Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 09:34:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw dużo je  (Przeczytany 24336 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #45 dnia: 10.05.2010, 19:35:05 pm »
No to super, ale widzę że pogoda powolutku się przejaśnia!
pozdrawiają hela i parys

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #46 dnia: 10.05.2010, 19:49:34 pm »
to teraz możesz zrobić mu na tym wybiegu szklarenkę i nawet w chłodniejsze dni może tam siedzieć
Pozdrawiam Jakub

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #47 dnia: 11.05.2010, 15:31:51 pm »
Piwonia na pewno jadalna nie jest, to roślina zaliczana kiedyś do rodziny jaskrowatych to bym z nią uważała - bo raczej jest trująca, albo co najmniej szkodliwa. Lepiej żeby dla bezpieczeństwa żółw nie miał do niej dostępu.

Nila - wiem, że chcesz dobrze dla skorupki, dlatego zmiany wprowadzaj powoli. Moje też nie chciały z początku jeść trawy. Żółwiowi od diety złożonej z samych roślin polnych nic przez czas jakiś nie będzie - po prostu im większy udział traw w diecie tym wolniejszy metabolizm u zółwia i mniejsze przyrosty - zółw rośnie wolno i równo i dłuzej żyje.
Ale musimy rzecz jasna pamiętać także o tym, że nasze gat. traw są odmienne od tych afrykańskich i wyglądem i składem zapewne. Stąd podejemy też własnie rośliny polne, kwiaty, sukulenty.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #48 dnia: 12.05.2010, 11:20:55 am »
Tak mi się właśnie wydawało, że piwonie nie będą się nadawać. A Wy już wypuszczacie czasem żółwie na zewnątrz albo na balkon? W sumie jak Oskar pójdzie na ogródek nie bedę miała wpływu na to ile je i czy zjada trawę, więc nie moge się przejmować czymś na co nie mam wpływu. Na wielu zagranicznych stronach hodowcy mają szklarenki ogrodowe.  Myślę, że szczególnie w nocy takie ciepłe pomieszczenie jest dobrym rozwiazaniem i pogoda w tym roku jakas niespecjalna. Po tym moim pierwszym nieszczesnym zolwiu mam puste akwa 250l wystarczy je obrocic do gory nogami, wyciac otwor do wyjscia i szklarenka gotowa. Sasiad wpadl tez na pomysl, ze mozna tanio zrobic maly foliak z otwieranym uchylnie dachem do wietrzenia na upalne dni. Nie wiem na co sie zdecydowac.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #49 dnia: 12.05.2010, 16:19:58 pm »
Ja jeszcze nie wypuszczam - za zimno niestety...:(
Myślę, że szklarenka z folii z wentylacją byłaby lepsza, niż duszne akwa. Ale nie testowałam w praktyce żadnego z tych rozwiązań, a większość rzeczy jak to się mówi wychodzi w praniu.
Na noc to nie wiem czy w ogóle żółwia kiedykolwiek zostawisz - bo rzadko kiedy jest w okolicach 20 stopni w nocy. Ja je zawsze zabierałam do domu. Ale może jak zrobisz taką szklarenkę lus ocieploną kryjówkę to będzie mógł w ciepłe noce zostawać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #50 dnia: 13.05.2010, 10:21:41 am »
Zaczynają się anomalie  :o bo zbliża się rok 2012  :o, i wkrótce noce staną się upalne  ;) i ... (straszyć dalej?)

A tak na poważnie to ja z wami nie pogadam, bo mam inne, twardsze sztuki z Pólnocy  ;) i siedzą na dworze od wielu tygodni.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #51 dnia: 13.05.2010, 23:46:54 pm »
Dla mnie akurat upalne noce i dnie to by była rewelacja.... 8) Uwielbiam jak jest ciepło, a nienawidzę zimna, analogicznie jak moje zółwiki. W tym roku aura pogodowa wyjątkowo niesprzyjająca....:(, w zeszłym sezonie w maju już skorupa już z wybiegu korzystała.
Chyba przeprowadzka do Afryki nam zostanie, jak dalej takie lata w Polsce będą... ::)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #52 dnia: 14.05.2010, 13:10:12 pm »
Każdy czeka na poprawę pogody. Ankan już nawet wyprzedzila moje pyt czy lamparty w nocy zostawiać na ogródku czy lepiej zabrać do domu. Weci mi powiedziali, że po zmianie jaką Z mial w płucu (już jest ok) muszę zachować ostrożność i nie narażać Go na zmiany temp czy przeciągi. Więc żeby mieć czyste sumienie zrobie mu jakąs małą szklarenkę. Mam nadzieję, że w czerwcu będzie można w koncu wypuścic Ż na słońce, a jakby zaczęło padać, wiać itp to niech sobie ma tak na wszelki wypadek. Nie zawsze wieczorem gdy spada temp jest się w domu, aby zabrac gada do terra.
Z trawą się przeprosił i je. To chyba była moja wina, bo jak miał za duży wybór chwastów to na trawę nie zwracał uwagi. A jak ma tylko trawę plus np liście maku zjada ją chętnie. Po prostu za bardzo mu chciałam dogodzić, a On przebierał i grymasił.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #53 dnia: 15.05.2010, 15:18:58 pm »
Z trawą się przeprosił i je. To chyba była moja wina, bo jak miał za duży wybór chwastów to na trawę nie zwracał uwagi. A jak ma tylko trawę plus np liście maku zjada ją chętnie. Po prostu za bardzo mu chciałam dogodzić, a On przebierał i grymasił.

A to zupełnie normalne..:) Jak wybór jest duży - to żółw zje najpierw najatrakcyjniejsze kąski...:)
Dawaj trawę plus inne chwasty w domieszce - im więcej gatunków i bardziej pokarm zróżnicowany tym lepiej.

Na razie nawet w dzień zimno...:(( To co tu o nocach myśleć.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #54 dnia: 18.05.2010, 16:38:23 pm »
Tylko pada i pada. Zapoznaję się z tym co ż lubi najbardziej i robię mu miksa. (ale nic nie kroje) To co szama najchętniej daję pod spód . On chodzi dookoła i wącha, a potem stara się wyciągnąć . Jest śmieszny.  Bardzo się zmienił i co chwilę mnie czymś zaskakuje.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #55 dnia: 19.05.2010, 09:19:17 am »
A czy już prosił cie o żarcie?  :)

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #56 dnia: 30.05.2010, 12:29:45 pm »
Nawet mój piesek się nie prosi, bo nigdy go tego nie uczyłam, ale teraz ż jak przychodzę rano ze spaceru od razu biegnie do miski, bo wie , że mam dla niego świeże papu.
Oskar w tym tygodniu zaczął pić wodę w terra. Wcześniejsi właściciele nie mieli dla niego miseczki z wodą, bo jak stwierdzili on pije tylko przy kapaniu. I tak faktycznie było przez ten czas jak go mam. Ale ja zawsze rano mu dawałam świeżo wodę, na początku miskę wywracał (jakiś miesiąc), potem dałam mu duży podstawek od doniczki (to go gryzł), ale wody nie pił. Teraz mu znalazłam taki kamienny duży, ale jak się okazało na basen niestety za mały. Nie może zniszczyć, ani przewrócić. I zaczął pić.  I widzę, że mu się spodobało, bo wypija wszystko. Chyba sam się sobie dziwi, że wcześniej pił raz na tydzień w kąpieli. Pożera wszystko - sama nie wiem gdzie on to mieści i, że nie pęknie. Zjada całą jednorazową torbę na zakupy roślinek polnych 1 sepie dziennie. Dobrze, że jak był śnieg nie miał takiego apetytu, bo jakbym mu miała kupować tyle zieleniny to bym zbankrutowała.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #57 dnia: 30.05.2010, 20:27:25 pm »
Ale żarłok i pijak!

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw dużo je
« Odpowiedź #58 dnia: 31.05.2010, 11:09:09 am »
To dobrze, że apetyt mu dopisuje. Zimą faktycznie jedzą trochę mniej, a latem to potrafią wciągnać objętościowo więcej żarcia niż same ważą. Tez nie wiem, gdzie to mieszczą...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