Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:39:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw nie lubi mlecza  (Przeczytany 15559 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cumartesi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 0
Żółw nie lubi mlecza
« dnia: 19.03.2013, 19:38:39 pm »
Dostałam żółwia na parę dni z powrotem. Dorwaliśmy w sklepie mlecz (jadalny także dla człowieka, ale rzadko go idzie dostać na sklepowych półkach). W parku jeszcze nie wyrósł. Daliśmy je żółwicy na spróbowanie. Ruszyła dopiero trzeciego dnia, gdy już zgłodniała - a dokładnie mówiąc ruszyła jedynie łodyżki, wypluwając część zieloną, no chyba, że już bardzo gdzieś wlazło jej to do mordki. Podobno mlecz to przysmak żółwia. Podobnie zioła i płatki kwiatów. Ona nie lubi mlecza, ziół wszystkich dostępnych w sklepie od mięty po tymianek nie ruszy i to samo ma z płatkami kwiatów - nie ruszy bratka, róży i czegokolwiek innego.
Zapytałam mojego teścia czym ją karmi i okazało się, że trawa też się jej znudziła i powróciła do starych przyzwyczajeń - liście rzodkiewki (bo musi coś jeść), za liśćmi winorośli również nie przepada, ale za to rukolę mogłaby jeść garściami. W ogóle im bardziej niezdrowe, tym bardziej zażarta - jakbym jej dała główkę sałaty to by zjadła ze smakiem całą.
Mam ją nie karmić, aż sama zgłodnieje i cierpliwie codziennie podawać mlecz, czy pogodzić się z tym, że nie lubi i szukać czegoś innego? Tylko czego jak jej nic nie smakuje prócz sałaty? Suszkami także wzgardzi.
Może mój żółw nie jest do końca normalny? Przecież wszystkie żółwie kochają mlecz. 
 

Dodano 19.03.2013, 19:43:57 pm
Pisząc mlecz miałam na myśli mniszka lekarskiego.
« Ostatnia zmiana: 19.03.2013, 19:43:57 pm wysłana przez cumartesi »

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #1 dnia: 19.03.2013, 19:54:55 pm »
jak kupione w  sklepie to moze cykoria catalogna?
A mlecz  z laki je   nawet  moj niejadek .
pozdrawiam ;]

Offline cumartesi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #2 dnia: 20.03.2013, 03:21:23 am »
Kupiłam go pod angielską nazwą dandelion, co samo z siebie oznacza dziurawca, ale to również potoczna nazwa mniszka. Cykoria ma zupełnie inną nazwę. A niestety w Stanach nie ma zbyt wielu łąk + nie rośnie tu takie same zielsko jak w Polsce + wyrywanie chwastów w parkach jest karane, więc na razie musi się zadowolić sklepową. Nie sądzę natomiast by miało to dla niej różnicę czy ze sklepu czy nie. Po prostu jak się czegoś uprze, to nie ważne czy świeże, czy sadzone czy ze sklepu - nie zje.

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #3 dnia: 20.03.2013, 06:14:32 am »
Rozumiem Cie doskonale , no jak pod taka nazwa to faktycznie mniszek moze byc , bo dziurawiec  to raczej inne listki ma.
Moj zolw tez sklepowych rzeczy odmawial zeszlego lata nie chcial roszponki, rukoli , a we Wloszech wlasnie latem jest problem ze znalezieniem czegosc lakowego,( byc moze  wyczuwaja chemie jakies nawozy , albo byl karmiony salata i inne roslinki nie smakuja?) dlatego glownym pozywieniem byl uwielbiany  hibikus i to co wysiane w doniczkach .Przemeczylismy lato , jesien juz jest lepsza , bo znowu zielono se robi i chwascikow zolwiowych masa, potem zolw poszedl spac i obudzil sie odmieniony :)
je wszystko co mu wloze .
Na Twoim miejscu nie dawalabym salaty wcale, bo szkodliwa , a zolwiowi glodowka nie zaszkodzi , nawadniaj w kapielach i zostawiaj zdrowe jedzonko , po jakims czasie sie skusi ,bo glod wygra. Powodzenia !


 

Dodano 20.03.2013, 06:25:01 am
a jeszcze mialam dodac, ze jak juz nic nie zadziala to zamiast zwyklych salat mozesz jako wabika uzyc salaty rzymskiej tylko ta odmiana nie posiada szczawianow, ale to tez tyko czasami , nie moze byc glownym , codziennym daniem.
http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=main&catID=85
« Ostatnia zmiana: 20.03.2013, 06:25:01 am wysłana przez Curcuma43 »
pozdrawiam ;]

