Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 14:11:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Adopcja - co zmienić?  (Przeczytany 20900 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Adopcja - co zmienić?
« dnia: 23.08.2010, 20:35:10 pm »
Wydaje mi się że obecna formuła tego działu się nie sprawdza.

Osobom które są z nami od niedawna przypomnę jak się sprawy miały. Na początku był luz, zero ograniczeń i nakazów. Z czasem jak forum stało się popularne mieliśmy wysyp ogłoszeń o chęci przygarnięcia żółwia przez zupełnie nowe osoby. Ogłoszenie było najczęściej pierwszym i często jedynym postem takiej osoby, informacji w poście zwykle zero, czasem tylko jakieś mniej lub bardziej zabawne deklaracje...
Niektórzy nawet nie kryli że szukają taniej (darmowej) "zabawki" dla dziecka.

Wprowadzone zostały więc ograniczenia w postaci wymogów podawania określonych informacji co zostało zapisane w regulaminie.
Wiadomo, że nikt poważny na takie niepoważne ogłoszenia nie odpowie ale robi się niepotrzebny śmietnik i więcej pracy dla moderatorów, a szukający gubią w tym natłoku rzeczowe ogłoszenia, więc potrzeba selekcji treści jest tutaj wskazana.
Z kolei wymogi wymogami a życie życiem... dlatego napisałam ze system nie sprawdza się.

Stanęło ponadto na tym, że nie ma możliwości dawania ogłoszeń o sprzedaży żółwi z uwagi na problemy jakie rodzi ten handel i potencjalną możliwość zakładania takich ogłoszeń przez osoby związane z procederem przemytu. Takie ogłoszenia były bezceremonialnie kasowane, co zresztą spowodowało raz czy dwa jakieś komentarze niezadowolonych.
W wypadku nowych 1-postowych userów nie miałam wahania, natomiast sprawa staje się dyskusyjna gdy ogłoszenie zamieszcza osoba dłużej obecna na forum. Z jednej strony jest szansa że rzeczywiście żółw nie jest poprzemytniczy a z drugiej - czemu nie odda do adopcji, a z trzeciej - niektórzy podnoszą argument (czy słuszny to też sprawa do dyskusji) że sprzedając jest większa szansa na to aby trafić na rozsądnego hodowcę.

Generalnie zastanawiam się od dłuższego czasu jak rozwiązać te kwestie i jestem ciekawa waszych propozycji.
Mój wstępny pomysł jest taki aby znieść te nieżyciowe ograniczenia jakoś powiązać dostęp do tego działu z ilością postów na forum (technicznie proste) ale tylko w odniesieniu do działu "przyjmę żółwia", "oddam" siłą rzeczy musi pozostać otwarty dla wszystkich.
A druga sprawa ogłoszenia o sprzedaży użytkowników obecnych od jakiegoś czasu na forum (niedawno było takie ogłoszenie więc temat nie jest wydumany).

Co sądzicie?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #1 dnia: 23.08.2010, 23:04:02 pm »
Osobiście uważam, że jeśli ma ktoś na tym forum zamieścić ogłoszenie o sprzedaży, to tylko i wyłącznie ktoś z aktywniejszych użytkowników forum np mający już pewną rangę i będący sprawdzoną osobą. Ale nie powinno być też tak, że każdy te ogłoszenia widzi np nowozarejestrowany. W tym celu stworzyć należy ukryte forum, do którego należy uzyskać dostęp (czy to będzie wystaraczająca ranga, czy to będzie coś innego, to na razie nie ważne). Na takim forum ukrytym mogliby sprawdzeni userzy tworzyć ogłoszenia. To forum byłoby zupełnie niewidzialne dla innych userów np nowych.

Inni userzy nie mają prawa na sprzedaż na forum. I nie chodzi tu o kolesiostwo, ale o doświadczenie i zaufanie wobec usera.

Kwestia "oddam"/"przygarnę".
No więc zgłosiłem się do moderowania tego działu w celu poprawy jego działania. Mam zamiar na bieżąco na takie ogłoszenia reagować np przez PW. Jeśli dowiem się czegoś więcej od wsytawiającego propozycję wówczas będę starał się uzupełnić jego post o owe informacje. Postaram się działać szybko, tak aby móc coś zdziałać. Jeśli jednak okaże się, że rozmówca nie jest zbytnio hmm...tematyczny...to po prostu przekaże to do wyższej władzy tzn Beaty. Wystawię takiej osobie rekomendację.

A teraz o tym czego sam nie mogę zrobić ;)

Uznałem, że wiadomość systemowa z treścią opowiadającą o planie naszego forum tj jakie są działy i czego dotyczą oraz hiperłącza do ważniejszych info w tym właśnie do regulaminu adopcji. A mianowicie chodzi mi o to, że rejestruje się na tym forum Pan X. Dostaje na PW wiadomość. Zagląda tam a w wiadomości kulturalnie, że nam miło, że pragniemy przybliżyć mu forum w tym celu załączamy plan i tu po kolei działy forum i krótka charakterystyka. Oprócz tych wywodów przy dziale adopcja dać link z adnoacją "ZAPOZNAJ SIĘ Z TYM KONIECZNIE". No i tym linkiem będzie regulamin adopcji. Nie wiemy, czy w całości przeczyta, ale mamy już świadomość, że Pan X zobaczył, że adopcje mają swoje prawa i nie wsytarczy napisać byle co, bo miał przed oczami szablon ogłoszenia. Teraz już zanim coś zamieści w tym dziale, to się pewnie upewni w regulaminie. I wtedy go do końca przeczyta na pewno. I o to nam chodzi. Nie wiem czy to wyjdzie, nie wiem czy Pan X będzie chciał cokolwiek czytać, ale spróbować można...


Co zaś do przygarnę, to proponowałbym, żeby możliwość dostawania zwierząt mieli TYLKO userzy, którzy oprócz tego, że napiszą w poście, że są doświadczeni i że wszystko wiedzą, mają warunki itp musieli jeszcze mieć minimum jakieś np 30 postów. Taka osoba powinna mieć też błogosławieństwo innych userów. Tzn że powinni inni napisać w postach poniżej, czy nadaje się do przyjęcia nowego zwierzęcia. Czy po prostu user jest sprawdzony, bo to, że ma 30 postów to nie świadczy jeszcze o niczym. Może to trochę się radykalne wydawać, ale przecież jeśli nie chcemy pisać, że ktoś niepowinien mieć, to nie piszmy! Po prostu niech piszą te osby, które rekomendują daną osobę tacy...Mężowie Zaufania ;) Jeśli ktoś napisze"ta osoba nie powinna brać następnego żółwia" to też nie problem. Chodzi o debatkę pod ofertą osoby deklarującej się do przyjęcia. Chodzi mi o głosy "za" i "przeciw".


To tylko propozycje. Niezbyt jeszcze szczegółowe. Ale jeśli ktoś miałby pytania, bądź czegoś nie zrozumiał, to proszę na PW i tam wszystko objaśnię.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #2 dnia: 24.08.2010, 21:37:19 pm »
Ja powiem szczerze, że też już się nad tym działem (razem z ankan) zastanawiałem, bo i moim zdaniem coś należałoby tam zmienić. Za dużo bowiem pojawia się mało poważnych, konkretnych ofert, tylko jakieś jedno- dwuzdaniowe wpisy od mało poważnych ludzi – przynajmniej robiących takie wrażenie!

Mało kto, kto tam pisze przestrzega regulamin dotyczący tego działu i od tego chyba trzeba by było zacząć...

Pomysł Gallada w tym zakresie podoba mi się bardzo. Nie wiem na ile byłoby to możliwe technicznie, ale fajnie byłoby, gdyby na przykład każdej osobie zakładającej w tymże dziale jakiś nowy wątek, wyskakiwał na „dzień dobry” regulamin działu (forum), bądź informacja, że niekompletne posty będą natychmiast usuwane!

Wiadomo, że i to nie rozwiązałoby całkiem problemu, ponieważ ludzie zaczną zmyślać, jakie to mają wspaniałe warunki, itp. itd...., no ale mimo wszystko kilku nieuczciwych mogłoby zniechęcić, bo nie każdemu będzie chciało się dokładnie wszystko opisywać.

Dobrym pomysłem w zakresie adopcji jest również nijako rekomendowanie danego usera przez innych forumowiczów, w przypadku gdy chce on przyjąć żółwia, no ale to raczej pozostawałoby w kwestii dobrej woli każdego z nas, bo przecież nie można nikogo zmusić do wystawienia opinii i tym samym przekonywania kogoś, że ten dany a nie inny user zasługuje na tego żółwia. Poza tym w dziale tym pojawiają się ogłoszenia z reguły od osób „obcych”, tzn. takich, które na forum pojawiają się dosłownie na chwilę tylko i wyłącznie w celu pozbycia się bądź przygarnięcia żółwia, no a takich to ciężko rekomendować.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #3 dnia: 24.08.2010, 22:02:47 pm »
Istnieje możliwość ustawienia wiadomości systemowej na tym forum.


Co zaś do rekomendacji, to jasne, że to będzie dobrowolne. Tak jak pisałem, kto chce ten poświadczy. Co zaś się tyczy nowych userów, tych "1-postowców", co rejestrują się tylko w celu dostania lub oddania żółwia, to oczywiście jasne, że jeśli ogłoszenie będzie zgodne z regulaminem to się je pozostawi i podda dyskusji. I choć pewnie nie będzie rekomendacji, bo i od kogo, jak ktoś jest nowy, to na pewno jeśli ogłoszenie będzie sensowne, to zada się dodakowe pytania owej osobie, dowie się na ten temat jak najwięcej i się pomyśli. Rekomendacja dotyczy tylko znanych nam userów. Ale i tak o oferty "przygarnę" powinni starać się tylko userzy z jakąś pewną porcją postów, no i wiedzy. Dla nowych nie powinna być ta opcja osiągalna. To nie zoologik, że się mówi "ten, biorę".

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #4 dnia: 25.08.2010, 11:50:32 am »
Hej Tu macie formulaz ktory ostatnio udalo mi sie sciagnoc z TortoiseProtectionGroup , jest to poprostu formulaz adopcyjny ktory trzeba wypelnic i wtedy moderator wysyla go do osoby ktora chce oddac zolwia do adopcji, wiec wszystko odbywa sie pod okiem wlasciciela strony, nie ma przy tym balaganu a zolwie trafiaja w odpowiedzialne rece. Sprawa prosta chcez zolwia mosiz spelnic wymagania formulazu , ktory jest podpisanym kontraktem wiec osoba oddajaca zolwia tez jest zoobowiazana dotrzymac danego slowa. Jest to dosc drastyczna i wymagajaca duzo pracy sparawa ale mysle ze w ten sposob zolwie trafiaja do odpowiednich domow a o to nam chyba chodzi.

 Tortoise Protection Group Re-homing Application Form

All applicants must be over 16 years of age, have full husbandry knowledge of tortoise care and be able to provide the time and dedication that is required.  Please ensure that you are aware of the husbandry and accommodation requirements of the tortoise you are applying to re-home before completing this form.  Species specific care sheets can be found on http://www.tortoise-protection-group.org.uk under the sub heading “The Tortoise” and any questions can be asked on the forum or via contactus@tortoise-protection-group.org.uk

Please note that you must be a member of the TPG in order to re-home a tortoise from us (to become a member go to the website at: http://www.tortoise-protection-group.org.uk click on “TPG Log In” box in the left-hand column, and follow the instructions for registration). Please ensure you read the terms and conditions at the end of this application form.

PHOTOS OF BOTH INDOOR AND OUTDOOR SET-UPS WILL BE REQUIRED
(IF POSSIBLE, WOULD YOU PLEASE SEND PHOTOS IN WITH YOUR APPLICATION)

Name:

Address: 


Telephone:           Email:

Date:

1)  Do you have any other tortoises (Yes/No)?


If yes, please give details of the species you keep including the number of tortoises you have, sex and approx age(s) & PHOTOS IF POSSIBLE PLEASE



2)  Which species of tortoise would you like rehome?  Please be specific, do not say ‘any’ (species specific care sheets and photos are available on the TPG website under “The Tortoise”).
 


3)  What age & sex of tortoise are you looking for?   i.e., hatchling, juvenile, adult or no preference?



4)   Please give full details of the outdoor area/run that will be available for the tortoise(s)

5) Have you a greenhouse that can be used to house a tortoise when the weather is cooler (Yes/No)?

If yes, does it have an electricity supply? (Yes/No/Can be installed)?



6) Have you a shed or outbuilding that can be used when the weather is cooler (Yes/No)?

If yes, does it have an electricity supply? (Yes/No/Can be installed)?



7) Please provide details of any other shelter that a tortoise can access from outside.

Does it have an electricity supply? (Yes/No/Can be installed)?



8) What other pets have access to your garden?

Will these have access to the tortoise enclosure?




10) Please provide details of any other indoor accommodation (e.g. Tortoise Tables etc)



11) Please give details of the diet you will provide.




12)  Do you have any previous experience of keeping tortoises?  Please give brief details, including membership of any clubs or societies, courses taken etc.




13)  How far are you willing to travel to collect a tortoise?


14) Would you be willing to take on a tortoise that might have health problems and pay any ongoing vet bills it may incur?

Please delete the answer that does not apply: 

Yes    No

(Answering 'No' to this question will in no way affect your application)




TERMS AND CONDITIONS………..PLEASE READ!!
1.Please note that tortoises of different species must not be kept together.

2.The re-homer becomes a guardian of the tortoise, but ownership remains with the Tortoise Protection Group.

3.If the re-homer is no longer able to care for the tortoise(s), the animal(s) must be returned or re-homed subject to the Tortoise Protection Group’s approval.  The tortoise should not be sold or swapped under any circumstances.

4.The Tortoise Protection Group reserves the right to remove any re-homed tortoise if at any time we feel it is not receiving the optimum care we expect.


PLEASE NOTE:  The Tortoise Protection Group are against Mediterranean and African tortoises being housed in glass-type vivariums or fish tanks and will not re-home to anyone who keeps their tortoises in these types of set-ups.

The re-homed tortoise/s must be quarantined for a suitable time from any existing tortoises you may have.

Please remember, any tortoise which comes up for re-homing may not have been checked by a vet, and the Tortoise Protection Group cannot confirm that they are 100% healthy.

DOGS AND TORTOISES DO NOT MIX.  IF YOU HAVE A DOG, HOWEVER TRUSTWORTHY YOU FEEL HE/SHE IS, THE TORTOISE MUST BE KEPT SECURELY AWAY FROM THE DOG AT ALL TIMES.  DOG BITES CAUSE SERIOUS AND OFTEN FATAL INJURIES.

WE INSIST ALL GARDEN PONDS ARE SAFE AND SECURE:   REMEMBER TORTOISES DO NOT SWIM.




HUSBANDRY: PLEASE DO TAKE TIME TO READ THROUGH THE TPG CARE SHEETS FOR THE SPECIES YOU ARE CONSIDERING REHOMING. THESE CAN BE FOUND ON OUR WEBSITE UNDER “THE TORTOISE”. THE TPG RUN A FORUM WHICH CAN BE ACCESSED FROM THE WEBSITE – IF YOU HAVE ANY QUESTIONS REGARDING HUSBANDRY, OR ANY OTHER TORTOISE MATTER, WE WELCOME ANY QUESTIONS YOU MAY HAVE. 

PHOTOS OF BOTH INDOOR AND OUTDOOR SET-UPS WILL BE REQUIRED

Please consider a donation for the TPGs work.  We are a group of volunteers striving to campaign against the importation of tortoises into the UK for the commercial pet trade.  Please help and be assured that any donation gift, no matter how small, will be well spent working towards making a lasting difference for tortoises.  We rely on your generosity to help our cause.

Although you will be added to our re-homing list, unfortunately this does not guarantee you will be offered a tortoise, as there are more good homes out there waiting than tortoises requiring them.


Thank you for completing the registration form, please forward to:
rehoming@tortoise-protection-group.org.uk

or, alternatively, post the form to:

The Tortoise Protection Group
P.O. Box 441
DOVER
CT16 9ER









 

Dodano 25.08.2010, 11:55:57 am
Warto pomyslec nad 2 kontraktami tak aby osoba ktora chce adoptowac zolwia i spelnia wszystkie wymagania nie jechala przez pol Polski na darmo , poprostu konkretnie chcez zebysmy poszukali dobrego domu dla zolwia czuj sie zoobowiazany dotrzymac slowa i nie nabijaj ludzi w butelke , albo Beata sie juz z toba prawnie rozprawi.... :laugh:
« Ostatnia zmiana: 25.08.2010, 11:55:57 am wysłana przez malwa »

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.08.2010, 11:59:35 am »
formularz to dobra sprawa a nawet strzał w dziesiątke tylko żeby ktoś przetłumaczył na nasz jezyk bo nie wszystkie pytania jestem w stanie rozgrysc < chodzi mi głownie o sens >
pewnie kilku przyszłych opiekunów żółwi też może nie poradzić sobie z j . angielskim a być swietnymi opiekunami
ale tak jak pisałem wczesniej formularz to strzał w dziesiątkę
In The Lap Of The Queen

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #6 dnia: 25.08.2010, 12:07:47 pm »
Aaaaa.... zapomnialam jeszcze napisac , w Anglii maja pot tym wzgledem dobrze ze te grupy biora najpierw zolwie od poprzednich wlascicieli a dopiero potem szukaja dla nich domu ale mysle ze my mozemy dostosowac taka liste do naszych mozliwosci .  Stawiac twarde wymogi , zadac zdiec, itp. Wiadomo adopcja powinna byc dlugim procesem a nie 15minutowa decyzja. Mozna by zrobic liste i zdiecia zolwi czekajacych na nowy dom , i kto zaintereswany dostanie formulaz do wypelnienia w ten sposub z miejsca pozbedziemy sie dzieciarstwa i nieodpowiedzialnych rodzicow szukajacych darmowych zabawek na urodziny.
Nad formulazem mozemy pogadac na zlocie , kazdy nawet mogl by przyniesc wlasny pomysl a Beata juz sama by sobie wszystko zebrala do KuPy , bo kropka w kropke tego nie mozemy uzyc bo to kogos innego ciezka praca...

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #7 dnia: 26.08.2010, 09:07:34 am »
Ja również jestem za takim formularzem. To super rozwiązanie, bo wiadomo, że nie byle kto będzie się za coś takiego zabierał, a jedynie osoba, której zależy i która ma wiedze i spełnia pewne kryteria.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #8 dnia: 27.08.2010, 08:36:49 am »
Dzisiaj zerknelam na te ogloszenia o adopcje i stwierdzam ze tylko ulatwiamy ludzia zycie, mam na mysli, ze ludzie wykozystuja nas jako przykrywke ze cos o zolwiach wiedza , a poprzedni wlasciciele zazwyczaj w poscie podaja juz maila i nr. telefonu. Trzeba to zmienic.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #9 dnia: 27.08.2010, 10:32:08 am »
A może by tak zrobić osobe odpowiedzialną za adopcje? Do której trafiały by zgłoszenia ODDAM ŻÓŁWIA i dane na jego temat oraz wypełnione formularze osób chcących zadoptować żółwia i ta osoba mogłaby dobierać odpowiednią osobę do odpowiedniego żółwia, co Wy na to? :)

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #10 dnia: 29.08.2010, 18:59:55 pm »
Witam, Cóż dział adopcji jest dosyć trudnym działem gdyż oprócz osób poszukujących nowego miejsca dla żółwi jest też miejscem gdzie wiele osób szuka tanio zwierzaka. Nie rzadko w odpowiedzi na ogłoszenie dostaje się PW i e-maile, które od razu pokazują, że osoba zainteresowana nie pokusiła się nawet o przeczytanie do końca tematu ogłoszenia  (tak ja miałem z moimi dwoma ostatnimi ogłoszeniami). Problem tkwi niestety w podejściu osób i takie ograniczenie do ilości postów mogłoby być ciekawym rozwiązaniem bo ludzie mogli by się wstydzić wysyłać tego typu wiadomości innym użytkownikom.

Natomiast muszę pochwalić dotychczasową możliwość komentowania ogłoszenia. Na wielu forach jest to zabronione, a tutaj bardzo pozytywnie się to sprawdza. Dzięki temu można dać własne uwagi na temat ogłoszeń, osób się zgłaszających w tym temacie itp. a to pomaga znaleźć najlepszy dom oraz opiekuna dla gadów oraz pomóc tym, które właśnie poszukują nowego opiekuna.

Jeśli chodzi o sprzedaż to otworzyłbym osobny dział, ale sprzedawać można by było tam jedynie własny przychówek lub przychówek ze znajomych hodowli. Dział oczywiście zamknięty dla użytkowników, których ilość postów nie przekroczyła tam jakiejś magicznej liczby…Bo nikomu chyba nie będzie zależało sprzedać maluchów byle komu.

Kolejną moją propozycją jest stworzenie grupy zajmującej się doradztwem adopcyjnym żółwi ;) Należałyby do niej osoby znające się na chowie i opiece tych gadów, mające doświadczenie w sprawach adopcji oraz pomocy tym zwierzakom. Osoby chcące skorzystać z ich pomocy pisałby do nich w sprawie zarówno przyjęcia i oddania żółwi. Dzięki temu osoby, które szukają naprawdę dobrego opiekuna uzyskałby rzetelną pomoc…Także Ci, którzy oferują swoje domy i zostali sprawdzeni przez wyżej wspomnianą grupę byliby polecani w pierwszej kolejności.  Oczywiście kto nie chce to może dać zwyczajnie ogłoszenie tak jak zwykle ;) ale myślę, że amatorów będzie mniej ;)


Pozdrawiam
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #11 dnia: 31.08.2010, 12:11:15 pm »
Dziękuję za wszystkie głosy i propozycje. Rozważę to i podejmę decyzję.
Nie ukrywam, że zależy mi na wprowadzeniu rozwiązania kompleksowego i oszczędzającego pracy mnie i moderatorom. Obecnie mamy też możliwość wypytywać, ostrzegać i wreszcie usuwać ogłoszenia ale praktyka jest taka, że nie zawsze jest czas robić to odpowiednio szybko, a spora część i tak nie odpisuje lub puszcza to mimo uszu, więc tylko tracimy czas.
Docelowo przydałby się formularz ale działający w sposób zautomatyzowany a to jest możliwe na stronie głównej, nie bardzo da się to zrobić na forum.

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #12 dnia: 02.09.2010, 12:25:25 pm »
Mnie też się wydaje, że formularz to dobra opcja. Żeby zamieścić ogłoszenie "adoptuję" trzeba wypełnić wszystkie jego pola. W ten sposób część osób się zniechęci i  liczba "głupich" ogłoszeń zmaleje. Ogłoszenia "oddam" mogą pozostać bez zmian. 
"biuro pośrednictwa adopcji" zaproponowane przez Serpentina też wydaje mi siedobrym pomysłem - powstałby bank chętnych do przyjęcia gada - można by go podzielić na osoby chętne do przyjęcia na stałe i np. okresowo do czasu znalezienia domu docelowego. Może w ten sposób łatwiej byłoby znaleźć miejsce dla znajdywanych na ulicach, porzuconych gadzinek.
Natomiast co do możliwości sprzedaży - myślę, że to taka zła opcja też nie jest. Sprzedać można zarówno akcesoria, rośliny, karmówkę, jak i zwierzęta.
Oczywiście każdy może się sam zdecydowac, czy chce swojego żółwia np. oddać za free i wtedy może przebierać w ogłoszeniach i stawiać wysokie wymagania, czy też chce go sprzedać i wtedy musi się liczyc z tym, że nie może szczegółowo nabywcy inwigilować.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #13 dnia: 03.09.2010, 14:04:14 pm »
Cytat: ankan
Mnie też się wydaje, że formularz to dobra opcja. Żeby zamieścić ogłoszenie "adoptuję" trzeba wypełnić wszystkie jego pola. W ten sposób część osób się zniechęci i  liczba "głupich" ogłoszeń zmaleje. Ogłoszenia "oddam" mogą pozostać bez zmian. 

Podpisuje się pod tym obiema rękami i nogami chociaż he he mój głos to kropla w morzu… :D

Cytat: ankan
Oczywiście każdy może się sam zdecydowac, czy chce swojego żółwia np. oddać za free i wtedy może przebierać w ogłoszeniach i stawiać wysokie wymagania, czy też chce go sprzedać i wtedy musi się liczyc z tym, że nie może szczegółowo nabywcy inwigilować.


