Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:58:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw stepowy mi zamula w terrarium  (Przeczytany 2204 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ciupero006

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Żółw stepowy mi zamula w terrarium
« dnia: 25.09.2019, 11:06:44 am »
Cześć, chciałbym zapytać o Wasze doświadczenia. Od niespełna roku mieszka ze mną żółw stepowy, który wprowadził się razem z moją żoną. Ona dostała go jako dziecko no i średnio umiała się nim zająć. Większość czasu spędzał na podłodze. Jednak wygląda na zdrowego i zadbanego żadnych problemów z nim nie było. Jednak chciałbym go wziąć na kontrolne badania i chciałem zapytać czy znacie jakiegoś specjalistę we Wrocławiu? Jednocześnie chciałbym też zapytać na jakie koszty mam się przygotować? Ale teraz chcę przejść do sedna sprawy. Zrobiłem żółwiowi terrarium, wszystko zgodnie z zaleceniami z forum i używam jednej lampy metalogalogenowej. Pod lampą jest ok 32 stopnie w pozostałej części 22-19 w zależności od pory dnia. Od kiedy żółw wprowadził się do terrarium to praktycznie siedzi tylko pod lampą i coś tam poskubie do jedzenia ale od dwóch dni chyba nawet nic nie ruszył albo minimalnie. Zaraz po przeprowadzce i spędzeniu trochę czasu pod lampą zrobił kupę. Była to sobota i od tamtej pory tylko coś tam skubnal i nie było kupy i siku chyba też. Chciałem zapytać czy to normalne? Ogólnie zanim skończyłem terrarium to praktycznie tylko spał i też prawie nic nie jadł ale myślałem, że lampa trochę go rozrusza. Teraz może nie śpi cały czas bo często wygrzewa się z otwartymi oczyma. W lecie miał dla siebie praktycznie cały ogródek i śmigał i wcinał zieleninę aż miło. Teraz zamuła. Wiem, że jest jesień ale różnica w zachowaniu jest bardzo duża. Jest to mój pierwszy rok z gadem i trochę się martwię. W następnym roku chciałbym go przezimować. Proszę o poradę czy to normalne zachowanie, że tak zamula? Nigdy też nie był w terrarium i jest to dla niego nowe środowisko.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw stepowy mi zamula w terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 26.09.2019, 23:37:19 pm »
To normalne, że żółwie o tej porze roku są ospałe. Aczkolwiek powinieneś wybrać się z nim do gadziego seta szczególnie zważając na jego nieciekawą przeszłość.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw stepowy mi zamula w terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 27.09.2019, 00:44:37 am »
We Wrocławiu masz kilku lekarzy do wyboru:

Lek. wet. Grzegorz Dziwak - specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Klinika Weterynaryjna SKVET
ul. Stabłowicka 109 B
Tel. 791 998 999

Lek. wet. Lucyna Ilnicka
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Gabinet Weterynaryjny VETS & PETS
ul. Zakładowa 11N
Tel. 794 778 744
lub Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – Przychodnia Weterynaryjna dla Zwierząt Egzotycznych
Pl. Grunwaldzki 45
Tel, (71) 320 53 33

Dr n. wet. Tomasz Piasecki
Przychodnia Weterynaryjna ZWIERZYNIEC
ul. Bulwar Ikara 31b
Tel. (71) 756 80 40, 600 803 775

Offline ciupero006

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw stepowy mi zamula w terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 01.10.2019, 12:21:59 pm »
Dzięki! Już zapisałem mojego żółwika na kontrolne badania. Chociaż ostatnio zaczął więcej jeść, robi kupki. Chociaż w lecie na wybiegu jadł więcej i kupki też były większe. Zachowuje się też zupełnie inaczej. Już nie zamula ale chodzi po całym terrarium, wspina się no i drapie po ścianach i szybie. Właśnie chciałem zapytać czy Wasze żółwie też tak drapią?