Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:17:26 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pierwsze zerwane rośliny  (Przeczytany 17347 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Pierwsze zerwane rośliny
« Odpowiedź #15 dnia: 27.04.2011, 09:55:12 am »
Ania, bo:
- tam rosły na mniejszym oświetleniu słonecznym, co ma wpływ na zawartość w nich składników potrzebnych
- są delikatniejsze w budowie, co nie pomaga żółwiowi ścierać dzioba
- są zbyt miękkie, zbyt wodniste w środku i może być rozwolnienie
- rosną na glebach próchniczych (las mieszany i liściasty) lub piaszczystych (las sosnowy) -czyli w pierwszym przypadku są podłożem dla różnych typowych leśnych drobnoustrojów typu zarodniki grzybów, pleśni, mchów i typowych owadów leśnych z ich formami rowoju co jest obce dla żółwia=żwierzęcia ląkowego, i może powodowac biegunkę albo pasożyta, a jeśli idzie o las sosnowy iglasty to już prędzej, ale za to na piaszczystej ziemi brakuje minerałów w roslinach, które są obecne na łąkach bogatych np. w mlecz i koniczynę, bo zauważ, że koniczyna nie rośnie w lesie
- no i są jeszcze inne powody, ale skoro żółw ladowy żyje na otwartej przestrzenie i suchej, to znaczy, że takie ma tam rośliny i one mu służą, a gdyby żył  w lesie to co innego
- nie należy też przynosić z lasu ziemi do żółwiowego terrarium, tylko wziąć gliniastej z otwartej przestrzeni, bo to jest całkiem inna ziemia

Ania, nigdy nie widziałam w lesie gwiazdnicy, ona rośnie na otwartych przestrzeniach, a okazjonalnie liście poziomki z lasu to można :), ale ja też ich nie zbieram w lesie tylko mam w ogródku  :) ale moje żółwie tego nie jedzą, już wolą siano zjeść  :)


Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze zerwane rośliny
« Odpowiedź #16 dnia: 27.04.2011, 10:38:57 am »
No ja niestety jak jadę na działkę, to mam tylko las. Niewielkie łączki są koło pól uprawnych i tam z kolei rośliny mogą być przez opryski zanieszyszczone. Koło rodziców też są tylko laski.
Więc mogę zbierać tylko tam lub w ogrodzie botanicznym. Innych opcji nie mam.

A gwiazdnicy jest sporo w lesie. Rośnie na polanach...:) W zeszłym sezonie wykopałam ładne kawałki darni...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Pierwsze zerwane rośliny
« Odpowiedź #17 dnia: 30.04.2011, 10:49:21 am »
Bo w lesie mamy gwiazdnice gajową i wielkokwiatową a na łąkach i przy polach pospolitą, która rzeczywiście od tych leśnych jest według mniej bardziej "treściwa" i soczysta.
Stefanka