Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 12:52:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dokument rejestracyjny  (Przeczytany 20124 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dokument rejestracyjny
« Odpowiedź #15 dnia: 27.03.2010, 13:39:54 pm »
Wiesz - może ludzie przychodzili się pytać i rezygnowali jak usłyszali, że nie trzeba.
A oni w ogóle w urzędzie nie założyli rejestru jak powinni. I teraz mają kłopot.
Tam gdzie rejestr prowadzą nie ma problemów - wypełniasz wniosek, wpłacasz kase gdzie trzeba i wraz z kopią dokumentów składasz w sekretariacie wydziału, albo w pokoju, gdzie rejestrują zwierzęta. Po ok. 10 dniach odbierasz wpis, albo wysyłają Ci pocztą do domu.
Swoją drogą poziom w Twoim urzędzie jest żenujący...:(
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Nelsonka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Dokument rejestracyjny
« Odpowiedź #16 dnia: 14.02.2011, 15:03:25 pm »
Mam takie pytanie: Czy jeśli zarejestruje się żółwia w urzędzie, to trzeba go opłacać co roku jak np. psa?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dokument rejestracyjny
« Odpowiedź #17 dnia: 14.02.2011, 15:10:37 pm »
Nie. Płacisz raz - 26 zł za wydanie zaświadczenia.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Fido

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
  • Żółwica Grecka
Odp: Dokument rejestracyjny
« Odpowiedź #18 dnia: 17.03.2011, 10:20:54 am »
Witam, jestem nowy na forum i dopiero rozpoczynam swoją przygodę z żółwikami :)

Mam pytanie, jaki pożytek/korzyści płyną z rejestracji żółwia?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Dokument rejestracyjny
« Odpowiedź #19 dnia: 19.03.2011, 19:49:35 pm »
Witam, jestem nowy na forum i dopiero rozpoczynam swoją przygodę z żółwikami :)

Mam pytanie, jaki pożytek/korzyści płyną z rejestracji żółwia?

witam :) sprawa jest dość zagmatwana dzięki naszym ustawodawcom i przez to właściwa odpowiedź na Twoje pytanie nie jest taka prosta.
Prawdą jest, że wprowadzenie obowiązkowej rejestracji miało prosty cel, rozróżnienie na zwierzę "legalne" - zarejestrowane, z papierami, oraz "nielegalne", którego nie należy kupować - niezarejestrowane, pochodzące z przemytu, które nie ma papierów stwierdzających legalny odłów na wolności lub urodzenie w hodowli z legalnych rodziców.
W świetle takiego czarno-białego podziału, z rejestracji żółwia płyną takie korzyści (poza tym, że to nie korzyść a obowiązek, więc tu sobie teoretyzujemy), iż jest on legalny, można go sobie posiadać, przekazać za darmo wedle woli oraz oczywiście trzeba za niego uiścić podatek.

Jednak świat nie jest czarno-biały i problem zaczyna się jeśli ktoś ma żółwia kupionego w czasach przed obowiązkiem rejestracji i nie zdążył go zarejestrować na oświadczenie woli w początkowych latach obowiązywania ustawy, lub jeśli żółwia teraz znalazł (w obu przypadkach - brak dokumentów legalnego pochodzenia zwierzęcia). Taki żółw ma marne szanse na zarejestrowanie.

Tak więc, jeśli Twoje pytanie nie było czysto teoretyczne, nieprecyzyjnie je zadałeś, a ja miałam czas się zabawić w zgaduj-zgadulę i odpowiem Ci tak:
Jeśli kupujesz małego żółwia, rejestruj, korzyścią jest przestrzeganie prawa, zapłacenie podatku oraz możliwość posiadania i przekazywania żółwia jako darowiznę.
Jeśli masz żółwia znalezionego/kupionego 15 lat temu, zgłosić można do rejestracji ale wątpliwe aby się udało zarejestrować. Tym niemniej, jest obowiązek zgłoszenia do rejestracji i świadome niezgłaszanie jest wykroczeniem.
źródło: http://www.salamandra.org.pl/prawocites/rejestracja.html

Jest to temat rzeka! Więcej --> http://forum.zolw.info/prawo/spis-tresci-czesto-pojawiajace-sie-tematy/
w wyszukiwarce na forum oraz w zadawaniu pytań:) pozdrawiam
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline helkie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
  • Moja koniczynka
Odp: Dokument rejestracyjny
« Odpowiedź #20 dnia: 22.03.2011, 21:04:25 pm »
Witam Niedawno też rejestrowałam mojego żółwika , raczej nie było  z tym problemów bo CITNES miał niestety w obcym języku i musiałam go przetłumaczyć na polski , ale pozatym wszystko poszło sprawnie tylko w Citnes pisze że gdy wielkość pancerza osiągnie powyżej 10cm to mam mu wczepić czip i moje pytanie: Gdzie to mam zrobić ? Czy ktoś wie?
W naturze człowieka leży rozsądne myślenie i nielogiczne działanie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dokument rejestracyjny
« Odpowiedź #21 dnia: 22.03.2011, 21:35:53 pm »
W Polsce o czipowaniu żółwi nie słyszałam.
A ktoś Ci o tym powiedział? Czy wyczytałaś?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Dokument rejestracyjny
« Odpowiedź #22 dnia: 23.03.2011, 20:44:52 pm »
Witam Niedawno też rejestrowałam mojego żółwika , raczej nie było  z tym problemów bo CITNES miał niestety w obcym języku i musiałam go przetłumaczyć na polski , ale pozatym wszystko poszło sprawnie tylko w Citnes pisze że gdy wielkość pancerza osiągnie powyżej 10cm to mam mu wczepić czip i moje pytanie: Gdzie to mam zrobić ? Czy ktoś wie?

za http://www.terrarium.com.pl/zobacz/znakowanie-okazow-214.html ---> "Dla takiego nieoznakowanego okazu nie można jednak otrzymać świadectwa (pochodzenia okazu) zezwalającego na swobodny obrót na obszarze Unii, ani świadectwa wystawy objazdowej, ani świadectwa własności osoby fizycznej (za każdym razem wywozu i powrotu do UE wydaje się zwykłe, jednorazowe zezwolenie (re)eksportowe i importowe). "

Jeżeli nie planujesz handlować żółwiem lub jego potomstwem na terenie UE, ani intensywnie z nim jeździć po świecie to znakowanie nie jest chyba potrzebne.
 

Dodano 23.03.2011, 21:44:30 pm
Witam Niedawno też rejestrowałam mojego żółwika , raczej nie było  z tym problemów bo CITES miał niestety w obcym języku i musiałam go przetłumaczyć na polski , ale pozatym wszystko poszło sprawnie tylko w Cites pisze że gdy wielkość pancerza osiągnie powyżej 10cm to mam mu wczepić czip i moje pytanie: Gdzie to mam zrobić ? Czy ktoś wie?

za http://www.terrarium.com.pl/zobacz/znakowanie-okazow-214.html ---> "Dla takiego nieoznakowanego okazu nie można jednak otrzymać świadectwa (pochodzenia okazu) zezwalającego na swobodny obrót na obszarze Unii, ani świadectwa wystawy objazdowej, ani świadectwa własności osoby fizycznej (za każdym razem wywozu i powrotu do UE wydaje się zwykłe, jednorazowe zezwolenie (re)eksportowe i importowe). "

Jeżeli nie planujesz handlować żółwiem lub jego potomstwem na terenie UE, ani intensywnie z nim jeździć po świecie to znakowanie nie jest chyba potrzebne.


Dodano 23.03.2011, 21:45:26 pm
osz kurka poprawiam literówkę i mi się zdublowało :S  przepraszam
« Ostatnia zmiana: 23.03.2011, 21:45:26 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM