Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:32:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw stpewy niepokojąca ospałość.  (Przeczytany 1631 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tinulka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 1
Żółw stpewy niepokojąca ospałość.
« dnia: 17.05.2022, 09:52:55 am »
Dzień dobry.
W sobotę 14 maja 2022 staliśmy się posiadaczami żółwia stepowego. Według dokumentów które dostaliśmy maluszek urodził się we wrześniu 2021 roku.
Ma na imię Asia, córka tak zdecydowała ( płci nie znamy) .

Nasze terrarium 100x40x50. Podzielone na dwie strefy ciepła i zimną. Pod lampą temp. 30-35⁰C w strefie zimnej około 20-25⁰C wilgotność w dzień wacha się w przedziale 48-54%, w nocy po wyłączeniu lampa dochodzi do 60%.

Podłoże w strefie zimnej to Substrat dla żółwi lądowych do terrarium Marak
W części mamy naturalna darń z kończyny
Pod lampami (grzewczą 50 W uvb 10.0 13 W)kamienie do wygrzewania się.
Baseniku z wodą oraz kryjówka w strefie zimnej.
Do jedzenia dajemy liście lucerny i mniszek, wyruszymy jeszcze na poszukiwaniem stokrotek i babki lancetowatej.  Mamy wapno dla żółwie którym posypujemy zielonkę. W strefie ciepłem leży troszkę sianka.

Przed zakupem żółwi dużo czytałam na ich temat, także na tym forum, szukałam przerzuci informacji itp.
Zanim kupiliśmy żółwia zainstalowaliśmy w domu terrarium z wyposażeniem, czytałam czytałam i jeszcze raz czytałam.

Żółw zakupionych na targach terrarystycznych.  W tym tygodniu zarejestruje do w starostwie powiatowym.

Niepokoi mnie mała aktywność żółwia. Przeważnie się grozę chowa. W strefie ciepłej chowa główkę między kamienie i śpi, gdy mu za ciepło chowa się w darni, wieczorem po wyłączeniu lamp zakopuje się w podkładzie pod kryjówką. Ogólnej kiedy nie podejdę do terrarium żółw śpi. Gdy dotknąć mu tylnich nóżek reaguję na to chowając je w skorupkę. Ogonek ma cały czas schowany w skorupce. Nie wiem czy dużo je bo ma cały czas ma dostęp do rosnącej kończyny.

Gdy śpi ma zamknięte oczka zasłonięte biaław- szarą błonką, po przebudzeniu otwiera je, gdy mruga też zakrywa je tą błonką. Gdy chcę się schować potrafi przesunąć sporych rozmiarów kamyk.
Martwi mnie ta mała aktywność. Czy to może być spowodowane adaptacja do nowego miejsca? Na targach był jedynym z bardziej aktywnych żółwi, wspinał się na inne osobniki.

Nie potrafię pobrać kału do badnia na obecność pasożytów, ale do weta który zajmuje się żółwiami jadę w przyszłym tygodniu. Czy mam się czym martwić? Poradzicie mi coś bo mam naturę osoby która wszystko przeżywa.
 Pozdrawiam Martyna

W załączniku zdjęcie Asi

Offline Tinulka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw stpewy niepokojąca ospałość.
« Odpowiedź #1 dnia: 17.05.2022, 10:04:45 am »
A to nasze terrarium do ozdoby i ewentualnego podgryzania bratki i rojnik.

I jeszcze zdjęcia Asi. Czy coś w jej wyglądzie was niepokoi? Mnie tylko taka mała ruchliwość.

Offline Tinulka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw stpewy niepokojąca ospałość.
« Odpowiedź #2 dnia: 17.05.2022, 10:05:40 am »
I jeszcze raz Asia

Offline Tinulka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw stpewy niepokojąca ospałość.
« Odpowiedź #3 dnia: 17.05.2022, 10:08:33 am »
Terrarium za terrarium widać grzejnik, na nie mamy już sezonu grzewczego, na następny terrarium przestaniemy z dała od grzejnika
« Ostatnia zmiana: 17.05.2022, 10:10:54 am wysłana przez Tinulka »

Offline Tinulka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw stpewy niepokojąca ospałość.
« Odpowiedź #4 dnia: 17.05.2022, 10:09:46 am »
Asia w kończynie

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw stpewy niepokojąca ospałość.
« Odpowiedź #5 dnia: 18.05.2022, 08:40:31 am »
Witaj na forum  :)
Piękne terrarium! Na prawde świetnie urozmaicone, jedyne co bym zmienił to dał więcej kryjówek bo trochę ich mało. Polecam takie tunele drewniane, do kupienia w każdym zoologu.
Dieta też do urozmaicenia. Lucernę bym mocno ograniczył bo zawiera za duzo białka. Stokrotek raczej nie będzie chciał jeść ale babki są super. Jeszcze pokrzywa, babka szerokolistna, jasnota biała, prosiennicznik szorstki, gwiazdnica, czosnaczek pospolity. Warto poszukać bo są to rośliny pospolite, rosnące w wieku miejscach.

Niska aktywność jest wynikiem adaptacji, za chwilę powinno to minąć. Trochę nie rozumiem o co chodzi z tą błoną. Może podeślij zdjęcie, to łatwiej będzie powiedzieć co to jest.
Żółw wygląda bardzo ładnie, nie widać żadnych wad :)
Kał pobierasz po wyproznieniu do jałowego pojemnika. Chyba że żółw się nie wyproznia, a to by był powazny problem.
Przed chwilą  wykończyłaś terrarium a już trzeba myśleć o wybiegu zewnetrznym :)

Offline Tinulka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw stpewy niepokojąca ospałość.
« Odpowiedź #6 dnia: 18.05.2022, 09:25:49 am »
Dziękuję za radę, co do żywienia staram się codziennie dołożyć nowy listek i sprawdzać co nasza Asia lubi.  🙂 jak żółwik będzie spał cykne fotkę tych oczek.
Przyznam szczerze, że nigdy nie miałam żółwia lądowego. Jako dziewczynka dostałam od rodziców żółwiki wodno-lądowe bo prosiłam o pieska był to jakoś w 1998 roku. Wiadomo wtedy wiedzą na temat żółwi była raczej marna. Jeden z nich odszedł od nas dość szybko, drugi był z nami około 15 lat i teraz zastanawiam się jak on przeżył tak długo. Serio. Jak czytałam o wymaganiach żółwi wodno-lądowych, nasz miał na serio pod górę. Ale wtedy ja byłam mała, a rodzice myśleli że żółw niewiele potrzebuje, nie było takiego dostępu do informacji.Przyznaję się że gdybym cofnęła się w czasie dałabym do wiwatu mnie samej i rodzicom.

Wybieg zewnętrzny dla Asi w przygotowaniu😉 będzie na zabezpieczonym balkonie. Mieszkam na wsi więc pełno u nas kotów- dokarmiam chyba wszystkie koty z okolicy 😉 sama mam trzy duże psy i bałbym się urządzić wybieg na podwórku. Wybieg będzie miał wymiar około 100x140. Znajdą się w nim i kamienie, "żywa" darń miejsce do zakopywania , kryjówki, basenik kąpielowy i miesiące zacienione, balkon jest "południowy". Czekamy na wszystkie elementy.

Powiem że zanim kupiłam żółwia spędziłam wiele godzin na czytaniu o wymaganiach gatunku. Nie chciałam żeby miał u nas "szkołę przetrwania" zanim pojawił się w domu szukałam weterynarza do którego nie będę musiała jechać na drugim koniec kraju, bo wiadomo nie zawsze znajdziemy czas na wielogodzinną podróż i czasem potrzeba wizyt na już. Gdybym nie znalazła specjalisty, żółw by u nas nie zamieszkał.

Chcę żeby żył u nas szczęśliwie wiele lat i doczekał moich wnuków a nawet prawnuków 🤣

« Ostatnia zmiana: 18.05.2022, 09:35:21 am wysłana przez Tinulka »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw stpewy niepokojąca ospałość.
« Odpowiedź #7 dnia: 18.05.2022, 15:00:27 pm »
Super! Jesteś na bardzo dobrej drodze aby żył baaardzo długo w zdrowiu. Tak trzymaj!

Offline Tinulka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw stpewy niepokojąca ospałość.
« Odpowiedź #8 dnia: 19.05.2022, 12:43:33 pm »
Asia zaczęła zwiedzanie terrarium i usilnie próbuje poprzestawać kamienie ;). Zaczęła wchodzić do swojego baseniku i już nie siedzi ciągle w ukryciu.


Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw stpewy niepokojąca ospałość.
« Odpowiedź #9 dnia: 19.05.2022, 23:59:38 pm »
Super! Tak jak pisałem, przyzwyczai się do nowych warunków i stanie się ciekawska  :)