Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 17.06.2024, 07:20:30 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwie stepowe - zaniedbanie  (Przeczytany 7685 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kyrtaP

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Żółwie stepowe - zaniedbanie
« dnia: 07.08.2011, 23:25:31 pm »
Witam!
Mam na imię Patryk i od paru lat w moim posiadaniu są dwa nieszczęśniki stepowe ( ok 7-8 lat - w moim posiadaniu, dokładny wiek gadów nie jest znany).
Od razu wyjaśnię dlaczego są nieszczęśnikami - gdyż do tej pory biernie śledziłem informacje o żółwiach stepowych - tyle co na początku kiedy wszedłem w ich posiadanie - a od tamtego czasu wiele się zmieniło...
Już podzieliłem się ich historią z jedną z forumowiczek, jednak doradzono mi abym najlepiej napisał o nich nowy wątek.
"A więc" do tej pory jak się okazało, żyły w fatalnych warunkach i na chwilę obecną nie wiele się zmieniło tj.
Nigdy nie były zimowane - przy rozmowie z kilkoma weterynarzami i "innymi hodowcami" panowało powiedzenie " jeżeli masz warunki to ich nie zimuj bo się mogą nie wybudzić". Mówiono też o dogrzewaniu całodobowym np. poprzez kabel który mam zamontowany w terrarium. Na początku były głównie żywione sałatą + pieczarki + od czasu do czasu ogórek / jabłko + biorept.

Na chwilę obecną borykam się z następującym problemem:
Pomimo tak kiepskich warunków jeden z żółwi ma się "dobrze" a przynajmniej jest bardzo ożywiony, dużo spaceruje jeśli tylko ma okazję być na zewnątrz, je z apetytem ma twardą skorupę waży dość sporo.
Natomiast drugi... jest wrakiem - bardzo miękka skorupa która ugina się już pod delikatnym naciskiem, lekki jak piórko - jeszcze do niedawna smarowany tranem, tak jak zalecił mi jeden weterynarz - nie chodzi , a właściwie to z wielkim trudem, jego przednie jak i tylne łapy są "pozbawione mięśni" jeśli tak można to nazwać. Wspiera się na przednich łapach i przeciąga cały swój ciężar.

Odkąd zacząłem zagłębiać się w literaturę i wasze rady na forum / stronie dopiero sobie uświadomiłem o tym jak bardzo zostały one przeze mnie skrzywdzone.
Postaram się w najbliższym czasie odwiedzić weta-specjalistę ( mieszkam w okolicach Krakowa ).
Czy widzicie jakąś szanse ratunku - coś co mogę spróbować sam zacząć już robić aby im choć trochę pomóc?

Obecne żywienie:
  • Mniszek + babka + liście poziomki / truskawki , okazyjnie jakieś owoce, ogórek, cukinia, pieczarki
  • Rep-Cal z witaminą D3 do posypywania pokarmu

Obecne Warunki
  • Świetlówka 40W ( planuje wymienić na mocniejszą)
  • lampa UVB - Hagen Exo Terra Repti Glo 10.0
  • podłoże - http://ysiazoo.pl/podloze-do-terrarium-5l-p-118.html 
  • brak baseniku oraz zła wilgotność
  • temperatura ok 22-27 stopni w całym terrarium
  • brak wybiegu - jak tylko pogoda pozwala to zabieram je na 1-3h spacery do ogródka ( szczerze powiedziawszy, nie wiem przy jakiej temperaturze i "pogodzie" mogę je zabierać, do tej pory ograniczałem  się do ładnej pogody i temp. powyżej 22 stopni).
  • nie posiadam, żadnych higrometrów aby sprawdzić stan wilgotności - wydaje mi się, jednak, że stanowczo za sucho!
Za pewne sporo jest jeszcze tych braków, ale na chwilę obecną tylko te mi do głowy przychodzą.

Priorytetem dla oczywiście jest teraz ratowanie zdrowia gadzin, jednak również w miarę możliwości poprawa ich warunków - co zresztą idzie w parze, dlatego proszę o wasze wskazówki i cenne rady.
Nie ukrywam, że koszty stanowią dość spore ograniczenia - jednak postaram się zawsze ile się tylko da wydusić na nie grosza :)

PS. Postaram się przy najbliższej okazji zrobić kilka zdjęć i umieścić na forum.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #1 dnia: 08.08.2011, 08:10:45 am »
Najważniejsze, że już wiesz, że było źle.
I podjąłeś starania o lepsze warunki. :)
Oczywiście, moim zdaniem trzeba jak najszybciej iść do weterynarza i ustalic leczenie, bo stanrugiego żółwia wydaje mi się na tyle poważny, że samą dietą i grzaniem chyba się wiele nie zdziała.
Napisz jeszcze o szczegółach: jak wygląda jego skóra, dziobek i oczka? A może mógłbyś zrobić kilka zdjęć i zamieścić na forum?
A co do mniej istotnych w tej chwili spraw: dziwi mnie trochę użycie jakiegoś kupnego podłoża, skoro istnieją najprostsze i najlepsze rozwiązania: wykopanie kawałka ładnej darni z roślinami w odpowednim rozmiarze i włożenie go na dno terrarium.
Jeśli zabieraz żółwie do ogródka, to może zorganizuj im tam stały wybieg? O ile masz ogródek w pobliżu i możesz go nadzorować. Mogłyby tam spędzać czas przez cały sierpień i jeszcze spory kawałek września, jeśli temperatura pozwoli. Będzie to z wielką korzyścią dla ich zdrowia, mnóstwo forumowiczów może to potwierdzić.
A w diecie dziwię się tym pieczarkom: ale może czegoś nie wiem o żółwiach stepowych? :)
Sądzę, że żółwikowi chwilowo dobrze by zrobiło trochę startej marchewki, jako źródło witaminy A.
W każdym razie życzę Ci powodzenia w Twoich usiłowaniach. Oby choremu żółwikowi działo się coraz lepiej.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #2 dnia: 08.08.2011, 08:11:05 am »
Witaj  :) Zdjęcia żółwia jak najbardziej umieść, da nam to wszystkim dokładniejszy wgląd w sprawę.
Co do warunków:
Moim zdaniem powinieneś kategorycznie wywalić z jadłospisu badziewia typu truskawki, pieczarki i inne warzywa, owoce. Podłoże jest pewnie zbyt miękkie, polecam dodanie do tego substratu glinę wędkarską- wiążącą. Piszesz o złej temp w terrarium. Jakich ono jest rozmiarów? Teoretycznie lustrzanka powinna być np. w jakimś rogu terra, a pod nią kamień. W jej okolicach uvb. Dzięki temu, że lustrzanka jest w rogu, bezpośrednio pod nią możesz mieć ok 30*C, a w innym rogu np. z 25*C. Na stronie głównej znajdziesz spis jadalnych roślin polnych dla żółwi- mamy lato, głupio byłoby je marnować... Do terrarium koniecznie wstaw płytki basenik, np. z glinianej podstawki pod doniczkę. Jeśli chodzi o tego wraka: lepiej byłoby do tego wapnia dodać jeszcze sepie, skorupki jaj i ostercal ( nie przesadź ) Jeżeli żółw nie używa tylnych łap,  to oznacza, że musisz mu je codziennie masować, starać się je rozruszać. Nie zapomnij o codziennej kąpieli żółwi, to bardzo istotne. Koniecznie musisz kupić termometry i hygrometry, po 2 sztuki. Jeden zestaw w części suchej i ciepłej, drugi w tej chłodniejszej i wilgotniejszej. Jeśli zmieszasz ten substrat z gliną, dłużej będzie trzymał wilgoć i nie będzie pylił po wyschnięciu. Z drugiej strony piszesz o kablu grzewczym... Ten ''bajer'' jest zupełnie zbędny i nienaturalny, gdyż w naturalnym środowisku żółw otrzymuje ciepło z góry. Moim zdaniem jest zbyt sucho właśnie przez ten komercyjny badziew. Jeśli nie masz wybiegu, to należy myśleć o zagospodarowaniu balkonu- o ile go posiadasz. To chyba tyle, nic innego nie przychodzi mi do głowy. Reszta użytkowników pewnie doradzi coś mądrego. Czekamy na fotki  ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

TomaszW

  • Gość
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #3 dnia: 08.08.2011, 09:36:02 am »
Zgadzam się z Bemilka i wege: zmiana warunków, diety, weterynarz i dużo słońca (wybieg!).

Również czekam na fotki.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #4 dnia: 08.08.2011, 09:42:52 am »
Wstaw fotki gadzinek i terra - tak łatwiej będzie Ci coś doradzić.
Z tym z miękką skorupą i niechodzącym koniecznie do dobergo weta musisz się udać. Może mieć zaawansowane MBD, a powiekszone nerki mogą uciskać nerwy i stąd paraliż tylnych łapek.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline kyrtaP

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #5 dnia: 08.08.2011, 12:02:14 pm »
Co do truskawek i poziomek to chodziło mi o same liście - owoców nie daje ;)
Kabel już od paru dni wyłączony :)

terrarium:
40x 110x 25 ( szerokość, długość, wysokość )

Jeszcze taka inf. odnośnie tego chorego... 2-3 razy przy mnie albo osobach ode mnie z domu podczas jedzenia leciała mu piana z pyska...tak jakby się może zadławił albo coś mu podrażniło przełyk ( wczoraj podobno większą podłużną trawę wsunął i wtedy puścił piane - w końcu ją wyciągnęli z pyska ) .

Co do ich skóry  - łuszczy się i to dość bardzo, dawniej szybko rosły - co mnie cieszyło - a jak się okazuje powinno martwić, bo dopiero czytając wasze posty zauważyłem,że im wolniej rosną tym lepiej dla nich... wstawiam poniżej zdjęcia - wybaczcie że tak kiepskiej jakości ale nie mam w tej chwili aparatu :/

Co do tej darni - czy wy jak  wykopywaliście ją z ogródka to ją jakoś "przesiewaliście" ?  Chodzi mi o robactwo...u mnie gdzie by tu szpachli nie wbić tam pełno różnorakiego robactwa, domyślam się, że samym gadom to pewnie nie wiele przeszkadza, ale nie bardzo bym chciał mieć dżdżownice, żuki itp. łażące po ich terra :)

Odnośnie wybiegu:Ogródek mam, ale brak pomysłu i planu gdzie mógłbym go umieścić tak by nie przeszkadzało to reszcie domowników ;) No i niestety brak na chwilę obecną materiałów- innymi słowy w najbliższym czasie nie wchodzi to w grę.
Na balkon mogę je wystawić ( od strony północnej ) po prostu terrarium musiałbym wystawić - ale jak wygląda sprawa z ich ogrzewaniem tam - świetlówka + UVB tak jak teraz?
 I co w przypadku np. ulewy - wczoraj padało i to dość sporo, może "zacinać" na terrarium.

Kąpiel
Staram się je codziennie kąpać w dosyć ciepłej wodzie ( tak kiedyś gdzieś wyczytałem, żeby była jak najcieplejsza jednak by ich nie poparzyć ten chorowity siedzi w niej 15-25 minut. Natomiast ten zdrowy...cały czas próbuje się wydostać z miski - jest na tyle wysoka że sam nie wyjdzie ale nie wiem czy warto go tak "stresować" ? Ledwo go włożę i on już biega wzdłuż ścianek...

Terrarium:



Chory:


"Zdrowy"
 



PS. Czy możecie polecić jakiegoś weta w okolicach Krakowa ?
Co oznacza skrót MBD ?

Offline kontodousuniecia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Reputacja: 4
  • Posiadam żółwia stepowego
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #6 dnia: 08.08.2011, 12:31:02 pm »
ale mają płaskie skorupy

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #7 dnia: 08.08.2011, 13:00:48 pm »
Cóż - tak na szybko to zrobiłabym tak. Wywaliłabym ten pylący piach i dała darń - wytrzep trawę z żuków, obejrzyj czy nie ma mrowiska i spokojnie daj. Dżdżownice to nie problem - bo one po domu Ci się nie rozejdą.
Daj im też ceramiczny podstawek z wodą i jakiś na jedzenie plus kamień pod żarówkę. Temp. pod żarówką powinna wynosić ok. 35 stopni, w reszcie terro 23-24.
Jeśli gadziny będą na balkonie lub w ogrodzie to żarówki im niepotrzebne. Jeśli balkon jest usytuowany tak, że zalałoby je - to zabierz je do domu jak leje i jest bardzo zimno. Na początek wybierz cieplejszy dzień do wystawienia gadzin na balkon. A jak się przyzwyczają, to możesz na czas deszczowej pogody zrobić pokrywę - np. z pleksi albo foli i zasłaniać terro. Północna ekspozycja jest niestety najgorsza - bo w ogóle słońca nie ma..:( A terra do ogrodu wystawić nie możesz? Albo pozyskać jakieś stare deski i zrobić zagrodę? Majątku to nie kosztuje - co najwyżej trochę pracy.

