Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 22.05.2024, 07:03:54 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41
Zimowanie / Hibernacja w terrarium
« Ostatnia wiadomość wysłana przez PanHenryk dnia 03.01.2024, 21:09:34 pm »
Dzien dobry. Nie jestem doswiadczonym żółwicielem choć staram się edukować w temacie. Mój żółwik stepowy jakoś w listopadzie zaczął zasypiać na coraz dłużej, aż w końcu chyba zahibernował ale nie jest w otoczeniu o obniżonej temperaturze. Teraz trochę zaczal sie przebudzać, robi pare krokow i zasypia na caly dzien. Czy ja mam go dokarmiac w tym czasie czy wystarczy mu tylko woda i dopiero gdy sie w pelni wybudzi, zapewnic mu jakies swieze jedzonko? Prosze o porade.
42
Choroby / Odp: Śmierć żółwia stepowego 2 tygodnie od zakupu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 16.12.2023, 10:51:43 am »
A widzisz. Czyli sprowadza z daleka.
Tak to może być z takim żółwiami. Lepiej kupić od polskiego hodowcy albo adoptować.
A czy to legalne? Jeżeli miała Cites to tak, chociaż etyczne na pewno to nie jest
43
Choroby / Odp: Śmierć żółwia stepowego 2 tygodnie od zakupu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Suunshine dnia 15.12.2023, 22:24:08 pm »
Ona przyjechała z Uzbekistanu, do Włoch albo za pośrednictwem włoskiej firmy , w dokumentach pojawiaja się Czechy a potem Polska, wg dat do Polski trafiła 25.10 , więc miesiąc była u sprzedawcy z giełdy i kilkanaście dni u mnie .
Na dokumentach było że sprowadzają 200 żółwi, czy to legalne żeby w takich ilościach to robić?
44
Choroby / Odp: Śmierć żółwia stepowego 2 tygodnie od zakupu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 15.12.2023, 12:25:24 pm »
Witaj na forum!
Przykra sytuacja ale nie ma tu Twojej winy. Żółw był widocznie chory lub miał jakieś wady genetyczne. Zimowanie bez odpowiedniego przygotowania to też=pewna śmierć. Albo błędy popełnił hodowca albo sklep zoologiczny.
45
Choroby / Śmierć żółwia stepowego 2 tygodnie od zakupu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Suunshine dnia 14.12.2023, 22:46:57 pm »
Kupiliśmy żółwia za pośrednictwem sklepu zoologicznego, z dokumentów wynika że przyjechał z Łodzi. Od początku maluch był bardzo ospały,nie jadł, nie wypróżniał się. Po konsultacji z weterynarzem (nie miał wycieków, innych objawów) uzgodniliśmy że zrobimy badania kału (nawet w kąpiele nie pomogły pozyskac próbek) za mały był na pobranie krwi, nie zdazylismy bo odszedł... Obstawialismy że mógł być przechowywany w warunkach/lub przez transport w niskich temperaturach ich zmiana były na tyle duża że żółw przeszedł w tryb przygotowania do hibernacji, lub był z niej wybudzony w celu sprzedaży? utrzymywałam więc standardową temp w terrarium 27 stopni i 32 pod lampą, pod którą nie chodził, ukrywał się w rogach terrarium. Czy zabiłam go przez to że nie zmniejszyłam
temperatury i nie pozwoliłam mu na dokończenie procesu?
Jest mi tak strasznie przykro, czy to możliwe żeby w tak krótkim czasie mogło umrzeć zdrowe zwierzę nawet zakładając że popełniłam gdzieś błędy?
46
Pierwsze kroki / Odp: Terrarium - podłoże, wilgotność, lampy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sikor dnia 11.12.2023, 13:01:13 pm »
Dziękuję za podpowiedzi :)
47
Pierwsze kroki / Odp: Terrarium - podłoże, wilgotność, lampy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 30.11.2023, 20:36:14 pm »
Witaj na forum  :)
Terrarium jest za małe nawet jako lokum tymczasowe. Na wiosnę postaraj się o coś co ma co najmniej 100x50x50.
A co do pytań
1. Najlepsze podłoże to w strefie wilgotnej ziemia ekologiczna(bez nawozów) zmieszana z gliną wędkarską wiążącą w stosunku 2:1 a w strefie suchej płaskie kamienie np. łupki bazaltowe(ja swoje kupiłem w sklepie z kamieniami do ogrodu). Żadnej kory sosny, czy torfu kokosowego.

