Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 16:18:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego  (Przeczytany 6996 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zrazik

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« dnia: 10.08.2010, 02:09:23 am »
Witajcie ;)

Jest to mój pierwszy post na tym forum dlatego spora część z Was potraktuje mnie jak kolejne dziecko "neo" a tak nie jest;)
Mam 21 lat mieszkam w Warszawie i od 7 lat zajmuje się akwarystyką słodkowodną. Mam w domu dwa akwaria (300 litrów oraz 75 ) i nie ukrywam że w tej kwestii wiem już chyba wszystko co nie znaczy ze się ciągle nie uczę ;D
Gdy miałem 5 lat miałem żółwia stepowego którym się opiekowałem lecz ze względu na wrodzoną wadę genetyczną (z tego co pamiętam chodziło o płuca) straciłem go :( Potem jakoś życie się tak potoczyło że zainteresowałem się wspomnianą akwarystyką a teraz chce podjąć wyzwanie żółwia :)
Co do warunków jakie posiadam do sprawa wygląda następująco:
aktualnie za terrarium będzie robić jedno z moich starych akwariów (wybrałem wymiary 70x40x45). Co do osprzętu to zastosuję sporą część (światło przede wszystkim) z akwarium - instalacje gdyż żarówki już posiadam:)
Mieszkam w bloku na parterze i posiadam ogródek (ok 60 m2 wiec myślę ze mu wystarczy)
Plan zakłada posiadanie 2 osobników ale tą kwestie jeszcze muszę ustalić (wracam do Warszawy 23.08 i wtedy będę wiedział wszystko)
Opieka to nie problem bo pomaga mi mój brat który tak na prawdę cały czas zmierzał do żółwia tylko ja mu zawracałem głowę rybkami ;p
Jeśli ktoś posiada te żółwik (nie ukrywam wolałbym takiego do 15 cm bo jak na razie na większego nie jestem przygotowany sprzętowo a nie chce załatwiać wszystkiego w pośpiechu bo cierpi zwierzę- a mając mniejszego mogę powoli planować i udogadniać mu zycie) do oddania bądź ma jakąś domową hodowlę i odpłatnie bądź symbolicznie mógłby się ze mną nimi podzielić to byłbym w 7 niebie i jednocześnie spełniłbym kolejne swoje marzenie które z góry zakładam będzie skrupulatnie pielęgnowane :))) a nie jak to ma miejsce w aktach fascynacji - zaliczone, oddane idziemy dalej....

Proszę o kontakt na PW

Paweł z Warszawy
Pozdrawiam ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #1 dnia: 10.08.2010, 11:11:42 am »
Jednak Zrazik musisz sporo poczytać. Dla żółwia nie nadaje się ani akwarium szklane (jeszcze w dodatku takie małe !) ani oświetlenie dla rybek.
Do takiego zbiornika to możesz co najwyżej wpuścić małego wodniaczka - np. Sternotherusa odoratusa. Przy okazji miałbyś dla niego paszę - rybki żywe się świetnie nadają, masz też zapewne w akwariach ślimaki i rośliny wodne?
« Ostatnia zmiana: 10.08.2010, 11:13:25 am wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Zrazik

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #2 dnia: 10.08.2010, 11:26:57 am »
Co do oświetlenia to chodziło mi o instalacje :) bo żarówki mam już kupione do tej instalacji która działa :)
Co do podanego przez Ciebie wodniaczka to zastanawiałem się nad tym tylko jak pewnie sobie zdajesz sprawę - szkoda mi oddać na pożarcie coś co hoduje od tylu lat:)Oczywiście posiadam rośliny wodne, ślimaki a nawet różne krewetki jednak nie jestem przekonany do żółwia wodno-lądowego , bardziej preferowałbym żółwika lądowego :) Następnie co do trzymania żółwia w akwarium to posiadam większe:P ale zdaje sobie sprawę z tego że będę musiał kupić coś odpowiedniego :) to jest tymczasowy domek dla żółwika.
PS:Dziękuję za odpowiedz bo każda jest dla mnie bardzo ważna :)

EDIT: Inna sprawa że wydaje mi się iż żółw lądowy ma większą więź z właścicielem niż taki który większość życia spędza w wodzie ;)
« Ostatnia zmiana: 10.08.2010, 11:33:58 am wysłana przez Zrazik »
Pozdrawiam ;)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #3 dnia: 10.08.2010, 11:46:06 am »
Nie licz na to że między Tobą a żółwiem pojawi się jakaś 'więź'... to nie pies ;) terrarium ze szkła odpada, tak jak napisała Ankan. No i te wymiary są za małe. Zbuduj duże terra z płyt OSB czy meblowych.

