Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 14:15:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co mamy w ogródkach?  (Przeczytany 16577 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mopama2011

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Co mamy w ogródkach?
« dnia: 26.04.2011, 18:49:20 pm »
Witam serdecznie szanowne grono forumowiczów .
W czasie obserwacji zachowania żółwi stepowych buszujących po grządkach mojego ogrodu  - wypuszczane z wybiegu tylko pod kontrolą-zauważyłem,iż bezbłędnie trafiają do miejsc gdzie rośnie kilka ulubionych  przezs nie roślin.Omijając kwitnącą koniczynę , mlecze,poziomki wybierają kwitnące jaskry(zarówno części zielone jak i kwiaty),uwielbiją liście , kwiaty i młode pędy floksów, liście oraz kwiaty hibiskusa.W tym roku zamierzam posadzić na wybiegu kilka malw-zobaczę jak będą smakować stepką ich kwiaty. Z ciekawostek moje żółwie chetnie jedzą młode lście lipy serwowane do momentu pojawienia się spadzi, nie gardzą liśćmi brzozy zarówno młodymi jak i suszonymi po sezonie.
Czy macie podobne doświadczenia z innymi uprawianymi roślinami.Pozdrawiam.

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #1 dnia: 26.04.2011, 20:20:19 pm »
Ja mam doświadczenie ale zupełnie inne, moje wypuszczone na wybieg żółwie, powędrowały na klomb ( niestety ogrodnik nawoził 2 tygodnie wcześniej inną cześć ogrodu, ale najwyraźniej trochę się zapodziało i właśnie tam się znalazło ) żółwie zgrabnie ominęły wszystkie smakowite i kolorowe kwiaty i wykopały kuli nawozu  :-\ kiedy tylko to zauważyłam wpadłam w panikę, żółwie wylądowały w terrarium a ja wydzwaniałam po weterynarzach, oni powiedzieli mi ze nic się nie da zrobić. O dziwo, na szczęście nic im się nie stało! To też przykład dziwnych preferencji żywieniowych żółwi
pozdrawiają hela i parys

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #2 dnia: 26.04.2011, 20:31:15 pm »
Jaskry? Z nimi uważaj - bo są toksyczne.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #3 dnia: 26.04.2011, 21:13:50 pm »
Ja może nawiąże do tematu i zadam pytanko .
Co mogę posadzić w ogródku ? I mam taką olbrzymią tuje bodajże , mógł bym zaliczyć ją do wybiegu ? Nie podgryzały by jej żółwie ani nie zagrażała by im ?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #4 dnia: 26.04.2011, 21:25:40 pm »
jeśli chodzi o jaskry to w niewielkich ilościach są ok. Jaskry zawierają ranunkulinę, jednak ta toksyczna substancja znajduje się też w roślinie która stanowi praktycznie podstawę diety w pewnym okresie na wolności. Roślina ta zawiera jednak mniejsze stężenie ranunkuliny więc podając jaskry powinno się być ostrożnym.
Malwy nie wysiewaj na wybiegu tylko gdzieś pod ścianą domu, bo malwy rosną wysokie, a od łodygi żółwie mogą połamać. Jak posadzisz obok to będziesz im zrywał kwiaty i podawał.
Rainok, ja ssobie właśnie listę zrobiłam z której odchaczam co można dać do ogródka dla żółwi (możesz zgapić :P  ):
malwa
nasturcja
nagietek
petunia
macierzanka
malina, truskawka, jagoda, jeżyna...
niezapominajki
fiołki (w tym np bratki)
stokrotka
echeveira
jastrun =złocień
ślazówka
rozchodnik, rojnik
róże (to może obok)
i lucerne z nasion chce wysiać.
możesz jeszcze drzewko hibiskusa kupić, tylko na zimę zabezpiecz bo moje dwa już zamarzły
 

Dodano 26.04.2011, 21:27:11 pm
Aha i jeśli chodzi o jaskry to dotyczy to stepowych, z innymi gatunkami bardziej bym uważała.
« Ostatnia zmiana: 26.04.2011, 21:27:11 pm wysłana przez Viktoria »

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #5 dnia: 26.04.2011, 22:08:20 pm »
Hehe zgapię zgapię tę listę . 8)
Na pewno się przyda .

