Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 01:52:54 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41
Pierwsze kroki / Odp: Terrarium - podłoże, wilgotność, lampy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 30.11.2023, 20:36:14 pm »
Witaj na forum  :)
Terrarium jest za małe nawet jako lokum tymczasowe. Na wiosnę postaraj się o coś co ma co najmniej 100x50x50.
A co do pytań
1. Najlepsze podłoże to w strefie wilgotnej ziemia ekologiczna(bez nawozów) zmieszana z gliną wędkarską wiążącą w stosunku 2:1 a w strefie suchej płaskie kamienie np. łupki bazaltowe(ja swoje kupiłem w sklepie z kamieniami do ogrodu). Żadnej kory sosny, czy torfu kokosowego.

2. Odpowiedziałem w sumie na to pytanie wyżej. W strefie suchej ok 32-34 stopnie i 60-65% wilgotności. W tej strefie żółw się wygrzewa. Warto też dać basenik w strefie suchej go to będzie motywowało żółwia do kąpieli.
W strefie wilgotnej 20-24 stopnie i 70-75% wilgotności. Tutaj mamy kryjówki i inne urozmaicenia typu kłody, korzenie itp. Możemy też posadzić roślinki albo umieścić je w doniczkach. Miska z jedzeniem powinna się znajdować mniej więcej pomiędzy strefami.

3. Opcje są dwie. Albo żarówka grzewcza i żarówka UVB(taka najmocniejsza 15.00 z dopiskiem Extra Strong itp).Żarówka UVB musi być co 1,5 roku wymieniana. Z tym że obie żarówki muszą być w strefie suchej obok siebie( z tego co piszesz są 2 miejsca ale po obu stronach terrarium co jest bez sensu totalnie.)
Drugą opcją jest metahalogen ze statecznikiem i wtedy potrzeba tylko 1 żarówki w strefie suchej. Metahalogen to żarówka grzewcza i UV w jednym.

Albo
42
Pierwsze kroki / Terrarium - podłoże, wilgotność, lampy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sikor dnia 29.11.2023, 21:48:19 pm »
Witam wszystkich :)
Rozpoczynając wpis - nie jestem ignorantem więc przeczytałem sporo wątków dotyczących tego co mnie interesuje, ale nie znalazłem jednoznacznych informacji odpowiadających naszym warunkom dla żółwika ;)

Dane: osobnik to mały (7cm) żółwik grecki; terrarium szklane 60x50x50 zamknięte pokrywą plastikową z żarówkami od spodu.

Pytanie 1: najlepsze podłoże? wymieszać gotowy torf kokosowy z ziemią bio i posypać korą sosny (tak doradzili mi w sklepie zoologicznym)
Pytanie 2: czy organizować 2 strefy - mokrą i suchą? Jeżeli tak to proszę podpowiedzcie jakie mają być odpowiednie warunki oraz przeznaczenie każdej z nich? (mokra, chłodniejsza do ciekania i kopania, a ta bardziej sucha do spania?) podpowiedzcie proszę idealne warunki dla nich jeśli chodzi o wilgotność oraz temperaturę.
Pytanie 3: odpowiednie żarówki do stworzenie idealnych warunków? obecnie pod pokrywą mam miejsce na dwie żarówki - po jednej na każdą stronę terrarium. Czy stosować wspominane często tutaj metahalogeny w połączeniu ze statecznikiem i to wystarczy, czy mają być dwie osobne - jedna do naświetlenia, druga uvb?

Z góry dziękuję za podpowiedzi i poświęcony czas :) Pozdrawiam
43
Rozmowy na każdy temat i powitania / Powitanko
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hammurabi5 dnia 27.11.2023, 09:04:29 am »
Sieeema Enjuuuu 8)
 :-[
44
Rozmowy na każdy temat i powitania / Czy Polska wygra Euro?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hammurabi4 dnia 27.11.2023, 08:57:42 am »
Czy Polska wygra Euro 2025? Mamy świetnego trenera Prodidża i Robka bobka z Uefalony
45
Choroby / Odp: Dziwne zachowanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 26.11.2023, 21:46:25 pm »
Stan skrajnego wycieńczenia. Podczas takiego snu organizm pracuje na pełnych obrotach co powoduje wyniszczenie narządów wewnętrznych.
Nie dziwne że ma takie problemy już w wieku 23 lat.
46
Choroby / Odp: Dziwne zachowanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Qbaa221 dnia 26.11.2023, 20:14:43 pm »
To jaki stan moge to nazwać, jak przesypiał prawie całą zimę każdego roku? W temperaturze pokojowej?
Wet otwarty dopiero od 8, niezwłocznie się tam udam,
Dziekuje
47
Choroby / Odp: Dziwne zachowanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 26.11.2023, 19:26:19 pm »
Na cito do veta! Stan hibernacji to to nie jest jeśli trzymasz go w temperaturze pokojowej.
Podsyłam kilku weterynarzy z lubuskiego. Z Gorzowa jest dr Kwiatkowska.
Lek. wet. Adam Michalski   Lubuskie   Nowa Sól
 
Dr n. wet. Mariusz Birger   Lubuskie   Zielona Góra
 
Lek. wet. Joanna Kwiatkowska   Lubuskie   Gorzów Wielkopolski
 
Lek. wet. Anna Ryś   Lubuskie   Zielona Góra
 
Lek. wet. Wojciech Szylkin   Lubuskie   Zielona Góra
48
Choroby / Odp: Dziwne zachowanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Qbaa221 dnia 26.11.2023, 18:02:51 pm »
Żółwia trzymam w zwykłym akwarium, ma miejsce na wyjście kiedy chce sie wygrzewać. Karmię go suszonymi krewetkami. Akwiarium jest czyszczone raz w tygodniu, przez cały okres życia miał problem tylko z oczami. W zimę trzymany jest zazwyczaj w tym akwarium, zdala od jakiegokolwiek światła. Latem stawiam go przy oknie gdzie łapie naturalne słońce, także biore go przed dom i tam sobie śmiga po trawie.

Aktualnie jestem wystraszony, bo przed chwilą znalazłem go leżącego na grzbiecie (zazwyczaj sam sie obraca). Nie wiem ile czasu leżał, lecz szybko go obróciłem i ledwo co reaguję… reaguje na dotyk bo lapy poruszaja się jak dotykam i raz na jakiś czas delikatnie otwiera oczy. Szczerze mówiąc nie wiem co robić, czy właśnie wchodzi w stan hibernacji czy kończy się jego żywot…
Jestem z okolic Gorzowa Wielkopolskiego
49
Choroby / Odp: Dziwne zachowanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kenet dnia 26.11.2023, 11:48:46 am »
Witaj na forum :)
Opisz w jakich warunkach trzymasz żółwia(akwarium, pokarm, jakie ma żarówki, czy ma wybieg zewnętrzny w lato, jak jest zimowany itp.)

To dosyć niepokojące zachowanie. Napisz z jakiego miasta jesteś to polecę dobrego weterynarza. Warto się tam zgłosić bo to nie jest normalne zachowanie, tylko może świadczyć o jakimś głębszym problemie.
50
Choroby / Dziwne zachowanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Qbaa221 dnia 25.11.2023, 12:59:59 pm »
Witam,
Posiadam żółwia wodno-lądowego od 23 lat. W tym roku jeszcze nie zaczął zimować co jest troche dziwne.
Niepokoi mnie także jego zachowanie ponieważ co jakiś czas otwiera pyszczek, czasami otwiera bardzo szeroko sycząc tak jakby coś go drażniło. Czy ktoś miał podobne zachowanie? Nie wiem czy udać się do weterynarza, bo dodatkowo wcale nie chce jeść.
Z góry dziekuje za odpowiedz
Pozdrawam
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10