Offline Zrazik

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #4 dnia: 10.08.2010, 11:57:52 am »
Dobrze, zastanowię się nad tym i niebawem napiszę co z tego wyszło ;D
Pozdrawiam ;)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #5 dnia: 10.08.2010, 12:00:07 pm »
Mądrze :) Jak masz ogródek to super sprawa. Żółw musi mieć do dyspozycji prawdziwe słońce. Myślę, że masz dobre chęci i możliwość zapewnienia dobrych warunków :)

Offline Zrazik

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #6 dnia: 10.08.2010, 12:12:12 pm »
Jedna rzecz mnie troszkę przeraża i dziwi to sama cena zwierzaczka;P Bo z doświadczenia akwarystycznego wiem że są niektóre gatunki szczególnie trudne do hodowli oraz rzadkie jednak większość akwarystów "sprzedaje" wszystko co związane z akwarystyką za symboliczne kwoty lub bardzo atrakcyjne a nawet po prostu oddaje (często sam tak robię) :) Czy cena np: 300 zł za żółwika to cena w której kryją się jakieś koszty które musi ponieść hodowca czy po prostu jest to czysta chęć zysku ??
Jakby ktoś mi odpowiedział to byłbym super happy bo to pytanie cały czas mnie nurtuje ;)
Pozdrawiam ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #7 dnia: 10.08.2010, 13:57:51 pm »
Hmmm....300 zł to nie jest dużo za zółwia stepowego lub greckiego.
W sklepach zwykle są po 500 i więcej złotych. I często z ferm albo odłowu.
A jeśli chodzi o koszty hodowcy prywatnego - to masz choćby prąd na inkubację jaj przez 3 miesiące albo więcej, następnie dla maluchów oświetlene i grzanie przez ok. 1 rok minimum, preparaty witaminowe, ewentualna opieka weta, odrobaczenie, wyrobienie papierów - od powiatowego lekarza weterynarii+rejestracja w starostwie.
Nie mówiąc o kosztach utrzymania dorosłych.
Poza tym ryb, czy ślimaków lęgnie się więcej - a żółwi kilka, czasem np. tylko 2 czy 3 się wyklują z 2 zbiorów jajek. Jajka są 1-2x w roku. Niektóre gatunki zółwi - jak np. zółw egipski potrafią złożyć jaja np. 1x na 2, czy 3 lata. Więc to nie jest tak, że każdego roku masz np. 20 czy 30 młodych żółwików i możesz je wydać. Ja z akwarim też wydaję ślimaki, jak mi się np. wylęgna 2 kokony ampek i jest ich nagle 100-ka, bo przecież sprzedawać ich nie będę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #8 dnia: 11.08.2010, 23:31:09 pm »
Zrazik też zajmuje się akwarystyką . Akwarium odpada , Lampki mam nadzieje że masz UV a nie tylko zwykłe żarówki . no i takie rozmiary jak podałeś to na jednego żółwia lądowego to za mało .
A jak wyłożysz tam kryjówkę , basenik , miske na jedzonko, jakieś korzenie , kamienie to zostanie mało miejsca . No i jak już mówisz 300 zł żółw to tylko wstęp .

Offline Zrazik

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #9 dnia: 12.08.2010, 00:02:41 am »
Akurat nie martwię się kosztami utrzymania bo wyjdą one na pewno taniej niż moje jedno akwarium :D
Co do domku to już zakonotowałem że muszę zbudować mu coś większego - niestety z tego co udało mi się ustalić maksymalne wymiary jego domku jakie mogę wstawić to: 120x50 i wysokość która jest "elastyczna". Dlatego nie wiem czy tyle miejsca mu wystarczy (0,6 m2). I tak większość czasu spędzałby na dworku w ogrodzie :)
Pozdrawiam ;)

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #10 dnia: 12.08.2010, 00:14:39 am »
To zrób mu terra o wymiarach, które proponujesz a we wspomnianym ogrodzie zrób mu letni wybieg.

Offline Zrazik

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #11 dnia: 12.08.2010, 00:20:09 am »
ok jeśli takie wymiary mogą być to jeszcze mam czas to pomajsterkuje :)

Dzięki za rady !! :D
Pozdrawiam ;)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Adopcja żółwia stepowego bądź greckiego
« Odpowiedź #12 dnia: 12.08.2010, 18:44:53 pm »
Jeżeli większość roku będzie spędzał na dworze, a zimą będzie zimowany (a powinien) to takie terrarium będzie w miare ok. Chociaż powiem Ci, z własnego doświadczenia, że żółwiom nigdy dość miejsca... ;)