Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 15:01:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw stepowy - od podstaw (chęć poprawy warunków)  (Przeczytany 3422 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline araogn

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Żółw stepowy - od podstaw (chęć poprawy warunków)
« dnia: 06.05.2018, 11:01:18 am »
Witam, otóż mam nietypową sytuację.
Stałam się posiadaczką żółwia stepowego.. około 33 letniego. Okazało się, że przez całe swoje zycie żyła raczej w kiepskich warunkach - podłoże to piasek, jedzenie to głównie sałata, pomidory, cukinia.. Jedynie żarówka zwykła grzewcza, zwykła ze sklepu budowlanego i ... brak dostępu do wody, bo podobno pobiera wodę z jedzenia..
PodłożeWczoraj zmieniłam jej podłoże na ziemię (starałam się znaleźć bez nawozów ale niestety żadnej nie znalazłam, więc wzielam najtańszą, jakąś uniwersalną ekologiczną, bo wydaje mi sie, że czym tańsza ziemia, tym mniej będzie w niej nawozu). Szukam po okolicznych sklepach gliny, żeby pomieszać, więc zrobię to w najbliższych dniach. na górze delikatna ilość kory.
jedzenie - kupiłam jej karmę dla żółwi oraz jakieś suszone zioła dla żółwi. I tu pytanie .. jakie 'zielone' jedzenie najlepiej będzie jej podawać?
woda rozumiem, że dobrym pomysłem będzie zamontowanie jej 'baseniku' żeby mogła się kąpac/pić?
oświetlenie I tu rozumiem, że trzeba szukac 10% UVB ... z tym, że boje sie ze będzie za blisko żółwia, bo niestety wysokość jej domku nie powala i obawiam się, ze jeśli podczepie ją pod 'sufit' to odległość od żarówki/świetlówki byłaby około .. 10/15 cm.. czy polecacie jakąś konkretną żarówkę? Kompletnie się nie znam, aczkolwiek dużo czytam na ten temat teraz, ale zawsze przyda się dobra rada.
Czy macie jakieś rady jak poprawić jej jakośc zycia "na stare lata?  :(
Dziękuje z góry!
PS: oczywiście zabrana została do weterynarza, prześwietlenie - zastrzyki itp. Pod tym względem jest okej.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw stepowy - od podstaw (chęć poprawy warunków)
« Odpowiedź #1 dnia: 06.05.2018, 11:28:10 am »
Cześć.
Glinę znajdziesz w każdym sklepie wędkarskim, to jest glina wiążąca do zanęt. Uważaj na korę, czy nie pleśnieje.
Jaką karmę dla żółwi kupiłaś? Gotowe karmy dostępne w sklepach się nie nadają, są źle zbilansowane i mają zły skład. Żółwie stepowe karmi się roślinami polnymi i łąkowymi, popularnymi chwastami. Suszone zioła też mogą być, najlepiej sprawdzają się nie mieszanki, a pojedyncze rośliny, nie pokruszone, często podpisane jako "dla królików i gryzoni". Tutaj masz spis roślin jadalnych i trujących w 4 częściach do pobrania: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B7JNt2E9WRAfWEhWY2ZzQkh2eWM
Tak, najlepszą opcją będzie płytki basenik np. z dużej podstawki pod doniczkę.
UVB niestety jest konieczne - terrarium jest otwarte czy zamknięte od góry? Najlepszą opcją byłaby lampa metalohalogenowa, świetlówki UVB dają bardzo znikome ilości promieniowania. Tylko że potrzebna jest odległość 30 cm od zwierzaka.

Dla tego żółwia to nie są "stare lata", bo długość życia mają porównywalną do człowieka. 33 letni człowiek to nawet nie tzw. wiek średni ;)

Offline araogn

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw stepowy - od podstaw (chęć poprawy warunków)
« Odpowiedź #2 dnia: 06.05.2018, 11:53:36 am »
Glinę kupię :) Kora będzie zmieniana, bo jest jej malutko (tylko posypana nią ziemia) a mam 20l worek  :)
Właśnie raczej oleje tę kupioną karmę a skupie się na 'zielonym' jedzeniu typu bazylia, rzeżucha itp.
A basenik ma być wielkości żółwia czy mniejszy żeby jedynie trochę mogła się zamoczyć?
Właśnie obawiam się czy kupując UVB  i wieszając ją tak blisko żółwia nie zrobie więcej złego niż dobrego...

Czy taka nadaje się do czegoś? - http://allegro.pl/terra-zarowka-kompaktowa-uvb-10-0-13w-do-terrarium-i7156694915.html
Niestety nie mogę pozwolić sobie na wydanie 200 zł na oświetlenie..
« Ostatnia zmiana: 06.05.2018, 12:00:44 pm wysłana przez araogn »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw stepowy - od podstaw (chęć poprawy warunków)
« Odpowiedź #3 dnia: 06.05.2018, 17:54:03 pm »
Nie znam tej marki, ale jeśli to odpowiednik takich świetlówek, jak robi Exo Terra (a nie liczyłabym na nic lepszego) to jest o kant potłuc... Niestety, prawidłowe wyposażenie kosztuje. Żeby zaoszczędzić możesz kupić Sunluxa do naświetlań co 2-gi dzień, kosztuje koło 100 zł i wytwarza promieniowanie dopóki świeci, ale trzeba go używać poza terrarium. Z tego co widzę jest teraz niedostępny, trzeba by było pisać do sprzedawców czy jest szansa go kupić w najbliższym czasie. Świetlówkę - czy to kompaktową czy rurową - trzeba wymieniać co pół roku, generalnie kompakt się w ogóle dla żółwi nie nadaje.

Offline araogn

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw stepowy - od podstaw (chęć poprawy warunków)
« Odpowiedź #4 dnia: 06.05.2018, 23:20:36 pm »
W takim razie na ten moment żółwik pozostanie dalej bez lampy, bo finanse nie pozwalają na takie szaleństwa.
A jeszcze raz dopytam o ten basenik - jaka wielkość/głębokość?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw stepowy - od podstaw (chęć poprawy warunków)
« Odpowiedź #5 dnia: 07.05.2018, 14:00:22 pm »
Taka, żeby żółw sobie spokojnie wszedł i wyszedł oraz mógł się napić. Lampa to nie szaleństwo, a podstawowe, OBOWIĄZKOWE wyposażenie w terrarium dla żółwi lądowych. Bezpłatną opcją jest naturalne słońce w sezonie od wiosny do jesieni - odpowiednio zabezpieczony, całodobowy wybieg zewnętrzny.

Offline araogn

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw stepowy - od podstaw (chęć poprawy warunków)
« Odpowiedź #6 dnia: 08.05.2018, 10:02:47 am »
Mieszkanie w bloku, więc nie ma możliwości wybiegu zewnętrznego. A żółwia dostałam nagle, więc nie byłam przygotowana na ogromny wydatek. Myślę, że jak przeżyła 33 lata bez lampy, to chociaż trochę pociągnie jeszcze. Mogę zainwestować w coś typu z tych z wyższego linka, ale skoro mówisz, ze do niczego się nie nadaje, to bez sensu.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw stepowy - od podstaw (chęć poprawy warunków)
« Odpowiedź #7 dnia: 08.05.2018, 10:35:31 am »
Mieszkam w bloku, mam wybieg. Będę bezpośrednia - skoro nie masz warunków i funduszy na żółwia, to przekaż go komuś, kto ma. Reprezentujesz najgłupsze podejście jakie można: "tyle lat żyje i nic mu nie jest, pożyje jeszcze". Skąd wiesz, że nic mu nie jest? Czy weterynarz poza prześwietleniem wykonał badanie krwi, kału, co jest podstawą? Jakie to były zastrzyki? Zastrzyków się nie daje jeśli wszystko jest ok.