Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 03:13:33 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wywóz żółwia stepowego z Polski  (Przeczytany 5312 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline magdalena10

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Wywóz żółwia stepowego z Polski
« dnia: 28.10.2011, 15:32:31 pm »
Witajcie,

Mam pewien problem i byłabym niezmiernie wdzięczna za radę. Otóż 7 lat temu kupiłam żółwia stepowego legalnie w sklepie zoologicznym. Teraz od roku mieszkam w Szwajcarii i chciałabym sprowadzić go tutaj (opiekująca się nim osoba nie może tego dalej robić). Bym mogła legalnie go wywieźć potrzebuję CITES, którego nie otrzymam ponieważ Pan z zoologicznego, w którym nabyłam zółwia nie posiada już odpowiednich dokumentów (przechowuje wszystko rzekomo tylko 5 lat). W tym układzie Pani z ministerstwa poinformowała mnie, że mogę porzucić marzenia o przewiezieniu zółwia tutaj kiedykolwiek. Czy ktoś z Was ma może jakiś pomysł, jak sobie z tym poradzić? Nie wiem, może słyszeliście o podobnej sytuacji? Może można od kogoś kupić takie zaświadczenie CITES?
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie. Pozdrawiam,Magdalena

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Wywóz żółwia stepowego z Polski
« Odpowiedź #1 dnia: 28.10.2011, 22:00:56 pm »
Szwajcaria nie jest w Unii to też obejmuje ją inna zasada. Możesz zgłosić żółwia jako znajde i powinni Ci go zarejestrować z tym, że nie wiem jak to będzie z wywiezieniem go poza Unie. Ale na pewno ktoś z forum Ci pomoże :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wywóz żółwia stepowego z Polski
« Odpowiedź #2 dnia: 29.10.2011, 02:18:17 am »
Rejestrowanie nic tu nie da, to krajowy wymóg, do wywozu potrzebne jest unijne świadectwo pochodzenia okazu.

Tak, to będzie eksport (lub reeksport?) z UE. Jednak przepisy CITES-owe wciąż obowiązują, tym bardziej że Szwajcaria jest nie tylko stroną Konwencji, lecz także siedzibą CITES-owego sekretariatu. Przywóz do Szwajcarii wszystkich zwierząt wymienionych w załącznikach I-III CITES wymaga zezwolenia. Należy przedłożyć szwajcarskiej inspekcji weterynaryjnej przy organach celnych stosowne zezwolenie na eksport lub reeksport, wydane w kraju pochodzenia zwierzęcia przez jego organy CITES (w Polsce - Minister Środowiska).
Oprócz polskiego zezwolenia, potrzebne też będzie zezwolenia na import zwierzęcia do Szwajcarii --> http://www.bvet.admin.ch/themen/handel_wild/index.html?lang=en. Ale tak coś widzę, że stronę szwajcarską masz już wybadaną.

Problem to zdobycie tego polskiego zezwolenia na eksport z UE lub świadectwa reeksportu z UE.
Jest nadzieja w tym, że kupiłaś żółwia 7 lat temu, czy było to przed 01.05.2004? Jeśli tak, na mocy przepisów dwóch Rozporządzeń KE: art.8 ust.3a) Rozporządzenia nr 338/97 oraz art.47 ust.6 Rozporządzenia nr 865/2006 mogłabyś bez problemu wyrobić dla żółwia unijne świadectwo "pochodzenia okazu".
Owo świadectwo stanowi podstawę dla ubiegania się o ww. zezwolenie na eksport z UE (jeśli żółw był sprowadzony z UE) lub o świadectwo reeksportu (jeśli żółw był sprowadzony spoza UE) wniosek o wydanie tu --> http://www.cites.info.pl/prawo_UE/WNIOSEK_ZEZW.pdf.

Wymogi zezwoleń określa art.5 Rozp.338/97:
-> Zezwolenie eksportowe może być wydane wyłącznie, jeśli Minister Środowiska w porozumieniu z Państwową Radą Ochrony Przyrody orzekł, że (ust.2a): "eksport okazu nie będzie mieć szkodliwego wpływu na stan zachowania gatunku oraz zasięg terytorium zajmowanego przez związaną z nim populację" i (ust.2d): "nie ma innych czynników wiążących się z zachowaniem tego gatunku, które stoją na przeszkodzie wydawaniu zezwolenia eksportowego". Co więcej, (ust.2c-i): "okaz będzie tak przygotowany i wysłany, aby ograniczyć do minimum ryzyko zranienia, uszczerbku na zdrowiu lub okrutnego traktowania".
I najważniejsze, (ust.2b): "wnioskodawca dostarczy udokumentowany dowód, że okaz ten został uzyskany w zgodzie z pozostającymi w mocy przepisami o ochronie rozpatrywanego gatunku", czyli masz dostarczyć unijne świadectwo "pochodzenia okazu".

-> Świadectwo reeksportu może być wydane wyłącznie jeśli Minister Środowiska w porozumieniu z Państwową Radą Ochrony Przyrody orzekł, że (ust.2d): "nie ma innych czynników wiążących się z zachowaniem tego gatunku, które stoją na przeszkodzie wydawaniu zezwolenia eksportowego" i (ust.2c-i): "okaz będzie tak przygotowany i wysłany, aby ograniczyć do minimum ryzyko zranienia, uszczerbku na zdrowiu lub okrutnego traktowania".
Co więcej, pod warunkiem też, że (ust.3): "wnioskodawca dostarczy udokumentowany dowód, iż okaz ten:
(ust.3a): był wprowadzony do UE w zgodzie z Rozp. 338/97, a jeśli przed jego wejściem w życie w 01.07.1997, to (ust.3b): w zgodzie z Rozp. EWG 3626/82, a jeśli jeszcze wcześniej, przed 01.01.1984, to że (ust.3c): był wprowadzony w zgodzie z przepisami CITES; albo (ust.3d): był wprowadzony zgodnie z prawem na terytorium państwa członkowskiego zanim powyższe Rozporządzenia albo postanowienia CITES stały się stosowalne do niego lub stały się stosowalne w państwie członkowskim, czyli w przypadku Polski, był sprowadzony do kraju lub w kraju nabyty zgodnie z prawem przed 1.05.2004.

Schody się zaczynają, jeśli żółwik został zakupiony po przystąpieniu do Unii. Wciąż musisz zdobyć dla niego unijne świadectwo "pochodzenia okazu", tyle że trzeba bardziej pogrzebać w możliwościach, jakie dają art. 8 i 47. Mam nadzieję, że nie zakręciłam zbytnio i że moje dywagacje są poprawne. Polecam również zadanie pytania w kąciku prawnym na tcp, znają się na rzeczy --> http://www.terrarium.com.pl/forum/aspekty-prawne-terrarystyki-f-5.
« Ostatnia zmiana: 29.10.2011, 02:23:04 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM