Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:52:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw ciągle śpi [czerwiec]  (Przeczytany 1588 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Thirra

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • Testudo horsfieldii - Kubusia (27 lat)
Żółw ciągle śpi [czerwiec]
« dnia: 02.06.2020, 13:50:22 pm »
Cześć wszystkim.
Od niespełna roku opiekuję się żółwiczką stepową (lat 27) i dopiero uczę się jej zachowań. Zwykle nie miała problemu z apetytem i energią. Każdą roślinę sprawdzam na stronie The Tortoise Table, a i tak najczęściej w diecie pojawia się mlecz, dwie rodzaje babek, koniczyna, tasznik, czasami liście winogron, malin, bądź brzozy (wszystko zebrane z dala od ulic i domów). Samiczka ma dostęp do wody, kąpiele 2 razy na tydzień (miska w terrarium), za którymi nie przepada, bo nie potrafi się w nich zrelaksować (wodę sprawdzam metodą na łokieć, a żółwiczka i tak wpierw próbuje z nich uciec, a potem siedzi schowana w skorupie). Do jakiegoś czasu lampka grzewcza była jej ulubionym miejscem w czasie dnia. Niestety teraz najchętniej spałaby cały dzień zakopana w swoim domku. Martwi mnie to, bo nie wiem co się dzieje. Kiedy obudzę ją i postawie blisko lampki, żółwiczka przebudza się, ale zjada tylko z ręki, sama do jedzenia nie podejdzie. Po posiłku wraca do kopania i spania. Dodam tylko ze miernik pokazuje temperaturę 24-26 stopni w dzień i 50% wilgoci, pod lampką ma jakieś 34 stopnie. Terrarium ma wymiary 120x60x60cm, podłożem jest zwykła ziemia (przesyłam zdjęcie).
Nie wiem co się dzieje. Proszę o wyrozumiałość i pomoc.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw ciągle śpi [czerwiec]
« Odpowiedź #1 dnia: 02.06.2020, 18:06:32 pm »
Wiesz co? Mam dokładnie taki sam problem. Od 1.5 tygodnia mój żółw zachowuje się dokładnie tak jak twój, tzn. całe dnie śpi w kryjówce i nie chce wygrzewać się pod lampą. Jedynie ma apetyt. Jeszcze kilka tygodni temu był aktywny i ciągle zmieniał wystrój terrarium. Dzisiaj tylko zjada śniadanko i chowa się do kryjówki.
Nie mam pojęcia co może być przyczyną tego zachowania. Niech inni forumowicze się wypowiedzią, być może chodzi o pogodę i zmiany ciśnienia ale pewny nie jestem.

Dodam, że warunki w terra się nie zmieniły, a żółwik wygląda na zdrowego. Apetyt mu dopisuje tylko zawsze po śniadaniu chowa się do kryjówki. Kiedyś nie dałem mu jeść to nie wychodził wcale przez 2 dni. Wychodzi tylko po coś do jedzenia.
« Ostatnia zmiana: 02.06.2020, 18:08:57 pm wysłana przez Kenet »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw ciągle śpi [czerwiec]
« Odpowiedź #2 dnia: 02.06.2020, 21:38:20 pm »
Może być to kwestia wahań pogody, żółwie są na to wrażliwe. Jednak jeśli taka apatia trwa, a dodatkowo dołącza się brak apetytu, wybrałabym się do lekarza. Kiedy ostatni raz było robione badanie kału?

Offline Thirra

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • Testudo horsfieldii - Kubusia (27 lat)
Odp: Żółw ciągle śpi [czerwiec]
« Odpowiedź #3 dnia: 02.06.2020, 22:13:56 pm »
Uwielbiam to forum :) i dziekuję za odpowiedzi!

Apetyt ma jak się rozbudzi i kiedy widzi przed sobą jakieś zielsko. Sama nie wstanie do niego.
Natomiast odpowiadając na Twoje pytanie @doru, jeszcze nie byłam z nią (czy z jej kałem) na badaniach, ponieważ do tej pory nie było problemu. Oczywiście zrobię badania jak najszybciej. I tak chciałam z nią pójść do weterynarza w celu przycięcia dzioba, ale strachajło z niej i obawiam się, że zamiast współpracować, schowa się do skorupki i tyle będzie z zabiegu.
Czy orientujesz się może, gdzie znajdę dobrego weta w Poznaniu? Chciałabym z kimś takim dodatkowo skonsultować sprawę krzywej ramfoteki żółwiczki.

Offline Thirra

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • Testudo horsfieldii - Kubusia (27 lat)
Odp: Żółw ciągle śpi [czerwiec]
« Odpowiedź #4 dnia: 06.06.2020, 11:12:57 am »
Badania zrobione. Żółwiczka zapisana na wizytę do weterynarza od gadów :) Czeka ja zabieg odrobaczania.