Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:48:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skłonienie żółwia do prawidłowego jedzenia  (Przeczytany 8551 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jasiek2583

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Skłonienie żółwia do prawidłowego jedzenia
« dnia: 27.06.2010, 14:42:43 pm »
Witam Wszystkich.
Pisałem wcześniej o kłopotach mojego żółwia związanych z jedzeniem i brakiem aktywności.
Przeczytałem na forum, aby przyzwyczaić żółwia do prawidłowej diety muszę go trochę głodzić.
Żółw niechętnie je samemu, lepiej jest gdy to ja go karmię z ręki. Zwierzak zjada tylko cykorię bardzo ją lubi potrafi zjeść 4-5 listków.
Nie chce zjeść nic innego. Nazrywałem mu koniczyny i babki, ale tego nie rusza ani też roszponki czy rukoli.
Gdy karmię go cykorią to podkładam pod listek cykorii babkę i jakoś zjada tak samo robię z innym zielskiem i wapnem.
Bardzo chce by żółw sam jadł zieleninę, którą mu daję. Jak robię sałatki to wybiera sobie cykorię, albo odwróci się puści 'focha' nic nie zje i pójdzie spać.
Wobec tego czy mam go głodować? Kiedyś już nie jadł i to przez długie tygodnie a jest u mnie ponad 3 miesiące.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Skłonienie żółwia do prawidłowego jedzenia
« Odpowiedź #1 dnia: 27.06.2010, 16:02:25 pm »
Ja bym dalej próbował z tymi głodkówkami, skoro sałatki nie pomagają, bo podawanie głównie samej cykorii, też nie jest dobre...
Ja wiem, że żółwie są z natury bardzo uparte, ale cierpliwość popłaca, tym bardziej, że koniczyna i babka należą do roślin najchętniej zjadanych.

Zacznij go również od razu przyzwyczajać i do suszu, bo potem też będzie ciężko... A susz bardzo się przydaje w karmieniu późną jesienia, wczesną wiosną no i zimą, kiedy to żółw - np. z powodu choroby - nie zimuje.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Skłonienie żółwia do prawidłowego jedzenia
« Odpowiedź #2 dnia: 28.06.2010, 08:00:28 am »
Jeśli żółw jest na porośniętym wybiegu (powienien) to super. Jeśli w terrarium, to posadź mu tam różne rośliny - trochę darni z mleczykiem, babką, może jakieś bratki.
Codziennie wkładaj mu też mniszek (może kwiaty znajdziesz - są super) - jest zdecydowanie najchętniej jedzony przez żółwie, zwłaszcza przestawiane z innego żarełka. Możesz też dodawać inne rzeczy - może kwiaty jakieś. Jeśli nie je, to wystarczy jeden liść (czy kawałek dużego liścia), i jeden kwiat/płatek. Wtedy będziesz widział czy żółw nie podskubuje jak Ty nie patrzysz - to częste i nie można tego nazwać głodówką :)

Poza tym jak ma posadzone rośliny, to nie Ty go głodzisz, ale on sam :)

Najlepiej by było, jakbyś napisał jeszcze ile żółw ma cm długości i ile waży (pozwoli to wykluczyć niedowagę).

Offline jasiek2583

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Odp: Skłonienie żółwia do prawidłowego jedzenia
« Odpowiedź #3 dnia: 28.06.2010, 19:08:26 pm »
Żółwik ma 13 centymetrów długości i ok 440 gramów wiek 15 lat samica z tego co powiedział weterynarz.
Obecnie bardzo długo lubi spać, gdy go nie zbudzę to mógłby tak spać cały czas.
Gdy podstawiam mu do pyska babkę, koniczynę, roszponkę, rukolę czy inne zielsko odmawia jedzenia.
Więc pomiędzy dwa listki cykorii (bo tylko to lubi) wkładam zieleninę z wapnem i daję do pyska i tak zjada.
Nie wie, że chcę go oszukać. Gdy podam na talerzyk z samą zieleniną nie zjada jej odwróci się i pójdzie spać.
Miałem doniczkę z bazylią, ale się nią nie interesował. Dawałem suszone płatki fiołka - nie chciał jeść.
Na łące jest aktywny, ale szuka miejsca by się zakopać. Lubi podchodzić pod kartonik, w którym go przyniosłem aby tak spać.
Ogólnie żółw je wtedy kiedy podstawie mu jedzenie do pyska. Jada głownie z ręki bo sam to zje mało. Jeden góra dwa listki cykorii i nic więcej. Jest nie aktywny nie interesuje się chodzeniem po terrarium. Tylko lubi się zakopać lub schować do kryjówki.

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Skłonienie żółwia do prawidłowego jedzenia
« Odpowiedź #4 dnia: 01.07.2010, 10:53:32 am »
Wiesz co z jednej strony stepowe dużo czasu spędzają zakopane, ale z drugiej to nie wydaje się być normalne.

Niestety nie pamiętam Twoich poprzednich postów. Czy mógłbyś zamieścić zdjęcia żółwia i terrarium?  Może coś jest nie tak z warunkami.

Czy byłeś u weta z tym problemem, jakiego i co powiedział?
Jeśli żółw jest u Ciebie 3 miesiące, to co znaczy, że nie jadł przez długie tygodnie? Konkretnie ile nie jadł, czy w ogóle nic nie jadł, czy od czasu do czasu coś skubnął, czy miał w terra jakieś rośliny wtedy?
Czy prowadzisz sobie codzienne zapiski - co do jedzenie itd? Jeśli nie, to zacznij. Jak wygląda jego dzień - o której zapalasz lampki, o której go budzisz, o której podajesz jedzenie?
Czy żółw był kiedyś odrobaczany?

Ogólnie 2 liście cykorii codziennie to nie jest aż tak mała ilość pokarmu - pozwala przeżyć dość długo :) Zacznij wstawiać zielsko na podstawku i przestań karmić z ręki. Obserwuj, ale nie siedź mu na głowie - trochę dyskrecji :) Na początku nie posypuj wapniem i daj tylko jeden większy liść - wtedy będzie widać czy podgryza coś czy nie. No i przestań podawać cykorię - musi jeść chwasty.

 


Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Skłonienie żółwia do prawidłowego jedzenia
« Odpowiedź #5 dnia: 01.07.2010, 11:28:13 am »
Jasiek, zostaje ci na weekendy wychodzić na całe dnie  z żołwiem, bo wtedy on się dobrze czuje i dobrze je  :)