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #6 dnia: 26.04.2011, 22:10:07 pm »
Ok, jak coś jeszcze wymyślę co by na wybiegi się nadawało to dopiszę ;) jak ty na coś jeszcze byś wpadł to też daj znać, co2 głowy to nie jedna :P
 

Dodano 26.04.2011, 22:14:10 pm
Ewentualnie jeszcze powój, tylko gdzieniegdzie są informacje że jest trujący, gdzie indziej że jadalny. Moim żółwiom nie raz podałam, ale w niewielkich ilościach i nic się nie działo.
« Ostatnia zmiana: 26.04.2011, 22:14:10 pm wysłana przez Viktoria »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #7 dnia: 26.04.2011, 22:38:37 pm »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline mopama2011

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #8 dnia: 27.04.2011, 08:39:31 am »
Z ciekawych spostrzeżeń to zainteresowanie żółwi odchodami psów i kotów- dlatego należy bezwzględnie kontrolowac miejsca wybiegów czy nie stały się ubikacjami kocimi oraz czystośc miejsc gdzie wypuszczamy naszych mniejszych braci.Pamiętajmy również o okresowych odrobaczaniach.
Mimo,że strączkowe nie są zalecane w diecie to moje rzucają się na kwiatostany groszku ozdobnego.Pewnie brakuje im różowego koloru.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #9 dnia: 27.04.2011, 10:09:34 am »
jak się rzucają na ekstementy to są wyjałowione w środku, ale gdyby miały nie psie i kocie tylko krowie czy zajęcze, to by te wybrały  :)

Offline mopama2011

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #10 dnia: 27.04.2011, 13:35:17 pm »
Powszechnośc oraz rola kaprofagi w przyrodzie jest oczywista, jednak zjadanie przez żółwie również i  w przypadkach  kiedy mają wybór nie koniecznie zdrowych (w naturalnej formie występujących w przyrodzie) środków spożywczych ma miejsce.Błędy żywieniowe w postaci karmienia gotowanym białkiem jaj,karmą dla psów, białym serem do niedawna były powszechnie opisywane przez dostepną literaturę.Chetne zjadanie pokarmów wysokobiałkowych pochodzenia zwierzęcego w przypadkach kiedy żółw ma dostęp do urozmaiconej ,roślinnej diety nie świadczy o ,,odbiałczeniu" organizmu żółwia.Jeżeli pragniemy stworzyc warunki hodowli najbardziej zbliżone do naturalnych( mało możliwe w Polsce) to należy się zastanowic co stosowac w zamian spotykanych w naturze róznorodności flory, wydalin innych zwierząt, padliny itp.Dlatego hodowla zwierząt w naszych domach i mieszkaniach daje szanse na dłuższe życie pupili kosztem szeroko pojętej różnorodności.I tu ogromna nasza rola.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #11 dnia: 27.04.2011, 20:16:24 pm »
A jak wyjaśnić gryzienie kamienia? Moja Kuba co jakiś czas gryzie jeden z kamieni w terra, obok leży sepia na którą nawet nie spojrzy.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #12 dnia: 27.04.2011, 20:23:27 pm »
gryzienie i zjadanie kamieni to zazwyczaj niedobory Ca lub pasożyty

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #13 dnia: 27.04.2011, 21:06:15 pm »
hm żółwica była badana tydzień temu i podobno nie ma pasożytów, a jeśli niedobór wapnia to czemu sepii nie podgryza? A może taka standardowa kontrola odchodów u weta nie wystarcza i trzeba by zrobić jakieś specjalistyczne? Bo za 2 tygodnie wybieramy się znowu. Nie bijcie za off-top :}
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Co mamy w ogródkach?
« Odpowiedź #14 dnia: 27.04.2011, 21:11:50 pm »
Pasożytów więc pewnie nie ma, jak chcesz to dla pewności możesz poprosić o jeszcze jedno badanie. Z tego co wiem to warunki Twojego żółwia dopiero od niedawna są ok więc może mieć niedobory Ca. Ja bym Ci radziła zrobić taką mieszankę: ostercal + węglan wapnia + sepia + skorupki jaj. Ostercal i węglan wapnia w aptece kupisz. Wszystko razem zmiksuj, wszystko po równo, ostercalu troche mniej i posypuj na jedzonko. Skuteczna mieszanka :)