Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 23:45:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Regulamin działu "Adopcja, wymiana i łączenie par"  (Przeczytany 2553 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Regulamin działu "Adopcja, wymiana i łączenie par"
« dnia: 16.09.2008, 14:46:07 pm »
W związku z koniecznością uporządkowania reguł w zakresie umieszczania ogłoszeń adopcyjnych na forum powstał na bazie tego co już od kilku tygodni było wprowadzane - szczegółowy regulamin, który mam nadzieję wprowadzi nieco ładu w dziale i przysłuży się w efekcie wszystkim użytkownikom. Regulamin wydaje się dość skomplikowany ale tak naprawdę chodzi o to aby zapewnić pewne minimum informacyjne w zakresie tego kto co i na jakich zasadach chce adoptować lub oddać do adopcji, jak i samej aktualności wpisu (bywa tak że widnieją w dziale wpisy sprzed wielu miesięcy, na które nie wiadomo czy odpowiadać czy nie), no i wreszcie kwestia sprzedaży - ostatecznie przyjęłam zasadę iż sprzedaż żółwi na tym forum jest kategorycznie zabroniona. Powód jest prosty. Żółwie jak wiadomo są gatunkami objętymi Konwencja CITES, która reglamentuje kwestie związane z ich pozyskiwaniem z natury i eksportem. Obecnie wymagane jest aby sprzedawca wydał nabywcy odpowiednie dokumenty poświadczające legalność pochodzenia zwierzęcia. Jeśli jest to zwierzę pochodzące z natury (lub sztucznej hodowli w rodzimym państwie) potrzebne jest zezwolenie eksportowe. Dla zwierząt urodzonych w kraju z kolei jest wymagane zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii. Brak któregoś z tych dokumentów powoduje iż zwierzę sprzedawane jest nielegalnie i istnieje duże prawdopodobieństwo że pochodzi z przemytu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tych regulacji, inni z kolei są świadomi ale godzą się na zakup żółwia byle zaspokoić chęć posiadania egzotycznego zwierzaka lub zaoszczędzić na jego cenie, dlatego postanowiłam iż wszelkie posty pod hasłem "sprzedam żółwia" będą od razu usuwane (o to również proszę moderatorów).
Nie chcę tutaj nikogo o nic posądzać, wiem, że sporo osób być może chciałoby sprzedać żółwia całkowicie w dobrej wierze, ale ja tego nie jestem w stanie ustalić. Chcemy po prostu ukrócić możliwość tworzenia miejsca zbytu potencjalnym przemytnikom czy paserom. Nawet niedawno był omawiany na forum gdzieś temat, iż z podobnych względów takie zakazy wprowadził portal allegro. Moim zdaniem jest to całkowicie zrozumiałe, wszak nie chodzi tutaj tylko czyjś brudny biznes ale przede wszystkim o cierpienie i śmierć przemycanych zwierząt i wymieranie gatunków.

Została też wprowadzana zasada, że dotychczasowe ogłoszenia o gotowości do adopcji powinny zostać zaktualizowane i uzupełnione przez ich autorów do końca października. Brak odzewu zostanie uznany, że ogłoszenie jest nieaktualne. Dodatkowo w razie publikacji ogłoszenia o chęci adopcji jest wymóg aby ogłaszający odpowiadał na pytania użytkowników, czyli jednym słowem interesował się tematem i udzielał odpowiedzi, które być może wpłyną na czyjąś decyzję odnośnie oddania mu żółwia. Chodzi o to aby forum nie było czymś w rodzaju "słupa ogłoszeniowego" gdzie ktoś zamieści informację o chęci adopcji tylko w celu zdobycia żółwia za darmo, na zasadzie "a nuż ktoś się zgłosi". Chodzi o żywe stworzenie i dlatego brak ceny nie oznacza braku wymagań. Trzeba sobie zadać pewien trud by zdobyć zaufanie. Tutaj oczywiście decyzja zawsze będzie należeć do użytkowników ale zadaniem forum jest to aby tę decyzje ułatwić przekazując niezbędne informacje. 

Jeśli chodzi o ogłoszenia o chęci oddania żółwia do adopcji to nie wprowadzamy żadnych szczególnych wymagań. W końcu w wielu wypadkach hodowcy muszą z pewnych względów zrezygnować z hodowli i to niekiedy pod presją czasu. Trudno więc wymagać by studiowali regulamin i przedstawiali wyczerpujące informacje. Przeciwnie - celem forum powinno być aby ogłoszenie pojawiło się szybko i jak najszybciej znalazł się ktoś kto żółwia przygarnie i uchroni przykładowo przed porzuceniem czy oddaniem do ZOO (takie smutne przypadki niestety się mogą zdarzyć).     

Treść regulaminu dostępna jest tutaj:
http://forum.zolw.info/index.php?action=post;board=16.0

Wszelkie uwagi pod jego adresem mile widziane  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU


There are no comments for this topic. Do you want to be the first?