Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:09:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jedzonko dla żółwia  (Przeczytany 12481 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Puncia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 4
Jedzonko dla żółwia
« dnia: 19.01.2011, 21:18:14 pm »
wiem już mniej wiecej czego nie można podać wiem ze niektóre jak amrchw od czasu do czasu jako dodatek można...
czego nie wiem to pytam...
i tu właśnie moje pytanie
 wjakich ilosciach i jakich proporcjach te roślinki podawać
moze rozbi je na 2 pytania albo nawret 3
1 w sezonie przejsciowym-kiedy jest za zimno na wybieg zewnętrzny ale sa juz rosliny na dworze-mam dostęp do łąk i ogrodu
jakie rośliny w jakich ilościach jako podstawa i jakie rośliny w jakich ilosciach jako dodatki-co jaki czas podawane
2 sezon letni wybieg około4-6m2 trawa mlecze bratki rosnace na wybiegu-dokarmiać-czym i w jakich ilosciach
3 sezon zimowy (poza czasem spanka zimowego)ale kiedy brak zielonych roslinek na dworze to głównie susz-jaki jakie rośliny suszyć na zime i w jakich ilościach
w jakich ilosciach podawać susz czego ile -i roślinki zielone jako dodatek w jakich ilościach aloes żyworódka

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Jedzonko dla żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 19.01.2011, 21:35:26 pm »
Spis roślin polnych dla żółwia znajdziesz na stronie głównej, większość gatunków ma też dołączone fotografie. http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi raczej nie ma dokładnie określone co podawać często co mniej. Najważniejsza jest różnorodność, bo jeśli jedna roślina nie ma jakiejś witaminy, to jakaś inna może to mieć. Czym więcej roślin w diecie żółwia, tym bardziej taki posiłek pokrywa jego zapotrzebowanie na witaminy.
Na wybiegu jeśli posadzisz różnorakie zioła, miętę bazylię oregano, rukolę, będzie dużo mleczy, babki, koniczynki i innych roślinek dokarmianie nie jest konieczne, ale jeśli będzie niewiele gatunków roślin możesz wydzielić stałe miejsce, gdzie żółw będzie mógł znaleźć dodatkowy pokarm.
Tutaj na stronie głównej są podane rośliny które można ususzyć na zimę lub dostać je w sklepach zoologicznych. http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/karmienie-zolwia-zima. Ilości raczej nie można określić ile jedzonka. Ja podaję tyle, aby w miseczce nic nie zostało, jak zostaje zmniejszam porcję. A roślinki zielone to tak jako dodatek, co dziennie lub co drugi dzień taki plasterek roślinki, ciężko tak dokładnie powiedzieć bo niestety, ale większość z nas podaje niezawodną miarą "na oko" zależy też od wielkości żółwia, bo maluszek dostanie załóżmy tylko małą kosteczkę aloesu, a dorosły załóżmy 20cm żółw 0,5 cm plaster.
Pozdrawiam Jakub

Offline Puncia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 4
Odp: Jedzonko dla żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 20.01.2011, 11:29:56 am »
na oko-ech boje sie ze biedaka przekarmie -bo ja mam tendencje do przekarmiania ludzi-niestety-córa sie nie da przekarmić ale mąż je az peknie szylki też zostawiaja w misce jak niechcą a jak z żółwiami jedzą ile moga czy sa gotowe jesc zawsze

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jedzonko dla żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 20.01.2011, 13:04:05 pm »
Latem na wybiegu niech je ile chce.
Oprócz tegfo co tam rośnie to mozesz urwać innych roślin polnych i mu wrzucić. Jak będzie miła teren do chodzenia to na pewno nie przytyje.
Podstawą są: mlecz i mniszek, reszta w zależności co znajdziesz, powinno się dawać min. 10 skłądników - a im więcej tym lepiej. Skłądniki zmieniają się sezonowo - bo raz kwitną fijołki, raz mlecze, potem malwy.
A zimą to spać powinien a nie jeść...:) W piwnicy lub lodówce...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Puncia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 4
Odp: Jedzonko dla żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 20.01.2011, 13:55:36 pm »
ale codzi mi o czas kiedy jeszcze albo już nieśpi a pogoda jest taka ze nie pozwala na zrywanie roslinek-bo są mizerne brzydkie małe jak to po sniegu
a a jakie fiołki może jesc zółw? bo ja znam tylko te doniczkowe-afrykański i alpejski

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jedzonko dla żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 20.01.2011, 16:18:22 pm »
Afrykański to właściwie nie fijołek tylko sępolia - i jest trujący, alpejski zresztą też.
Nadają się: polny, leśny, czy popularny bratek
A wczesną wiosną możesz dać np. suszki roślin polnych (kupne lub własnej produkcji), rośliny doniczkowe (trzykrotka, zieliska, agawa, opuncja, crassula, aloes, echeveria, aeonium, kalanchoe, hibsikus), przyprawy w doniczkach (rukola, oregano, tymianek, bazylia), posiane w domu (np. rzeżucha, owies, trawa), zakupione w sklepie (cykoria, rukola), gotową karmę Agrobs (tylko tą - inne się nie nadają).
Wybór jest..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Puncia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 4
Odp: Jedzonko dla żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 20.01.2011, 21:25:24 pm »
owies ma duzo białka z tego co pamiętam ....

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Jedzonko dla żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 20.01.2011, 21:40:40 pm »
Puncia wykiełkowany owies, z którego wyrasta taka trawka.
Pozdrawiam Jakub

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jedzonko dla żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 20.01.2011, 22:10:34 pm »
Dokładnie o taki mi chodziło...:)
Owszem - owies ma dużo białka i dlatego też nie może stanowić podstawy diety. Nie podajemy go też w postaci "ziaren".
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Puncia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 4
Odp: Jedzonko dla żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 21.01.2011, 00:39:45 am »
a ja głupia o ziarnie pomyslałam a wiem ze koń je owies jako pasze jakosciową a nie pokarm ilościowy-ma zniego właśnie kalorie i białko czyli te "trawke" moze jeśc
a co z innymi zbożami-postać trawki-pszenica żyto
a i gdześ mi napisano że wzosu nie moz na sadzić w terrarium-dlaczego- na naszej stronie głównej pisze ze żłówie greskie zyja też na wrzosowiskach...