Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:49:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?  (Przeczytany 13755 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline thebrokendream

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« dnia: 11.12.2011, 19:48:23 pm »
Sąsiadka ma żółwia stepowego prawdopodobnie wschodni, ma bardzo małe akwarium, trociny strasznie pylące - żółw ma go pełno w płucach, bo słychać jak głośno oddycha, oczy spuchnięte, brak wody, brak schronienia, złe odżywianie - sałata i pomidor ze sklepu. Jak powiedziałam że tak nie można, ona na to że żyje juz tyle lat i nic mu nie jest, i że jest taki uparty że nic innego nie chce jeść. Czy jest jakieś prawo chroniące żółwie? gdzie to można zgłosić? jakimi argumentami przekonać sąsiadke? żal patrzeć na takie coś

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« Odpowiedź #1 dnia: 11.12.2011, 20:20:08 pm »
Są dwie możliwości. Albo zabierz jej tego żółwia albo przekonaj do poprawy warunków. Podeślij jej linka do forum, wydrukuj i niech poczyta, czy wjedź na ambicję. Ja tak zrobiłam koleżance i było jej tak głupio że tak trzyma żółwie że je w końcu oddała dobremu człowiekowi który je jakoś ogarną. Czego i temu żółwiowi życzę!

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« Odpowiedź #2 dnia: 11.12.2011, 21:29:42 pm »
Z sąsiadami jest tak, że można sobie zrobić wroga na całe życie. Ale mozna zrobić co się da dla żółwia, nie stawiając sprawy na ostrzu noża. An-na ma rację, można poddać dobre wzory do wykorzystania, wybrać trochę zdjęć i tekstów i podrzucić do poczytania.
Natomiast jak hukniesz z góry i naślesz na nią jakieś służby, to żółwiowi się nie poprawi, a Ty będziesz miała wroga za ścianą.

Offline thebrokendream

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« Odpowiedź #3 dnia: 11.12.2011, 22:41:14 pm »
ok,dzięki

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« Odpowiedź #4 dnia: 12.12.2011, 00:35:38 am »
Niestety z żółwiami jest ten problem, że nie krzyknie, nie piśnie a większość problemów zdrowotnych, czy zaniedbań hodowlanych nie jest widoczna gołym, niewprawnym okiem. To niestety mocno utrudnia przekonanie wielu właścicieli do zmiany warunków ... bo przecież tyle lat żyje z nami i ma się dobrze.
Zadanie nie jest łatwe, ale czasem się udaje spokojną, rzeczową rozmową :)

Kiedyś trafiła do mnie samica w bardzo złym stanie, właściwie nikt nie dawał jej żadnych szans. Samica żyje sobie dobrze, właściwie skorupę ma już twardą. Jej stan był okropny, ku zaskoczeniu szybko stanęła na nogi. I nawet wewnętrznie nie jest źle. W głowę zachodziłam jak to możliwe. Ok, skorupa jest mocno zapadnięta, jednak i tak wygląda nad wyraz dobrze. Najwidoczniej wcześniej musiała żyć w całkiem dobrych warunkach. Od tamtej pory gadzinka już nie chorowała.
Drugi, samiec, wygląda naprawdę dobrze, skorupka ładna i równa (no może małe przerosty). Oczy trochę opuchnięte, ale poza tym wszystko wygląda super, ma apetyt, jest ruchliwy. Niestety badania krwi wykazały niezłe spustoszenia wewnątrz. Ciągłe wizyty u lekarza i ciągłą niepewność co dalej, czy wszystko dobrze się skończy.

Takich przykładów znajdziesz całe mnóstwo. Może w ten sposób uda się przekonać właścicielkę. Opowiedzieć, zaproponować pomoc. Po prostu złapać trochę za serce.
Spokojem można zdziałać więcej jak siłą.
Powodzenia :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« Odpowiedź #5 dnia: 12.12.2011, 09:47:26 am »
Na moje oko złamane zostały:
Ustawa o ochronie praw zwierząt
Art 4
Art 5
Art 6 ust 2

To tak na szybcika. Często można to zarzucić właścicielowi... W jakim mieście mieszkasz...? Zwierzaka można odebrać za brak papierów jeszcze ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline thebrokendream

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« Odpowiedź #6 dnia: 12.12.2011, 11:03:53 am »
przypomniałam sobie że kiedyś próbowali niby dawać coś innego do jedzenia np. mlecz, ale powiedzieli mi ze to jest "trudny zawodnik" i nie chce nic innego jeść, i dlatego zostali przy sałacie, nie ważne jak ja się u nich naprodukuje odnośnie żółwia, to i tak powiedzą ze jest już z nimi 20 lat i nic mu nie jest - wiecznie ta sama gadka. To nie jest tak prosto odebrać zwierzaka, nie zawsze chcą nawet przyjechać sprawdzić to.
Ale jutro jeszcze raz tam pójdę, jak coś się zmieni to napisze, dzięki za odp.   :)

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« Odpowiedź #7 dnia: 12.12.2011, 11:14:00 am »
Oczywiście jeśli sami jesteśmy w zgodzie z prawem można i powalczyć ostrzej.
Tylko mimo wszystko należy się też zastanowić nad konsekwencjami i szansą powodzenia ewentualnej interwencji.
Odebrać może i się uda, tylko co potem.

No nic, może jeszcze się uda coś rozmową zdziałać. Trzymam kciuki

Offline Costa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja: 7
  • 2 żółwie stepowe
Odp: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« Odpowiedź #8 dnia: 07.01.2012, 09:47:47 am »
To straszne  :'( :'( :'(
"Spójrzcie na żółwia o ogromnej skorupie! Co na swych plecach całą Ziemię niesie. Choć myśli wolno, lecz zawsze rozważnie I każdego z nas swym umysłem sięgnie."

Offline thebrokendream

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« Odpowiedź #9 dnia: 21.05.2013, 20:28:34 pm »
Tydzień temu żółw zdechł w męczarniach, miał niecałe 20 latek dużo zniósł w życiu. Mam nadzieje że doczekam zakazu sprowadzania z zagranicy zwierząt egzotycznych, nieprzystosowanych do naszego klimatu i warunków.

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« Odpowiedź #10 dnia: 21.05.2013, 20:33:15 pm »
Bardzo mi przykro :(
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Żółw w tragicznych warunkach - co można zrobić?
« Odpowiedź #11 dnia: 21.05.2013, 21:08:03 pm »
Wiesz, stepy świetnie się odnajdują w naszym klimacie. Ten miał po prostu niesamowitego pecha i trafił na takich ludzi. Trzeba mieć tylko nadzieję, że to ich ostatnie zwierzątko, które zamęczą.