2. Odpowiedziałem w sumie na to pytanie wyżej. W strefie suchej ok 32-34 stopnie i 60-65% wilgotności. W tej strefie żółw się wygrzewa. Warto też dać basenik w strefie suchej go to będzie motywowało żółwia do kąpieli.
W strefie wilgotnej 20-24 stopnie i 70-75% wilgotności. Tutaj mamy kryjówki i inne urozmaicenia typu kłody, korzenie itp. Możemy też posadzić roślinki albo umieścić je w doniczkach. Miska z jedzeniem powinna się znajdować mniej więcej pomiędzy strefami.

3. Opcje są dwie. Albo żarówka grzewcza i żarówka UVB(taka najmocniejsza 15.00 z dopiskiem Extra Strong itp).Żarówka UVB musi być co 1,5 roku wymieniana. Z tym że obie żarówki muszą być w strefie suchej obok siebie( z tego co piszesz są 2 miejsca ale po obu stronach terrarium co jest bez sensu totalnie.)
Drugą opcją jest metahalogen ze statecznikiem i wtedy potrzeba tylko 1 żarówki w strefie suchej. Metahalogen to żarówka grzewcza i UV w jednym.

Albo
48
Pierwsze kroki / Terrarium - podłoże, wilgotność, lampy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sikor dnia 29.11.2023, 21:48:19 pm »
Witam wszystkich :)
Rozpoczynając wpis - nie jestem ignorantem więc przeczytałem sporo wątków dotyczących tego co mnie interesuje, ale nie znalazłem jednoznacznych informacji odpowiadających naszym warunkom dla żółwika ;)

Dane: osobnik to mały (7cm) żółwik grecki; terrarium szklane 60x50x50 zamknięte pokrywą plastikową z żarówkami od spodu.

Pytanie 1: najlepsze podłoże? wymieszać gotowy torf kokosowy z ziemią bio i posypać korą sosny (tak doradzili mi w sklepie zoologicznym)
Pytanie 2: czy organizować 2 strefy - mokrą i suchą? Jeżeli tak to proszę podpowiedzcie jakie mają być odpowiednie warunki oraz przeznaczenie każdej z nich? (mokra, chłodniejsza do ciekania i kopania, a ta bardziej sucha do spania?) podpowiedzcie proszę idealne warunki dla nich jeśli chodzi o wilgotność oraz temperaturę.
Pytanie 3: odpowiednie żarówki do stworzenie idealnych warunków? obecnie pod pokrywą mam miejsce na dwie żarówki - po jednej na każdą stronę terrarium. Czy stosować wspominane często tutaj metahalogeny w połączeniu ze statecznikiem i to wystarczy, czy mają być dwie osobne - jedna do naświetlenia, druga uvb?

Z góry dziękuję za podpowiedzi i poświęcony czas :) Pozdrawiam
49
Rozmowy na każdy temat i powitania / Powitanko
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hammurabi5 dnia 27.11.2023, 09:04:29 am »
Sieeema Enjuuuu 8)
 :-[
50
Rozmowy na każdy temat i powitania / Czy Polska wygra Euro?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hammurabi4 dnia 27.11.2023, 08:57:42 am »
Czy Polska wygra Euro 2025? Mamy świetnego trenera Prodidża i Robka bobka z Uefalony
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10