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #4 dnia: 20.03.2013, 08:30:01 am »
Ja ją podawałem w lecie (miałem w ogródku multum :P). Bardzo Stefkowi smakowała. Nie można jej podawać zbyt często tak jak już napisała Curcuma;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline cumartesi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #5 dnia: 20.03.2013, 21:21:20 pm »
Ja jej wcale nie daje sałaty, ale na początku, gdy nie wiedziałam jak bardzo jest szkodliwa dla żółwia, to mało rąk nam nie poodgryzała aby dostać. Jeśli już muszę coś dać typu sałatowego, to tylko rukola, roszponka. Sałaty rzymskiej dałam jej maleńko - okradłam własne świnki morskie w tym celu, ale też jakoś nie była zachwycona, chociaż zjadła.
Kąpie się codziennie - to chyba jej ulubiona rozrywka, bo sama sobie wchodzi do baseniku. Wtedy się załatwia i dopiero zabiera się za jedzenie. Staram się ją karmić zdrowo, ale co zdrowe to nieruszone. Mniszka podzióbie, ale jest bardziej zachwycona łodyżkami niż zieloną resztą.   
Nie wiem jak długo była w sklepie, ale odżywiała się tam prawie wyłącznie sałatą, stąd ciężko ją nakłonić do czegoś innego. Czasami poskubie jakiś listków, ale one też nie są sałatą. No i ma różne okresy na truskawki - raz przejdzie obok truskawki obojętnie, a drugi raz prawie rzuca się za nią w pogoń, gdy tylko zobaczy w ręce mojego męża. W ogóle ma świra na punkcie czerwonego - wczoraj ugryzła męża, bo miał na sobie czerwoną koszulkę. Gryzie też mi pościel, jeśli jest odpowiedniego koloru.
Nie wiem czym ją karmić. Kupujemy jej organiczne zioła i nawet mniszka, ale to nie robi na niej wrażenia. Na razie wraca w ciepłe rejony. A potem będziemy się głowić w lato, czym ją karmić. Mam nadzieję, że skądś skombinuje koniczynę i babkę, bo niestety nieomal wszystkie ogródki w Stanach to sama darń, gdzie ciężko o chwasty.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #6 dnia: 20.03.2013, 21:26:13 pm »
Na allegro czy innych takich stronach internetowych idzie zamówić nasionka i mniszka i babki i koniczyny. Co do jedzenia to ja po prostu przegłódź. Jak ma coś w misce to się nie zagłodzi sama. Mój maniek suszków nie chce ale jak 2 dni nic innego nie dostanie to i suszki oszamie. jak to mówią "na bezrybiu i rak ryba".
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline cumartesi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #7 dnia: 21.03.2013, 01:56:36 am »
To rzeczywiście zamówię i zasadzę - myślę, że chomik i świnki też się ucieszą z takiego zielska. Chciałabym jednak trafić na taki przysmak żółwia, który będzie jadła z taką namiętnością jak sałatę. Co wasze żółwie lubią najbardziej?

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #8 dnia: 21.03.2013, 05:42:44 am »
Aloes i roszponka. Palce poodgryza jak mu daję z ręki i się zagapię..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #9 dnia: 21.03.2013, 19:29:08 pm »
 Kwiat hibiskusa, kwiaty i liscie mleczu, mlode listki pokrzywy.
pozdrawiam ;]

Offline cumartesi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #10 dnia: 21.03.2013, 20:59:37 pm »
Kurde, nie widziałam nigdzie hibiskusa i pokrzywy nie zdążyłam zasadzić. Roszponkę lubi, ale ona chyba wybiera kolorami. Jej ukochanym przysmakiem jednak nie jest sałata - po tym jak dziecko podało jej marchewkę gotowaną na parze, zrezygnowała ze wszystkiego i pobiegła w drugi kąt terrarium, aby się do niej dostać. Jeszcze nie widziałam aby tak szybko coś jadła.
Chętnie bym jej to dawała, ale wiem, że nie mogę. Dawno temu próbowałam ze startą surową marchewką i tylko mi prychnęła. Ale za tą gotowaną dostaje szału. W ogóle ciągnie ją do gotowanych warzyw, bo brokuła też pożarła (zanim zdążyłam wyjąć z terrarium), a mniszek jak leżał tak leży. I chociaż z chęcią bym jej dawała warzywa, to nie jest to dla niej zdrowe.

Aloesu szukałam po kwiaciarniach i się poddałam. Ale dziękuje za podpowiedzi. Będę próbować do skutku.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #11 dnia: 21.03.2013, 21:28:12 pm »
w hipermarkecie kupiłam takiego wielgalachnego za 12 zł..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #12 dnia: 21.03.2013, 22:30:14 pm »
pozdrawiam ;]

Offline cumartesi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #13 dnia: 22.03.2013, 03:03:06 am »
U nas w hipermarketach są tylko kwiaty cięte. Próbuję znaleźć coś co jej zasmakuje i wpłynie korzystnie na rozwój, ale blisko mi do tego hibuskusa - bo ma inny kolor niż zielony, a ona już wybrzydza na zielone. Ale na stronie jest napisane, że żółw może jeść też opuncję i koniecznie muszę spróbować, a widziałam tą roślinkę w markecie meksykańskim. Tylko jak ja ją obiorę z kolców?

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Żółw nie lubi mlecza
« Odpowiedź #14 dnia: 22.03.2013, 05:19:27 am »
Mozna nozem obrac.

Nie  tylko opuncja ,  ale wiele innych sukulentow .Przejrzyj ten watek moze cos znajdziesz: http://forum.zolw.info/rosliny-uprawne-i-sukulenty/bobi-nowy-pardalisek-1263/60/




edycja: poprawiono nieaktywny link
« Ostatnia zmiana: 16.04.2013, 20:34:32 pm wysłana przez semiramida »
pozdrawiam ;]