Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 16:10:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: No i się porobiło...  (Przeczytany 30119 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #30 dnia: 25.10.2011, 17:34:10 pm »
A nie trzeba mieć numerku dla każdego żółwia? W razie czego możesz powiedzieć, że jeden się przybłąkał, a, że nie chciałeś, żeby czuł się samotny, to kupiłeś drugiego ;p

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #31 dnia: 25.10.2011, 17:39:10 pm »
Jak czytałem tutaj, to jeden numer był wystawiany nawet na więcej żółwi http://forum.zolw.info/prawo/cites-w-europie/
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #32 dnia: 25.10.2011, 18:25:49 pm »
Aha. Proponuję zatem, żebyś wydrukował te informacje z oficjalnych stron, zakreślił na czerwono wybrane fragmenty i pokazał to owej pani policjantce. Oni nie znają się na prawie..... Przykre to, ale niestety prawdziwe.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #33 dnia: 25.10.2011, 19:03:02 pm »
Znalazłem coś takiego:
Wszelkie artykuły Ustawy o Ochronie Przyrody mówią o obowiązku zgłoszenia zwierzęcia do rejestracji a nie o zarejestrowaniu!!! Jest to istotna różnica, ponieważ zdarzają się przypadki, gdy organ odmawia rejestracji ale my zgłaszając zwierzę dopełniliśmy swojego obowiązku rejestracji. Należy posiadać wtedy kopię wniosku z adnotacją, że takowy wniosek został zgłoszony do Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Na tej stronie: http://www.bravareptiles.yoyo.pl/cites.html .
Co o tym myślicie?
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #34 dnia: 25.10.2011, 19:11:08 pm »
Postaraj się o takowy wniosek i sprawdź te artykuły Ustawy o OP. Nie wiemy, skąd autor posiada takowe informacje i czy opisane ustawy są tak samo sformułowane w Polsce - stronka jest zagraniczna. Musisz dotrzeć do źródła, a nie czyichś interpretacji. Poza tym, jakakolwiek informacja prawna, która zawiera w sobie trzy wykrzykniki nie będzie brana na poważnie :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #35 dnia: 25.10.2011, 19:39:09 pm »
To normalne, że jest jeden nr CITES. Żółwie zostały sprowadzone z jakieś fermy z Ukrainy w ilości 100 sztuk. I był jeden dokument "wywozowo-wjazdowy", tzw. zgoda na import dla danej firmy w postaci dokumentu CITES. Następnie się go kseruje, numeruje od 1 do 100. I kupując żółwia w Polsce otrzymujesz CITES 1/100; 2/100 itd. Widocznie w Holandii nie kserowali tych CITES-ów, tylko sklep wpisywał numer na wydawanym przez siebie zaświadczeniu. Byś może żółwie sprowadzał przedstawiciel sieci sklepów, u niego zostawał oryginalny CITES, a sklep dostawał n-żółwi + nr do zaświadczenia.
Na stepki odrębne CITES-y nie są wymagane. Potrzebne są natomiast w przypadku żółwi greckich. 
Jak dla mnie to urzędnicy w Polsce się powinni dokształcić a nie ludzi molestować.

To co podałaś łączy się jak dla mnie z tym, że posiadanie zwierząt niezarejestrowanych jest nielegalne - karalny jest dopiero handel nimi.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #36 dnia: 25.10.2011, 20:18:44 pm »
Tak więc wg Was mogę być trochę bardziej spokojny? ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline sobs

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 1
  • Geochelone pardalis
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #37 dnia: 25.10.2011, 20:34:49 pm »
Wykonując powinność zgłoszenia do rejestru unika się kary grzywny, ale jak dobrze pamiętam z forum papuziego, jest jeszcze paragraf z karą od 3 do 5 lat za nabycie zwierzęcia z nieudokumentowanym pochodzeniem (pewnie jako strona przemytu).

Nie wiem jak z tym CITES, ale pewnie Ankan ma rację. Choć ja na lamparty zawsze dostawałem jedną kopię ponieważ kupowałem po jednym. Natomiast nierozłączki czarnogłowe rejestrowałem na świadectwo urodzenia w niewoli i był jeden dokument.

Ta strona jest raczej polska, przynajmniej wszystko na to wskazuje nawet serwer.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #38 dnia: 25.10.2011, 21:51:00 pm »
Sobs - a popatrz na ten CITES-y - ile żółwi na jednym wjechało do Polski. W prawym górnym rogu dokumentu powinien być odręczny numerek którego żółwia z n-przywiezionych dotyczy dokument. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sobs

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 1
  • Geochelone pardalis
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #39 dnia: 25.10.2011, 22:28:16 pm »
Jeżeli to jest konieczne to jutro wygrzebię dokumenty, ale mam dokładnie tak na każdej kopii CITES, że jest to np. 30 z 50.
Tylko pytanie brzmi jak WOŚ rejestruje zwierzęta? Czy kupując 2 żółwie nie powinno się mieć CITES kopii X z 50 i Y z 50?
Czy można sprzedać X i Y z 50 na jednym dokumencie? Wcześniej napisałem, że pewnie masz rację, ale teraz już sam nie wiem.
Nie wiem też dokładnie jakie dokumenty ma kolega KamilJ, czytałem ten wątek kilka razy aby go pojąć i jest straszne zamieszanie, bo tu coś o samym numerze CITES (on może być wszędzie), a tu o czymś innym. Ja bym poczekał na rozwój sytuacji.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #40 dnia: 26.10.2011, 08:40:52 am »
 ::)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #41 dnia: 26.10.2011, 09:34:15 am »
Sobs - to proste - CITES dla powiedzmy 100 sprowadzanych żółwi ma jeden numer. Jest kserowany w tylu kopiach ile jest żółwi. I u nas dostajesz do żółwia kopię X ze 100 itd. Jeśli w tym samym sklepie kupisz 2 żółwie to dostaniesz 2 kopie CITES-u X ze 100 i Y ze 100. Ale obie te kopie będą mieć ten sam numer.
Jak dla mnie to w Holandii sklepy zaczęły wystawiać te zaświadczenia, a zaniechali kserowania CITE-sów. I ten dokument powinni przyjąć przy rejestracji jako "inny dokument stwierdzający legalne pochodzenie zwierzęcia".
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sobs

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 1
  • Geochelone pardalis
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #42 dnia: 26.10.2011, 22:24:40 pm »
Dokładnie też o tym myślałem. Tylko nie wiem czy można mieć jeden dokument na dwa żółwie, mimo że mają ten sam nr CITES ?(w końcu mi się udało sprecyzować dobre pytanie). Stąd może problemy z rejestracją. Inny dokument hmm, tylko on nic nie potwierdza (ten ze zdjęcia), ponieważ na ten nr CITES to ja mogę na tym papierku sprzedać milion żółwi. Może Holandia jako kraj UE ma inne restrykcje wewnętrzne, łagodniejsze.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #43 dnia: 26.10.2011, 22:38:17 pm »
Owszem. Możesz sprowadzić 100 żółwi a sprzedać 500. W obu przypadkach - z kserowaniem czy bez.
Bo kserówek można zrobić więcej - nikt nie zauważy, że jest kilka numerów X ze 100 i Y ze 100 itd. Nie ma centralnej bazy gadów to jedno a drugie to do wniosku a następnie urzędnik do kompa przepisuje nr CITES a nie X ze 100...:) W życiu nikt nie sprawdzi ile po gminach porejstrowano żółwi na tym numerze.
To jak dla mnie taki papier jak ma Kamil jest tak samo dobry jak ta kserówka CITES-u.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sobs

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 1
  • Geochelone pardalis
Odp: No i się porobiło...
« Odpowiedź #44 dnia: 26.10.2011, 22:53:22 pm »
No tak, ale to już efekty niedoskonałości prawa i systemu...oraz ludzkie kombinatorstwo.