Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:50:24 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wywóz stepowców do Niemiec  (Przeczytany 13900 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kuba i Buba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Wywóz stepowców do Niemiec
« dnia: 03.08.2014, 15:49:14 pm »
Witajcie :D

za rok wyjeżdżam do Niemiec najprawdopodobniej ja stałe. Mam dwa piękne żółwiki, które chce ze sobą zabrać. Wszystko byłoby super, ale sprawa komplikuje się ze starszym żółwiem... a mianowicie. Na jednego żółwia 7-letniego mam dokumenty, a właściwie dowód zakupu ze sklepu, tzn paragon i karteczkę gdzie żółw się urodził. Starszego żółwika mam już 15 lat. Został kupiony w sklepie zoologicznym. Dowodu zakupu nie mam, sklep nie istnieje już od wielu lat... a słyszałam, że nie można bez dokumentów przewozić gadzinek nawet w UE. Starszy żółw nie jest nigdzie zarejestrowany. Boje się, że nie będę mogła zostać w Niemczech na stałe, bo bez moich żółwików nigdzie się nie ruszę. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Dodam jeszcze, że oba żółwiki to stepowce.

Offline lili

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #1 dnia: 04.08.2014, 07:25:38 am »
generalnie do Niemiec można wjechać bez kontroli granicznej, gorzej jak ktoś leci samolotem.

Offline Kuba i Buba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #2 dnia: 04.08.2014, 07:29:28 am »
No tak ale też nie chciałabym przewozić żółwi bez dokumentów bo może się uda,  wolalabym to zrobić zgodnie z prawem aby uniknąć ewentualnych problemów
 

Dodano 04.08.2014, 18:51:28 pm
To jak myślicie, mam jakieś możliwości aby usyskac dokumenty na moje żółwiki? Będę wdzięczna za pomoc
« Ostatnia zmiana: 04.08.2014, 18:51:28 pm wysłana przez Kuba i Buba »

Offline Regis

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 1
  • Posiad. gat: 2xGeochelone Pardalis (żółw lamparci)
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #3 dnia: 06.08.2014, 18:00:50 pm »
Ciężka sprawa..
Z punktu widzenia prawa ten starszy żółw jest w Twoim posiadaniu nielegalnie (brak jakichkolwiek papierów). A pytałaś na jakimś forum prawnym?
Może oni jakoś pomogą...
Spróbuj tutaj: http://forumprawne.org/

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #4 dnia: 06.08.2014, 20:51:37 pm »
Żółwia bez papierów, niezarejestrowanego w okresie "amnestii" nie uda Ci się niestety już zalegalizować..:( I lepiej w urzędzie nie próbować.
Zostaje Ci go przewieźć bez papierów skoro chcesz go zabrać ze sobą.

A tego młodszego też pewno nie zarejestrowałeś w urzędzie?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline mokka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 1
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #5 dnia: 06.08.2014, 22:19:58 pm »
Hej,
podczepię się pod temat....bo może też do Niemiec za jakiś czas będę się starała 'zwiać':P
Może żółwie zarejestrowałam w Urzędzie Miasta Wydziale Ochrony Środowiska pare lat temu na podstawie oświadczeń od poprzednich właścicieli o tym, że mi je oddają.
Oczywiście wytłuszczonym drukiem jest napisane, że jest absolutny zakaz handlu, publicznego wystawiana za opłatą, sprzedaży itd.
Słyszałam, że wystarczy takim żółwiom założyć czipa i można je przewieźć bez problemu w granicach UE. Czy ktoś z Was jest w tej sprawie na tyle zorientowany?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #6 dnia: 06.08.2014, 23:27:54 pm »
Kiedyś na takich oświadczeniach rejestrowali. Obecnie też w niektórych urzędach jeszcze potrafią "przełknąć" umowę adopcyjną. Ale nie wszędzie.
Jak masz zarejestrowane gadziny, to jak dla mnie jakbyś się na stałe przeprowadzała np. do Niemiec to wystarczyłoby zaktualizować dane w urzędzie gminy i jako stałe miejsce pobytu podać inny adres. Właściciel ten sam zostaje. Taka aktualizacja jest bezpłatna.

O czipowaniu żółwi w Polsce to nie słyszałam w ogóle. Praktykuje się je np. w Anglii dla żółwi większych niż 10 cm.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline mokka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 1
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #7 dnia: 07.08.2014, 08:05:17 am »
Czyli generalnie jest szansa:P
No ja właśnie coś słyszałam o czipowaniu no i oczywiście w Niemczech prowadzą dokładniejszą rejestrację włączając do dokumentów zdjęcie karapaksu, ponieważ jest to swego rodzaju 'odcisk palca' u żółwia....z tego co się dowiadywałam:)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #8 dnia: 07.08.2014, 09:04:50 am »
Wydaje mi się, że przynajmniej jest szansa, zebys w porządku miała te dokumenty rejestracyjne co masz w razie przeprowadzki.
Może potem faktycznie w Niemczech można by je zaczipować i założyć im jakieś karty/książeczki ze zdjęciami.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #9 dnia: 07.08.2014, 14:47:01 pm »
Rozmawiałam z dziewczyną mieszkającą z żółwiami w Niemczech. Tam jest niesamowity rygor jeśli chodzi o żółwie, każda sztuka musi być zarejestrowana, mieć dokumenty legalności. Na duże ryzyko można przewieźć żółwia nielegalnie ale pojawiają się dwa główne problemy: kontrola policji na autostradach w Niemczech (i mogą wtedy żółwia zabrać jeśli nie ma dokumentów) a jeśli już dojedziesz i mieszkasz - donoszący sąsiedzi, co jest normą...

Podsumowując - żółwia bez dokumentów nie można wywieźć legalnie, a przy nielegalnej podróży można go łatwo stracić. Nie ryzykowałabym.
Dla mnie rozwiązania są dwa: pozostanie w Polsce z żółwiem, a jeśli wyjazd jest konieczny - znalezienie skorupce nowego domu...

Offline GIGA1985

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: 2
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #10 dnia: 07.08.2014, 23:49:37 pm »
Zgadzam się z tym co pisze doru moja kuzynka wlasnie tak żólwia straciła ...życzliwi sąsiedzi co dojrzeli na wybiegu balkonowym żółwia... dlaczego donieśli...co im przeszkadzało...? bo to Polacy wystarczy...

Offline mokka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 1
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #11 dnia: 08.08.2014, 08:27:01 am »
No tak:/
a czy moje dokumenty wystawione przez Wydział Ochrony Środowiska  w Łodzi wystarczą? Przecież to włąśnie świadczy o tym, że je zgłosiłam i że oni je zarejestrowali na podstawie oświadczeń, które przyniosłam:]

Ale masakra z tymi donoszącymi sąsiadami....://

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #12 dnia: 08.08.2014, 10:45:09 am »
Z punktu widzenia polskiego prawa te żółwie są teraz u Ciebie legalnie. Tylko nie możesz nimi handlować.
Można się jeszcze u nich zapytać - czy wystarczy podać im nowy adres zamieszkania do aktualizacji dokumentów + np. przetłumaczyć je na niemiecki na potrzeby wyjazdu, czy np. potrzebna jest jeszcze zgoda Ministerstwa Ochr. Środowiska na stały wywóz gadów za granicę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline mokka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 1
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #13 dnia: 08.08.2014, 12:02:20 pm »
Racja, wielkie dzięki:)) jeszcze nie jadę ale jeżeli się zdecyduję w przyszłości to będę wiedziała jak się za to zabrać;P
jeszcze raz dziękuję:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wywóz stepowców do Niemiec
« Odpowiedź #14 dnia: 08.08.2014, 15:19:14 pm »
Ustawa o ochronie przyrody z dn. 16.04.2004
Art. 120.
1. Zabrania się wprowadzania do środowiska przyrodniczego oraz przemieszczania w tym środowisku roślin, zwierząt lub grzybów gatunków obcych.
2. Zezwolenie na:
1) wwożenie z zagranicy gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić rodzimym gatunkom lub siedliskom przyrodniczym, oraz jednocześnie na czynności, o których mowa w pkt 2, w stosunku do tych okazów – wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska;
2) przetrzymywanie, hodowlę, rozmnażanie, oferowanie do sprzedaży i zbywanie gatunków, o których mowa w pkt 1 – wydaje właściwy regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Tak jest w Polsce. Dotyczy to np. żółwi czerwonolicych które są gatunkiem inwazyjnym.
Jak to wygląda w Niemczech nie wiem, myślę, że trzeba zapytać kogoś na miejscu jakie prawo u nich obowiązuje.