Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:24:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw Stepowy Pierwsze kroki. Prośba o rady.  (Przeczytany 1495 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kruczek123

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Żółw Stepowy Pierwsze kroki. Prośba o rady.
« dnia: 05.07.2022, 18:54:44 pm »
Witam serdecznie. Dziś kupiliśmy żółwia stepowego i mamy parę pytań. To co mówił w zoologicznym sprzedawca całkowicie się nie pokrywa z tym co piszą różne strony o tym żółwiu.

1. Co powinno posiadać terrarium żeby żółw miał jak najlepsze warunki? (Tymczasowo żółw 9cm ma akwarium 60 cm na 30 cm)
2. Jakie powinien mieć najlepiej podłoże? (Typ z zoologicznego sprzedał nam biały piasek ale widzę żółw ten piasek je z pokarmem).
3. Czy do terrarium trzeba dać jakieś żywe rosnące w doniczce rośliny?
4. Co powinno mu się dawać jeść? Teraz dajemy mlecz, babkę, koniczynę. (W zoologicznym mówił że ze swojej hodowli bez nawozów mamy dawać ogórka i sałatę)
5. Czy jeśli terrarium jest przy oknie to lampa w lato też musi chodzić cały czas?
6. Czy żółwia można brać codziennie na dwór tak na 2-3 godziny?
7. Czy jakiś basenik do którego będzie sobie sam wchodził musi mieć? ( W zoologicznym mówił że mamy go co 2 dni wkładać sami do takiego baseniku na 10 min)
8. Czy jakiś suchy pokarm na stepowego też jest? Oprócz zieleniny? Jakieś suszone robaki czy ten żółw tego nie je?
9. Czy ta cała hibernacja jest wymagana w tym gatunku żółwia? Czy jeśli w zimę w domu jest 20-21 stopni to nie? ( Jeśli jest mus to jak taką hibernację się przygotowuje? Bo ludzie piszą że trzyma się żółwia w lodówce. Piwnicy nie posiadam. Garażu też nie.)

Bardzo proszę o odpowiedź na te pytania. Będę mega wdzięczny bo chcę żeby żółw miał dobrze.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw Stepowy Pierwsze kroki. Prośba o rady.
« Odpowiedź #1 dnia: 05.07.2022, 23:04:47 pm »
Witaj na forum  :)
W zoologicznym gadali same głupoty, warto wpisać ten twór na forumową listę zakazanych sklepów zoologicznych, żeby jeżeli ktoś rozważa tam kupno, nie powtarzał tego błędu.
1. Teraz zbudujcie mu wybieg zewnętrzny, a o terrarium pomyślicie później, czas macie do września/października(zależnie od pogody). Możecie się inspirować z forumowej listy wybiegów zewnętrznych.
2. Do terrarium ziemia ekologiczna(bez nawozów) zmieszana z gliną wiążącą w stosunku 2:1 i płaskie kamienie np. łupki bazaltowe. Na wybiegu dodatkowo fajnie sprawdzi się darń.Absolutnie nie piasek, on szybko zaczopuje jelita.
3. Można, ale nie trzeba, ja np. nie mam ale na forum widziałem wiele terrariów gdzie były.
4. Absolutnie nie sałata ani żadne ogórki. Podajemy do jedzenia pospolite rośliny łąkowe np. mój zestaw to : mniszek lekarski, prosiennicznik szorstki, babka lancetowata i zwyczajna, pokrzywa, jasnota biała, koniczyna czerwona i biała, gwiazdnica, żółtlica drobnokwiatowa i pięciornik gęsi.
5. W lato zolw musi przebywać na wybiegu zewnętrznym(balkonowy lub ogrodowy)
6. Nie, jeżeli będzie na wybiegu zewnętrznym, ale można mu urozmaicić dzień i raz na 2 tygodnie zabrać na kilkugodzinną wycieczkę za miasto.
7. Kolejna bzdura z zoologicznego. Zolw musi mieć stały dostęp do wody, basenik najlepiej taki żeby mógł się w nim cały zmieścić. Oczywiście raz na tydzień należy kąpać zolwia. Wkładasz go na 30 minut do cieplej wody a później wyjmujesz i osuszacz, żadnych mydeł, szczoteczek czy innych smarowideł.
8. Są susze do kupienia w sklepach, polecam te z mniszka, pokrzywy i babki. Tylko to na okres zimowo-wiosenny gdy nie ma zieleninki. Żadnych robaków, to 100% roślinożerca.
9. Tak, jest wymagana, to poważny i trudny proces więc możesz się wstrzymać z pierwszym rokiem, złe później już powinien zimować.

Offline kruczek123

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw Stepowy Pierwsze kroki. Prośba o rady.
« Odpowiedź #2 dnia: 06.07.2022, 19:01:52 pm »
@Kenet bardzo dziękuję za odzew oraz fajny opis wszystkiego. Pierwsze co dziś zrobiłem to pojechałem do zoologicznego typa zjechać jak dziecko za ten badziew co mi wcisnął. Za 50 zl piasek a się okazało że nie może mieć. Już został całkowicie wywalony.

No i 2 podstawowa sprawa to dziś tą żarówkę specjalną kupiłem bo mimo że w domu mega ciepło to żółwiowi było chyba ciemno nie chciał wcale wstać. Jak go budziłem to i tak uciekał spać do domu. Nawet nie jadł.
Po zapaleniu tej lampy się pobudził.
Tak wybiego zewnętrzny będzie zrobiony. Tylko jeszcze kminie co dać pod spód żeby mi się gdzieś nie zakopał.
Co do jego diety to już też oczywiście żadnych ogórków czy sałaty nie daję. To dostał tylko raz. Teraz bardzo widzę mu smakuje mleczyk i koniczyna chociaż mlecz wygrywa.

 Bardzo dziękuję za rady.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw Stepowy Pierwsze kroki. Prośba o rady.
« Odpowiedź #3 dnia: 07.07.2022, 11:10:20 am »
Odpowiednią lampą będzie metahalogen.
Rozumiem że wybieg będzie ogrodowy? Jeżeli tak to rzeczywiście może być problem bo stepowce lubią kopać. Myślę że wystarczy głęboko wkopać ogrodzenie (30 cm) i wystarczy, na balkonie takiego problemu nie ma. Można też położyć pod spód jakaś siatkę.
Co do diety to koniczyna ma za dużo białka i powinna stanowić urozmaicenie diety a nie jej podstawę. Myślę że takie 5-6 gatunków roślin w codziennej diecie powinno wystarczyć.

Offline kruczek123

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw Stepowy Pierwsze kroki. Prośba o rady.
« Odpowiedź #4 dnia: 12.07.2022, 08:04:35 am »
@Kenet a mam jeszcze pytanie bo mam syna 2 lata i córa 6 lat idiota w zoologicznym zapewniał że taki żółw jest bezpieczny. Że zero chorób  przenosi a okazuje się niby bo wszędzie w internecie piszą że przenosi samonelle i mimo zapewnień przy kupnie przez sprzedawcę to samonella to mega zaraźliwa choroba. To prawda że każdy ma ta samonelle? Bo trochę strach o dzieci córka jak kupiliśmy żółwia to go pocałowała. Teraz jak bd miał wybieg na dworzu to też dzieciaki bd miały dostęp do wybiegu więc trochę strach

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw Stepowy Pierwsze kroki. Prośba o rady.
« Odpowiedź #5 dnia: 12.07.2022, 14:09:21 pm »
Niby przenosi, ale znam wielu właścicieli żółwi i nikt nie ma salmonelli, więc spokojnie.