Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 01:29:14 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
31
Zimowanie / Odp: Hibernacja w terrarium
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 04.01.2024, 23:17:13 pm »
Tak, żarówki trzeba normalnie palić.
Jaka jest temperatura pod żarówką?
Jaka jest wartość tego UV? 5.0, 10.0 czy może 15.0 bo to też bardzo istotne.
Glina wymieszana z ziemią to bardzo dobre podłoże, tylko ten żwirek wymienić na jakieś płaskie kamienie typu łupki bazaltowe(do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym)

Dieta ok, z tym że ważne aby to były dobre i jadalne chwasty ;) Jeżeli jest to mniszek, babka, pokrzywa czy jasnota biała to ok. Doczytałem że kozia stópka to podagrycznik czyli bardzo dobry i zdrowy dla zolwia chwast.
Na pewno trzeba go częściej kąpać. Co najmniej raz na tydzień. Po prostu wlewasz do miednicy(nie może być to miednica po żadnych środkach chemicznych) cieplej wody tak do dolnej skorupy i zostawiasz na 20-30 minut. Warto wtedy kontrolować jego zachowanie raz na jakiś czas.

Warto żeby zobaczył go specjalista. Tak na odległość nie da się stwierdzić czy jest śpiący czy na coś chory. Napisz skąd jesteś a kogoś Ci polecę.
32
Zimowanie / Odp: Hibernacja w terrarium
« Ostatnia wiadomość wysłana przez PanHenryk dnia 04.01.2024, 19:13:47 pm »
Dzięki za odpowiedź. Czyli żarówki też mu normalnie palić mimo, że cały dzień śpi i się nie rusza w ogóle? (raz na dwa tygodnie zrobi ze 2 kroki i zaśnie ponownie). Nie chciałbym, żeby mu tam fermentowało coś. Terra ma trochę za małe - nie pamiętam wymiarów teraz. Do tego lampa grzejna i UV. Temperatura w domu 23 stopnie, ale grzejna lampa podnosi ogólną temp w terra no i grzeje gada jak podejdzie pod nią. Podłoże glina wymieszana z ziemią, żeby sobie kopał, trochę żwirku w pobliżu jedzenia. Zjada wiosną i latem chwaściory, a ostatnio tzw. kozią stópkę, zimą roszponka, rukola, raz na miesiąc jakąś marchew czy ogórek. Suszek nie chce jeść. Latem i wiosną go trochę wypuszczamy, ale to tak na pare godzin i wraca do terra. Kąpie go rzadko i raczej jak jest ciepło już. Nie był u żadnego specjalisty nigdy.
33
Pierwsze kroki / Zamocno przypiłowany pazur
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Klui dnia 04.01.2024, 17:21:53 pm »
Hejka!
Moje Dusia sama sobie przypiłowała tylne nóżku. Boje się że zamocno :(
W tetra podłoże z kamieni to jakies 30% reszta sianko i troche torfu
Dusia zasypia w losowych miejscach. Może zasnęła na kamieniu? Zdarza jej sie. Podczas snu czasem sie rusza (swoją drogą śni jej sie coś? Czy to ok?)
Nie reaguje jakoś na dotyk tych nóżek. Raczej nie musze jej paluszków piłować mam ją pół roku i piłowałam ttlko raz na początku. Czy jeśli to źle to moge coś zrobić?
34
Zimowanie / Odp: Hibernacja w terrarium
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 03.01.2024, 23:59:40 pm »
Witaj na forum  :)
Oczywiście że trzeba karmić. Jeżeli nie planujesz zimowania to w okresie zimowym robisz wszystko jak w inne pory roku. Takie spanie w temperaturze pokojowej jest bardzo niekorzystne dla zdrowia.
Opisz też warunki w jakich go utrzymujesz. Wielkość i wygląd terrarium, temperatura,wilgotność,podłoże, jakie ma lampy, pożywienie, czy ma wybieg zewnętrzny czy jest kąpany, czy chodzi do weterynarza specjalisty od gadów itp.
35
Zimowanie / Hibernacja w terrarium
« Ostatnia wiadomość wysłana przez PanHenryk dnia 03.01.2024, 21:09:34 pm »
Dzien dobry. Nie jestem doswiadczonym żółwicielem choć staram się edukować w temacie. Mój żółwik stepowy jakoś w listopadzie zaczął zasypiać na coraz dłużej, aż w końcu chyba zahibernował ale nie jest w otoczeniu o obniżonej temperaturze. Teraz trochę zaczal sie przebudzać, robi pare krokow i zasypia na caly dzien. Czy ja mam go dokarmiac w tym czasie czy wystarczy mu tylko woda i dopiero gdy sie w pelni wybudzi, zapewnic mu jakies swieze jedzonko? Prosze o porade.
36
Choroby / Odp: Śmierć żółwia stepowego 2 tygodnie od zakupu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 16.12.2023, 10:51:43 am »
A widzisz. Czyli sprowadza z daleka.
Tak to może być z takim żółwiami. Lepiej kupić od polskiego hodowcy albo adoptować.
A czy to legalne? Jeżeli miała Cites to tak, chociaż etyczne na pewno to nie jest
37
Choroby / Odp: Śmierć żółwia stepowego 2 tygodnie od zakupu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Suunshine dnia 15.12.2023, 22:24:08 pm »
Ona przyjechała z Uzbekistanu, do Włoch albo za pośrednictwem włoskiej firmy , w dokumentach pojawiaja się Czechy a potem Polska, wg dat do Polski trafiła 25.10 , więc miesiąc była u sprzedawcy z giełdy i kilkanaście dni u mnie .
Na dokumentach było że sprowadzają 200 żółwi, czy to legalne żeby w takich ilościach to robić?
38
Choroby / Odp: Śmierć żółwia stepowego 2 tygodnie od zakupu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 15.12.2023, 12:25:24 pm »
Witaj na forum!
Przykra sytuacja ale nie ma tu Twojej winy. Żółw był widocznie chory lub miał jakieś wady genetyczne. Zimowanie bez odpowiedniego przygotowania to też=pewna śmierć. Albo błędy popełnił hodowca albo sklep zoologiczny.
39
Choroby / Śmierć żółwia stepowego 2 tygodnie od zakupu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Suunshine dnia 14.12.2023, 22:46:57 pm »
Kupiliśmy żółwia za pośrednictwem sklepu zoologicznego, z dokumentów wynika że przyjechał z Łodzi. Od początku maluch był bardzo ospały,nie jadł, nie wypróżniał się. Po konsultacji z weterynarzem (nie miał wycieków, innych objawów) uzgodniliśmy że zrobimy badania kału (nawet w kąpiele nie pomogły pozyskac próbek) za mały był na pobranie krwi, nie zdazylismy bo odszedł... Obstawialismy że mógł być przechowywany w warunkach/lub przez transport w niskich temperaturach ich zmiana były na tyle duża że żółw przeszedł w tryb przygotowania do hibernacji, lub był z niej wybudzony w celu sprzedaży? utrzymywałam więc standardową temp w terrarium 27 stopni i 32 pod lampą, pod którą nie chodził, ukrywał się w rogach terrarium. Czy zabiłam go przez to że nie zmniejszyłam
temperatury i nie pozwoliłam mu na dokończenie procesu?
Jest mi tak strasznie przykro, czy to możliwe żeby w tak krótkim czasie mogło umrzeć zdrowe zwierzę nawet zakładając że popełniłam gdzieś błędy?
40
Pierwsze kroki / Odp: Terrarium - podłoże, wilgotność, lampy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sikor dnia 11.12.2023, 13:01:13 pm »
Dziękuję za podpowiedzi :)
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10