Żółwie lądowe > Przyzwyczajenia i preferencje pokarmowe żółwi

Ulubione roślinki naszych żółwi...

(1/3) > >>

Beata:
Wiosna w pełni, wokoło mnóstwo roślinności - wiele popularnych roślin polnych jeszcze kwitnie, część weszła w fazę intensywnego wzrostu. To idealna pora by uzupełnić dietę żółwia szeregiem pożywnych roślinek, gdyż zdrowo odżywiany żółw powinien jadać jak najwięcej gatunków służących mu roślin - wówczas jego dieta będzie obfita w różnorodne potrzebne składniki pokarmowe.

Dlatego zachęcam do pisania jakimi roślinami Wy karmicie teraz swoje żółwie - z jednej strony są to rośliny które akurat są pod ręką, ale także te z nich, które są w ogóle jadane, bo żółwie mają też swoje upodobania.

Mój Tuptuś jada najczęściej:

- mniszek lekarski (liście i kwiaty)
- koniczynę
- liście chrzanu
- liście powoju
- pędy wyki
- liście i kwiaty prosienicznika (roślina podobna do mniszka - z tej samej rodziny)
- liście babki lancetowatej
- liście i kwiaty nagietka - nie jest ich zbyt wiele, średnio lubi
- kwiaty rumianku - też w deficycie
- lucerna nerkowata - dopiero się "wybija" na wybiegu, chętnie ją podskubuje
- kwiaty pępawy - w zeszłym roku było ich u mnie sporo, na razie nie widuję

Roślinki podawane rzadziej (nie rosną u mnie):

- liście przywrotnika
- kwiaty podbiału (niestety już przekwitnął)
- liście maliny
- liście poziomki
- fiołki polne

Okazyjnie inne roślinki, zależnie od pory roku i dostępności...

Patrycja :):
Beato bardzo dobry temat!!
Franklinek dostaje:
-babke
-niezapominajki (kwiaty liście)
-stokrotki(kwiaty liście)
-fiolka (k, l)
-mleczyk (k,l)
-poziomka(l)
-malina(l)
-truskawka(l)
-konieczynka(k,l)
i inne zielska ktorych z nazwy nie znam ale rosną na polu lub w ogrodku
musze sprobować czy będzie jadl liście drzewek np. jablonki, czeresni, wiśni , sliwek (ale tez nie wiem czy może takie dostawać? jak coś na temat owocowych drzewek wiecie to dajcie znać)

Beata:

--- Cytat: Patrycja :) w 17.05.2007, 14:15:26 pm ---musze sprobować czy będzie jadl liście drzewek np. jablonki, czeresni, wiśni , sliwek (ale tez nie wiem czy może takie dostawać? jak coś na temat owocowych drzewek wiecie to dajcie znać)

--- Koniec cytatu ---

Nie, nie może. Z niektórych opracowań wynika że mogą być toksyczne. Na liście roślin szkodliwych na stronie widnieją jako ogólnie rodzaj Prunus.

Z liści drzew z tego co wiem - nadaje się morwa i brzoza.

Agnieszka:
ja Tusiowi daję:
-koniczynka
-babka
-mleczyk
-pokrzywa
-liscie brzozy
i od czasu do czasu inne zielsko, ktorych nazwy nie znam, np. takie fioletowe kwiatki

Patrycja :):
dzieki Beato, dobrze ze jeszcze mu ich nie podałam!!
brzoza wiem jak wygląda a ta morwa to jest drzewo ktorego nie znam , poszukam go w necie.
dzięki :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej