.0.. Na waszym forum jednak dowiedziałam się że najlepsza jest jedna(?) lampa metahalogenowa. I tu moje pytanie, jak to wygląda i gdzie kupić? Linki na forum są już nie aktualne albo ze stron zagranicznych. Bardzo proszę o proste wytłumaczenie  :P
Do tego wszystkiego będzie basenik z wodą (umiejscowienie jest ważne?, gdzie najlepiej?) i miseczka na pokarm. Oczywiście chronienie chyba z doniczki lub z kokosa.
W pokoju w którym będzie żółw jest dosyć zimno więc planuje zakup termometru aby kontrolować temperaturę.


Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Początki z żółwiem greckim
« Odpowiedź #1 dnia: 19.02.2019, 21:45:13 pm »
1. 60x30x30cm jest trochę za małe, ciężko będzie utrzymać wysoką temperaturę w jednym miejscu, i niższą w reszcie terrarium. może spróbuj 120x60cm, wtedy starczy na parę lat.
2. podłoże: glina wędkarska https://allegro.pl/oferta/glina-mielona-wedkarska-tlo-podloze-terrarium-2kg-7849190555?reco_id=2a40c319-3486-11e9-b397-000af7f61ef0&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_c=Product&bi_m=reco&bi_s=archiwum_allegro zmieszana z ziemią (proporcje 2:1 lub 3:1, więcej ziemi). pamiętaj, że podłoże powinno mieć około 10 cm grubości.
3. wszystko opisane o żywieniu (podstawy żywienia + spis roślin) w tym linku od doru: https://drive.google.com/drive/folders/0B7JNt2E9WRAfVmZvQWZ1R0ZxNVE
4. lampa metahalogenowa to lampa 4w1: daje dobre, naturalne światło, grzeje, daje UVB i UVA oto link: http://www.terrasklep.pl/43-zarowki-metahalogenowe-uvb
5. umiejscowienie miseczek nie ma znaczenia, im bliżej metahalogenu, tym większe będzie parowanie
dodam jeszcze dwa pomocne artykuły od doru:
metahalogeny - https://drive.google.com/file/d/0B7JNt2E9WRAfdkk5UHJwYmNqa2s/view
terrarium i hodowla - https://drive.google.com/file/d/0B7JNt2E9WRAfYUdKbkE5bTc3YkU/view
pozdrawiam

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Początki z żółwiem greckim
« Odpowiedź #2 dnia: 20.02.2019, 14:05:02 pm »
Terrarium o wysokości 30 cm jest zawsze nietrafionym pomysłem. Minimum 10 cm podłoża i zostaje 20 cm, a gdzie lampy, które same w sobie mają też z 10 cm długości? No i tak jak kolega niżej pisze - ciężko utrzymać odpowiedni rozkład temperatur. Planujesz terrarium otwarte czy zamknięte od góry?
Plik o metalohalogenach jest nieaktualny jeśli chodzi o producentów lamp dostępnych w PL - teraz jest ich więcej :) Najlepszy chyba pozostaje Reptech - wpisz na allegro i wyskoczy Ci cały przekrój lamp, sprzedawanych zarówno z balastem w komplecie (koniecznym do uruchomienia lampy, to jednorazowy wydatek) jak i bez.

Offline sadcupcake

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Początki z żółwiem greckim
« Odpowiedź #3 dnia: 21.02.2019, 22:17:21 pm »
Dziękuję za odpowiedzi.  Jutro ogarnę temat tych lamp.
Terrarium jednak będzie większe. 125x50x40 - ok. 240l otwierane z góry. Tutaj moje pytanie ile potrzebuje ziemi i gliny aby podłoże było odpowiedniej grubości?

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Początki z żółwiem greckim
« Odpowiedź #4 dnia: 22.02.2019, 15:35:58 pm »
aby podłoże było grubości 10 cm potrzebujesz:
1. proporcje 2:1 - około 21 litrów gliny i około 42 litrów ziemi
2. proporcje 3:1 - około 47 litrów ziemi i około 16 litrów gliny
ewentualnie w części terrarium możesz wysypać samą ziemię i posadzić darń,

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Początki z żółwiem greckim
« Odpowiedź #5 dnia: 22.02.2019, 17:03:44 pm »
aby podłoże było grubości 10 cm potrzebujesz:
1. proporcje 2:1 - około 21 litrów gliny i około 42 litrów ziemi
2. proporcje 3:1 - około 47 litrów ziemi i około 16 litrów gliny
ewentualnie w części terrarium możesz wysypać samą ziemię i posadzić darń,

Trzeba sprostować twoją wypowiedź bo to co napisałeś to trochę przesada.

Jeśli używamy gliny wiążącej to proporcja 1:10 jest w zupełności wystarczająca. . Proporcje 2:1 i 3:1 sprawią że koszty rosną niepotrzebnie.

Kolejna sprawa to darń. Darń- to grupa roślin okrywowych, składa się z traw i innych roślin nie nadających się do terra. Tak więc jak już coś sadzić to mieszankę traw łąkowych.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Początki z żółwiem greckim
« Odpowiedź #6 dnia: 22.02.2019, 17:59:06 pm »
Darń- to grupa roślin okrywowych, składa się z traw i innych roślin nie nadających się do terra. Tak więc jak już coś sadzić to mieszankę traw łąkowych.

Dlaczego nienadających się?

Terrarium jednak będzie większe. 125x50x40 - ok. 240l otwierane z góry. Tutaj moje pytanie ile potrzebuje ziemi i gliny aby podłoże było odpowiedniej grubości?
Otwierane (czyli zamknięte z możliwością otwarcia) czy otwarte - czyli bez dachu, na stałe? Bo to znacząca różnica. Przy otwartym od góry, bez dachu wysokość jest ok. Przy otwieranym przydałoby się ją podnieść do 50 cm, żeby nie było problemu z lampami.

Teoretycznie potrzebujesz 62,5 litra podłoża. W praktyce, ziemia w workach jest sypana luźno, po ubiciu w terrarium tych 62 litrów okaże się, że warstwa podłoża wcale nie ma 10 cm. Lepiej kupić z nadwyżką, niż biegać dwa razy po ziemię.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Początki z żółwiem greckim
« Odpowiedź #7 dnia: 22.02.2019, 18:30:50 pm »
Nienadających się bo choćby trujące lub ze względu na rozmiary.
Na przykład taka Dziewanna, czy Kobylak lub Pępawa. Terrarium musiało by być dość wysokie.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Początki z żółwiem greckim
« Odpowiedź #8 dnia: 23.02.2019, 14:37:18 pm »
Można znaleźć fragment darni bez roślin trujących - nie ma przecież określonego składu gatunkowego darni :)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Początki z żółwiem greckim
« Odpowiedź #9 dnia: 23.02.2019, 18:02:07 pm »
Owszem. Ale zasadzić darni nie zasadzisz. Zasadzisz trawę i inne rośliny które jak wyrosną będą darnią.