Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:42:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zółwik przybłęda  (Przeczytany 2021 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jasieniek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Zółwik przybłęda
« dnia: 24.05.2021, 21:34:59 pm »
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!
W ubiegły weekend do mojego ogródka działkowego przybył żółw. Postanowiliśmy go zatrzymać i stworzyć mu nowy dom. Jako, iż jest to mój pierwszy kontakt z żółwiami mam parę podstawowych pytań:
1. Jaki to gatunek żółwia? Wygląda mi na stepowego, ale głowy nie daję  ;D (zdjęcie poniżej w załączniku)
2. Jak orientacyjnie określić jego wiek? (ma on około 18 cm)
3. Zauważyłem, że dość mocno "ciągnie po ziemi" przy chodzeniu (żółwie na yt chodzą inaczej). Czy to może świadczyć o jego starości?
4. Co w pierwszej kolejności zbadać u weterynarza? (może komuś się po zdjęciach rzuci do oczu coś nietypowego)
Pozdrawiam serdecznie!  8)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Zółwik przybłęda
« Odpowiedź #1 dnia: 24.05.2021, 22:51:35 pm »
Witaj  :)
1. To żółw grecki, bardzo pokrzywiony co jest pokłosiem fatalnych warunków w jakich przebywał.
2. Trudno to powiedzieć, na moje oko jest już dorosły ma ok. 15-20 lat.
3. No i kolejny problem, który jest wyników karygodnych błędów jego poprzednich właścicieli. Nie świadczy to o jego starości tylko bardzo złym stanie zdrowia i uszkodzeniu stawów.
4. Niestety wszystko, żółw jest w bardzo złym stanie zewnętrznym. Pokrzywiona skorupa, przerośnięty dziób, ciągnięcie za sobą nóg itp. Napisz skąd jesteś to szybko znajdę specjalistę znającego się na żółwiach.

To bardzo szlachetne, że chcesz pomóc żółwiowi, ale niestety muszę Cię zmartwić, że czeka Ciebie bardzo dużo pracy i wydatków finansowych zanim żółw wróci do zdrowia(o ile wróci bo stan wizualnie jest ciężki). Pamiętaj, że w Polsce działają fundacje zajmujące się poszkodowanymi żółwiami np. Fundacja Epicrates czy Help4Herps, gdzie będziesz mógł oddać żółwia jeśli nie będziesz w stanie się nim zajmować.
Jeśli jest u Ciebie powyżej 20 stopni to trzymaj go jak najwięcej na zewnątrz. W terrarium wymień drewienka bukowe na ziemię zmieszaną z gliną wiążącą 2:1 i postaraj się mu kupić żarówkę grzewczą. Jak temperatura będzie stale za dnia powyżej 20 stopni w nocy powyżej 8 to zbuduj mu stały wybieg zewnętrzny. Na forum w dziale wybiegi masz przykłady jak powinny one wyglądać. Karm go roślinami polnymi jak np. mniszek lekarski, babka zwyczajna, babka lancetowata czy pokrzywa i rób codzienne, długie 30 minutowe kąpiele w ciepłej wodzie.

Offline managa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Odp: Zółwik przybłęda
« Odpowiedź #2 dnia: 28.05.2021, 22:55:42 pm »
Pamiętaj, że w Polsce działają fundacje zajmujące się poszkodowanymi żółwiami np. Fundacja Epicrates czy Help4Herps, gdzie będziesz mógł oddać żółwia jeśli nie będziesz w stanie się nim zajmować.
Od tego roku działa też Siedlisko - dom tymczasowy dla żółwi lądowych, też przyjmują żółwie do siebie na ewentualne leczenie i potem wydawane do dobrych domów. Jeśli byś zdecydował się oddać to poszukaj ich na facebooku :) Jeśli chcesz zostawić to poczytaj sobie o warunkach dla żółwi w artykułach na www.spz-testudo.pl Znajdziesz tam też listę weterynarzy od żółwi (taki "zwykły" wet może nie ogarnąć).

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Zółwik przybłęda
« Odpowiedź #3 dnia: 29.05.2021, 15:24:25 pm »
Co do wieku to tylko gdybanie. Nie można określić wieku żółwia po wyglądzie skorupy czy ogólnym stanie, wielkości, masie.

Inna sprawa że zgodnie z prawem nie jest to twój żółw. I zatrzymanie go bez zgłoszenia znalezienia jest przywłaszczeniem.
Za dobre serducho może odpowiadać karnie.
Powinnaś zgłosić np na policji znalezienie żółwia.
I dopiero gdy nie zgłosi się do niego właściciel, możesz starać się o opiekę nad nim,
Wszelkiej pomocy merytorycznej udzieli ci Fundacja Epicrates.
Co do Siedliska to prowadzą go pasjonaci i jak by co to właściwe miejsce dla żółwia jeśli nie podołasz opiece i kosztownemu leczeniu.

Offline Jasieniek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Zółwik przybłęda
« Odpowiedź #4 dnia: 03.06.2021, 12:34:32 pm »
Cześć,
Przepraszam, że tak długo nic nie pisałem ale jakoś zawsze mi to wypadało z głowy. Dziękuje Kenet za wspaniałe rady. Żółw czuje się znacznie lepiej. Jest bardzo aktywny. Zaczął też chodzić na wszystkich nogach i wcale nie sunie już skorupą po ziemi. 30 minutowe kąpiele bardzo go "wyczyściły". Zaczął także mocno zrzucać, swoją zrogowaciałą skórę a pod nią ukazuje się piękna, zdrowa skóra. Skorupa wyraźnie w kilku miejscach staje się brązowa co raczej jest dobrym objawem, sądząc po zdjęciach jak ten gatunek powinien wyglądać w zdrowej wersji. W przyszłym tygodniu wybieram się z nim do specjalisty z mojego miasta polecanego przez fundacje, które polecaliście. Na dniach pojawi się także lampka UVB 10.0 13W.
Jednak starzy właściciele przede wszystkim musieli mu nadać złe nawyki pokarmowe. Zauważyłem, że żółwik początkowo nie chciał kompletnie jeść nic zielonego, a na pomidora rzucał się jak wściekły. Teraz stał się największym fanem mniszka lekarskiego i roszponki.
Co do jego zgłoszenia- szukaliśmy jego właścicieli. Ogłoszenie o znalezieniu do teraz wisi w kilku miejscach na ogródkach działkowych i nie wierzę, że zrozpaczony były właściciel by tego nie zauważył- jak na moje został porzucony. A co do policji- z zawodu jestem osobą na co dzień współpracującą z naszym wspaniałym organem ścigania i takie zgłaszanie nie ma najmniejszego sensu.
Niemniej jednak dziękuję wszystkie za wspaniałe rady, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będę mógł tu wstawić zdjęcie pięknego żółwia greckiego "po przejściach", który wylądował w miejscu w którym powinien być od początku.
Pozdrawiam serdecznie  ;D
« Ostatnia zmiana: 03.06.2021, 12:41:18 pm wysłana przez Jasieniek »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Zółwik przybłęda
« Odpowiedź #5 dnia: 03.06.2021, 23:08:56 pm »
Świetnie się czyta takie wiadomości  :)
Ogromnie się cieszę, że żółw wychodzi na prostą. Trzymam kciuki za jego dalszy powrót do zdrowia.
Daj znać jak wyszły badania u lekarza.