Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Żywienie => Przyzwyczajenia i preferencje pokarmowe żółwi => Wątek zaczęty przez: mopama2011 w 26.04.2011, 18:49:20 pm

Tytuł: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: mopama2011 w 26.04.2011, 18:49:20 pm
Witam serdecznie szanowne grono forumowiczów .
W czasie obserwacji zachowania żółwi stepowych buszujących po grządkach mojego ogrodu  - wypuszczane z wybiegu tylko pod kontrolą-zauważyłem,iż bezbłędnie trafiają do miejsc gdzie rośnie kilka ulubionych  przezs nie roślin.Omijając kwitnącą koniczynę , mlecze,poziomki wybierają kwitnące jaskry(zarówno części zielone jak i kwiaty),uwielbiją liście , kwiaty i młode pędy floksów, liście oraz kwiaty hibiskusa.W tym roku zamierzam posadzić na wybiegu kilka malw-zobaczę jak będą smakować stepką ich kwiaty. Z ciekawostek moje żółwie chetnie jedzą młode lście lipy serwowane do momentu pojawienia się spadzi, nie gardzą liśćmi brzozy zarówno młodymi jak i suszonymi po sezonie.
Czy macie podobne doświadczenia z innymi uprawianymi roślinami.Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: majka7412 w 26.04.2011, 20:20:19 pm
Ja mam doświadczenie ale zupełnie inne, moje wypuszczone na wybieg żółwie, powędrowały na klomb ( niestety ogrodnik nawoził 2 tygodnie wcześniej inną cześć ogrodu, ale najwyraźniej trochę się zapodziało i właśnie tam się znalazło ) żółwie zgrabnie ominęły wszystkie smakowite i kolorowe kwiaty i wykopały kuli nawozu  :-\ kiedy tylko to zauważyłam wpadłam w panikę, żółwie wylądowały w terrarium a ja wydzwaniałam po weterynarzach, oni powiedzieli mi ze nic się nie da zrobić. O dziwo, na szczęście nic im się nie stało! To też przykład dziwnych preferencji żywieniowych żółwi
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: ankan w 26.04.2011, 20:31:15 pm
Jaskry? Z nimi uważaj - bo są toksyczne.
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: rainok w 26.04.2011, 21:13:50 pm
Ja może nawiąże do tematu i zadam pytanko .
Co mogę posadzić w ogródku ? I mam taką olbrzymią tuje bodajże , mógł bym zaliczyć ją do wybiegu ? Nie podgryzały by jej żółwie ani nie zagrażała by im ?
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 26.04.2011, 21:25:40 pm
jeśli chodzi o jaskry to w niewielkich ilościach są ok. Jaskry zawierają ranunkulinę, jednak ta toksyczna substancja znajduje się też w roślinie która stanowi praktycznie podstawę diety w pewnym okresie na wolności. Roślina ta zawiera jednak mniejsze stężenie ranunkuliny więc podając jaskry powinno się być ostrożnym.
Malwy nie wysiewaj na wybiegu tylko gdzieś pod ścianą domu, bo malwy rosną wysokie, a od łodygi żółwie mogą połamać. Jak posadzisz obok to będziesz im zrywał kwiaty i podawał.
Rainok, ja ssobie właśnie listę zrobiłam z której odchaczam co można dać do ogródka dla żółwi (możesz zgapić :P  ):
malwa
nasturcja
nagietek
petunia
macierzanka
malina, truskawka, jagoda, jeżyna...
niezapominajki
fiołki (w tym np bratki)
stokrotka
echeveira
jastrun =złocień
ślazówka
rozchodnik, rojnik
róże (to może obok)
i lucerne z nasion chce wysiać.
możesz jeszcze drzewko hibiskusa kupić, tylko na zimę zabezpiecz bo moje dwa już zamarzły
 

Dodano 26.04.2011, 21:27:11 pm
Aha i jeśli chodzi o jaskry to dotyczy to stepowych, z innymi gatunkami bardziej bym uważała.
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: rainok w 26.04.2011, 22:08:20 pm
Hehe zgapię zgapię tę listę . 8)
Na pewno się przyda .
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 26.04.2011, 22:10:07 pm
Ok, jak coś jeszcze wymyślę co by na wybiegi się nadawało to dopiszę ;) jak ty na coś jeszcze byś wpadł to też daj znać, co2 głowy to nie jedna :P
 

Dodano 26.04.2011, 22:14:10 pm
Ewentualnie jeszcze powój, tylko gdzieniegdzie są informacje że jest trujący, gdzie indziej że jadalny. Moim żółwiom nie raz podałam, ale w niewielkich ilościach i nic się nie działo.
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: semiramida w 26.04.2011, 22:38:37 pm
Na stronie http://www.thetortoisetable.org.uk na wybieg polecają też m.in. hebe (http://pl.wikipedia.org/wiki/Hebe_%28ro%C5%9Blina%29), klarkię (http://pl.wikipedia.org/wiki/Klarkia), fuksję (http://pl.wikipedia.org/wiki/Fuksja), turzycę (http://pl.wikipedia.org/wiki/Turzyca), oplątwę (http://pl.wikipedia.org/wiki/Opl%C4%85twa), aptenię sercolistną (http://en.wikipedia.org/wiki/Aptenia_cordifolia) i porzeczkę krwistą (http://pl.wikipedia.org/wiki/Porzeczka_krwista).
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: mopama2011 w 27.04.2011, 08:39:31 am
Z ciekawych spostrzeżeń to zainteresowanie żółwi odchodami psów i kotów- dlatego należy bezwzględnie kontrolowac miejsca wybiegów czy nie stały się ubikacjami kocimi oraz czystośc miejsc gdzie wypuszczamy naszych mniejszych braci.Pamiętajmy również o okresowych odrobaczaniach.
Mimo,że strączkowe nie są zalecane w diecie to moje rzucają się na kwiatostany groszku ozdobnego.Pewnie brakuje im różowego koloru.
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: Basia w 27.04.2011, 10:09:34 am
jak się rzucają na ekstementy to są wyjałowione w środku, ale gdyby miały nie psie i kocie tylko krowie czy zajęcze, to by te wybrały  :)
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: mopama2011 w 27.04.2011, 13:35:17 pm
Powszechnośc oraz rola kaprofagi w przyrodzie jest oczywista, jednak zjadanie przez żółwie również i  w przypadkach  kiedy mają wybór nie koniecznie zdrowych (w naturalnej formie występujących w przyrodzie) środków spożywczych ma miejsce.Błędy żywieniowe w postaci karmienia gotowanym białkiem jaj,karmą dla psów, białym serem do niedawna były powszechnie opisywane przez dostepną literaturę.Chetne zjadanie pokarmów wysokobiałkowych pochodzenia zwierzęcego w przypadkach kiedy żółw ma dostęp do urozmaiconej ,roślinnej diety nie świadczy o ,,odbiałczeniu" organizmu żółwia.Jeżeli pragniemy stworzyc warunki hodowli najbardziej zbliżone do naturalnych( mało możliwe w Polsce) to należy się zastanowic co stosowac w zamian spotykanych w naturze róznorodności flory, wydalin innych zwierząt, padliny itp.Dlatego hodowla zwierząt w naszych domach i mieszkaniach daje szanse na dłuższe życie pupili kosztem szeroko pojętej różnorodności.I tu ogromna nasza rola.
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: semiramida w 27.04.2011, 20:16:24 pm
A jak wyjaśnić gryzienie kamienia? Moja Kuba co jakiś czas gryzie jeden z kamieni w terra, obok leży sepia na którą nawet nie spojrzy.
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 27.04.2011, 20:23:27 pm
gryzienie i zjadanie kamieni to zazwyczaj niedobory Ca lub pasożyty
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: semiramida w 27.04.2011, 21:06:15 pm
hm żółwica była badana tydzień temu i podobno nie ma pasożytów, a jeśli niedobór wapnia to czemu sepii nie podgryza? A może taka standardowa kontrola odchodów u weta nie wystarcza i trzeba by zrobić jakieś specjalistyczne? Bo za 2 tygodnie wybieramy się znowu. Nie bijcie za off-top :}
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 27.04.2011, 21:11:50 pm
Pasożytów więc pewnie nie ma, jak chcesz to dla pewności możesz poprosić o jeszcze jedno badanie. Z tego co wiem to warunki Twojego żółwia dopiero od niedawna są ok więc może mieć niedobory Ca. Ja bym Ci radziła zrobić taką mieszankę: ostercal + węglan wapnia + sepia + skorupki jaj. Ostercal i węglan wapnia w aptece kupisz. Wszystko razem zmiksuj, wszystko po równo, ostercalu troche mniej i posypuj na jedzonko. Skuteczna mieszanka :)
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: semiramida w 27.04.2011, 21:18:47 pm
dzięki, dotąd dawałam same skorupki od jajek, chyba spróbuję tej bogatszej mieszanki. 
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: Viktoria w 27.04.2011, 21:22:27 pm
Ostercal zawiera dodatkowo wit D3. Podając to samicy z miekka skorupą bardzo szybko ja z tego wyciągnelam. Teraz tez im to podaje ok 2 razy w tygodniu, teraz wiosną bo jest to okres największego wzrostu :)
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: mopama2011 w 27.04.2011, 21:59:28 pm
Jeśli chodzi o powyższą mieszankę to oczywiście poza różnymi żródłami pochodzenia węglanu wapnia jedynie ostercal- tak jak wspomniała Victoria- posiada w składzie wit D3.Stosowanie jej szczególnie ważne u zwierzaków trzymanych w terariach domowych,a wszczególności u osobników młodych,szybko rosnących oraz u samic w okresie lęgowym.Sam oprócz powyższych dodatkowo stosuję jako żródło Ca kredowe skały osadowe.Sprawdzone w hodowli ślimaków afrykańskich.Spotkałem się z opinią o unikaniu jako żródła Ca skorupek jaj kurzych,straszenie skażeniem ich bakteriami salmonelli w obrocie kontrolowanym raczej bardzo mało prawdopodobne.Dodatkowo dochodzi proces gotowania, a musimy pamiętać o odporności gatunkowej żółwi.
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: semiramida w 27.04.2011, 23:22:38 pm
Te skorupki to zawsze wygotowuję przed zmieleniem.. i takie błonki też usuwam, trochę z tym zabawy jest :)
Tytuł: Odp: Co mamy w ogródkach?
Wiadomość wysłana przez: mopama2011 w 28.04.2011, 17:55:43 pm
No i zaoach mielonej skorupy trochę przypomina dawne wizyty u stoatologa.