Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:01:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw z pracy - Tuptusia i jej zła dieta  (Przeczytany 7668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mikolaj00

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Żółw z pracy - Tuptusia i jej zła dieta
« dnia: 29.01.2014, 08:16:42 am »
Mam problem tym razem nie z moim żółwikiem - Szczepanem - ale z pewną żółwicą z pracy mojej mamy. Otóż moja mama pracuje w przedszkolu. W jej grupie jest żółwica o imieniu Tuptusia :) .To od niej wziął się pomysł na zakup Sczepanka w 2007 .Od miesiąca czyli odkąd zmieniam warunki mojej skorupce czytam to forum i stosuje się do znalezionych tutaj rad. Mój żółw miał dietę podobną do niej. Ja mam to Szczęście że mój  gad bardzo szybko nauczył się jeść mieszanki oraz inne roślinki oprócz cykorii.
Tuptusia miała dietę cykoriową  (zimą) na długo przed moim chłopczykiem :( .Ona ma około 11 lat. Od zawsze latem jest na wybiegu i je sobie tam roślinki al zimą przez pół roku je tylko cykorię i sporadycznie jakieś jabłko czy marchewkę :o .Moja mama próbuje jej zmienić dietę ale ona jest tak nauczona jeść cykorię ,że jak się ją oszukuje i daje trzykrotkę czy roszponkę zawiniętą w cykorię to potrafi wypluć to czego nie lubi (zupełnie jak ja). Mieszka w trocinach. Powiedzcie mi proszę jak ją "namówić" do jedzenia ?
Pozdrawiamy Mikołaj i żółw Szczepan :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw z pracy - Tuptusia i jej zła dieta
« Odpowiedź #1 dnia: 29.01.2014, 09:36:43 am »
Nie martwiłabym się póki co o dietę, a o podłożem! Trociny? Kategorycznie do wymiany! Czy jest możliwość aby trociny zastąpić ziemią? Czy żółw ma odpowiednie lampy? Basenik z wodą? Rozumiem, że nie zimuje!?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw z pracy - Tuptusia i jej zła dieta
« Odpowiedź #2 dnia: 29.01.2014, 09:39:29 am »
Myślę, że jak żółw lata jadł tylko jeden pokarm to przestawienie trochę potrwa. Najlepiej zacząć mu robić sałatki - pomieszać lubianą cykorię np. z suszkami, rukolą, roszponką, jakimiś roślinami doniczkowymi. Do sałatki dawać maksymalnie 2-3 nowe składniki. Na początku moze wybrzydzać i wybierać cykorię, ale z czasem powinna się przestawić.

I podłoże koniecznie do wymiany. Trociny się zupełnie nie nadają. Nie można jej ziemi z gliną dać? To dużo nie kosztuje.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Mikolaj00

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw z pracy - Tuptusia i jej zła dieta
« Odpowiedź #3 dnia: 29.01.2014, 15:10:58 pm »
Żółwinka nie zimuje. W trocinach też z tego co wiem mieszka od dawna ale wcześniej był piasek. Ja sam niewiele mogę zrobić ale dołożę wszelkich starań by zmienić podłoże. Po prostu kupię ziemię. Z Tupką jest mały problem jeśli chodzi o jedzenie ponieważ nie chce jeść żądnych mieszanek czy sałatek tylko cykorię  :-\ .Mój żółw też Był przez długo żywiony tylko cykorią ale przestawił się momentalnie !
Pozdrawiamy Mikołaj i żółw Szczepan :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw z pracy - Tuptusia i jej zła dieta
« Odpowiedź #4 dnia: 29.01.2014, 15:13:41 pm »
Jesteś z Łodzi...  W którym przedszkolu jest żółwik?

Offline Mikolaj00

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw z pracy - Tuptusia i jej zła dieta
« Odpowiedź #5 dnia: 29.01.2014, 17:29:29 pm »
Żółwik ma obie lampy (UVB oraz grzeczą) od zawsze .Baseniku niema ale jet dość często kąpana. Mama powiedziała mi ,że zmienimy jej podłoże :) .
Pozdrawiamy Mikołaj i żółw Szczepan :)

Offline Mikolaj00

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw z pracy - Tuptusia i jej zła dieta
« Odpowiedź #6 dnia: 07.02.2015, 16:49:59 pm »
Witam. Odkąd opisałem sytuację minęło sporo czasu. Tuptusia ma zmienione podłoże na ziemię a jej dieta została urozmaicona także jest dużo lepiej :) . Wątek można zamknąć. ;)
Pozdrawiamy Mikołaj i żółw Szczepan :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw z pracy - Tuptusia i jej zła dieta
« Odpowiedź #7 dnia: 09.02.2015, 10:23:08 am »
To dobre wieści..:)

A po co wątek zamykać. Może od czasu do czasu napiszesz tu co u Tuptusi słychać?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