Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:57:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?  (Przeczytany 9527 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?
« dnia: 06.11.2008, 16:47:10 pm »
www.zoomarket.pl

Poczytajcie proszę, może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tym sklepem. Powiedzcie, czy zapewni mi odpowednie dokumenty, co o tym sądzicie.

www.szrek.pl

to samo pytanko.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?
« Odpowiedź #1 dnia: 06.11.2008, 20:03:15 pm »
Na stronie shreka pisze że posiadają euro cites (greki) bo np przy stepach  nie jest napisane ;/
Ja co do sklepów zoologicznymch to się okropnie zraziłam i już chyba nigdy nie kupie zwierzaka w zoologu ;/. Tam właśnie żółwia kupiłam, wtedy ie interesowałam się zbytnio jak to jest prawem (a było to za czasów wejścia tej ochrony żółwi, co prawda kosztował mnie on wtedy tylko 180zł czy coś takiego, potem zaczęły drożeć...) i w tym sklepie otrzymałam tak zwaną kserówke.... ech.
Tak więc polecałabym Ci kupić u hodowcy, który zapewni ci papiery, mogłabędziesz obejrzeć rodzeństwo i rodziców swojego podopiecznego, co mi również by się podobało.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?
« Odpowiedź #2 dnia: 06.11.2008, 20:24:23 pm »
No a co, jak się dostało tą kserówkę? Słyszałam też coś o nich. Ale jak wygląda wtedy rejestracja?
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?
« Odpowiedź #3 dnia: 06.11.2008, 20:39:47 pm »
Kurcze i pomyslec ze tutaj(Irl) dostac zolwia z papierami to naprawde zadkosc. Ja sama posiadam tylko na greki,a zawiasy i obrzezonego mam od znajomego ktory jest wlascicielem sklepu, takze ufam mu, ale reszta wszystko inne bez , kazdy gad.  :-\

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?
« Odpowiedź #4 dnia: 06.11.2008, 21:11:05 pm »
A nic z tą kserówką... w zasadzie to nie wiem co mam zrobić. Jak go kupowałam to nie wiedziałam, że wogóle na niego trzeba taki dokument ;/ po prostu dostałam taki papierek i jak wróciłam do domu to włożyłam go do jakiejść ksiązki.
Na razie nie widze potrzeby zmiany tego. Jak troche się dowiem o prawnym chowie żółwi to może będe wiedziała co robić :)

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?
« Odpowiedź #5 dnia: 06.11.2008, 21:23:37 pm »
 :)No a rejestracja?
Ja bym chciała zarejestrować bardzo. Ale boję się sytuacji, że pójdę już do tego urzędu, a tam powiedzą mi, że papierka nie przyjmą, bo jest zły. Chociaż dzisiaj gadałam przez telefon z panią ze SZREKA i ta powiedziała, że ich dokumenty są ok, że nigdy nie było reklamacji i ludzie rejestrowali zwierzęta kupione u nich. No ale zawsze się tak mówi chyba. Z drugiej strony, gdyby było inaczej, to nie wiem, czy sklep by dalej funkcjonował.

Jak rozpoznać kserówkę?
 ;)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?
« Odpowiedź #6 dnia: 06.11.2008, 21:26:39 pm »
yyyy Moj PAPIER JEST ZOLTY  ???   ::)

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?
« Odpowiedź #7 dnia: 06.11.2008, 21:32:30 pm »
Spoko spoko ;D
Nie do końca o to mi chodziło ;D
No nic. Dowiem się co i jak w tym Szreku. Wydaje mi się, że są porządni, ale ostrożnie, będę uważać. Buziaki

(już nie mogę się doczekać na przybycie mojego maleństwa. Nie ukrywam, że czekanie jest trudne...ale staram się. Trzymajcie kciuki)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?
« Odpowiedź #8 dnia: 06.11.2008, 21:38:37 pm »
Prawo jakie mamy każdy widzi. Powstaje problem jak się zachować w sytuacji gdy nasza polska ustwa OP jest sprzeczna z przepisami unijnymi.

Najlepiej to ujęli autorzy komentarza do UOP. Mam na myśli te zapisy:

To nasza ustawa:

9. Podmioty, o których mowa w ust. 2 pkt 2, są obowiązane do posiadania i przekazania wraz ze sprzedawanym zwierzęciem oryginału lub kopii dokumentu, o którym mowa w ust. 4 pkt 11. Kopia ta powinna być, przez podmiot sprzedający zwierzę, zaopatrzona w numer nadawany według numeracji ciągłej, datę wystawienia, pieczęć i podpis osoby sprzedającej, informację o liczbie zwierząt, dla których została wystawiona, a jeżeli kopiowany dokument dotyczy więcej niż jednego gatunku, także o ich przynależności gatunkowej.

A to tekst rozporządzenia :

Artykuł 11
Ważność wykorzystywanych zezwoleń na przywóz oraz
świadectw, o których mowa w art. 47, 48, 49, 60 i 63
1. Kopie dla posiadacza wykorzystanych zezwoleń na przywóz
tracą ważność w następujących przypadkach:
a) w przypadku śmierci określonych w nich żywych okazów;
b) w przypadku ucieczki lub wypuszczenia na wolność
określonych w nich żywych zwierząt;
c) w przypadku zniszczenia określonych w nich okazów;
d) w przypadku gdy dane w polach 3, 6 i 8 nie odzwierciedlają
już stanu faktycznego.

Posiadaczem jest importer, z chwilą wydania zwierzęcia nabywcy zmienia ono posiadacza co w myśl rozporządzenia unieważnia kopię zezwolenia, które jest zreszta wydawane łącznie dla wiekszej liczby okazów. Co więcej obowiązek kopiowania tego dokumentu który nakłada ustawa zgodnie z rozporządzeniem... stanowi czyn zabroniony.
Jak dalej piszą autorzy komentarza wywóz okazu z takim "dokumentem" do innego kraju UE może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

W sytuacji nierozwiązanej kolizji jak w tym wypadku pierwszeństwo ma prawo unijne, ale jak widać polscy importerzy załatwiaja problem odwalanymi CITESami zgodnie z UOP i problem z głowy, bo kto w Polsce zna prawo unijne?

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?
« Odpowiedź #9 dnia: 06.11.2008, 22:46:20 pm »
Najważniejsze w tym wszystkim jest to że eurocites potrzebny jest tylko na zwierzęta ujęte w Aneksie A, czyli np testudo hermanni.

Na zwierzęta z pozostałych aneksów (B,C,D) eurocites jest niepotrzebny, czyli np. na agrionemys horsfieldii (B).

Kupując greka musisz dostać na niego eurocites, a ponadto musi być dołączone do niego zdjęcie żółwia (plastron i karapaks), które jednoznacznie określa że dany dokument został wydany na określone zwierze (ponieważ żółwie np. greckei mają charakterystycznie ułożone wzory plamek na plastronie i karapaksie niepowtarzalne dla każdego osobnika, coś jak nasze linie papilarne, a najażniejsze że te plamki są przez całe życie tak samo ułożone, co pozwala zidentyfikować żółwia po wielu latach)

Jeżeli Szrek ma eurocitesy to napewno są to żółwie nie pochodzące od Orłowskich.

co do rejestracji to Polska jest ewenementem pod tym względem w Europie...i wcale nie mamy się z czego cieszyć. Bo niech mi kto wytłumaczy po co spis właścicieli żółwi...tak właśnie spis właścicieli, a nie poszczególnych osobników. Tak jest bo mając kserówkę na zółwia możemy jej użyć dla kolejnego (jak nam np. obecny padnie) a urzędas nawet sie nie zorientyje bo przecież na takim "dokumencie" nie ma nic co jest zwiazane z trwałym oznaczeniem danego osbnika.
Nigdzie w Europie nie rejestruje się w urzędach zwierząt aneksiowych.

Rejestracja jest totalną bzdurą i spowodowana jest niewiedzą ustawodawcy zresztą jak cała Ustawa Op...no ale to my musimy się tym martwić niestety :(
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jakie papiery wydaje Zoomarket i Szrek?
« Odpowiedź #10 dnia: 07.11.2008, 12:52:12 pm »
co do rejestracji to Polska jest ewenementem pod tym względem w Europie...i wcale nie mamy się z czego cieszyć. Bo niech mi kto wytłumaczy po co spis właścicieli żółwi...tak właśnie spis właścicieli, a :-\ nie poszczególnych osobników. Tak jest bo mając kserówkę na zółwia możemy jej użyć dla kolejnego (jak nam np. obecny padnie) a urzędas nawet sie nie zorientyje bo przecież na takim "dokumencie" nie ma nic co jest zwiazane z trwałym oznaczeniem danego osbnika.

Tak, to prawda. W praktyce wychodzi na to że dzięki temu państwo trzaska kasę na opłatach skarbowych a rynek żółwi z przemytu nie ma się przez to gorzej. Być może ma się nawet lepiej, bo dzięki różnorodnym lukom można zarejestrować żółwia z przemytu i cieszyć się jego "legalnością". Nota bene dla wielu osób mniej zorientowanych w temacie rejestracja = legalność.
Pierwszą "linią obrony" powinna być dokładna weryfikacja ofert sklepów zoologicznych i innych sprzedawców pod kątem legalnego pochodzenia żółwi, ale co tu weryfikować jak zwierzęta dostają "kserówki", nie mówiąc już o lewych zaświadczeniach o urodzeniu w niewoli.  :-\
W ogóle to jest temat rzeka, ale chyba nic sensownego nie da się już powiedzieć, skoro ustawa się kłóci z prawem które miała wcielać w życie, skoro procedury ułatwiają zamiast utrudniać życie przemytynikom, zaś utrudniają je normalnym, uczciwym ludziom... cóż można powiedzieć więcej...

:)No a rejestracja?
Ja bym chciała zarejestrować bardzo. Ale boję się sytuacji, że pójdę już do tego urzędu, a tam powiedzą mi, że papierka nie przyjmą, bo jest zły. Chociaż dzisiaj gadałam przez telefon z panią ze SZREKA i ta powiedziała, że ich dokumenty są ok, że nigdy nie było reklamacji i ludzie rejestrowali zwierzęta kupione u nich. No ale zawsze się tak mówi chyba. Z drugiej strony, gdyby było inaczej, to nie wiem, czy sklep by dalej funkcjonował.

Jak rozpoznać kserówkę?
 ;)

Kesrówka najprawdopodobniej będzie powielonym zezwoleniem importowym na ileś tam osobników. Wzory wszytskich tych dokumentów zawiera rozporządzenie unijne.
Link:
http://www.mos.gov.pl/cites-ma/rozporzadzenia/Rozp_865.pdf

Z rejstracją na "kserówkę" nie powinno być problemu (wszak to UOP ustanowiła te paradoksy). Problem może być gdybyś żółwia chciała wywieźć z Polski.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU