Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:31:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Artykuł o ż. lamparcich na stronie głównej  (Przeczytany 9249 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Artykuł o ż. lamparcich na stronie głównej
« dnia: 14.03.2010, 16:26:23 pm »
nie wiem gdzie dokładnie w jakim dziale umieścić ten wątek, więc piszę tutaj.

Właśnie przeczytałam artykuł o żółwiach lamparcich na stronie głównej www.zolw.info
Bardzo chciałabym podziękować ankan za ten artykuł, w końcu jest wszystko co najpotrzebniejsze w jednym miejscu, po polsku i prosto wszystko opisane. Dla mnie obecnie jest to główne źródło informacji o tym jak prawidłowo zająć się moją żółwiczką.

Ankan w swoim artykule napisała:
"W sezonie letnim karmimy żółwia:

trawami (50-70% udziału w porcji) – nadają się wszystkie gatunki traw, za wyjątkiem ostrych, którymi żółw mógłby się pokaleczyć. Najchętniej zjadana jest młoda, świeżo skiełkowana trawa"

i właśnie zastanawia mnie jak to jest dokładnie z tą trawą - bo to że powinna stanowić ona podstawę diety to jest oczywiste, tylko czy powinna to być świeża trawa??? W końcu naturalnym środowiskiem są sawanny, gdzie trawa jest raczej wysoka i dobrze wysuszona. Pod wzgledem smakowym dla żółwia bez wątpienia świeża trawka jest bardziej atrakcyjna, ale czy to nie jest sprzeczne z jego naturą?

Nękają mnie te pytania już od jakiegoś czasu, ponieważ chciałabym w swoim terrarium stworzyć dla Stefanki jak najardziej naturalne warunki. W związku z tym myślałam o tym, żeby jednak w przyszłości wykopaną darń przed umieszczeniem w terrarium dobrze gdzieś podsuszyć, żeby jedna żółw nie łaził po wilgotnej ziemi ale po suchej.

Kolejne pytanie dotyczy wspomnianej przez ankan szklarenki na wybiegu. Ankan napisała:

"W przypadku niższych temperatur można na wybiegu punktowo zamontować lampę grzewczą. Innym rozwiązaniem jest szklarnia z PCV (PCV w przeciwieństwie do szkła przepuszcza promienie UVB)."

Rozumiem że ma to służyć podniesieniu temperatury na wybiegu w chłodne dni. Lampka grzewcza oczywiście spełnia tę funcję. Ale jak to jest w przypadku szklarenki. Zastanawiam się czy w moim przypadku, a mieszkam w klimacie morskim, gdzie nawet latem temperatury są niższe niż w Polsce i przez większą część czasu niebo jest przesłonięte chmurami, taka szklarenka z powodzeniem wystarczy.
Stefanka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Artykuł o ż. lamparcich na stronie głównej
« Odpowiedź #1 dnia: 14.03.2010, 17:38:40 pm »
Pod wzgledem smakowym dla żółwia bez wątpienia świeża trawka jest bardziej atrakcyjna, ale czy to nie jest sprzeczne z jego naturą?

Bardzo dobre pytanie :) Ja też  wielokrotnie nad tym się zastanawiałem... Chodzi między innymi o różnego rodzaju sukulenty/opuncje, które podaje się np. żółwiowi stepowemu, który jak wiadomo w naturze by się takim roślinami nie odżywiał, bo ich tam po prostu nie ma - opuncje występują w obu Amerykach, ale nie na stepach azjatyckich.

Kolejne pytanie dotyczy wspomnianej przez ankan szklarenki na wybiegu.

Szklarenka na wybiegu to na prawdę bardzo dobry pomysł, szczególnie jeśli mieszka się tak jak Ty, troszkę w chłodniejszej strefie mając bardzo ciepłolubnego żółwia. Szklarenki można stosować z powodzeniem u wszystkich gatunków żółwi lądowych. W Twoim przypadku wydaje się ona wręcz konieczna, ponieważ - tak jak już wspomniałem - wymagania klimatyczne Twojego żółwia nie pokrywają się z pogodą jaka u Was panuje. Wiadomo, że i szklarenka nie załatwi sprawy, ale na pewno poprawi warunki bytowe żółwia. A jeśli dodatkowo zamontujesz w niej lampę, pod którą żółw będzie mógł się wygrzewać, to nie będziesz musiała go ciągle podczas niepogody przenosić z terra na wybieg i odwrotnie, tym bardziej że Twój żółw będzie duży.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Artykuł o ż. lamparcich na stronie głównej
« Odpowiedź #2 dnia: 14.03.2010, 20:56:52 pm »
ja już myślałam na tym, żeby zrobić jej 2 kryjówki - jedną drewnianą żeby miała się gdzie schować w przypadku słońca i drugą - właśnie taką z dachem z pleksy. Tylko że mi się kojarzy że szklarenka nagrzewa się w przypadku gdy jest słońce, a gdy niebo jest wciąż zachmurzone to czy w tym przypadku ma to wogóle sens. Promiennik ciepła myślę że zamontuję w tym domku drewnianym, żeby nocą było tam ciepło jak żółwiczka pójdzie spać.
Stefanka

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Artykuł o ż. lamparcich na stronie głównej
« Odpowiedź #3 dnia: 14.03.2010, 21:17:52 pm »
też bardzo podoba mi się ten artykuł bo ostatnio był problem ze znalezieniem informacji po polsku
Pozdrawiam Jakub

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Artykuł o ż. lamparcich na stronie głównej
« Odpowiedź #4 dnia: 15.03.2010, 00:14:33 am »
Bardzo dziękuję za miłą ocenę artykułu.

Co do pytań i wątpliwości.
Jeśli chodzi o szklarnię z PCV nie wiem, przy jakieś temperaturze na zewnątrz wystarczy tylko taka szklarnia, a kiedy będzie ją trzeba wyposażyć w dodatkowe źródło ciepła. Na pewno szklarnia utrzymuje wyższą temperaturę - skupia promienie słoneczne, zabezpiecza przed wiatrem i deszczem. Już samo osłonięcie przed wiatrem podnosi dość znacząco temperaturę, więc może jak będzie w okolicach 18-20 stopni to szklarnia Ci wystarczy.

Jeśli chodzi o trawy - to niestety gatunki traw afrykańskich, które występują w środowisku naturalnym żółwi lamparcich są w większości niedostępne. Mnie się udało kupić jedynie Pennisetum clandestinum. Ta trawa dorasta do ponad 1 m wysokości. I tak sobie myślę - że może dorosłe osobniki są w stanie zjeść taką dużą roślinę o sztywnych jednak liściach, ale małe na pewno wybierają mniejsze, które świeżo wyrosły. Wartość odżywcza młodej czy dorosłej, świeżej, czy suchej rośliny jest taka sama - zmienia się jedynie zawartość w niej wody. Na sawannach stopień uwodnienia roślinności zmienia się w zależości o pory roku - w porze deszczowej roślinność jest bujna i zielona, w suchej - wyschnięta w większości.
Sukulenty - jak opuncja, kalanchoe, agawa, aloes - występują na terenach "rodzimych" żółwi lamparcich. Wyglądają tylko rzecz jasna bardziej "okazale" niż nasze doniczkowe. Bardzo chętnie są przez nie zjadane opadłe owoce opuncji.

W terrarium przynajemniej 1/2 podłoża powinna być sucha. Jesli więc darń - to na pewno nie na całości świeża i podlewana. Dałaby zbyt wysoką wilgotność i żółw mógłby zapaść na choroby układu oddechowego albo grzybicę pancerza.
 

Dodano 15.03.2010, 00:51:48 am
Tak sobie jeszcze luźno myślę - w porze deszczowej żółwie mają dostęp do zielonej, świeżej roślinności. W porze suchej - to podeschniętych traw i krzewów oraz do sukulentów, które nie obsychają i stanowią dodatkowe źródło wody. Sporadycznie zapewne napotykają zielone trawy w okolicach cieków wodnych.
W naszych warunkach w lato karmimy świeżą zieleniną w zimę suszem i sukulentami. Nie stanowi to pewno w 100% symulacji naturalnych warunków życiowych - ale jest pewna namiastką. Na logikę jak dla mnie żółw powinien rosnąć w porze jak dużo świeżej roślinności świeżej jest dostępne, a w czasie "suszy" przechodzić w okres przestoju.
Na razie patrzę na przyrosty moich żółwi i wszystko wydaje się w porządku - wzrost następował latem - w okresie od maj-wrzesień, od pażdziernika do lutego nowych przyrostów nie było. Dopiero u Leosia gdzieś z 2 tygodnie temu zauważyłam dalikatną, ok. 0,5 mm kreskę nowego. Oczywiście to zbyt krótki okres, żeby coś nazwać regułą, a nie tendencją.
« Ostatnia zmiana: 15.03.2010, 00:51:48 am wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