Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:15:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wywóz stepka do Kanady  (Przeczytany 12497 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Wywóz stepka do Kanady
« Odpowiedź #15 dnia: 08.01.2013, 22:50:16 pm »
Ja tego żółwia na straganie nie kupiłem ja go wziołem od znajomych którym się znudził.

Jeżeli powiem że znalazłem go w lesie?


Dobra załóżmy że nie mnie sytuacja dotyczy.

Ktoś znajduje zółwia w lesie a takie sytuacje na forum tym były, jest to gatunek żółwia zagrożony ....i co w takim wypadku jeśli chodzi o CITES?

Osoba wyjeżdzająca zagranice ma tego żółwia wyrzucić by nie łamac prawa?

Tylko prosze nie piszcie mi że ma komus go oddać bo np. nie ma takiej możliwości.


« Ostatnia zmiana: 08.01.2013, 22:56:11 pm wysłana przez Fik »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wywóz stepka do Kanady
« Odpowiedź #16 dnia: 08.01.2013, 23:33:52 pm »
Jeżeli powiem że znalazłem go w lesie?
(..)
Ktoś znajduje zółwia w lesie a takie sytuacje na forum tym były, jest to gatunek żółwia zagrożony ....i co w takim wypadku jeśli chodzi o CITES?
Musisz go zarejestrować w ciągu 14 dni, ale dokumentu CITES na niego nie dostaniesz.

Osoba wyjeżdzająca zagranice ma tego żółwia wyrzucić by nie łamac prawa?

Tylko prosze nie piszcie mi że ma komus go oddać bo np. nie ma takiej możliwości.
A widziałeś kiedyś na lotnisku gablotkę ze skonfiskowanymi muszlami i wyrobami ze skór, etc.?
Nie ma zmiłuj jeśli chodzi o przemyt zwierząt, a próbując przewieźć gatunek zagrożony bez dokumentów w świetle prawa jesteś przemytnikiem, i nie dość że zwierzę mogą zabrać to jeszcze wlepić grzywnę i zasądzić do 5 lat więzienia.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Wywóz stepka do Kanady
« Odpowiedź #17 dnia: 08.01.2013, 23:54:01 pm »
Ale to nie ja go przemyciłem i chyba nie ma w tym nic złego że sie tym przemyconym żółwiem zajołem..bo tak naprawde nie wiem jaki by los go czekał gdybym go   nie wzioł..

Czemu ma na tym cierpieć żółw skoro już się tu znalazł..a ja chciałbym go wziąśc za granice...

no czyli prawo rodzi bezprawie...poprostu ja go wtórnie przemyce.

To hipotetyczna sytuacja bo ja sie nigdzie nie wybieram.

Prawda jest taka że to jest tylko zwierze i prawo go ma w dupie. Bezdomny ma większe prawa bo wyrobia mu dowód na koszt ośrodka opiekuńczego...a jak jest z zagranicy to go deportują na koszt państwa.
« Ostatnia zmiana: 08.01.2013, 23:58:50 pm wysłana przez Fik »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wywóz stepka do Kanady
« Odpowiedź #18 dnia: 09.01.2013, 01:19:49 am »
Myślę, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, o czym piszesz.  

To właśnie dzięki restrykcyjnemu prawu, głównie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), żółwie przestały być przewożone przez granicę w strasznych warunkach, dosłownie jak ziemniaki, na handel (tak powszechny jeszcze w początkach lat 90. w Polsce!) na bazarkach i straganach. Gdyby można było dostać glejt poświadczający legalne pochodzenie żółwia znalezionego w lesie, zaradni handlarze pewnie zaraz by z tego skorzystali.

Nikt w Polsce nie zabrania hodować znalezionego żółwia (o ile zapłaci się za niego podatek, czyli zarejestruje).
« Ostatnia zmiana: 09.01.2013, 01:21:21 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Wywóz stepka do Kanady
« Odpowiedź #19 dnia: 09.01.2013, 01:49:49 am »
Tu muszę się zgodzić z Semiramidą. Nie istnieje prawo idealne a dla takich pojedynczych przypadków nikt nie narazi zwierząt na przemyt. Lepiej tym których nie można zabrać zagwarantować dom w Polsce. da rade zawsze. Zawsze jest jakaś alternatywa. Po za tym jak nie masz CITESu to po Unii możesz się poruszać z żółwiem, z tego co ja załapałam..

Jeśli żółw nie miał nigdy Cites bo był sprzedany przez araba na targowisku...to już nigdy o to Cites nie ma szans sie ubiegac?


Ale będzie Ci w ogóle potrzebne CITES-owy dokument? Ten papierek potrzebny jest tylko do wywozu poza UE. Do transportu w obrębie Unii --> http://forum.zolw.info/prawo/dokumenty/msg55088/#msg55088
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Wywóz stepka do Kanady
« Odpowiedź #20 dnia: 09.01.2013, 09:41:24 am »
Tak macie racje , wiem..jestem zbyt krótkowzroczny, nie tak dalej jak wczoraj naoglądałem się filmików z przemytu..

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Wywóz stepka do Kanady
« Odpowiedź #21 dnia: 09.01.2013, 12:12:52 pm »
Dzięki za link poczytam  :-*
Pozdrawiam ןคภ ๒z