Nie zapominajmy o odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej legalność pochodzenia oferowanego osobnika. Żółwie, które nie mają papierów muszą być oddawane za darmo i to nie podlega dyskusji. Nie dopuszczalne jest również sprzedawanie np. terrarium wraz żółwiem, który nie posiada dokumentacji bo to wtedy jest to transakcja wiązana. Ankan na forum sporo jest osób zakręconych na punkcie żółwi do tego stopnia, że inwigilować będzie nawet kupców :D Moim zdaniem jeśli mają taki kaprys to dobrze, sam gdybym miał sprzedać jakiegoś żółwia to he he …bym wypytywał o warunki i zafundował szkolenie z zakresu chowu gada.

Cytat: Beata
Docelowo przydałby się formularz ale działający w sposób zautomatyzowany a to jest możliwe na stronie głównej, nie bardzo da się to zrobić na forum

Póki co można spróbować, na przykład powołać taką grupę jak wspomniałem na forum założyć jej wspólnego e-maila gdzie będą wysyłane formularze. Temat z ofertą przyjęcia żółwi zakładałby ktoś z grupy inne byłyby usuwane. Natomiast ogłoszenia typu oddam oraz sprzedam pozostałyby bez zmian.

Pozdrawiam
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Adopcja - co zmienić?
« Odpowiedź #14 dnia: 01.10.2010, 20:59:43 pm »
Projekt ankiety na bazie tego co podesłała Malwina. Ostatnią część pominęłam gdyż grupa TPG działa na innych zasadach.

Imię:
Nazwisko:

Wiek:
Zajęcie: uczeń/student/pracujący

Adres:
Telefon:
Email:

1) Czy posiadasz już jakiekolwiek żółwie lądowe?

Jeśli tak, napisz ile ich jest i szczegóły odnośnie tego jakiego są one gatunku, płci i w przybliżeniu w jakim wieku.
Jeśli to możliwe prosimy o dołączenie zdjęć.

2) Jaki gatunek żółwia chcesz adoptować?
 
3) Jakiej płci i w jakim wieku (noworodek/młody/dorosły/dowolny) ma być żółw którego chcesz adoptować?

4) Podaj szczegóły dotyczące wybiegu zewnętrznego jaki chcesz zaoferować żółwiowi. W miarę możliwości dołącz zdjęcia.

5) Czy masz cieplarnię (osłoniętą budkę na wybiegu), w której żółw mógłby przebywać w chłodniejsze dni?

Jeśli tak, to czy jest w niej elektryczność?

6) Czy masz zbiornik w domu (terrarium) w którym żółw mógłby przebywać w chłodniejsze dni?

Podaj szczegóły dotyczące tego terrarium. W miarę możliwości dołącz zdjęcia.

- wymiary
- podłoże
- rodzaj i ilość lamp
- basenik
- inne elementy

7) Czy posiadasz inne zwierzęta? Jeśli tak podaj jakie? Jeśli tak podaj które z nich mogą przebywać w pobliżu wybiegu/terrarium żółwia?

8 ) Czy zamierzasz zimować żółwie z gatunków hibernujących? Czy posiadasz lodówkę lub chłodną, bezpieczną piwnicę dla gatunków zimujących?

9) Jaką dietę zamierzasz zaoferować żółwiowi?

10) Czy masz doświadczenie w hodowli żółwi lądowych. Podaj jak najwięcej szczegółów związanych z dotychczasową hodowlą.

11) Czy należysz do stowarzyszeń, zrzeszeń hodowców żółwi lub innych gadów? Jeśli tak podaj do jakich i od kiedy?

12) W jakim stopniu jesteś w stanie podróżować aby odebrać żółwia?

13) Czy zaadoptowałbyś żółwia który może wymagać leczenia lub rehabilitacji? Czy jesteś gotów sprostać związanym z tym kosztom?

Proszę o uwagi i propozycje zmian, ew. propozycje innych pytań.
« Ostatnia zmiana: 02.10.2010, 19:58:52 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU