Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie
Żółwie lądowe => Pierwsze kroki => Wątek zaczęty przez: Sowa w 01.05.2012, 13:29:58 pm
-
Witam, posiadam od roku dwa żółwiki stepowe. Zauważyłem dwa problemy, w których nie mogę znaleźć przyczyny.
Pierwsze, to coś o czym nie mogę znaleźć żadnej informacji. Żółwie wypróżniają się do miseczki z wodą. Zawsze. Ktoś kiedyś spotkał się z podobną sytuacją?
Drugie, to kiedy wszedłem w ich posiadanie były podobnego wzrostu, dwa maleństwa, oba mieściły się w ręce. Jeden z nich rośnie jak na drożdżach, jest ok 2,5 raza większy niż na początku - drugi natomiast urósł niezauważalnie, lub nie urósł wcale. Jego skorupa nie nabrała kolorów, jest jakby matowa, sam żółwik jest dość powolny w przeciwieństwie do większego.
w czym może leżeć przyczyna? Żółwiki mają zielską dietę, lampki UVB w dzień, w nocy lampkę imitującą światło księżyca.
-
To, że żółwie wypróżniają się do miseczki wodą to normalne ;) Większość żółwi tak robi. Co do wzrostu, to żółwie powinny rosnąć wolno, wtedy skorupa zrasta się prawidłowo. Może ktoś będzie umał Ci lepiej poradzić ;)
Pozdrawiam
-
Moim zdaniem, coś musi być nie tak. może wiesz, czy żółwik je. To znaczy czy widziałaś kiedy coś zjadał.
Może być też tak, że większy żółw to samica, a mniejszy samiec. Wtedy naturalne jest to, że żółwiki nie są równe.
Na pewno sprawę ułatwią zdjęcia, więc bardzo proszę o wstawienie kilku :)
-
Podrzucę zdjęcia jeszcze pod wieczór. I na początku myślałem, że dokładnie tak jest: mały samiec, duży samica, choć dzisiaj byłem świadkiem jak duży żółw dobiera się do małego - stąd sądzę, że jest jednak na odwrót. I tak, mały ładnie je regularnie. Nie wiem jak dużo, ale wiem że jedzą razem.
-
I to mnie właśnie dziwi, bo skoro jedzą razem, to znaczy, że zjadają mniej więcej to samo, więc niemożliwe, żeby ten duży miał wysokobiałkową, szkodliwą dietę. Nie wiem, co o tym myśleć, naprawdę.
-
http://dl.dropbox.com/u/74885798/IMG_0308.JPG
-
Coś nie wyszło. Czy próbowałeś zamieścić zdjęcie? Być może jest za duże, dlatego nie wchodzi. Trzeba je najpierw zmniejszyć
-
już powinno być :)
-
To nie są żółwie stepowe, tylko greckie, a przynajmniej ten duży to grek.
-
Oba to greki ???
I na początku myślałem, że dokładnie tak jest: mały samiec, duży samica, choć dzisiaj byłem świadkiem jak duży żółw dobiera się do małego - stąd sądzę, że jest jednak na odwrót.
Gady już tak mają że nie raz samica próbuje się dobrać do samca lub dwie płcie takie same :D To nic nie znaczy,pomogły by tutaj zdjęcia ogonków żółwików oraz ich wymiary i wiek.
tutaj przykład gadziej pieszczoty (to są dwie samice )
http://www.youtube.com/watch?v=gpbwXqRFiMI
-
Kiedyś na forum była taka historia, że żółwik słabo rósł. Przyczyną okazało się silne zarobaczenie, po kilku seriach leków odrobaczających zaczął dopiero wyraźnie przyrastać. Ale u Ciebie jest dziwne, że z dwóch żółwi trzymanych razem tylko jeden miałby być zarobaczony. To chyba niemożliwe.
-
A były takie same przy zakupie i pochodzą z jednego źródła?
Ja bym dla pewności te kupy (obu) zbadała.
Czasem jeszcze przyczyną nierośnięcia są problemy z wchłanianiem wapnia i witamin z pokarmu - ale wtedy to gadzior byłby już miękkawy i apatyczny. Więc pozostaje jeszcze genetyka...:)
Jeśli nic wet w kupie nie znajdzie to specjalnie bym się tym nie przejmowała. U mnie też tak było, że początkowo mniejszy przerósł większego.
Całe podłoże u Ciebie to drewienka bukowe? Trochę to za suche środowisko dla greków.
-
Z tym, że to greki to mnie zaskoczyliście O.o
Rozważam też zarobaczenie, bo żółwiki miały robaki jak wszedłem w ich posiadanie. Dostały od weterynarza odrobaczacz. Możliwe jest, żeby u małego żółwia się zabieg nie przyjął, a duży uodpornił się na robaki, przynajmniej tymczasowo, stąd nie jest zarobaczony? I tak, pochodzą z tego samego i były raczej takie same (duży był minimalnie większy).
I na codzień nie całe jest bukowe, tylko zmieniałem dzisiaj i skończyła się ziemia, a sklepy dziś były zamknięte :)
-
Możliwe jest, że odrobaczanie nie wybiło wszystkich robali u małego i one się szybko namnożyły z powrotem. Natomiast to, żeby duży się uodpornił nie jest możliwe. Co najwyżej u niego wolniej się mogły robale odnowić poprzez zarażenie się od małego. Jeśli w ogóle ten trop jest dobry.
-
A ja tak sobie myślę, że może jest wręcz na odwrót: ten mniejszy rośnie prawidłowo, a większy skoczył za szybko? Na tym zdjęciu mały gładziutki a duży ma już lekko wybrzuszone tarczki. Przez rok żółwie powinny urosnąć średnio o centymetr, maksymalnie półtora na długość. Informacje wzięte z artykułu o grekach --> http://www.iucn-tftsg.org/wp-content/uploads/file/Accounts/crm_5_059_hermanni_v1_2011.pdf. Jak te różnice przyrostów się prezentują u Twoich żółwików?
Aha, i jeszcze jedno, lampa imitująca w nocy światło Księżyca jest zbędna.
-
Może być genetyka. Chyba, że to rodzeństwo.
Kontrolujesz je jak jedzą? Nie jest tak że większy wyjada mniejszemu? Albo większy wyjada bardziej białkowe kąski
Ja zmieniłabym terrarium... ziemia z gliną i naturalna darń, te drewienka nie zapewniają odpowiedniej wilgotności a to też jest bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu. Nie dają też dobrego oparcia nogom, co jest niezdrowe dla stawów.