Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 21:47:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?  (Przeczytany 16389 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #15 dnia: 16.03.2009, 16:36:12 pm »
Historia z życia:
Żółw zarejestrowany kiedyś ,za czasów obowiązywania amnestii , na podstawie oświadczenia o pochodzeniu , a nie żadnego tam nowoczesnego Cites żył sobie spokojnie w jednym z większych miast Polski. Urząd Miasta potwierdził stosownym dokumentem fakt rejestracji . Żółw miał warunki dość znośne, tak wiec nie narzekał i wiódł żywot Żółwia Legalnego.
Niestety jego właściciel zdecydował się na sprzedaż swojego pupila , mając w garści akt rejestracji ogłosił wszem i wobec ,że żółw jest legalny , i ma odpowiednie dokumenty do zarejestrowania.
Miłośników żółwi , jak i poszukiwaczy okazji jest mnóstwo , tak więc żółw został niebawem sprzedany.
Na prośbę Kupującego , poprzedni właściciel obiecał wyrejestrowanie zwierzaka w swoim Urzędzie...
Szczęśliwy nabywca udał się do swojego Urzędu Miasta trzymając jak relikwie akt rejestracji. Jakaż niespodzianka go czekała....
Według interpretacji jego urzędu:
1. Żółwie mogły być rejestrowane na podstawie oświadczenia , ale tylko w czasie obowiązywania amnestii. Ok , zgadzam się.
2. Żółw tak zarejestrowany nie może być wprowadzony do obrotu, czyli nie można go kupić, a jeśli nawet się go adoptuje to i tak nie da się go zarejestrować , co spowoduje teoretyczne złamanie obowiązujących przepisów. 
Ale dlaczego? Przecież ma udokumentowane legalne pochodzenie- bo jeśli są co do tego wątpliwości to znaczy ,że poprzedni Wysoki Urząd potencjalnie potwierdził funkcjonowanie jakiejś szarej strefy , bo przecież była możliwość , że ten właśnie żółw dwa dni wcześniej przekroczył naszą granicę podróżując owinięty taśma klejąca w bagażniku jakiejś Łady  ...

Praktyczny aspekt:
Nowy właściciel chce jednak zarejestrować zwierzaka, twierdząc ,że według danych przez niego posiadanych dokument rejestracyjny może być dokumentem wystarczającym, deklaruje też przedstawienie umowy kupna-sprzedaży, aby nie było wątpliwości skąd żółw się u niego wziął. Cóż kiedy...
3. Po złożeniu wniosku o rejestrację żółwia , otrzyma oficjalną prośbę o ,,uzupełnienie dokumentacji" czyli ma się zgłosić z Cites
A wiadomo ,że takiego dokumentu nie posiada , czyli nowy właściciel nie spełni prośby i Urząd z bólem serca będzie musiał przekazać sprawę odpowiednim ,,służbom" w celu wyjaśnienia sprawy do końca , żółw z dużym prawdopodobieństwem trafi do komfortowego pokoju z sauna i yacuzzi w najbliższym możliwym zoo...
4. Czy może się odwołać.
Nie. Bo przecież nie ma od czego , Urząd żadnej decyzji nie podjął, jedynie dzięki swej roztropności i  szybkiemu działaniu pomógł w ujawnieniu kolejnego przypadku , nielegalnego przetrzymywania zagrożonego gatunku... Brawa i owacja na stojąco...

Wszelkie podobieństwa do osób jak i zwierząt w tej wypowiedzi są przypadkowe.

A tak po ludzku, zasięgnij języka we właściwym Ci Wysokim Urzędzie, bo na dobra wolę w interpretacji przepisów liczyc raczej nie możesz...
Powodzenia. 
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #16 dnia: 16.03.2009, 20:18:08 pm »
To straszne, człowiek chce postąpić uczciwie i się nie da.... Zobaczymy co mi jutro powiedzą, z tego co wiem w moim mieście interpretacja przepisów też jest dziwna. Spróbuję powalczyć.
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #17 dnia: 17.03.2009, 07:08:36 am »
Do tego wszystkiego, co wyżej, ja mogę dodać od siebie tylko takie same opisy Wyskich Urzędów, a nawet gorsze, bo w moim to wogóle nie rozumieli co ja chcę od nich i co oni mają właściwie zrobić.
No to ja sama odsyłałam Członków Wysokiej Instytucji do Wyższego Urzędu, w celu nabycia większej kompetencji i wiedzy. Stanęło na tym, że poprosiłam, aby się w Samym Ministerstwie dowiedzieli i że ja się zgłoszę po odpowiedź. Bo, jak powiedziałam, ja jestem petentem i obywatelką, a oni Urzędem Państwowym. A więc muszą to zrobić  :).
Za miesiąc czy dwa gadali ze mną inaczej, ale dziwnie patrzyli  :o, i ja... nie dokonałam personalnego ujawnienia się. Nie zarejestrowałam niczego, bo nie dość, że dziwnie patrzyli, to nadal chcieli innych dokumentów (!?) i zawracali mi głowę od miesięcy. Cierpliwość moja się skończyła. I jest mi całkiem przyjemnie być nadal przestępczynią  :D.

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #18 dnia: 17.03.2009, 12:39:37 pm »
Moi drodzy! Byłam, złożyłam wszystkie papiery jakie miałam wraz z listami odręcznymi od właściciela, dokumentem o przekazaniu żółwi do hodowli, dokumentem stwierdzającym wyrejestrowanie żółwi oraz odręcznie napisanym pismem wyjaśniającym krok po kroku co otrzymałam najpierw, co później. Powiedziałam że rozmawiałam z adwokatami i że mi doradzili wg jakich paragrafów mam składać wniosek, wszystkie aspekty prawne ujęłam w piśmie. Jedyne co mogą ode mnie z Warszawy żądać to jak powiedział Pan urzędnik - dokument: Akt Darowizny. Cóż to? Piszę się odręcznie? Nie wystarczy dokument o przekazanie do hodowli?
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #19 dnia: 17.03.2009, 13:20:11 pm »
Jest taka zasada , stosowana czasem w firmach , że trudne sprawy powierza się ,,zielonym pracownikom" nie wiedzącym o skali trudności dotyczącej powierzonego im zadania. Skupiają się z reguły bardziej na rozwiązaniu problemu , aniżeli na tym jakie trudności przed nimi stoją. Widzę ,że zachowałaś świeżość spojrzenia...
Mam nadzieję ,że sprawa zakończy się pozytywnie.
Powodzenia.

Ps.
Powiedziałam że rozmawiałam z adwokatami... - gwarantuje ,że zrobiłaś wrażenie, właśnie uruchomiają swój ,,Telefon do Przyjaciela".
Poza tym wiadomo ,że wiara góry przenosi...i niech tak pozostanie.
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #20 dnia: 17.03.2009, 14:38:25 pm »
Wiem, zaryzykowałam... No ale faktycznie mi na różnych forach napisali na jakie paragrafy mam się powołać więc 2 strony spisałam. Byłam u tego samego Pana co w lipcu i w lipcu mnie straszył policją, ponieważ nie miałam wszystkich dokumentów. Teraz powiedział że miał podobną sprawę i że potrzebny był Akt Darowizny. Zobaczymy, w ciągu 3 dni ma mi wysłać odpowiedź czy jest potrzebny ten akt.... Byłam bardzo pewna siebie, fakt :) Czytałam na głos paragrafy !!!!
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #21 dnia: 17.03.2009, 18:37:52 pm »
no to ci powiem, że ja słyszałam, że w Warszawie to idzie załatwić, tylko nie wiem ile urzędów tam jest od tych spraw, i o którym ja słyszałam   :D.
ale jak załatwisz sprawę to chyba uda mi się coś odgapować od ciebie, co?  ;D
w każdym razie będę prosić  <angel>

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #22 dnia: 01.05.2009, 20:48:11 pm »
Prosze o informacje w jakim celu rejestruje sie żółwia i co zrobic, jeśli nie mam żadnych papierów, a żółwia dostałam w prezencie?

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #23 dnia: 01.05.2009, 20:52:46 pm »
Tutaj chodzi o przemyt. Jeśli masz papiery- EURO CITES- to znaczy, że Twój żółw nie pochodzi z odłowu, ale np. wykluł się w hodowli. To oznacza, że kupiłaś żółwia legalnie. Rejestracja- to znaczy kontrola. Chodzi o to, by powstrzymywać przemyt.

Jeśli żółw został kupiony bez papierów- to jest problem, gdyż bez nich nie zarejestrujesz żółwia. Możesz spytać tego, od kogo dostałaś żółwia, czy nie dostał papierów, lub gdzie kupił, by jak najszybciej dostać się do sprzedawcy i jeszcze próbować papiery zdobyć, o ile kiedykolwiek istniały.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #24 dnia: 01.05.2009, 22:32:48 pm »
już wiem, że papierów nie będzie, bo Pani w zoologicznym sprowadziła mi żółwia na zamówienie i był potrzebny na ten sam dzień a na papiery powiedziała, że trzeba bedzie czekac kilka dni i kosztowałaby ta przyjemnosc z papierami 150 zł wiecej... dlatego, jak na i tak drogi wydatek osoba która mi go sprezentowała zrezygnowała z papierów
ale wierzę, że on z przemytu nie był :)

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #25 dnia: 02.05.2009, 08:27:31 am »
Ja bym na Twoim miejscu o papiery się postarała. jednak wiara wiarą, ale pewności nigdy nie ma. Bez rejestracji to tak, jakbyś posiadała żółwia nielegalnie. A z praktycznych rzeczy- ciężko Ci będzie np. wyjechać z nim za granicę. A przecież nigdy nie wiadomo, jak się życie potoczy. Zostawisz go wtedy> Na rejestrację masz 14 dni od zakupu. Może popróbuj jednak?
 :-*
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #26 dnia: 04.05.2009, 11:45:58 am »
Prosze o informacje w jakim celu rejestruje sie żółwia i co zrobic, jeśli nie mam żadnych papierów, a żółwia dostałam w prezencie?

W jakim celu rejestruje się żółwie w naszym kraju to nie mam pojęcia. Nie bez powodu mówi się że chodzi o pieniądze (wniosek podlega opłacie skarbowej) bo cały system rejestracji stworzony w założeniu jako próba wcielenia w życie postanowień Konwencji CITES i prawa unijnego ma się nijak do tych aktów prawnych jak i do samej ochrony. Rodzi to tylko zamieszanie i dodatkową furtkę do "legalizacji" zwierząt z odłowu. Część urzędów wypina się na ten dokument i powstaje nienormalna sytuacja bo z jednej strony mamy zbywcę, który rejestrował żółwia w 2004 na podstawie przepisów przejsciowych oraz nabywcę który dziwnym zbiegiem okoliczności tego "stanu prawnego" przejąć nie może czyli nie może na nowo zarejestrować, z drugiej zaś strony nietrudno o taki "dokument" dla zwierzaka z przemytu, bo urzędy nie mają żadnej scentralizowanej bazy gdzie każdy zwierzak i związany z nim papier miałby swoje id. No i wreszcie nietrudno nadać pozory legalnego pochodzenia gdy jest takie zamieszanie a przecietny człowiek nie wie w ogóle o co w tym chodzi.

No ale wracając do rzeczy: o legalnym pochodzeniu zwierzaka świadczą TYLKO i WYŁĄCZNIE:

- zezwolenia i świadectwa CITES albo
- zaświadczenia powiatowego lekarza wet. o urodzeniu w niewoli.

Koniec i kropka - żadne inne. I teraz jak masz taki dokument j.w. to idziesz do starostwa z wnioskiem o wpis do rejestru (co zakłada ustawa o ochronie przyrody). Dostajesz potem zaświadczenie o wpisie do rejestru - ale jest to dokument który ma charkter tylko i wyłącznie deklaratoryjny i poświadcza tylko że zwierze zostało zaresjetrowane i nic więcej. O legalności pochodzenia swiadczą tylko CITES lub ww. zaświadczenie o urodzeniu w niewoli.

Sprzedawca ma OBOWIĄZEK te dokumenty posiadać i wydać je wraz ze sprzedawanym zwierzakiem, co wynika z art. 64 ust. 9 UOP i nie ma żadnego prawa uzależniać spełnienia tego obowiązku od jakiejkolwiek opłaty. Zresztą sprzedając żółwia bez tych papierów popełnia czyn zabroniony z UOP (w pewnych wypadkach nabywac również, ale sprzedawca jeako podmiot profesjonalny nie może powołać się na nieświadomość istnienia tych regulacji).

Art. 64. 1.  (136) Posiadacz żywych zwierząt gatunków wymienionych w załącznikach A i B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, zaliczonych do płazów, gadów, ptaków lub ssaków, a także prowadzący ich hodowlę, jest obowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru.
2. Obowiązek zgłoszenia do rejestru, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy:
  1)   ogrodów zoologicznych;
  2)    (137) podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie handlu żywymi zwierzętami gatunków chronionych na podstawie przepisów, o których mowa w art. 61 ust. 1;
  3)   czasowego przetrzymywania zwierząt w celu leczenia i rehabilitacji.
3. Rejestr, o którym mowa w ust. 1, prowadzi starosta właściwy ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt lub prowadzenia ich hodowli.
4. Rejestr, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać następujące dane:
  1)   datę:
a)  dokonania wpisu,
b)  dokonania zmiany danych wpisanych do rejestru,
c)  wykreślenia z rejestru;
  2)   imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza lub prowadzącego hodowlę;
  3)   adres miejsca przetrzymywania zwierząt lub prowadzenia hodowli;
  4)   liczbę zwierząt posiadanych lub hodowanych;
  5)   nazwę gatunku w języku łacińskim i polskim, jeżeli polska nazwa istnieje;
  6)   datę, miejsce urodzenia lub wyklucia zwierzęcia;
  7)   datę wejścia w posiadanie zwierzęcia oraz źródło jego pochodzenia;
  8)   płeć zwierzęcia, jeżeli jest możliwa do ustalenia;
  9)   opis trwałego oznakowania zwierzęcia, jeżeli jest oznakowane;
  10)  cel przetrzymywania lub prowadzenia hodowli zwierzęcia;
  11)  numer i datę wydania:
a)  zezwolenia na import zwierzęcia do kraju albo
b)  zezwolenia na schwytanie zwierzęcia w środowisku, albo
c)  dokumentu wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzającego urodzenie zwierzęcia w hodowli, albo
d)  innego dokumentu stwierdzającego legalność pochodzenia zwierzęcia.

5. Obowiązek zgłoszenia do rejestru lub wykreślenia z rejestru powstaje z dniem nabycia lub zbycia, wwozu do kraju lub wywozu za granicę państwa, wejścia w posiadanie zwierzęcia, jego utraty lub śmierci. Wniosek o dokonanie wpisu lub wykreślenia z rejestru powinien być złożony właściwemu staroście w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku.
6. Do wniosku o dokonanie wpisu do rejestru załącza się kopię dokumentu, o którym mowa w ust. 4 pkt 11.
7. W razie zmiany danych, o których mowa w ust. 4 pkt 2-11, przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio.
8. Wpisanie do rejestru starosta potwierdza wydaniem zaświadczenia.
9. Podmioty, o których mowa w ust. 2 pkt 2, są obowiązane do posiadania i przekazania wraz ze sprzedawanym zwierzęciem oryginału lub kopii dokumentu, o którym mowa w ust. 4 pkt 11. Kopia ta powinna być, przez podmiot sprzedający zwierzę, zaopatrzona w numer nadawany według numeracji ciągłej, datę wystawienia, pieczęć i podpis osoby sprzedającej, informację o liczbie zwierząt, dla których została wystawiona, a jeżeli kopiowany dokument dotyczy więcej niż jednego gatunku, także o ich przynależności gatunkowej.


Art. 131. Kto:
  1)    (215) prowadząc działalność gospodarczą w zakresie handlu zwierzętami gatunków podlegających ochronie na podstawie przepisów, o których mowa w art. 61 ust. 1, nie posiada lub nie przekazuje odpowiedniej dokumentacji stwierdzającej legalność pochodzenia zwierzęcia,
 (...)
- podlega karze aresztu albo grzywny.

Art. 128. Kto:
  1)    (212) bez dokumentu wymaganego na podstawie przepisów, o których mowa w art. 61 ust. 1, lub wbrew jego warunkom przewozi przez granicę Unii Europejskiej okaz gatunku podlegającego ochronie na podstawie przepisów, o których mowa w art. 61 ust. 1;
  2)   narusza przepisy prawa Unii Europejskiej dotyczące ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin w zakresie regulacji obrotu nimi poprzez:
(...)
d) oferowanie zbycia lub nabycia, nabywanie lub pozyskiwanie, używanie lub wystawianie publicznie w celach zarobkowych, zbywanie, przetrzymywanie lub przewożenie w celu zbycia okazów określonych gatunków roślin lub zwierząt,
e)  używanie zezwolenia albo świadectwa dla okazu innego niż ten, dla którego było ono wydane,
f)  składanie wniosku o wydanie zezwolenia importowego, eksportowego, reeksportowego, lub świadectwa bez poinformowania o wcześniejszym odrzuceniu wniosku
- podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #27 dnia: 04.05.2009, 12:13:17 pm »
Olika, zobacz tylko ile tu rzeczy Beata napisała. To wszystko jest ważne.
A ty chyba jednak kupiłaś żólwia z przemytu. Albo z innej nielegalnej strefy. I dlaczego wierzysz, że tak nie jest? Bo tak ci jest milej? Ta ze sklepu to żólwia razem z oryginalnymi papierami powinna ci dać od razu, a nie za parę dni, bo za parę to ona te papiery sobie sfabrykuje i jeszcze ci je sprzeda.
I w ten sposób jesteś zamieszana.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #28 dnia: 04.05.2009, 22:58:11 pm »
dlatego juz teraz zapominam o całej tej sprawie, że nie posiadam papierów i ciesze się, że żółwik ma sie u mnie dobrze, oby lepiej niz było do tej pory :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Jakie mam wymagać papiery przy kupnie żeby zarejestrować?
« Odpowiedź #29 dnia: 05.05.2009, 09:16:15 am »
Olika, ale teraz masz chyba jakiś obowiązek do spełnienia wobec takich żółwi. Nie chcę cię tu zbyt nerwowo nastrajać, ale nieznajomość prawa nie usprawiedliwia i powinnaś coś z tym zrobić. Żółwie nadal są podejmowane z ich własnej ziemi i wywożone na handel.