Zdrowy jeszcze jako tako wygląda. Natomiast ten chory to dramat...:( Jest przeraźliwie wychudzony i zniekształcony...;(( Na pewno ma MBD (to metabolic bone disease - choroba metaboliczna kości). Narządy wewnętrzne też pewno w kiepskim stanie...:(
O MBD poczytaj sobie tutaj: http://www.terrarium.com.pl/zobacz/mbd-metaboliczne-choroby-kosci-u-gadow-1980.html
Tegor chorego trzeba kąpać, dbać żeby jadł i koniecznie uzupełnić jego dietę w suplement wapnia i wit. D3. Najlepiej to kup sepię, węglan wapnia, Ostercal - zrób mieszankę i posypuj im nią jedzenie z 2x w tygodniu.

Czy oprócz tej piany zauważyłeś jeszcze jakieś niepokojące objawy? Łapanie powietrza pyszczkiem, trudności w przełykaniu, brak apetytu?
Czy nie obsrerwujesz w pyszczku i w gardle zaczerwienienia, owrzodzenia?
I do weta wybierz się koniecznie.

A namiary na weta w Krakowie masz tutaj:
http://forum.zolw.info/weterynarze/weterynarz-krakow/
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #8 dnia: 08.08.2011, 13:25:19 pm »
Trzymanie żółwi na dworze ma sens o tyle, że wtedy mają naturalne światło słoneczne i lampa UVB nie jest im potrzebna. Kłopot polega na tym, że szkło nie przepuszcza UVB, więc jeśli miałyby mieć tylko słońce przez szybkę, to szkoda zachodu - i tak nie skorzystają.
Naprawdę przemyśl sprawę jeszcze raz i spróbuj przekonać rodzinę, że gdyby zgodzili się przeznaczyć kawałeczek ogródka na zagrodę dla żółwi, to można by tam urządzić dla nich prawdziwy raj, a w dodatku można z tego zrobić naprawdę reprezentacyjne miejsce, które każdy gość będzie chciał zobaczyć przede wszystkim. Zaraz Ci znajdę parę linków, sam zobacz.
 

Dodano 08.08.2011, 13:28:01 pm
http://forum.zolw.info/wybieg/wybieg-3343/
 

Dodano 08.08.2011, 13:30:33 pm
http://forum.zolw.info/wybieg/ogrodowy-wybieg-tuptusi/
 

Dodano 08.08.2011, 13:33:19 pm
http://forum.zolw.info/wybieg/wybiek-letni-tusia-nowa-wersja/
 

Dodano 08.08.2011, 13:35:01 pm
http://forum.zolw.info/wybieg/wybieg-dankana/
« Ostatnia zmiana: 08.08.2011, 13:35:01 pm wysłana przez Bemilka »

Offline kyrtaP

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #9 dnia: 08.08.2011, 13:39:12 pm »
Mój błąd - miało być strona południowa* Tak więc chyba najbardziej gorąca ;)
Co w przypadku np. całodniowego ochłodzenia do 13-17 stopni? Czy wtedy gadziny mogą siedzieć na balkonie czy zabierać je do domu?

Co do tych desek to owszem  niegłupi pomysł, ale chciałbym się za to zabrać raz a porządnie - boje się , że mogły by uciec.
Co do mieszanki wapnia i wit.D3 - czy ten środek jaki mam nie jest wystarczający( Rep-Cal z witaminą D3 )? wg zaleceń weta posypuje im każdą porcję jedzenia.
Oprócz piany nic takiego nie zauważyłem, jedynie podczas kąpieli spuszcza głowę do wody i wtedy ją "łapie pyskiem" - a przynajmniej tak to wygląda.

Co do zniekształceń skorupy - takie były już od samego początku jak wszedłem w ich posiadanie, jedynie to u mnie "urosły"...
Masowanie łap - próbowałem dziś je masować...ale ja tam poza "skórą" i kośćmi pod nimi nic nie czuję - tak jakby tam w ogóle już mięśni nie było więc nawet nie wiem co tu "masować"  - bardziej się boje o to że mu coś naruszę w tych kościach niż pomogę :/

A czy słyszeliście może o lek. wet.
Agnieszce Drohobycka 
ul. Rydygiera 25,
tel. 12 346 37 76
(przyjmuje zwierzaki - Egzotyczne i NIE TYLKO )

Kiedyś, kiedy ten "zdrowy" wymagał pomocy, to natkałem się na tą Panią, i ogólnie byłem zadowolony, też mówiła wtedy o ich właściwej diecie itp. niestety żadne z nas nie wzięło sobie ówcześnie tych rad do serca  :(
Wydawała się "ok" aczkolwiek nie chciałbym ryzykować gdyby to były tylko moje pozytywne spostrzeżenia by znowu tam je zabierać.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #10 dnia: 08.08.2011, 14:22:57 pm »
Południowa wystawa jest bardzo dobra, ale to nie znaczy, że można żółwia po prostu wypuścić na goły, rozgrzany beton. Trzeba na balkonie też zagospodarować jakiś kąt, wstawić jakąś skrzynię z ziemią, basenik z wodą, jakiś domek, żeby żółwie miały gdzie się schować przed zbyt intensywnym słońcem... Zajrzyj pod "Wybieg", na przykład na balkon Wege, który jest w całości przeznaczony dla żółwi, do Semiramidy, która pokazuje od podstaw, jak zbudowała swój wybieg balkonowy. Można się zainspirować, ludzie mają po prostu genialne pomysły.
 

Dodano 08.08.2011, 14:27:01 pm
http://forum.zolw.info/wybieg/balkonowy-wybieg/
Zajrzyj jeszcze tu, to jest pomysł na małe, ale i tak funkcjonalne miejsce dla żółwika na balkonie, południowym zresztą, tak jak Twój.
« Ostatnia zmiana: 08.08.2011, 14:27:01 pm wysłana przez Bemilka »

Offline kyrtaP

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #11 dnia: 08.08.2011, 15:01:35 pm »
Chyba się uda wygospodarować mały skrawek w ogródku :)
konkretnie 2x2 metry. Martwi mnie jednak zabezpieczenie od spodu...nie mam za bardzo możliwości by pod całą powierzchnią wstawić siatkę - czy wkopanie ogrodzenia w ziemie na ok 20 cm będzie wystarczające?

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #12 dnia: 08.08.2011, 15:56:31 pm »
O, jak się cieszę. :)
Sądzę, że wystarczy, ale wiesz, ja mam mauretankę i greka, stepowe podobno dużo chętniej kopią, więc niech się jeszcze wypowiedzą inni.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #13 dnia: 08.08.2011, 15:58:16 pm »
A jednak..:)

Wystarczy wkopać ogrodzenie. Jak będziesz codziennie zaglądać do żółwi to zobaczysz jakby jakiś tunel kopały. A ogród też masz jakoś ogrodzony?
Siatkę to lepiej dać od góry, szczególnie jak żółie mają zostać też na noc na zewnątrz. Masz jeszcze jakieś zwierzaki - typu psy, czy koty?  Bądź podopieczni sąsiadów mogę przechodzić do Waszego ogrodu?

Jak na wybiegu zrobisz im porządny domek - to mogą tam siedzieć nawet jak się ochłodzi. Najwyżej nie będą wychodzić. Na razie tylko uważałabym z zostawianiem tego chorego - bo jego najpierw podleczyć trzeba. On jest przeraźliwie chudy - sama skóra i kości. W ogóle to on je?

Może być ten Rep-Cal - choć mieszanka jest lepsza..:)

Co do weta to Ci nie pomogę, bo nie jestem z Krakowa.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Żółwie stepowe - zaniedbanie
« Odpowiedź #14 dnia: 09.08.2011, 02:04:31 am »
Biedne żółwiątka.. mam nadzieję, że poprawa warunków+wet coś zaradzi. Na tcp znalazłam trzech zweryfikowanych gadzich wetów (data postu ze stycznia): http://www.terrarium.com.pl/dzial/weterynarze/malopolskie, jest wśród nich również wymieniona przez Ciebie, a myślę że można zaufać rekomendacjom tego portalu.

Forumowicze udzielili Ci już multum dobrych rad, ja dodam, że oprócz diety, słońca, wody i dobrego podłoża żółwiom pomoże, jak się będą miały gdzie schować, one bardzo tego potrzebują, szczególnie ten chorutek, pewnie cały w stresie z bólu. Nawet zanim zbudujesz ten wybieg, zrób im od zaraz prowizoryczny kącik-kryjówkę, może być z deseczki, kawałka kory, kartonu, etc. Aha, żarówka grzewcza wisi za wysoko, w życiu nie nagrzejesz z takiej odległości 40-watową do 30 stopni.
Życzę zdrowia żółwiętom...

« Ostatnia zmiana: 09.08.2011, 02:14:25 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM