Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:38:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwikowi stepowemu odpadły dwie łuski spod brzuszka  (Przeczytany 2191 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline magda_15

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Żółwikowi stepowemu odpadły dwie łuski spod brzuszka
« dnia: 09.07.2020, 10:32:40 am »
Dzień dobry Państwu,

Mój mały kuzyn dostał jakiś czas temu żółwia i niedawno zauważył, że podczas kąpieli odpadły mu z części brzusznej pancerza dwie części (łuski)?
Ja nie jestem hodowcą i nie znam się na żółwiach kompletnie, próbowałam więc szukać informacji w internecie na ten temat, ale nie mogę nic znaleźć.
Wydaje mi się, że nie jest to normalne zjawisko oraz, że tak odsłonięta skóra może boleć żółwika, więc od razu umówiłam ją do weterynarza, wizyta za dwa dni.

W międzyczasie chciałabym jednak spytać czy ktoś miał może podobne doświadczenie? Czy jest to niebezpieczne? Na tej odsłoniętej części zrobiła się jakby mała dziurka jeszcze w tej skórze.

Jeśli ktoś mógłby się podzielić wiedzą w tym temacie byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie,
Magda

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółwikowi stepowemu odpadły dwie łuski spod brzuszka
« Odpowiedź #1 dnia: 09.07.2020, 11:24:03 am »
Wyślij zdjęcia, jak to wygląda bo bez zdjęć trudno cokolwiek powiedzieć.
Do jakiego weterynarza go zapisałaś? Ważne jest aby był to specjalista od gadów bo zwykły weterynarz bardziej zaszkodzi niż pomoże.

Offline magda_15

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwikowi stepowemu odpadły dwie łuski spod brzuszka
« Odpowiedź #2 dnia: 09.07.2020, 11:48:40 am »
Dziękuję za odpowiedź @Kenet!

Załączam zdjęcie, jak widać brakuje tych dwóch części i jest tam też jakby taka dziurka.

Zapisałam go do specjalisty od gadów, upewniłam się jak dzwoniłam do przychodni.

Czy wiesz może czy to poważne?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółwikowi stepowemu odpadły dwie łuski spod brzuszka
« Odpowiedź #3 dnia: 09.07.2020, 13:10:17 pm »
Te małe rany powstały najprawdopodobniej w wyniku otarcia o ostry przedmiot np. kamień. Nie jest to nic poważnego.
Bardziej martwi mnie to, że plastron ma oblepiony piaskiem. Opisz jakie ma warunki(żywienie, wybieg/terrarium, podłoże).

Offline magda_15

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwikowi stepowemu odpadły dwie łuski spod brzuszka
« Odpowiedź #4 dnia: 09.07.2020, 13:34:36 pm »
Dziękuję, to trochę się uspokoiłam :)
Czyli żółwie po prostu czasem gubią te części? Czy jest coś co mogło spowodować że mu to odpadło, może zła dieta?

Żółwik jest trzymany w szklanym terrarium z piaskiem grubości ok. 1 cm (z tego co teraz czytam powinno go być znacznie więcej, żeby żółw mógł się zakopywać), ma też sianko w którym się chowa, płaski talerzyk i karmią go miksem sałat. Nie ma w tym terrarium żadnych ostrych kamieni ani niczego takiego, ale czasem jest wypuszczany do ogrodu, więc może wtedy się skaleczył. Wiem też, że dostaje jakieś witaminy ale niestety nie znam żadnej nazwy. Jest kąpany w misce w płytkiej wodzie co tydzień (tak myślę) i olejują mu skorupkę oliwką.

Jak wspominałam nie jest to mój żółw i nie mieszkam z nim na codzień, ale widzę że muszę poważnie porozmawiać o warunkach w jakich go trzymają.

Dziękuję za pomoc!

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółwikowi stepowemu odpadły dwie łuski spod brzuszka
« Odpowiedź #5 dnia: 09.07.2020, 15:23:42 pm »
Ojoj. Dużo błędów w opiece nad żółwiem się tu uzbierało.
1. Żółw potrzebuje wybiegu zewnętrznego w okresie wiosna-jesień. Może być to wybieg na balkonie lub w ogrodzie. Na forum znajdziesz dużo pomysłów na aranżację w zakładce ,,wybiegi”.

2. Piasek jest fatalnym podłożem dla żółwia. Jednym z najgorszych jakie istnieją. Powoduje np. zaczopowanie jelit czy zwyrodnienia stawów. Najlepszym jest darń lub ziemia ogrodnicza zmieszana z gliną wiążącą w stosunku2:1. Podłoża powinno być tyle, żeby żółw był w stanie zakopać się cały.

3. Sianko pyli powodując podrażnienia oczu u żółwia. Liście dębowe są odpowiednie dla żółwi jako element kryjówki. Poza nimi żółw potrzebuje też kilku kryjówek tak aby czuł się bezpiecznie, mogą to być doniczki, kora, czy tunele i mostki które można kupić w zoologicznym.

4. Żółwia nie wolno karmić żadnym miksem sałat. Zawierają szczawiany ,które odwapniają żółwia prowadząc do zmian krzywiczych.  Te gady należy karmić roślinami łąkowymi takimi jak mniszek lekarski, babka lancetowata, pokrzywa, prosiennicznik szorstki, pięciornik gęsi. Pełną listę znajdziesz na stronie zolw.info

5.Nie wolno na własną rękę podawać żółwiowi witamin, gdyż bardzo łatwo je przedawkować, co prowadzi do hiperwitaminozy. Ważna jest natomiast suplementacja wapniem, poprzez podawanie sepii dla papug lub preparatu Repti Calcium bez D3.
6. Smarowanie skorupy, żółwia powoduje rozwój bakteri oraz powstrzymuje dotarcie do niej niezwykle istotnego  promieniowania UV.

Te małe ranki są naprawdę niczym w porównaniu z warunkami w jakich żółw przebywa na codzień. Z tego co piszesz, to żółw od niedawna w nich przebywa , dlatego ważne jest szybkie wprowadzenie zmian tak aby żółw nie nabawił się szeregu chorób, które wymieniłem powyżej.





Offline magda_15

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwikowi stepowemu odpadły dwie łuski spod brzuszka
« Odpowiedź #6 dnia: 09.07.2020, 23:13:56 pm »
Dziękuję bardzo za wszystkie rady! Przekazałam całą listę :)

Dowiedziałam się że to pani w sklepie zoologicznym im powiedziała że ma być piasek i sianko a kory nie dawać żeby się żółwik nie pokaleczył. Ale teraz poczytają jeszcze dokładnie na ten temat i będą zmieniać terrarium na lepiej przystosowane.

Jestem bardzo ciekawa co powie weterynarz na temat tych ubytków i ranki. Mam nadzieję, że to nie będzie nic poważnego.

Pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz za szybką pomoc! :)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółwikowi stepowemu odpadły dwie łuski spod brzuszka
« Odpowiedź #7 dnia: 09.07.2020, 23:24:22 pm »
Bardzo miło jest czytać takie słowa. Fajnie, że zareagowałaś szybko i dzięki temu żółwik będzie miał lepsze warunki. :)
Dodam jeszcze tylko, że kora o której pisałem to duże kawałki drewna pod którymi żółw może się schować. Nie chodziło mi o korę sosnową, która też jest złym podłożem dla żółwia.