Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 03:35:30 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Biologia żółwi  (Przeczytany 11024 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #1 dnia: 27.11.2006, 10:27:43 am »
W domciu mam kasiązke, z której to zeskanowano i przepisano. No, ale przyda się i w internecie.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #2 dnia: 27.11.2006, 11:23:45 am »
Bartek, to jak masz jeszcze coś ciekawego z tej książki to dawaj!
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #3 dnia: 28.11.2006, 11:51:10 am »
Jak wrócę do domu to porównam czego jeszcze nei ma i dodam. Moze tez być, że tu jest więcej. Pamiętam te obrazki to wiem, że to mam. Sprawdzę napewno!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #4 dnia: 29.11.2006, 17:45:08 pm »
Ciekawa strona :) Szkoda że jest tylko rysunek szkieletu. Przydałby się jeszcze rysunek rozmieszczenia narządów wewnętrznych ;) Jakby ktoś znalazł proponuję dołączyć.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #5 dnia: 07.12.2006, 11:58:46 am »
No właśnie - ja też tyle szukałam czegoś o narządach wewnętrznych i w bibliotece i na internecie i weterynarza pytałam, kurcze nigdzie nic nie mogę znaleźć. A jestem bardzo ciekawa bo na innym forum napisano, że żółw w śodku jest PUSTY! haha
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #6 dnia: 08.12.2006, 10:02:49 am »
no ja też nic nie znalazłem, nie stety, wystarczył by opis to rysunki można wykonać.

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #7 dnia: 19.12.2006, 19:43:30 pm »
Przeszukalam wszystkie moje ksiazki, zaby wybebeszone na wszelkie mozliwe sposoby a u zolwi nic. Jedyny rysunek znalazlam w publikacji "Zwierzęta w terrarium" Cyryla Przybyszewskiego wiec po drobnym retuszu jego zeskanowania podpinam:

Jezeli moge dodac swoj komentarz to niestety (w ksiazce) brakuje odnosnika do nerek. No i zoladek jaki widzialam u zolwia ladawego mial troche inny ksztalt. Ale to jest rysunek ogolny dla wszystkich zolwi, nie tylko ladawych.
Pozdrawiam

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #8 dnia: 19.12.2006, 20:50:54 pm »
No, nareszcie mamy jakieś żółwiowe flaki na forum.  ;D
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #9 dnia: 21.12.2006, 19:43:00 pm »
umkną mi ten post, to jednak nei jest taki pusty w środku, ma tam tego trochę.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #10 dnia: 22.12.2006, 08:54:39 am »
Wyglada na to, że tak... ;D
TUPTUŚ

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #11 dnia: 04.02.2007, 17:32:32 pm »
Postanowiłem troszkę napisać o Anatomii żółwi, tyle ile wiem oraz w dużej mierze na podstawie książki "żółwie w domu" Adama Hryniewicza i Jerzego Gosławskiego.

 UKŁAD KRWIONO¦NY
   Serce składa sie z dwóch przedsionków i jednej komory, z niekompletną przegrodą (u ssaków serce ma 2 przedsionki i 2 komory) Dlatego krew natleniona  miesza sie z krwią usuwającą dwutlenek węgla z organizmu.Dzięki  naprzemiennemu kurczeniu i rozkurczaniu się ścian komory krew doprowadza tlen do wszystkich komórek ciała żółwia i usuwa dwutlenek węgla(gdy lewa ściana komory jest w skurczu, to prawa w rozkurczu) Taki sposób pompowania krwi przez serce pozwala na wyraźne odróżnienie  krążenia płucnego  (małego) od krążenia dużego.  Worek osierdziowy otacza cieńkie ściany serca żółwia ze wszystkich stron.
  Z serca wychodzą dwa łuki aorty, lewy i prawy. Lewa aorta łączy się z prawą poza sercem w kierunku doogonowym. Naczynia żylne kończyn tylnych i okolicy miednicy łączą sie naczyniami włosowatymi nerek.

UKŁAD ODDECHOWY
   Płuca są duże. Przypominają worek z ogromną ilością przegródek. Leżą pod karapaksem i ad trzewiami (narządami wewnętrznymi). Oddzielone są od nich cienką przegrodą, która może być przyrównana do przegrody ssaków.  Wdech i wydech jest możliwy przy pomocy mięśnia  gnykowego i częściowo mięśni obręczy barkowej (piersiowej). Czynność ta przypomina działanie pompy. Dlatego nazywana jest oddechową pompą gardłową. (Zapewne sami zauważyliście to u swego żółwia. Ja jak zaczynałem moją przygodę z terrarystyką to na początku martwiłem się co jest żółwiowi  ;D)
   Niektóre żółwie żyjące w środowisku wodnym mogą oddychać przez pewien czas kloaką, gdyż w workach analnych gromadzi sie tlen)

UKŁAD MOCZOWOPŁCIOWY

   Nerki są metanefryczne. Odchodzi od nich i wpada bezpośrednio do kloaki krótki moczowód. Kształtem przypominający tylne sklepienie karapaksu. Jajniki  są parzyste,zbudowane z jajeczek o różnych rozmiarach,pokrytych cienką otoczką.Jajowód składa się z infunludibulum (lejka), magnum (części głównej)  i isthmust (cieśni) i jest bardzo podobny do jajowodów ptaków. Brak w nim tzw. gruczołu skorupowego (rozszerzonej części jajowodu w której powstaje skorupowa otoczka jaja) Dlatego jaja żółwi znoszone są w bardzo cienkiej i miękkiej skorupie,która w gnieździe szybko twardnieje. (Gdyby tak nie było , jaja rozbijały by sie spadając do dołka lęgowego  ;D ) Jądra samca żółwia są parzyste . Ułożeniem  i kształtem przypominają jądra ptaków. Odchyodzą od nich przewody odprowadzające nasienie (przewody pranercza) i wchodzą równolegle z moczowodami do kloaki. Narząd kopulacyjny ułożony jest na dnie kloaki i zakończony żółędzią. Zapłodnienie następuje przez wprowadzenie komórek rozrodczych męskich (plemników) do kloaki samicy.

UKŁAD POKARMOWY
  Jak wiadomo żółwie nie mają zębów tylko rogowe listwy (wyształciły sie w drodze ewolucji --> kiedyś miały ząbki) Język jest krótki i ruchliwy. Przełyk wpada do dużego grubościennego żołądka. Wątroba jest szeroka i duża. Jelito jest nieregularnie zwinięte i przechodzi w jelito grube, które otwiera się do kloaki.

UKłAD NERWOWY

  Mózg żółwi jest mały w stosunku do wielkości czaszki (co nie oznacza że żółwie są głupie!!)  Półkule mózgowe są gładkie, bez bruzd i zakrętów. Szlak węchowy jest krótki. Od niewielkiego rdzenia kręgowego odchodzą bardzo krótkie grzbietowe gałązki nerwowe, ponieważ mięśnie grzbietu są w zaniku. Gałązki brzuszne biegną łukowato pod sklepienie karapaksu.
  Ucho żółwi składa się z ucha wewnętrznego i uch środkowego. Oddziela je od siebie błona bębenkowa. Ucho wewnętrzne komunikuje się z gardłem wąską trąbką słuchową. Nie występuje ucho zewnętrzne.

UKŁAD MIʦNIOWY

   Największą masę mięśniową tworzą mięśnie kończyn przednich i tylnych. Doskonale są też rozwinięte mięśnie szyi. Wspólnie z mięśniami głowy, bardzo mocno i dokładnie wciągają się między dolny i górny pancerz. Mięśnie używane do cofania głowy są duże i twarde. Przyczepiają się do kręgów nasady szyi i do wnętrza przedniej krawędzi karapaksu. Mięśnie głowy biorą swój początek w dole nadskroniowym i grzebieniu nadpotylicznym. Mięśnie piersiowe i miednicze mają kształt wachlarzowaty i przyczepiają się szerokim pasem do wewnętrznej strony dolnej części pancerza.

Ale się rozpisałem  8)  Chciałem zaznaczyć że duża część tego tekstu pochodzi z książki  (tytuł na początku) 
Mam nadzieję że będzie się wam chciało czytać..

 POZDRAWIAM SERDECZNIE    Piotrek Kaszubski ( Piotr_K )   <angel>

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #12 dnia: 04.02.2007, 22:20:59 pm »
No pewnie, wielkie dzieki  ;D  Bardzo fajnie to opisałeś  8)

 <afro>
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Piotr_K

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 1
Odp: Biologia żółwi
« Odpowiedź #13 dnia: 06.02.2007, 15:37:09 pm »
To ja dziękuję.   ;D   ale to i tak jeszcze nic... ;) o żółwiach to można pisać i pisać...