Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 10:13:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?  (Przeczytany 19836 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gosu

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« dnia: 17.01.2010, 12:40:28 pm »
Od czterech lat mam żółwia stepowego o imieniu Malutka. Została kupiona w sklepie zoologicznym.
Przez pierwsze dni nie mogliśmy namówić jej do jedzenia. Kupowaliśmy dosłownie wszystko, co mógłby jeść żółw i nic. Obwąchała, miała to gdzieś. Okazało się że smakuje jej tylko sałata. Powiedziano nam jednak, że w sałacie nie ma witamin itp. potrzebnych żółwiom. Próbowaliśmy specjalnych kropel na sałatę, proszków i...nic. Wtedy wcale nic nie zje. Powiedziano nam aby spróbowac głodówki. Nie działa na nią. Kiedyś tylko skubnęła kawałek jabłka. Potem zasmakowały jej witaminy. Ale tylko przez miesiąc. Później wymyśliliśmy metodę, aby różne rzeczy zawijać w sałatę. Poskutkowało. Ale tylko przez pół roku. Więc dajemy jej tylko sałatę, ewentualnie w wakacje czasem na podwórku zje trochę babki lancetowatej lub mleczu. Na pewno nie jest to choroba( żółw byl oglądany przez weterynarza). Nie próbowaliśmy co prawda niektórych roślin doniczkowych ( bo słyszałam że żółwie je jedzą), bo nie wiemy jakie jej nie zaszkodzą. Bardzo proszę o pomoc! Co dać do miski żółwiowi niejadkowi?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #1 dnia: 17.01.2010, 13:24:47 pm »
Dieta okropna. Sałata dla żółwia kompletnie się nie nadaje, tak samo jak te sztuczne wspomagacze, których używałaś do jej jedzenia. Poszukaj na forum , jest dużo na temat diety żółwi. Wklej zdjęcia, jak możesz. Skoro przez 4 lata żółw 'nic nie je' a żyje, to może tyle mu wystarcza? ;) Odstawcie sałatę. Karm ją tylko roślinami polnymi (http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi) a teraz kiedy nie ma takiej możliwości to albo suszone rośliny polne (kupisz w zoologicznym), albo jakieś rośliny, które możesz kupić w doniczce jak eszeweira, kalanchoe, opuncja, aloes, żyworódka, hibiscus (kwiaty), z ziół bazylie, rumianek, ruccole, melise, rozmaryn itd... trzykrotka jeszcze. Chociaż te bardziej aromatyczne nie są chętnie zjadane. Potem możesz posiać też sobie bratki, malwy, nagietki..... wybór jest ogromny, ale warzywa i owoce zdecydowanie nie. Ewentualnie raz w miesiący troszkę marchewki lub zielonego ogórka. Jeżeli nie będzie chciała się przestawić na taką dietę zrób jej kilkudniową głodówkę, i ponownie spróbuj jej dać po ciepłej kąpieli.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #2 dnia: 17.01.2010, 13:29:31 pm »
zgadzam się z Victoriom kup w zimę suszone roślinki może być to mniszek lekarski czyli mlecz babka lancetowata liście brzozy malin a z świerzych to możesz kupić bazylie i ogólnie jakieś przyprawy w doniczkach opuncja z owocami aloes hibiskus eszeweria :)
Pozdrawiam Jakub

Offline gosu

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #3 dnia: 17.01.2010, 15:02:43 pm »
wiem, że dieta jest okropna. Jednak chcę, aby cokolwiek jadła, choć byłabym wielce szczęśliwa, gdyby Malutka zjadła choćby odrobine czegos innego.  Głodówki nic nie dają. Kiedyś jedna trwała 3 tygodnie- odpuściłam potem, bo zbyt mizernie wyglądała. Ale spróbuje te roślinki. Bardzo wam dziękuję.
 

Dodano 17.01.2010, 15:05:29 pm
I jeszcze. Jak dałam jej właśnie suszone rośliny, to siedziała przez cały czas w drugim końcu terrarium, do czasu, aż musiałam je wyrzucić. Wogóle nie chciała się do nich zbliżyć( a miska jest koło lampy, bo chętniej je, co niestety przynosi gorsze konsekwencje- brak Uv itd.)
« Ostatnia zmiana: 17.01.2010, 15:05:29 pm wysłana przez gosu »

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #4 dnia: 17.01.2010, 15:08:12 pm »
Witaj na forum gosu. A próbowałaś suszek, takich jak dla królika, albo soczystej rucoli?
TUPTUŚ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #5 dnia: 17.01.2010, 15:24:55 pm »
możesz drobno pokroić jej ulubioną sałatę i wymieszać z suszonymi ziółkami jeśli nie skutkuje ja np tak robi bo mój żółwik też jest wybredny dajesz mu tylko suszki jak zgłodnieje to w końcu zje :)
Pozdrawiam Jakub

Offline gosu

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #6 dnia: 17.01.2010, 15:28:58 pm »
suszki - jeszcze gorzej, tego drugiego nie próbowałam. Spróbuje posadzic jej kalanchoe, bo to mam akurat w domu. I kolejne pytanko: Czy mogłaby jeść rzeżuchę?(choćby raz na jakiś czas)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #7 dnia: 17.01.2010, 15:30:52 pm »
u mnie kalanchoe cieszy się wielkim powodzeniem ;) a rzeżucha jest ok

Offline gosu

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #8 dnia: 17.01.2010, 15:31:09 pm »
mieszanki tez próbowałam. Ta żółwica to mała spryciara. Wszystko było drobniutkie i wymieszane. Ona wywróciła miskę i łaziła i czasem pociągnęła to i tamto za sobą. W ten sposób jedzenie było porozrzucane po całym terrarium a ona najnormalniej w świecie wyjadła z tego te nieco większe kawałki sałaty.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #9 dnia: 17.01.2010, 16:41:36 pm »
to dawaj jej tylko suszki i w końcu zje
Pozdrawiam Jakub

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #10 dnia: 17.01.2010, 17:14:37 pm »
Może się na rzeżuchę skusi...
TUPTUŚ

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #11 dnia: 17.01.2010, 19:23:40 pm »
Witam ja proponuje Ci trzykrotke ..
Szybko rośnie no i do wiosny możesz ją tym karmić , moja to lubi ..
Spróbuj , a jak już ktoś o tym pisał to przepraszam ..

Offline gosu

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #12 dnia: 17.01.2010, 19:30:03 pm »
spróbuję ja posadzić. Ale najpierw próbuję z podana wyżej melisą. Ale jeśli nic sie nie zmieni, to będę ją musiała chyba postawić w nowej donicy na parapecie... Mam jeszcze kalanchoe, które sporóbuję jej dać, ale musi jeszcze troche podrosnąć, bo ma za słabe korzenie...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #13 dnia: 17.01.2010, 21:58:50 pm »
Jak je tylko sałatę - to kup cykorię sałatową. To powinna zjeść. Możesz jeszcze spróbować z dynią, czy kabaczkiem o ile je gdzieś kupisz. Trzykrotka też jest zwykle chętnie zjadane. A potem mieszaj cykorię, czy inny zaakceptowany pokarm z suszkami i sukulentami.
Podawanie na początek samych suszków nie ma sensu - i tak tego nie zje.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Co podać do miski żółwiowi niejadkowi?
« Odpowiedź #14 dnia: 17.01.2010, 22:09:38 pm »
Na razie mieszaj jego ulubioną sałatę z innymi składnikami np. trzykrotką , jak to dobrze zmieszasz to nie ma bata żeby nie zjadł tego :)