Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:39:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ankieta

Czy jesteś za tym, by moderatorzy mogli edytować błędy pisowni w postach na forum?

Tak
4 (80%)
Tak, ale tylko w tytułach wątków
1 (20%)
Nie
0 (0%)

Głosów w sumie: 4

Autor Wątek: Propozycja i ankieta: edycja błędów w postach przez moderatorów - TAK czy NIE?  (Przeczytany 7112 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Cześć!

Już w którymś z wątków zaproponowałam, by wprowadzić na forum korygowanie błędów ortograficznych przez moderatorów. Jednak, by nie skończyło się na samym pomyśle, pozwoliłam sobie założyć ten wątek i dołączyć do niego ankietę.

Moim zdaniem poprawiony błąd powinien być zaznaczony innym kolorem, tak aby było wiadomo, iż miała miejsce ingerencja, a moderator powinien pozostawić dopisek, że edytował dany post.
Taki ślad powinien pozostać, nie dlatego by wytykać autorowi popełniony błąd (zresztą bez korekty w poście taki błąd figurowałby dalej, a to jest przecież powodem do wstydu, nie poprawka), lecz by zachować jasność autorstwa.

Myślę, że ta propozycja przyniosłaby korzyści dla wszystkich: forum by w oczywisty sposób wypiękniało, gdy posty dyslektyków i osób popełniających błędy stałyby się czytelne, zarzut o niepoprawnej pisowni przestałby powracać jako argument w dyskusjach, a ponadto korzystanie z wyszukiwarki stałoby się efektywniejsze. Obecnie wyszukiwarka okazuje się bezużyteczna w przypadku gdy poszukiwane przez nas wyrażenia został zapisane z błędami. Można jedynie zgadywać i na ślepo wpisywać możliwe formy danego wyrazu.

Jeśli uznacie, że takie korygowanie błędów w postach to zbyt daleko posunięta ingerencja w wolność słowa to proszę przynajmniej o rozważenie korekty tytułów wątków, bo chyba przyznacie, że mamy w archiwum niezłe kwiatki.

Zwykle udaje mi się zapanować nad swoim puryzmem językowym i nie dopuszczać, by przybierał formę misyjną, lecz ostatnia sprzeczka spowodowana m.in. błędami skłoniła mnie do wysunięcia tej propozycji. Mam nadzieję, że nie zostanie ona potraktowana jako przejaw poprawnościowej obsesji, gdyż moim zdaniem może po prostu nam wszystkim ułatwić korzystanie z forum.

Co myślicie? Zapraszam do dyskusji.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

TomaszW

  • Gość
To BARDZO dobry pomysł (zwłaszcza po tym tornado, które przeszło przez forum za sprawą oli312 ...).
Jestem na tak!
Poprawki rzeczywiście powinny być innym kolorem, aby mimo wszystko ludzie starali się pisać poprawnie.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Poprawianie tytułów jak najbardziej TAK, bo to pozwala osobom przeszukującym dany dział szybkie dotarcie do interesujących je zagadnień. W miarę możliwości czasowych takie edycje były okresowo już przeprowadzane przeze mnie i moderatorów. Jest to niestety żmuda praca.

Natomiast co do edycji postów to zawsze uważałam że tutaj trzeba bardzo ostrożnie. Ja po prostu osobiście nie lubię nikogo poprawiać i wychodzę z założenia że każdy odpowiada sam za siebie, za to co robi i jak to robi. Forum ma ludziom służyć w tym sensie że ma to być środek do wymiany zdań i swobodnej dyskusji a nie cel sam w sobie. Co innego artykuł który jest czytany wielokrotnie i stanowi pewną publikację danego autora. Prawda jest taka że dyskusje są aktywne jakiś czas a potem zainteresowanie nimi zanika niemal do zera. Również dlatego uważam że przykładanie specjalnej wagi do tego nie ma sensu, szkoda po prostu sił i energii. :) Wiem ile pracy trzeba włożyć w samo przenoszenie wątków i poprawianie tytułów że jest to niemal niewykonalne do robienia na bieżąco... :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł, tylko czy faktycznie będzie to takie łatwe z wykonaniem? Mnóstwo postów i mnóstwo poprawek każdego dnia, ale przyjemnie się czyta tekst bez błędów, a poprawienie tytułów ułatwi wyszukiwanie zagadnień (oczywiście nie twierdzę iż sama takowych nie popełniam).

Tylko czy chcemy obciążać takową żmudną pracą moderatorów, którzy i tak mają co robić każdego dnia na forum?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Już precyzuję, nie chodzi mi o obowiązek poprawiania błędów, lecz o taką możliwość. Zdaję sobie sprawę, że moderacja i redakcja to praca na pół etatu, dlatego też wyobrażam sobie taką korektę niejako "na życzenie", moderatorzy nie musieliby czuwać nad tym specjalnie i wertować forum ze słownikiem, a po prostu będą mogli zareagować w przypadku gdy komuś taki błąd przeszkadza i zgłosi go klikając "zgłoś do moderatora". Moderator ma na tacy, nie musi szukać ani wnikać w wątek, czyni swoją powinność i po sprawie.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Jeszcze bardziej jestem na TAK!! :P


Sorry, this topic is locked. Only admins and moderators can reply.