Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 13:50:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam i pytam "raab70"  (Przeczytany 5766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Witam i pytam "raab70"
« dnia: 27.09.2007, 00:27:00 am »
Witam. Jestem wybitnie początkującym żółwiem, dlatego też moje pytanie będzie prawdopodobnie banalne. Po pierwsze , żółw szczęśliwie znalazł nowy dom , a z pomocą szanownego forum zostaną mu zapewnione właściwe warunki bytowania. Czy po drugie, nowy właściciel Filipa , powinien zgłosić posiadanie żółwia do właściwego urzędu (miejskiego?) skoro nie posiada żadnych dokumentów potwierdzających jego zakup? Czy istnieje jakiś rozsądny sposób, na legalne posiadanie tego nowego domownika (np. jakaś forma oświadczenia o zaistniałej sytuacji)?  Miałem kilka lat temu okazję opiekować się żółwiem , który prawdopodobnie przeszedł gehennę związaną  z przemytem tych zwierząt     , niestety nie byłem na tyle do tego przygotowany , by mu wystarczająco pomóc. Żółw zdechł. Dlatego też zgadzam się z forumowiczami apelującymi o nie stwarzanie popytu na te zwierzęta ze źródeł niesprawdzonych. Z drugiej strony przekonuje mnie uzasadnienie , że jeśli ktoś bardzo chce posiadać  żółwia , i znajduje takiego będącego w potrzebie np. na serwisach aukcyjnych , to lepiej żeby on stał się jego nowym opiekunem , aniżeli osoba , która z jakichś przyczyn straciła do tego serce. Troszkę się rozpisałem , ale wróćmy do pytania, co poradzicie nowemu opiekunowi Filipa?     
« Ostatnia zmiana: 27.09.2007, 10:21:13 am wysłana przez still »
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Witam użytkownik raab70
« Odpowiedź #1 dnia: 27.09.2007, 07:34:42 am »
Witam. Jestem wybitnie początkującym żółwiem,

chodzi Ci, żejesteś początkującym hodowcom :)

Czy po drugie, nowy właściciel Filipa , powinien zgłosić posiadanie żółwia do właściwego urzędu (miejskiego?) skoro nie posiada żadnych dokumentów potwierdzających jego zakup?

zgłosić powinieneś, ale  sprawa pewnie będzie wyglądała tak, że zostanie zgłoszona na policję i będziesz miał problem bo nikt w tym państwie nie rozumie, że żółwia znalazłeś i chcesz go legalnie zarejestrować. Po prostu pomyślą, że nielegalnie wszedłeś w jego posiadanie
Smutne lecz prawdziwe.

Czy istnieje jakiś rozsądny sposób, na legalne posiadanie tego nowego domownika (np. jakaś forma oświadczenia o zaistniałej sytuacji)?

Niestety chyba nie ma takiego sposobu, dokumenty dostajesz przy zakupie żółwia a przy znalezieniu niestety nie ma do kogo się zgłosić. No chyba, że rozpytasz o właściciela i ten ma papiery i juz nie chce  żółwia to pewnie Ci odda.

iałem kilka lat temu okazję opiekować się żółwiem , który prawdopodobnie przeszedł gehennę związaną  z przemytem tych zwierząt     , niestety nie byłem na tyle do tego przygotowany , by mu wystarczająco pomóc. Żółw zdechł. Dlatego też zgadzam się z forumowiczami apelującymi o nie stwarzanie popytu na te zwierzęta ze źródeł niesprawdzonych.

Smutny los żółwia, no ale tak czasami bywa dlatego do hodowli trzeba się dużo przygotowywać no i wiedzieć na co się porywa.

Z drugiej strony przekonuje mnie uzasadnienie , że jeśli ktoś bardzo chce posiadać  żółwia , i znajduje takiego będącego w potrzebie np. na serwisach aukcyjnych , to lepiej żeby on stał się jego nowym opiekunem , aniżeli osoba , która z jakichś przyczyn straciła do tego serce. Troszkę się rozpisałem , ale wróćmy do pytania, co poradzicie nowemu opiekunowi Filipa?     

Tak jeśli ktoś nie potrafi, lub nie chce się już opiekować, a Ty możesz mu pomóc czy kto kol wiek inny i wie, że  podoła to warto odkupić.
Przykładem na forum na forum jest Nulus, który opiekuje się żółwiami, które naprawdę wiele przeszły i trafiły w jego ręce a teraz nareszcie mają dobrze.

No a co CI poradzić, skoro nie masz papierów a chcesz mieć żółwia to po prostu nie chwal się tym nigdzie bo ściągniesz sobie na głowę prawo, a jak będziesz cicho to będziesz miał żółwia i będziesz go hodował. Na forum uzyskasz porady i wszystko co potrzeba.

No i musisz mu zapewnić odpowiednie warunki, przeczytać wszystkie artykuły

Oczywiście nie zachęcam CIę do tego żebyś nie zgłaszał, że masz tego żółwia bo to by yło złamaniem prawa, ale chyba rozumiesz o co mi chodzi i rozumiesz moje intencje.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Witam i pytam "raab70"
« Odpowiedź #2 dnia: 27.09.2007, 19:19:52 pm »
Witamy na forum  :)

Bardzo podoba mi się Twoja wypowiedź, bardzo logiczne i rozsądne podejście. Z tym znalezieniem, dostaniem czy odkupieniem zwierzaka jest faktycznie problem, bo przepisy tego nie regulują. Wprawdzie można złożyć oświadczenie (przepisy mówią o "innym dokumencie poświadczającym legalność") ale jak do tego podejdzie dany urzędnik to inna sprawa.

Zajrzyj tutaj:

http://forum.zolw.info/index.php/topic,196.0.html
http://forum.zolw.info/index.php/topic,303.0.html
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Witam i pytam "raab70"
« Odpowiedź #3 dnia: 27.09.2007, 19:21:41 pm »
Ja także witam Cię na forum.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Witam i pytam "raab70"
« Odpowiedź #4 dnia: 28.09.2007, 11:18:37 am »
Na razie postaraj sie zapewnić żółwiowi dobry dom i warunki, a reszta to z czasem.

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Witam i pytam "raab70"
« Odpowiedź #5 dnia: 29.09.2007, 00:28:20 am »
Witam. Cóż wychodzi na to , że życie sobie a przepisy sobie. Na szczęście żółwie można hodować bez większego rozgłosu , i wiele tu zależy od ludzkiej życzliwości , która jak wszyscy wiemy nie zna granic.  Ciekaw tylko jestem czy taki przywiązany do litery prawa i zgłaszający każdy podejrzany przypadek na policję urzędnik , równie aktywnie walczy z przypadkami złego traktowania zwierząt na widoku publicznym np. w sklepach zoologicznych? Dzięki za ciepłe powitanie i ciekawą lekturę. 
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Witam i pytam "raab70"
« Odpowiedź #6 dnia: 30.09.2007, 00:42:07 am »
Przyłączam się do ciepłego powitania ;).