Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 06:41:11 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ankieta

Czy chciał(a)byś aby na forum była włączona reputacja?

Tak, ale tylko pozytywna
Tak, pozytywna i negatywna
Nie
Jest mi to obojetne

Autor Wątek: Reputacja - tak czy nie?  (Przeczytany 19843 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Reputacja - tak czy nie?
« dnia: 04.12.2008, 20:57:04 pm »
Zastanawiam się nad załączeniem reputacji. Być może znacie to z innych for. Chodzi o to, że pod avatarem każdej osoby będzie można dać jej plusa jeśli nam pomogła lub przekazała ważną informację lub w inny sposób wniosła wkład w poziom i jakość dyskusji a z mojej strony - w rozwój serwisu.
Istnieje jeszcze wariant z repuacją negatywną - tutaj z kolei oprócz plusów można dawać minusy za niewłaściwe zachowanie. Ogólnie jeśli coś takiego by zostało załączone to będę apelowała by korzystać z tego rozważnie, bo powinno odzwierciedlać rzeczywiste uznanie lub dezaprobatę w konkretnej sytuacji, nie zaś osobiste sympatie czy antypatie.

Dla mnie nie ma poniekąd to znaczenia czy to będzie czy nie, ale jeśli uznacie to za przydatne i potrzbne to załączymy. Ankieta potrwa kilka tygodni aż się większość zdąży powypowiadać.

Wszystko w Waszych rękach... :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #1 dnia: 20.01.2009, 20:09:46 pm »
Myślę że głosowanie można uznać za zakończone, zgodnie z nim załączyłam reputację. Jest to narzędzie określające popularność użytkownika na forum. Nie chcę narzucać sposobu używania tego, ale warto wspomnieć o kilku ograniczeniach:

- użytkownik musi mieć min 10 wiadomości aby można było mu zmieniać reputację
- reputację można zmieniać raz na 12 godzin
« Ostatnia zmiana: 20.01.2009, 20:16:40 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #2 dnia: 23.01.2009, 12:07:00 pm »
Początkowo byłem zwolennikiem tego rozwiązania, teraz jednak jak widzę jak działa, to mi zupełnie nie pasuje. Można dodawać plusa co 12 godzin tej samej osobie. Moim zdaniem to nie jest nazbyt fortunne. W ten sposób robimy towarzystwo wzajemnej adoracji zamiast portalu informacyjnego o wysokiej wartości.

Myślę, że w zupełności starczyłoby umożliwienie jednokrotnego dodania i odjęcia plusa lub minusa jednej osobie.   
may you always hear the whisper of wings

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #3 dnia: 23.01.2009, 12:53:37 pm »
Kolega kondi się nie przejmuje  ;) plusy i miusy nie świadczą o wiedzy którą posiada dana osoba. Ja proponowałem Beacie rozwiązanie typu żeby te +/- połączyć np. z konkretnymi tematami. Czyli np. + dla Pan(i) X w temacie np. "budowa terrarium", bo: wie jak zbudować, jak urządzić, potrafi doradzić, ma doświadczenie.
Ja tam nie zwracam na to uwagi kto ile ma +/-, mi to do szczęścia potrzebne nie jest bo napewno nie będę się tym kierował jak będę chciał kogoś o cos zapytać. Czy kółko wzajemnej adoracji? A niech sobie i będzie takowe, w czym ono mi będzie przeszkadzało, w niczym. Smarowanie wazeliny i omawianie tematów o cudownych przygodach lub "strasznych" tragediach nie poszerza wiedzy, a napewno się tutaj takie osoby znajdują.

Wystarczy umówić się z inna osobą i co 12 godzin kliknąć + i po kilku dniach jesteśmy władcami plusów ;D
To jest ktoś chętny? ;)
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #4 dnia: 23.01.2009, 13:53:04 pm »
Kolega kondi się nie przejmuje  ;) plusy i miusy nie świadczą o wiedzy którą posiada dana osoba. Ja proponowałem Beacie rozwiązanie typu żeby te +/- połączyć np. z konkretnymi tematami. Czyli np. + dla Pan(i) X w temacie np. "budowa terrarium", bo: wie jak zbudować, jak urządzić, potrafi doradzić, ma doświadczenie.
Ja tam nie zwracam na to uwagi kto ile ma +/-, mi to do szczęścia potrzebne nie jest bo napewno nie będę się tym kierował jak będę chciał kogoś o cos zapytać. Czy kółko wzajemnej adoracji? A niech sobie i będzie takowe, w czym ono mi będzie przeszkadzało, w niczym. Smarowanie wazeliny i omawianie tematów o cudownych przygodach lub "strasznych" tragediach nie poszerza wiedzy, a napewno się tutaj takie osoby znajdują.

Wystarczy umówić się z inna osobą i co 12 godzin kliknąć + i po kilku dniach jesteśmy władcami plusów ;D
To jest ktoś chętny? ;)

Zasadniczo to się nie przejmuję ;) Chodzi o to, że "towarzyskość" plusa przesłania jego wartość merytoryczną. Po wypowiedziach niektórych osób widać, że się znają na rzeczy. ja to wiem, inni, którzy tu są wystarczająco długo też. Ale co ma zrobić nowa osoba, która potrzebuje porady? Myślę, że plusy przy reputacji mogłyby pomóc. Chyba taka była idea, a nie konkurs na największą ilość kontaktów z naszej klasy.
may you always hear the whisper of wings

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #5 dnia: 23.01.2009, 14:11:26 pm »
Mysle ze wszystko z czasem sie wyjasnij jak to wlasciwie dziala , Kondi masz po niekad racje , ale nie mozna sie tak szybko poddawac . Mysle ze nie jest to dobre pod jednym wzgledem , jak narazie mam duzo wolnego czasu wiec siedze sobie przy kompie dosc czesto i nie wszystkie moje wypowiedzi moze sa bardzo bystre i przemyslane ale mam czas by np.robic fotki, przy kazdej zolwiowej czynnosci , czy poprzetlumaczac pare slowek itp., gdzie poprzednio nie mialam poprostu na to czasu. Sprawdzalam ostatnio galerie i jest multom ludzi ktorzy dawniej widac ze sie udzielali bardzo czesto , a teraz slad po nich zaginal ,moze jakas mala nowosc mogla by tu pomuc, niewiem. (Filip daruj sobie z ta wazelina i podejrzliwoscia), a po za tym fajnie jesli ktos sie stara i poswieca duzo czasu dla forum , chyba oto tu chodzi. A to czym sie ktos kieruje , no niestety tego nie mozemy kontrolowac tak jak co niekture wypowiedzi.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #6 dnia: 23.01.2009, 16:13:18 pm »
Cieszę się że się pojawiła dyskusja na ten temat. Wiem, że pewne rzeczy wychodzą dopiero w praktyce dlatego trudno było od Was oczekiwać komentarzy odnośnie reputacji zanim została załączona, bez pojęcia jak to będzie działało i wyglądało. Dlatego bez zbędnego gadania załączyłam lekko jedynie modyfikując domyślne ustawienia (np. gdzie limit zmiany reputacji wynosił 1 godz. :|)
Rozumiem Wasze zastrzeżenia ale ciężko ten problem sensownie rozwiązać. Nie mogę przecież kontrolować za co i ile kto daje plusów i je według swojego widzimisię kasować, to sprawa oczywista, po to by nie były nadużywane jest limit 12 godzin. Dla jednych będzie się wydawało za dużo (bo teoretycznie można przecież w ciągu 1 dnia tej samej osobie pomóc więcej niż raz, podpowiedzieć jakieś ciekawe rozwiązanie, itp. ...), według innych będzie uznane za otwartą furtkę do "wzajemnej adoracji", bo faktycznie co 12 godz. można kliknąć z sensem albo bez... Co do propozycji kondiego aby kazdy mógł ocenić każdego tylko "raz w życiu" to wydaje mi się, że to też mogłoby być bardzo nieadekwatne, bo aktywność ludzi na forum i poziom ich wypowiedzi są jednak różne i co ważniejsze - zmienne w czasie. Podam pewien przykład: ktoś zdobył uznanie na forum i uzyskał od wielu osób po 1 plusie co w sumie dało mu tych plusów dużo (np. 50), po pewnym jednak czasie "coś mu odbiło" i zaczął pisać głupoty, prowokować do kłótni i ogólnie wprowadzać zamęt... i co mają zrobić userzy który straculi dla niego "serce" nie mogą mu odebrać plusów które mu dali ani zagłosować na minus, by jego reputacja sięgnęła poziomu adekwatnego do tego co teraz wyprawia. Wiem że przypadek skrajny, pokoloryzowany, może nawet niezbyt trafny, ale chodzi o sam mechanizm... W moim odczuciu tak daleko idący limit na zawsze "zablokuje" nasz głos i uniemożliwi dostosowanie go do aktualnej sytuacji, a tak każdy codziennie ma sznase na nowe plusy lub minusy, pewnie że limit jest jednak potrzebny, ale problem jak wyznaczyć ten limit, gdzie postawić tą granice?

To jak te plusy będą przyznawane jest kwestią każdego z nas. Chyba żeden limit odgórny nie pomoże jeśli użytkownicy sobie sami nie wyznaczą go dla siebie. To prawda że pojawia się pole do nadużywania tego ("umawianie się" jak to określił filipp), ale gdyby na to patrzeć w ten sposób to można by powiedzieć że tych pól obecnie istniejących jest już więcej (np. licznik postów - postów, nie "sensownych" postów, oceny artykułów na stronie itp.), ja jednak się tym nie przejmuje bo to wszystko to sprawy drugoplanowe a statystycznie rzecz biorąc, przy większych liczbach pojedyncze kliki nie robią żadnej różnicy. I jeśli chodzi o samo forum to muszę z satysfakcją przyznać, po ponad 2 latach obserwacji że nie mam podstaw do tego aby obawiać się nadużyć ze strony użytkowników. Widzę że piszą tu na ogół rozsądne osoby i głęboko wierzę w to że tak pozostanie :) 

Druga sprawa - nie wymagam od nikogo aby się godzinę zastanawiał przed daniem komuś plusa czy minusa (chociaż to drugie może wymaga nieco większego rozważenia), nie da się uniknąć pewnej dozy subiektywizmu w ocenach, w końcu nie jesteśmy robotami, mamy poglądy i emocje i raz możemy być bardziej chetni do rozdawania ocen a w innym dniu nie, i to czy koś dał zadawalającą odpowiedź też zalezy od naszej oceny. Dla jednego będzie zadowalająca dla drugiego niekoniecznie. Dlatego nie będzie dobrze gdyby było to używane "jak popadnie", ale też nie byłoby dobrze gdyby wszyscy się bali tego używać. Złoty środek zawsze wskazany. :)

Ale jestem jak zwykle otwarta na Wasze pomysły i opinie co do tego limitu. Niestety poza tymi dwoma sprawami (licznik i min 10 postów do zmiany reputacji nowego usera) skrypt nie daje żadnych innych możliwości. Można jeszcze tylko wybrać jak ma być liczona reputacja, obok systemu +/- jest jeszcze system zliczania reputacji całkowitej (widać pojedynczą liczbę, która jest sumą + i -). I koniec, dalszego pola manewru nie ma. Możliwe że jest jakaś wtyczka do SMFa, ew. ktoś chętny do napisania skrypciku w PHP ;) (żartuje). Postaram się obadać ta sprawę. Na razie tonę w pracy nad nową wersją stronki... oj będzie się działo, nie poznacie jej ;)

Ufff... ale elaborat... :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #7 dnia: 23.01.2009, 20:49:09 pm »
Reputacji nie buduje się klepiac cały czas te same tematy i nie traci jej bo się kogoś skrytykowało.
Wg mnie na tym forum Beata nawet możesz zrobić przyznawanie medali za ilość postów itp. i klasyfikacje medalową. Jak komuś jest to potrzebne to proszę bardzo.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #8 dnia: 23.01.2009, 20:52:46 pm »
ja właściwie nie mam zdania, bo się nie znam i nie będę gadać. Ale nos mi mówi, że sprawę wywalić, i koniec.

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #9 dnia: 28.01.2009, 19:34:11 pm »
Podoba mi się  :)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #10 dnia: 29.01.2009, 09:09:36 am »
Ustawiłam zmianę reputacji na 48 godzin. Wyszłam z założenia że jeśli ktoś będzie miał ważny powód aby przed upływem 48 godz. przyznać nowego plusa lub minusa, to będzie o tym też pamietał po tym czasie.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #11 dnia: 29.01.2009, 12:05:47 pm »
Beata to jest bez sensu. Ja nawet i po 10 dniach będę dawał minusa tej samej osobie. Co to zmieni? Ja mogę mieć nawet i milion minusów. Mi to poprostu zw...... Czy to forum robi się jak pupile, że tylko jak się słodzi to ma się sznasę pokazania? Widac większość osób tutaj boi się krytyki i mocnych słów prawdy.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #12 dnia: 29.01.2009, 13:26:04 pm »
Jedyna osoba ktora nie lubi krytyki jestes ty Filip. Jednym z powodow dla ktorych rozdaje plusy jest to ze kogos lubie , nie widze w tym nic zlego,tak jak danie komus plusa za to ze wniosl cos nowego i madrego na forum. Minusy tez mnie nie przerazaja szczegulnie ze wiem od kogo je dostaje ;).

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #13 dnia: 29.01.2009, 13:38:42 pm »
No ja tez Tobie daję minusy bo tylko na nie zasługujesz. Nie jestem Filip.
Będziesz miała niesamowite ilości minusów i naklepanych postów. Bo wiedzą to na tym forum niestety ale wrażenia nie zrobisz. Jedynie co to mega błędami ortograficznymi, za które na inncyh forach już byś miała setki razy zwróconą uwagę. I nie mam na mysli tu pisania "juz" zamiast "już".
Ja uwielbiam krytykę ale jak ktoś przez to wskaże coś konstruktywnego. Bo pisac nie bo nie, to nic nie da.

Chwalić się fotkami zółwi co kilka dni tez nie mam zamiaru.


"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Reputacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #14 dnia: 29.01.2009, 14:05:19 pm »
Szczerze FILIP to co ty tam sobie o mnie myslisz to naprawde mam w d.... , tak samo jak to co robicie na innych smiesznych , wielce naukowych forach,moim zdaniem dla ciebie zolwie to jeden wielki biznes, pokroic zolwia czy go rozjechac samochodem nie ma znaczenia, wazne zeby sprawdzic pod jakim katem jego skorupa sie splaszczyla.To forum to "forum.zolw.info" a nie zadne inne.A to ze wpadasz tu przypadkiem zeby napisac cos co przeczytales na innym forum to juz wiemy, a jesli ktos sie z toba wogule nie zgadza to sie wsciekaz jak jakis gownia....