Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:35:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co takiego szkodliwego zawiera sałata?  (Przeczytany 26208 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Co takiego szkodliwego zawiera sałata?
« Odpowiedź #30 dnia: 14.02.2011, 10:18:18 am »
Ja chrzan też podaję. Tylko tak sporadycznie, jako dodatek. Gdzieś czytałąm, że ma on lekkie właściwości odrobaczające (podobnie jak wrotycz) i za dużo go dawać nie należy.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kaemthra

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Co takiego szkodliwego zawiera sałata?
« Odpowiedź #31 dnia: 14.02.2011, 21:52:11 pm »
Jak kiedyś miałam kozę, to ona też jadła chrzan, nawet w dużych ilościach, tyle że zjadała wszystko do czego się dorwała, więc nie jest kompetentnym zwierzęciem, żeby cokolwiek udowadniać...
Nie komentujecie piramid?

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Co takiego szkodliwego zawiera sałata?
« Odpowiedź #32 dnia: 15.02.2011, 08:03:04 am »
Nie komentujecie piramid?

Ja póki co rzuciłem tylko okiem na artykuł, do którego link podałaś, bo niestety nie miałem jeszcze za bardzo czasu, żeby w spokoju sobie go przeczytać. Ale z tego co widziałem to ciekawe rzeczy tam piszą... Ja swego czasu też znalazłem (króciutki aczkolwiek moim zdaniem dobry) artykuł na temat piramid, znanego niemieckiego autora książek o żółwiach i przetłumaczyłem go na polski http://www.zolw.info/hodowla/choroby/tworzenie-sie-garbow-u-europejskich-zolwi-ladowych  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Co takiego szkodliwego zawiera sałata?
« Odpowiedź #33 dnia: 15.02.2011, 12:36:53 pm »
Przeczytałam wreszcie na spokojnie arta.
I szczerze - tu akurat widzę potwierdzenie już rzeczy znanych.
Nikt nie twierdził, że za powstawanie piramid jest odpowiedzialny nadmiar Ca lub P - tylko dieta bogata w węglowodany i białko, brak UVB - umożliwiajacego syntezę wit. D3, zbyt niska wilgotność powietrza/podłoża, brak dostepu do wody. Zapewne są jeszcze jakieś przyczyny - na pewno podawanie zbyt dużej ilości pokarmu, mało ruchu dla zwierzęcia.
Natomiast niedobór Ca, jak również zaburzony stosunek Ca i P z tendencją przewagi P, będzie powodował MBD.
Tu jest całkiem ciekawy artykuł na ten temat:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:nZebwqKcdOcJ:www.terrarium.com.pl/zobacz/mbd-metaboliczne-choroby-kosci-u-gadow-1980.html+%22choroba+metaboliczna+ko%C5%9Bci+u+gad%C3%B3w%22:&cd=1&hl=pl&ct=clnk&source=www.google.com
(to jest kopia arta - bo strona terrarium znów zdechła)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kaemthra

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Co takiego szkodliwego zawiera sałata?
« Odpowiedź #34 dnia: 15.02.2011, 23:08:43 pm »
Widocznie ktoś twierdził, skoro przeprowadzili takie doświadczenie. Inaczej byłaby to dla nich strata pieniędzy, wydanych na cały eksperyment. Takie badania sporo kosztują. Albo nikt nie zna przyczyny i szukają. Na stronie Terrarium jest też opisane doświadczenie, o żółwiach karmionych białkiem, które mimo to rozwijały się prawidłowo. A piramidy kojarzą mi się raczej z przerostem, co nie współgra z niedoborem mineralnym.
Witia, przeczytałam Twoje tłumaczenie i informacje w nim zawarte wydają mi się logiczniejsze, niż podciągnięcie tworzenia piramid pod MBD. Złe warunki hodowlane mogą wpływać na ten proces, jednak taka przyczyna raczej odpada u żółwi żyjących dziko.
Z drugiej strony doświadczenie było przeprowadzone na żółwiach wodnych, które miały dostęp do wody i były karmione także białkiem. I chociaż, temu gatunkowi białko nie powinno szkodzić, to i tak jest narażony na tworzenie piramid.
Pomimo tego, że nie odkryto przyczyny, stwierdzono, że nadmiar wapnia zaburza proces wzrostu, i to nie powodując przerosty, ale sprawiając, że żółwie rosną mniejsze. Czyli w zasadzie, suplementacja działa ze skutkiem odwrotnym do zamierzonego.
« Ostatnia zmiana: 16.02.2011, 09:35:08 am wysłana przez witia »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Co takiego szkodliwego zawiera sałata?
« Odpowiedź #35 dnia: 16.02.2011, 19:04:58 pm »
Ale wydaje mi się, że suplementacja szkodziła 2 grupom - tym którym podawano dodatkowo Ca i tym z większą ilością P w diecie. Natomiast te które dostawały Ca i P równocześnie, co nie zaburzało równowago pomiędzy tymi pierwiastkami rozwijały się podobnie do grupy kontrolnej.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kaemthra

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Co takiego szkodliwego zawiera sałata?
« Odpowiedź #36 dnia: 16.02.2011, 19:35:13 pm »
Zgadza się, ale z reguły podaje się wapń jako dodatek, chyba nikt nie używa fosforu. W ciałach gadów stosunek Ca do P, powinien wynosić 2:1. Jeśli żółw jest w stanie utrzymać ten poziom, pobierając składniki z pokarmu, to dodatek wapniowy może mu zaszkodzić, w równym stopniu co nadmiar fosforu. A grupa, której podawano Ca i P w równowadze? Widocznie fosfor upośledzał wchłanianie Ca, przez co jego nadmiar nie szkodził, z drugiej strony wapń wyrównywał poziom fosforu. Tak wnioskuję na podstawie tego doświadczenia.